» »

Mozilla čedalje odvisnejša od Googla

Mozilla čedalje odvisnejša od Googla

Slo-Tech - Mozillin glavni vir prihodkov je pogodba z Googlom, po kateri je Google privzeti iskalnik v Firefoxu, Google pa v zameno Mozilli plača 100 milijonov dolarjev. Pred leti je bil to zmagovalni dogovor za obe podjetji, potem pa se je začela stvarnost spreminjati. Prispel je Chrome.

Mozilla je od Googla že dolgo odvisna, za prihodnost te ureditve pa so se začeli bati leta 2008, ko je začel v svet kukati Googlov brskalnik Chrome. Konec leta 2011 je Chrome po priljubljenosti prehitel Firefox in postavilo se je resno vprašanje, ali ima Googlovo vztrajanje pri sodelovanju z Mozillo še smisel. Navsezadnje so dosegli želeno, saj so se razširili v osebne računalnike (Chrome), majhne prenosnike (Chrome OS) in mobilne telefone (Android). Kljub temu sta decembra 2011 Google in Mozilla obnovila poteklo pogodbo o sodelovanju, in Mozilla se je oddahnila.

Toda Mozilla postaja čedalje odvisnejša od Googla, namesto da bi počasi diverzificirala svoje prihodke. V poslovnem poročilu za fiskalno leto 2012 (PDF), ki so ga objavili nedavno, je to zelo očitno. Leta 2011 so z Googlom ustvarili 85 odstotkov svojih prihodkov, lani pa že 90 odstotkov.

Prihodki so zrasli tudi v absolutnih številkah. Predlani je Mozilla ustvarila 165 milijonov prihodkov, lani pa že 311 milijonov dolarjev. Prihodki od Googla so se točno podvojili na 274 milijonov dolarjev. Odhodki niso rasli tako hitro, ampak so se povečali le za 43 odstotkov na 208 milijonov dolarjev, tako da ima Mozilla dejansko presežek. V banki imajo tako že 270 milijonov dolarjev denarja in ekvivalentov, s čimer lahko poslujejo še leto dni, če jim Google novembra 2014 pogodbe ne bo podaljšal in ne bodo našli drugega partnerja. Trenutno se zdi to malo verjetno, saj za Google znesek, ki ga namenja Mozilli, ni velik (zavezani so k milijardi v treh letih), negativna publiciteta ob prekinitvi financiranja pa bi utegnila odnesti višje vsote.

95 komentarjev

«
1
2

Looooooka ::

Negativna publiciteta?
Zame je negativna publiciteta to, da se ta firma s svojim "kao" superiornim (memory hogging pig) browserjem ni sposobna sama financirat. Baje to drugim (celo odprtokodnim) projektom uspeva brez googla.
V bistvu jim je treba cim prej dudo iz ust potegnit...takrat se ponavadi sposobni dokazejo nesposobni pa pac propadejo. Nesposobnezev pa nihce ne rabi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Looooooka ()

...:TOMI:... ::

Meni chrome ne paše. Res pa ne vem, zakaj ff ni na drugih platformah, npr. na iOS. Chrome je v tej smeri naredil veliko, ff pa žal ne.
Tomi

filip007 ::

Nekaj se dogaja, samo to je "too little to late", Opera je že naredila korak naprej.
http://www.favbrowser.com/download-fire...
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

mihor ::

filip007 je izjavil:

Nekaj se dogaja, samo to je "too little to late", Opera je že naredila korak naprej.
http://www.favbrowser.com/download-fire...


Luštno, vendar me zanima, kdaj bodo že spremenili arhitekturo firefoxa, da bo vsak tab laufal pod svojim procesom (kot je to pri chromu)? :(

matejdro ::

filip007 je izjavil:

Nekaj se dogaja, samo to je "too little to late", Opera je že naredila korak naprej.
http://www.favbrowser.com/download-fire...


Če bi hotel imet izgled Chroma, bi inštaliral Chrome. Ne vidim, kako je to korak naprej. Poleg tega s tem novim UI odpade veliko prilagoditev (recimo premikanje/dodajanje ikonic, toolbarov), kar je sedaj ena največjih prednosti Firefoxa.

Lahko pa že zdaj inštaliraš temo, ki naredi UI popolnoma identičen novemu UI, vendar ne odvzame nobenih prilagodljivosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: matejdro ()

Ang3lo ::

Uh, upam še na dolga leta Firefoxa, ker je edini brskalnik ki si ga lahko prilagodim točno tako, kot ga rabim. Trenutni status quo je čisto v redu.

boolsheat ::

Loooka, memory hogging pig je Chrome.

crniangeo ::

memory hogging pig je ponavad flash vtičnik ne pa chrome/firefox:)
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

sirotka ::

Dominacija :D

Phantomeye ::

moja napoved:

google bo kupil mozillo (itak je praktično njegova) in jo potopil.

JC Denton ::

Ne vem če je to najpametnejša rešitev, saj bo posledično bing povečal svoj deležna tržišči. Vsi uporabniki mozille pač ne bojo šli na chrome/google.

Preprosto bodo skleni pogodbo, ki bo mozilli navrgla manj denarja kot sedaj, volk sit koza pa cela.

RejZoR ::

Chroma ne maram, ker ima glupe extensione, Opero so z WebKitom totalno poneumili in zjebali, Firefox pa če mi je všeč ali ne s svojo počasnostjo mi kot celota najbolj odgovarja. Ker razen rahle počasnosti je vsaj men superioren v vseh pogledih. Od vemsnika, customizacij, odličnih addonov in samega sistema kako deluje in se posodablja.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

carota ::

Looooooka je izjavil:

Zame je negativna publiciteta to, da se ta firma s svojim "kao" superiornim (memory hogging pig) browserjem ni sposobna sama financirat.

Govoriš o Googlu, da se ni sposoben sam financirat? ;)

Chrome je postal potraten, Firefox pa je bistveno manj, že dolgo. Preveri preden komentiraš na podlagi situacije izpred 5 let. Na hitro iz poiskano - novica iz januarja 2013:
As usual, Firefox's memory management has improved greatly in the recent past, while Chrome's continues to shoot up to astronomical levels.

Mipe ::

Enostavno je, Google služi prek Mozille.

jype ::

Predvsem je problem Chrome da je v njem nemogoče izključiti deljenje podatkov z Googlom.

Za firefoxov sync si lahko sam postaviš strežnik in podatki ne uidejo iz omrežja.

hojnikb ::

jype je izjavil:

Predvsem je problem Chrome da je v njem nemogoče izključiti deljenje podatkov z Googlom.

Za firefoxov sync si lahko sam postaviš strežnik in podatki ne uidejo iz omrežja.

uporabljaš custom builde chroma in teh problemov nimaš..
#brezpodpisa

Looooooka ::

Mipe je izjavil:

Enostavno je, Google služi prek Mozille.

Potem ne bo nobenega problema ce grejo nazaj na svoje.
Pa ce je njihov browser tok super...potem sploh ne bi smelo biti problema ziveti brez googla.
Projekte kot so Mozilla Persona in podobno sranje naj pa lepo opustijo dokler nimajo zagarantiranih financ.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Looooooka ()

jype ::

hojnikb> uporabljaš custom builde chroma in teh problemov nimaš..

Strežnika, ki bi lahko nadomestil googlove, kljub temu nimaš.

Looooooka> Potem ne bo nobenega problema ce grejo nazaj na svoje.

Sej so na svojem, samo ni jim všeč, da tako veliko zaslužijo ravno od Googla, ki je konkurenca. Saj to je pametno, diverzificirat zaslužek.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

hojnikb ::

Kakšne strežnike ?

če misliš sync, then this https://code.google.com/p/chromium/code...
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

LightBit ::

boolsheat je izjavil:

Loooka, memory hogging pig je Chrome.

Vsi browserji, ki podpirajo "vse", so eni veliki rejeni prašiči.

Looooooka ::

Sej so na svojem, samo ni jim všeč, da tako veliko zaslužijo ravno od Googla, ki je konkurenca. Saj to je pametno, diverzificirat zaslužek.

Ko mas 90% prihodkov samo od ene stranke nisi na svojem. ko mas pa 90% prihodkov od konkurence si pa samo se na svoji giljotini in upas, da ima rabelj dober dan.

arjan_t ::

...:TOMI:... je izjavil:

Meni chrome ne paše. Res pa ne vem, zakaj ff ni na drugih platformah, npr. na iOS. Chrome je v tej smeri naredil veliko, ff pa žal ne.


ker apple ne dovoli? lahko naredijo samo custom UI za builtin webkit

jype ::

hojnikb> če misliš sync, then this https://code.google.com/p/chromium/code...

Kul!

Looooooka> Ko mas 90% prihodkov samo od ene stranke nisi na svojem. ko mas pa 90% prihodkov od konkurence si pa samo se na svoji giljotini in upas, da ima rabelj dober dan.

To se ti samo zdi.

Veliko Mozillinih uporabnikov (predvsem poslovnih) bi lahko primaknilo znatne zneske, pa jim trenutno ni treba, ker Google.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

trizob ::

jype je izjavil:

Predvsem je problem Chrome da je v njem nemogoče izključiti deljenje podatkov z Googlom.

Za firefoxov sync si lahko sam postaviš strežnik in podatki ne uidejo iz omrežja.


S tem se ne bi strinjal, ker sem Chrome (ne Chromium, čeprav sem o njem pred naslednjim korakom o tem razmišljal) nastavil, tako da se nič ne pošilja in tudi preveril, kaj se pošilja in kaj ne - in se dejansko ne. Seveda nisem v njem prijavljen z Googlovim računom.

jype ::

trizob> Seveda nisem v njem prijavljen z Googlovim računom.

Ja, tako ga tudi jaz obilno uporabljam, ampak s tem izgubiš pomembno funkcionalnost. No, s sync strežnikom, ki ga je polinkal hojnikb, si očitno tudi to lahko uredim.

Engineer_ ::

jype je izjavil:



Veliko Mozillinih uporabnikov (predvsem poslovnih) bi lahko primaknilo znatne zneske, pa jim trenutno ni treba, ker Google.


Temu očitno ni tako, saj puščajo da je Mozilla odvisna od svojega rablja...šefa..lastnika..googla.

Če bi bila Mozilla dejansko tako zanimiva, kot nekateri upajo da je, ne bi 90% prihodkov dobila od enega samega vira, ki ima poleg tega še bistveno boljši produkt kot ga imajo sami.

Google se gre neko miloščino, saj ve da bo mozilla sicer propadla, kar pa tudi ni ok. Razvoj mora it naprej. Četudi za drobiž, ki ga google plačuje Mozili.
Če bi nehal financirat mozillo bi pa itak chrome dobil praktično vse uporabnike. Opera je postala neuporabna, internet explorer je sicer zakon samo ga ljudje iz principa ne bodo uporabljali, drugega pa ni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

trizob ::

jype je izjavil:

trizob> Seveda nisem v njem prijavljen z Googlovim računom.

Ja, tako ga tudi jaz obilno uporabljam, ampak s tem izgubiš pomembno funkcionalnost. No, s sync strežnikom, ki ga je polinkal hojnikb, si očitno tudi to lahko uredim.


Odlično, to bom nucal tudi jaz. Drugače pa na Androidu nucam FF, ker Ghostery še ni na voljo za C za A OS. Ko bo, takoj presedlam.

jype ::

Engineer_> Če bi bila Mozilla dejansko tako zanimiva, kot nekateri upajo da je, ne bi 90% prihodkov dobila od enega samega vira, ki ima poleg tega še bistveno boljši produkt kot ga imajo sami.

Nič od tega ne drži.

Engineer_ ::

jype je izjavil:

Engineer_> Če bi bila Mozilla dejansko tako zanimiva, kot nekateri upajo da je, ne bi 90% prihodkov dobila od enega samega vira, ki ima poleg tega še bistveno boljši produkt kot ga imajo sami.

Nič od tega ne drži.


daj, potrudi se malo. Namesto svojih 5 besed ali manj dolgih enovrstičnic poizkusi podati kak argumentiran odgovor. Zakaj ne drži? Ker dobi 10% prihodkov od drugih virov? Ker brskalnik postaja nezanimiv za populacijo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

jype ::

Naj bo: Mozilla bi brez Googla imela znatno manj sredstev, nikakor pa ne 90% manj sredstev. Chrome ni bistveno boljši produkt od Firefoxa in webkit ni bistveno boljša platforma kot gecko.

trizob ::

jype je izjavil:

Engineer_> Če bi bila Mozilla dejansko tako zanimiva, kot nekateri upajo da je, ne bi 90% prihodkov dobila od enega samega vira, ki ima poleg tega še bistveno boljši produkt kot ga imajo sami.

Nič od tega ne drži.


M je zanimiva. Ni pa tako dobra kot je požela zanimanja. V določenem zgodovinskem trenutku je prebila ledino na področju razvoja brskalnikov, od tedaj pa se zelo počasi pili, vendar mi še vedno ne diši. C je znatno boljši brskalnik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trizob ()

Engineer_ ::

absolutno webkit ni boljša platforma. Tega nisem rekel, niti tako ne mislim.

Stvar je samo v tem, da procentualno, je chrome boljši. Sodeč po trgu. Smatram pa, da trg odloča kaj je boljše. Temu primerno je Chrome očitno boljši.

Hja, morda ne bi dobila ravno 90% manj prihodkov kot zdaj. Kljub temu bi jih bilo bistveno manj. Oni pa postajajo dejansko grozovito nezanimivi. Mail clienta ne razvijajo več, firefoxov razvoj je postal precej počasen...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

trizob ::

Engineer_ je izjavil:

absolutno webkit ni boljša platforma. Tega nisem rekel, niti tako ne mislim.

Stvar je samo v tem, da procentualno, je chrome boljši. Sodeč po trgu. Smatram pa, da trg odloča kaj je boljše. Temu primerno je Chrome očitno boljši.


Trg ne določa, kaj je boljše.

Engineer_ ::

kdo pa določi? bog?

brskalniki niso plačljivi, niti niso več prednameščeni. vsak si namesti kar mu najbolj ustreza in ljudem najbolje ustreza chrome. Kaj tu ni jasno?
In lastnik chroma daje miloščino firefoxu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

jype ::

Engineer_> Kaj tu ni jasno?

Zakaj je Toyota Corolla najboljši avto na svetu.

Engineer_ ::

Majhna poraba, zelo vzdržljiv in zanesljiv avto.

Prav tako počasi izgublja ceno.

overall, za svoj denar je best buy.

Seveda marsikomu ne ugaja, rabi večji, močnejši avto vendar stem se oddalji od prej navedenih pozitivnih lastnosti corolle.

Pomembno je to, da avta ne moreš vtikat v dani problem. Pri avtu kupiš kar za določeno količino evrov prinese največ tega kar rabiš. Lahko je to zanesljivost, lahko glamur. Lahko udobje, lahko cenena plastika. Kar pač posameznik želi. in Toyota ponuja za malo evrov to kar mnogo ljudi misli da rabi.

Brskalniki pa so zastonj. Če bi bili avti zastonj bi bila statistika uporabe povsem drugačna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

trnvpeti ::

hojnikb je izjavil:

Kakšne strežnike ?

če misliš sync, then this https://code.google.com/p/chromium/code...

a uporabljas tole? kako se obnese?

Engineer_ ::

Engineer_ je izjavil:


Brskalniki pa so zastonj. Če bi bili avti zastonj bi bila statistika uporabe povsem drugačna.



Se bom malce popravil, se mi je utrnila precej zanimivejša misel. Če bi bili brskalniki plačljivi bi šele videli kater je dejansko najboljši. Ko bi morali ljudje malce razmisliti če dejansko potrebujejo neko funkcijo. Ko bi nekemu, po njihovem mnenju, kvalitetnemu produktu namenili svoj denar. Tudi če bi bilo to 5 eur.
Namesto da se kriči v prazno po forumih da je nekaj boljše ker ima trilijon funkcij, od katerih jih dotični uporabnik koristi morda največ 5.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

jype ::

Engineer_> Brskalniki pa so zastonj. Če bi bili avti zastonj bi bila statistika uporabe povsem drugačna.

Skratka, najboljši brskalnik je tisti, ki zadovolji _moje_ potrebe - ne potreb sivih množic.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Engineer_ ::

Seveda se sedaj situacija malce zamaje, ko ti je nekdo pokazal sync. Zakaj boš zdaj uporabljal firefox? Stvar navade ali dejansko korist zaradi neke boljše funkcionalnosti?

Nekdo je omenil porabo rama. Za božjo voljo ram je danes zastonj. Vsak ima že 8 gb rama v sistemu. Zakaj bi se sekiral če brskalnik slučajno porabi 4 namesto 3 gb ko poganjam nek hud flash in imam odprtih..po lastni želji bilijon zavihkov?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

trizob ::

Engineer_ je izjavil:

Engineer_ je izjavil:


Brskalniki pa so zastonj. Če bi bili avti zastonj bi bila statistika uporabe povsem drugačna.



Se bom malce popravil, se mi je utrnila precej zanimivejša misel. Če bi bili brskalniki plačljivi bi šele videli kater je dejansko najboljši. Ko bi morali ljudje malce razmisliti če dejansko potrebujejo neko funkcijo. Ko bi nekemu, po njihovem mnenju, kvalitetnemu produktu namenili svoj denar. Tudi če bi bilo to 5 eur.
Namesto da se kriči v prazno po forumih da je nekaj boljše ker ima trilijon funkcij, od katerih jih dotični uporabnik koristi morda največ 5.


Čisto isto bi bilo - objektivnega odgovora ne bi imel. Vedel bi, kateri je najbolje prodajan, sedaj pa veš, kateri je najpopularnejši, kar neposredno s kakovostjo nima veze.

PARTyZAN ::

Firefox je enostavno edini, ki je dovolj prilagodljiv za moje potrebe. Pa še ni jim vseeno za mojo zasebnost. Engineer: odkar ima Firefox Chrome-like izdajanje novih verzij je postal razvoj precej hiter. Ne govori na pamet.

Alternativ je vedno manj, Opera je samo še en klon Chroma tako vizualno, kot po pogonu, ki ga uporablja. Žal ostajajo samo še Gecko, Blink (WebKit) in Trident.

jype ::

Engineer_> Zakaj boš zdaj uporabljal firefox?

Iz več razlogov:

http://www.sitepoint.com/5-reasons-to-r...
https://developer.mozilla.org/en/docs/X...

trizob ::

PARTyZAN je izjavil:

Firefox je enostavno edini, ki je dovolj prilagodljiv za moje potrebe. Pa še ni jim vseeno za mojo zasebnost. Engineer: odkar ima Firefox Chrome-like izdajanje novih verzij je postal razvoj precej hiter. Ne govori na pamet.

Alternativ je vedno manj, Opera je samo še en klon Chroma tako vizualno, kot po pogonu, ki ga uporablja. Žal ostajajo samo še Gecko, Blink (WebKit) in Trident.


Tudi Googlu ni vseeno za tvojo zasebnost, saj _PONUJA_ možnost, da C čisto nič ne pošilja njim.

jype ::

Engineer_> Nekdo je omenil porabo rama. Za božjo voljo ram je danes zastonj. Vsak ima že 8 gb rama v sistemu. Zakaj bi se sekiral če brskalnik slučajno porabi 4 namesto 3 gb ko poganjam nek hud flash in imam odprtih..po lastni želji bilijon zavihkov?

To niso moji pomisleki - jaz dejansko sem power user.

trizob> Tudi Googlu ni vseeno za tvojo zasebnost, saj _PONUJA_ možnost, da C čisto nič ne pošilja njim.

Kljub temu pa je Google v precejšnjem konfliktu interesov, ker manjko tvoje zasebnosti precej drago prodaja.

Engineer_ ::

in zakaj naj ne bi uporabljali webkita? nekoč ste bili navdušeni, ko je prišel. zdaj pa je panika ko webkit prevzema trg in povsem izrinja tako ff kot ie.

Phantomeye ::

Engineer_ je izjavil:

Engineer_ je izjavil:


Brskalniki pa so zastonj. Če bi bili avti zastonj bi bila statistika uporabe povsem drugačna.



Se bom malce popravil, se mi je utrnila precej zanimivejša misel. Če bi bili brskalniki plačljivi bi šele videli kater je dejansko najboljši. Ko bi morali ljudje malce razmisliti če dejansko potrebujejo neko funkcijo. Ko bi nekemu, po njihovem mnenju, kvalitetnemu produktu namenili svoj denar. Tudi če bi bilo to 5 eur.
Namesto da se kriči v prazno po forumih da je nekaj boljše ker ima trilijon funkcij, od katerih jih dotični uporabnik koristi morda največ 5.


Definiraj _zastonj_. V informacijski dobi je denar zgolj eno izmed sredstev, s katerimi dostopaš do dobrin.

Gmail v resnici ni zastonj, facebook v resnici ni zastonj. V zameno za nemoteno uporabo ti daješ informacije o sebi in svojih prijateljih in se ob tem prav fino počutiš, ker to ne vpliva na tvojo finančno stanje.

Zgodovina sprememb…

trizob ::

PARTyZAN je izjavil:

Firefox je enostavno edini, ki je dovolj prilagodljiv za moje potrebe. Pa še ni jim vseeno za mojo zasebnost. Engineer: odkar ima Firefox Chrome-like izdajanje novih verzij je postal razvoj precej hiter. Ne govori na pamet.

Alternativ je vedno manj, Opera je samo še en klon Chroma tako vizualno, kot po pogonu, ki ga uporablja. Žal ostajajo samo še Gecko, Blink (WebKit) in Trident.


Opera ni klon. Klon sta FF in C, če že, saj je zavihke in tak videz ravno O prva spravila v produkcijo (sicer je pa to prvi predstavil MS v enem od razvojnih/testnih različic IE).

jype je izjavil:

Engineer_> Nekdo je omenil porabo rama. Za božjo voljo ram je danes zastonj. Vsak ima že 8 gb rama v sistemu. Zakaj bi se sekiral če brskalnik slučajno porabi 4 namesto 3 gb ko poganjam nek hud flash in imam odprtih..po lastni želji bilijon zavihkov?

To niso moji pomisleki - jaz dejansko sem power user.

trizob> Tudi Googlu ni vseeno za tvojo zasebnost, saj _PONUJA_ možnost, da C čisto nič ne pošilja njim.

Kljub temu pa je Google v precejšnjem konfliktu interesov, ker manjko tvoje zasebnosti precej drago prodaja.


Google tega ne skriva in ponuja možnost, da mu tega ne omogočaš (res pa je, da je to opt-out, torej na uporabniku).

Phantomeye je izjavil:

Engineer_ je izjavil:

Engineer_ je izjavil:


Brskalniki pa so zastonj. Če bi bili avti zastonj bi bila statistika uporabe povsem drugačna.



Se bom malce popravil, se mi je utrnila precej zanimivejša misel. Če bi bili brskalniki plačljivi bi šele videli kater je dejansko najboljši. Ko bi morali ljudje malce razmisliti če dejansko potrebujejo neko funkcijo. Ko bi nekemu, po njihovem mnenju, kvalitetnemu produktu namenili svoj denar. Tudi če bi bilo to 5 eur.
Namesto da se kriči v prazno po forumih da je nekaj boljše ker ima trilijon funkcij, od katerih jih dotični uporabnik koristi morda največ 5.


Definiraj _zastonj_. V informacijski dobi je denar zgolj eno izmed sredstev, s katerimi dostopaš do dobrin.

Gmail v resnici ni zastonj, facebook v resnici ni zastonj. V zameno za nemoteno uporabo ti daješ informacije o sebi in svojih prijateljih in se ob tem prav fino počutiš, ker to ne vpliva na tvojo finančno stanje.


Res je. Vendar pri pošti in socialnem omrežju, ki ju omenjaš, tega ne moreš izbirati, je pač tako. Pri brskalniku C pa to lahko izklopiš. Ti pa seveda naprej omogočajo uporabo & stalen razvoj brskalnika drugi uporabniki, ki tega niso izklopili.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: trizob ()

mathjazz ::

Hvala za objavo! Nekaj pojasnil, ker je novica malce konfuzna:

Google je imel z Mozillo do vključno leta 2011 sklenjeno pogodbo, po kateri si je z Mozillo delil prihodke od oglasov, ki jih prikažejo uporabnikom Firefoxa na Google.com. Aktualna pogodba 2012-2014 pa določa fiksni znesek v višini 275 milijonov dolarjev, ki ga Google nameni Mozilli, in je za Mozillo veliko ugodnejši (približno za faktor 2 glede na leto 2011).

Izboljšana pogodba dokazuje, da Chrome pri tej stvari ne igra nobene vloge. Podoben dogovor z Googlom imata tudi Opera in Apple, le da je npr. slednji dobil 1 milijardo dolarjev. Gre pač za obojestranko korist in sožitje, zato je govoriti o tem kako si je kdo oddahnil in odvisnosti samo ene strani napačno. Če vsi trije brskalniki presedlajo npr. na Bing kot privzeti iskalnik, Google izgubi približno tretjino trga.

Google torej Mozilli ne plača 100 milijonov dolarjev, niti 274 milijonov dolarjev, niti milijarde v treh letih, niti 90 odstotkov njenih prihodkov. Odstotek prihodkov od Googla (dobrih 88%) je podoben že vrsto let, lani pa je napram letu 2011 zaradi za Mozillo veliko ugodnejše nove pogodbe res za odtenek narasel. Tekom leta 2013 se Googlov delež v prihodkih Mozille spet zmanjšuje, predvsem v korist Binga.
www.getfirefox.com
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Firefox praznuje 15 let

Oddelek: Novice / Brskalniki
395475 (3243) mtosev
»

Mozilla po 10 letih sodelovanja z Googlom podpisala z Yahoojem, ki bo nov privzet isk (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
5319817 (16641) johnnyyy
»

Mozilla čedalje odvisnejša od Googla (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
9530230 (25564) mtosev
»

Mozilla: Chrome nam zapleta življenje

Oddelek: Novice / Brskalniki
207476 (3966) mjk
»

Mozilla odvisna od Googla? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
669999 (7566) poweroff

Več podobnih tem