» »

Trikrat bron na kemijski olimpijadi

Slo-Tech - Vsako leto poročamo o uspehih slovenskih dijakov na mednarodnih olimpijadah iz znanja in tudi letos bo tako, čeprav je zaradi pandemije covida-19 tekmovalni koledar okrnjen. Kemiki bi bili morali odpotovati v Carigrad, a je tekmovanje namesto tega potekalo na daljavo. To seveda pomeni, da je bil izpit le papirni, medtem ko je v običajnih razmerah kemijska olimpijada sestavljena iz dveh tekmovalni dni, enega laboratorijskega in enega papirnega.

A vseeno so se slovenski predstavniki letos dobro odrezali. Slovenijo so zastopali Urša Konda (Srednja šola Črnomelj), Patrik Žnidaršič (Gimnazija Vič), Adam Modic (Gimnazija Bežigrad) in Blaž Frelih (Gimnazija Škofja Loka), ki so osvojili tri bronaste medalje. Med 231 tekmovalci iz 60 držav je bilo treba za bron doseči 54 odstotkov, za srebro 75 odstotkov in za zlato 90 odstotkov. Najboljši rezultat med Slovenci je dosegla Urša Konda s 65 odstotki, nedaleč za njo pa sta bila tudi Adam Modic in Patrik Žnidaršič (oba 54 odstotkov).

Prvo mesto v absolutni kategoriji je osvojil Alex Zihan Li iz ZDA, ki je zbral 99 odstotkov. Drugo in tretje mesto sta romali v Južno Koreji in na Kitajsko. ZDA in Vietnam sta bili edini državi, ki sta osvojili štiri zlate medalje. Tri zlate medalje so domov nesli Kitajci in Singapurci. Najbolje uvrščen Evropejec je bil češki predstavnik na 11. mestu, kar je tudi edina zlata medalja za EU.

Prihodnje leto bo tekmovanje na Japonskem v Osaki. Slovensko ekipo bodo zbrali na podlagi izbirnih testov, ki potekajo celo leto in na katere se uvrstijo najboljši tekmovalci letošnjega z državnega tekmovanja v preteklem letu. Fizikalna in biološka olimpijada sta letos odpovedani, matematična in olimpijada iz informatike pa bosta septembra potekali na daljavo.