Slo-Tech - Mozillin glavni vir prihodkov je pogodba z Googlom, po kateri je Google privzeti iskalnik v Firefoxu, Google pa v zameno Mozilli plača 100 milijonov dolarjev. Pred leti je bil to zmagovalni dogovor za obe podjetji, potem pa se je začela stvarnost spreminjati. Prispel je Chrome.
Mozilla je od Googla že dolgo odvisna, za prihodnost te ureditve pa so se začeli bati leta 2008, ko je začel v svet kukati Googlov brskalnik Chrome. Konec leta 2011 je Chrome po priljubljenosti prehitel Firefox in postavilo se je resno vprašanje, ali ima Googlovo vztrajanje pri sodelovanju z Mozillo še smisel. Navsezadnje so dosegli želeno, saj so se razširili v osebne računalnike (Chrome), majhne prenosnike (Chrome OS) in mobilne telefone (Android). Kljub temu sta decembra 2011 Google in Mozilla obnovila poteklo pogodbo o sodelovanju, in Mozilla se je oddahnila.
Toda Mozilla postaja čedalje odvisnejša od Googla, namesto da bi počasi diverzificirala svoje prihodke. V poslovnem poročilu za fiskalno leto 2012 (PDF), ki so ga objavili nedavno, je to zelo očitno. Leta 2011 so z Googlom ustvarili 85 odstotkov svojih prihodkov, lani pa že 90 odstotkov.
Prihodki so zrasli tudi v absolutnih številkah. Predlani je Mozilla ustvarila 165 milijonov prihodkov, lani pa že 311 milijonov dolarjev. Prihodki od Googla so se točno podvojili na 274 milijonov dolarjev. Odhodki niso rasli tako hitro, ampak so se povečali le za 43 odstotkov na 208 milijonov dolarjev, tako da ima Mozilla dejansko presežek. V banki imajo tako že 270 milijonov dolarjev denarja in ekvivalentov, s čimer lahko poslujejo še leto dni, če jim Google novembra 2014 pogodbe ne bo podaljšal in ne bodo našli drugega partnerja. Trenutno se zdi to malo verjetno, saj za Google znesek, ki ga namenja Mozilli, ni velik (zavezani so k milijardi v treh letih), negativna publiciteta ob prekinitvi financiranja pa bi utegnila odnesti višje vsote.
Negativna publiciteta? Zame je negativna publiciteta to, da se ta firma s svojim "kao" superiornim (memory hogging pig) browserjem ni sposobna sama financirat. Baje to drugim (celo odprtokodnim) projektom uspeva brez googla. V bistvu jim je treba cim prej dudo iz ust potegnit...takrat se ponavadi sposobni dokazejo nesposobni pa pac propadejo. Nesposobnezev pa nihce ne rabi.
Če bi hotel imet izgled Chroma, bi inštaliral Chrome. Ne vidim, kako je to korak naprej. Poleg tega s tem novim UI odpade veliko prilagoditev (recimo premikanje/dodajanje ikonic, toolbarov), kar je sedaj ena največjih prednosti Firefoxa.
Lahko pa že zdaj inštaliraš temo, ki naredi UI popolnoma identičen novemu UI, vendar ne odvzame nobenih prilagodljivosti.
Chroma ne maram, ker ima glupe extensione, Opero so z WebKitom totalno poneumili in zjebali, Firefox pa če mi je všeč ali ne s svojo počasnostjo mi kot celota najbolj odgovarja. Ker razen rahle počasnosti je vsaj men superioren v vseh pogledih. Od vemsnika, customizacij, odličnih addonov in samega sistema kako deluje in se posodablja.
Zame je negativna publiciteta to, da se ta firma s svojim "kao" superiornim (memory hogging pig) browserjem ni sposobna sama financirat.
Govoriš o Googlu, da se ni sposoben sam financirat?
Chrome je postal potraten, Firefox pa je bistveno manj, že dolgo. Preveri preden komentiraš na podlagi situacije izpred 5 let. Na hitro iz poiskano - novica iz januarja 2013:
As usual, Firefox's memory management has improved greatly in the recent past, while Chrome's continues to shoot up to astronomical levels.
Potem ne bo nobenega problema ce grejo nazaj na svoje. Pa ce je njihov browser tok super...potem sploh ne bi smelo biti problema ziveti brez googla. Projekte kot so Mozilla Persona in podobno sranje naj pa lepo opustijo dokler nimajo zagarantiranih financ.
Sej so na svojem, samo ni jim všeč, da tako veliko zaslužijo ravno od Googla, ki je konkurenca. Saj to je pametno, diverzificirat zaslužek.
Ko mas 90% prihodkov samo od ene stranke nisi na svojem. ko mas pa 90% prihodkov od konkurence si pa samo se na svoji giljotini in upas, da ima rabelj dober dan.
Looooooka> Ko mas 90% prihodkov samo od ene stranke nisi na svojem. ko mas pa 90% prihodkov od konkurence si pa samo se na svoji giljotini in upas, da ima rabelj dober dan.
To se ti samo zdi.
Veliko Mozillinih uporabnikov (predvsem poslovnih) bi lahko primaknilo znatne zneske, pa jim trenutno ni treba, ker Google.
Predvsem je problem Chrome da je v njem nemogoče izključiti deljenje podatkov z Googlom.
Za firefoxov sync si lahko sam postaviš strežnik in podatki ne uidejo iz omrežja.
S tem se ne bi strinjal, ker sem Chrome (ne Chromium, čeprav sem o njem pred naslednjim korakom o tem razmišljal) nastavil, tako da se nič ne pošilja in tudi preveril, kaj se pošilja in kaj ne - in se dejansko ne. Seveda nisem v njem prijavljen z Googlovim računom.
trizob> Seveda nisem v njem prijavljen z Googlovim računom.
Ja, tako ga tudi jaz obilno uporabljam, ampak s tem izgubiš pomembno funkcionalnost. No, s sync strežnikom, ki ga je polinkal hojnikb, si očitno tudi to lahko uredim.
Veliko Mozillinih uporabnikov (predvsem poslovnih) bi lahko primaknilo znatne zneske, pa jim trenutno ni treba, ker Google.
Temu očitno ni tako, saj puščajo da je Mozilla odvisna od svojega rablja...šefa..lastnika..googla.
Če bi bila Mozilla dejansko tako zanimiva, kot nekateri upajo da je, ne bi 90% prihodkov dobila od enega samega vira, ki ima poleg tega še bistveno boljši produkt kot ga imajo sami.
Google se gre neko miloščino, saj ve da bo mozilla sicer propadla, kar pa tudi ni ok. Razvoj mora it naprej. Četudi za drobiž, ki ga google plačuje Mozili. Če bi nehal financirat mozillo bi pa itak chrome dobil praktično vse uporabnike. Opera je postala neuporabna, internet explorer je sicer zakon samo ga ljudje iz principa ne bodo uporabljali, drugega pa ni.
trizob> Seveda nisem v njem prijavljen z Googlovim računom.
Ja, tako ga tudi jaz obilno uporabljam, ampak s tem izgubiš pomembno funkcionalnost. No, s sync strežnikom, ki ga je polinkal hojnikb, si očitno tudi to lahko uredim.
Odlično, to bom nucal tudi jaz. Drugače pa na Androidu nucam FF, ker Ghostery še ni na voljo za C za A OS. Ko bo, takoj presedlam.
Engineer_> Če bi bila Mozilla dejansko tako zanimiva, kot nekateri upajo da je, ne bi 90% prihodkov dobila od enega samega vira, ki ima poleg tega še bistveno boljši produkt kot ga imajo sami.
Engineer_> Če bi bila Mozilla dejansko tako zanimiva, kot nekateri upajo da je, ne bi 90% prihodkov dobila od enega samega vira, ki ima poleg tega še bistveno boljši produkt kot ga imajo sami.
Nič od tega ne drži.
daj, potrudi se malo. Namesto svojih 5 besed ali manj dolgih enovrstičnic poizkusi podati kak argumentiran odgovor. Zakaj ne drži? Ker dobi 10% prihodkov od drugih virov? Ker brskalnik postaja nezanimiv za populacijo?
Naj bo: Mozilla bi brez Googla imela znatno manj sredstev, nikakor pa ne 90% manj sredstev. Chrome ni bistveno boljši produkt od Firefoxa in webkit ni bistveno boljša platforma kot gecko.
Engineer_> Če bi bila Mozilla dejansko tako zanimiva, kot nekateri upajo da je, ne bi 90% prihodkov dobila od enega samega vira, ki ima poleg tega še bistveno boljši produkt kot ga imajo sami.
Nič od tega ne drži.
M je zanimiva. Ni pa tako dobra kot je požela zanimanja. V določenem zgodovinskem trenutku je prebila ledino na področju razvoja brskalnikov, od tedaj pa se zelo počasi pili, vendar mi še vedno ne diši. C je znatno boljši brskalnik.
absolutno webkit ni boljša platforma. Tega nisem rekel, niti tako ne mislim.
Stvar je samo v tem, da procentualno, je chrome boljši. Sodeč po trgu. Smatram pa, da trg odloča kaj je boljše. Temu primerno je Chrome očitno boljši.
Hja, morda ne bi dobila ravno 90% manj prihodkov kot zdaj. Kljub temu bi jih bilo bistveno manj. Oni pa postajajo dejansko grozovito nezanimivi. Mail clienta ne razvijajo več, firefoxov razvoj je postal precej počasen...
brskalniki niso plačljivi, niti niso več prednameščeni. vsak si namesti kar mu najbolj ustreza in ljudem najbolje ustreza chrome. Kaj tu ni jasno? In lastnik chroma daje miloščino firefoxu.
Seveda marsikomu ne ugaja, rabi večji, močnejši avto vendar stem se oddalji od prej navedenih pozitivnih lastnosti corolle.
Pomembno je to, da avta ne moreš vtikat v dani problem. Pri avtu kupiš kar za določeno količino evrov prinese največ tega kar rabiš. Lahko je to zanesljivost, lahko glamur. Lahko udobje, lahko cenena plastika. Kar pač posameznik želi. in Toyota ponuja za malo evrov to kar mnogo ljudi misli da rabi.
Brskalniki pa so zastonj. Če bi bili avti zastonj bi bila statistika uporabe povsem drugačna.
Brskalniki pa so zastonj. Če bi bili avti zastonj bi bila statistika uporabe povsem drugačna.
Se bom malce popravil, se mi je utrnila precej zanimivejša misel. Če bi bili brskalniki plačljivi bi šele videli kater je dejansko najboljši. Ko bi morali ljudje malce razmisliti če dejansko potrebujejo neko funkcijo. Ko bi nekemu, po njihovem mnenju, kvalitetnemu produktu namenili svoj denar. Tudi če bi bilo to 5 eur. Namesto da se kriči v prazno po forumih da je nekaj boljše ker ima trilijon funkcij, od katerih jih dotični uporabnik koristi morda največ 5.
Seveda se sedaj situacija malce zamaje, ko ti je nekdo pokazal sync. Zakaj boš zdaj uporabljal firefox? Stvar navade ali dejansko korist zaradi neke boljše funkcionalnosti?
Nekdo je omenil porabo rama. Za božjo voljo ram je danes zastonj. Vsak ima že 8 gb rama v sistemu. Zakaj bi se sekiral če brskalnik slučajno porabi 4 namesto 3 gb ko poganjam nek hud flash in imam odprtih..po lastni želji bilijon zavihkov?
Brskalniki pa so zastonj. Če bi bili avti zastonj bi bila statistika uporabe povsem drugačna.
Se bom malce popravil, se mi je utrnila precej zanimivejša misel. Če bi bili brskalniki plačljivi bi šele videli kater je dejansko najboljši. Ko bi morali ljudje malce razmisliti če dejansko potrebujejo neko funkcijo. Ko bi nekemu, po njihovem mnenju, kvalitetnemu produktu namenili svoj denar. Tudi če bi bilo to 5 eur. Namesto da se kriči v prazno po forumih da je nekaj boljše ker ima trilijon funkcij, od katerih jih dotični uporabnik koristi morda največ 5.
Čisto isto bi bilo - objektivnega odgovora ne bi imel. Vedel bi, kateri je najbolje prodajan, sedaj pa veš, kateri je najpopularnejši, kar neposredno s kakovostjo nima veze.
Firefox je enostavno edini, ki je dovolj prilagodljiv za moje potrebe. Pa še ni jim vseeno za mojo zasebnost. Engineer: odkar ima Firefox Chrome-like izdajanje novih verzij je postal razvoj precej hiter. Ne govori na pamet.
Alternativ je vedno manj, Opera je samo še en klon Chroma tako vizualno, kot po pogonu, ki ga uporablja. Žal ostajajo samo še Gecko, Blink (WebKit) in Trident.
Firefox je enostavno edini, ki je dovolj prilagodljiv za moje potrebe. Pa še ni jim vseeno za mojo zasebnost. Engineer: odkar ima Firefox Chrome-like izdajanje novih verzij je postal razvoj precej hiter. Ne govori na pamet.
Alternativ je vedno manj, Opera je samo še en klon Chroma tako vizualno, kot po pogonu, ki ga uporablja. Žal ostajajo samo še Gecko, Blink (WebKit) in Trident.
Tudi Googlu ni vseeno za tvojo zasebnost, saj _PONUJA_ možnost, da C čisto nič ne pošilja njim.
Engineer_> Nekdo je omenil porabo rama. Za božjo voljo ram je danes zastonj. Vsak ima že 8 gb rama v sistemu. Zakaj bi se sekiral če brskalnik slučajno porabi 4 namesto 3 gb ko poganjam nek hud flash in imam odprtih..po lastni želji bilijon zavihkov?
To niso moji pomisleki - jaz dejansko sem power user.
trizob> Tudi Googlu ni vseeno za tvojo zasebnost, saj _PONUJA_ možnost, da C čisto nič ne pošilja njim.
Kljub temu pa je Google v precejšnjem konfliktu interesov, ker manjko tvoje zasebnosti precej drago prodaja.
in zakaj naj ne bi uporabljali webkita? nekoč ste bili navdušeni, ko je prišel. zdaj pa je panika ko webkit prevzema trg in povsem izrinja tako ff kot ie.
Brskalniki pa so zastonj. Če bi bili avti zastonj bi bila statistika uporabe povsem drugačna.
Se bom malce popravil, se mi je utrnila precej zanimivejša misel. Če bi bili brskalniki plačljivi bi šele videli kater je dejansko najboljši. Ko bi morali ljudje malce razmisliti če dejansko potrebujejo neko funkcijo. Ko bi nekemu, po njihovem mnenju, kvalitetnemu produktu namenili svoj denar. Tudi če bi bilo to 5 eur. Namesto da se kriči v prazno po forumih da je nekaj boljše ker ima trilijon funkcij, od katerih jih dotični uporabnik koristi morda največ 5.
Definiraj _zastonj_. V informacijski dobi je denar zgolj eno izmed sredstev, s katerimi dostopaš do dobrin.
Gmail v resnici ni zastonj, facebook v resnici ni zastonj. V zameno za nemoteno uporabo ti daješ informacije o sebi in svojih prijateljih in se ob tem prav fino počutiš, ker to ne vpliva na tvojo finančno stanje.
Firefox je enostavno edini, ki je dovolj prilagodljiv za moje potrebe. Pa še ni jim vseeno za mojo zasebnost. Engineer: odkar ima Firefox Chrome-like izdajanje novih verzij je postal razvoj precej hiter. Ne govori na pamet.
Alternativ je vedno manj, Opera je samo še en klon Chroma tako vizualno, kot po pogonu, ki ga uporablja. Žal ostajajo samo še Gecko, Blink (WebKit) in Trident.
Opera ni klon. Klon sta FF in C, če že, saj je zavihke in tak videz ravno O prva spravila v produkcijo (sicer je pa to prvi predstavil MS v enem od razvojnih/testnih različic IE).
Engineer_> Nekdo je omenil porabo rama. Za božjo voljo ram je danes zastonj. Vsak ima že 8 gb rama v sistemu. Zakaj bi se sekiral če brskalnik slučajno porabi 4 namesto 3 gb ko poganjam nek hud flash in imam odprtih..po lastni želji bilijon zavihkov?
To niso moji pomisleki - jaz dejansko sem power user.
trizob> Tudi Googlu ni vseeno za tvojo zasebnost, saj _PONUJA_ možnost, da C čisto nič ne pošilja njim.
Kljub temu pa je Google v precejšnjem konfliktu interesov, ker manjko tvoje zasebnosti precej drago prodaja.
Google tega ne skriva in ponuja možnost, da mu tega ne omogočaš (res pa je, da je to opt-out, torej na uporabniku).
Brskalniki pa so zastonj. Če bi bili avti zastonj bi bila statistika uporabe povsem drugačna.
Se bom malce popravil, se mi je utrnila precej zanimivejša misel. Če bi bili brskalniki plačljivi bi šele videli kater je dejansko najboljši. Ko bi morali ljudje malce razmisliti če dejansko potrebujejo neko funkcijo. Ko bi nekemu, po njihovem mnenju, kvalitetnemu produktu namenili svoj denar. Tudi če bi bilo to 5 eur. Namesto da se kriči v prazno po forumih da je nekaj boljše ker ima trilijon funkcij, od katerih jih dotični uporabnik koristi morda največ 5.
Definiraj _zastonj_. V informacijski dobi je denar zgolj eno izmed sredstev, s katerimi dostopaš do dobrin.
Gmail v resnici ni zastonj, facebook v resnici ni zastonj. V zameno za nemoteno uporabo ti daješ informacije o sebi in svojih prijateljih in se ob tem prav fino počutiš, ker to ne vpliva na tvojo finančno stanje.
Res je. Vendar pri pošti in socialnem omrežju, ki ju omenjaš, tega ne moreš izbirati, je pač tako. Pri brskalniku C pa to lahko izklopiš. Ti pa seveda naprej omogočajo uporabo & stalen razvoj brskalnika drugi uporabniki, ki tega niso izklopili.
Hvala za objavo! Nekaj pojasnil, ker je novica malce konfuzna:
Google je imel z Mozillo do vključno leta 2011 sklenjeno pogodbo, po kateri si je z Mozillo delil prihodke od oglasov, ki jih prikažejo uporabnikom Firefoxa na Google.com. Aktualna pogodba 2012-2014 pa določa fiksni znesek v višini 275 milijonov dolarjev, ki ga Google nameni Mozilli, in je za Mozillo veliko ugodnejši (približno za faktor 2 glede na leto 2011).
Izboljšana pogodba dokazuje, da Chrome pri tej stvari ne igra nobene vloge. Podoben dogovor z Googlom imata tudi Opera in Apple, le da je npr. slednji dobil 1 milijardo dolarjev. Gre pač za obojestranko korist in sožitje, zato je govoriti o tem kako si je kdo oddahnil in odvisnosti samo ene strani napačno. Če vsi trije brskalniki presedlajo npr. na Bing kot privzeti iskalnik, Google izgubi približno tretjino trga.
Google torej Mozilli ne plača 100 milijonov dolarjev, niti 274 milijonov dolarjev, niti milijarde v treh letih, niti 90 odstotkov njenih prihodkov. Odstotek prihodkov od Googla (dobrih 88%) je podoben že vrsto let, lani pa je napram letu 2011 zaradi za Mozillo veliko ugodnejše nove pogodbe res za odtenek narasel. Tekom leta 2013 se Googlov delež v prihodkih Mozille spet zmanjšuje, predvsem v korist Binga.