vir: Ars Technica
Pred tednom dni je neznanec v Memphisu nagovoril 8-letnico v njeni otroški sobi in ji dejal, da je Božiček - skozi tam nameščeno notranjo varnostno kamero Ring, ki naj bi jo varovala. Drugod so prizadete družine poslušale zmerljivke in grožnje, vsaj en malopridnež pa je tudi izsiljevali z odkupnino. Huda ura se je v vseh primerih končala z izklopom naprav, toda nenaden porast vdorov je pognal pokonci tako strokovnjake kot medije in Amazonu povzročil precej sivih las. Preiskava še ni povsem pri koncu, toda po sedaj znanih podatkih ni šlo za vdor v katerega od krovnih Ringovih sistemov, temveč so bili shekani posamezni uporabniki, pretežno spričo pomanjkljive varnosti, saj nihče od prizadetih ni uporabljal dvostopenjske avtentikacije. Nepridipravi so izrabili slabo zavarovane brezžične vstopne točke ali se poslužili ukradenih podatkov od drugod (credential stuffing), pri čemer jim je delo olajšala zbirka orodij, deljenih na forumu Nulled, ki je bil vir nenadnega porasta napadov. Tamkajšnja skupina hekerjev je na Discordu imela tudi podcast NulledCast, na katerem so potegavščine predvajali. Discord je njihov strežnik že pobrisal in pobanal vse njegove uporabnike, medtem ko še ni jasno, ali policija storilce že pozna in jih preganja.
Pridaniči so toliko žrtev našli enostavno zato, ker je kameric Ring že ogromno, s tem pa tudi takšnih, ki so vezane na luknjava omrežja. Točnih uradnih podatkov o njihovem številu Amazon sicer ne daje, se pa lahko za silo orientiramo po Ringovi aplikaciji Neighbors, ki jo je firma lansirala predlani. V njej se na priročni karti Združenih držav zbirajo poročila o kriminalnih dogodkih. Uporablja jo sicer lahko slehernik, toda za imetnike Ringovih izdelkov je privzeta in skoznjo je mogoče posredovati tudi posnetke s kamer; bodisi samoiniciativno bodisi na prošnjo policije. Dan Calacci, doktorski raziskovalec z MITja, je tako doslej skozi Neighbors že lociral 440.000 kamer. Na Gizmodu so v odmevni reportaži ugotovili, da je mogoče njihovo lokacijo v večini primerov določiti na kvadratni palec natančno, saj imajo posnetki pripete geografske koordinate! Skupaj s strašljivo razširjenostjo teh naprav to seveda pomeni, da je mogoče v nekaterih urbanih predelih posamezniku natančno slediti pri gibanju v okolici kočljivih lokacij, kot so na primer klinike za prekinitev nosečnosti.
Pri Ringu vsega tega ne zanikajo in preprosto pravijo, da so vsi posnetki na linijo naloženi prostovoljno s strani njihovih strank, kar pomeni, da jim je težko žugati z zakoni, ki omejujejo snemanje s strani oblasti, ne pa tudi v primerih, ko "se ujamemo" v posnetek zasebnika, ki ima kamero postavljeno na svoji zemlji. Prav tu pridemo do povezave Ringa z lokalnimi ameriškimi organi pregona, ki ta spontano nastali sistem video nadzora seveda pridoma uporabljajo in so tudi eden poglavitnih razlogov, zakaj je Ring v samo šestih letih od ustanovitve postal najuspešnejše tovrstno podjetje v ZDA. (Drugi razlog je Amazonov tržni doseg in gore denarja, ki ga krovna firma zmeče v oglaševanje.) Ring namreč lokalne policije privablja podobno, kot skušajo farmacevtski velikani omrežiti zdravnike: z mnogimi ugodnostmi in nenehno pozornostjo. Medijska hiša Vice je v drugi odmevni reportaži ugotovila, da Ring za modre može redno prireja razkošne zabave, ob sklenitvi pogodb pa je policija zastonj deležna zajetnega števila kamer. Policisti naj bi imeli navodila, da ljudi nagovarjajo k uporabi aplikacije Neighbors in kamer Ring, s čimer jih je Amazon de facto spremenil v podaljšek svojega oglaševalskega oddelka. Da to ni pretirana trditev, kažejo pretekla poročila, da morajo iti medijske objave policij glede kamer Ring najprej skozi Amazonov PR oddelek!
Praktični rezultat je ta, da je število partnerstev Ringa s policijskimi in varnostnimi agencijami v ZDA v dobrem četrtletju od letošnjega avgusta pa do danes zraslo s 405 na 696, medtem ko ulice ameriških urbanih središč motri povezan sistem okrog pol milijona pravno slabo definiranih kamer.