KDE - Skupnost razvijalcev pri prostem in odprto-kodnem projektu KDE je izdala težko pričakovano različico KDE 4.1. V tej različici se je med drugim vrnil paket programov za upravljanje z zasebnimi podatki KDE PIM, namizna lupina Plazma je doživela ogromno izboljšav, dodanih pa je bilo tudi precej novih programov in funkcij za obstoječe programe. Namizno okolje in programi so v precejšnji meri prevedeni tudi v slovenščino. KDE 4.1 je druga izdaja namizja in programov iz serije KDE 4 in je prva, ki je namenjena tudi zgodnjim uporabnikom (early adopters) in ne samo razvijalcem.
Poleg vrnitve paketa programov KDE PIM za upravljanje z zasebnimi podatki (e-pošta, organizator, bralnik virov RSS, ...) med novimi programi lahko najdete preprost predvajalnik videa Dragon Player, binarni urejevalnik Okteta, fizikalni simulator Step, pregledovalnik sistemskih dnevnikov KSystemLog in nekaj novih iger (KDiamond, Kollision, KBreakOut in Kubrick). Prevajalcem delo olajša novi program Lokalize.
Tudi izboljšav je ogromno. Namizna lupina Plazma ima nov sistem za nastavljanje pultov in nov koncept za prikaz vsebine katerekoli mape z računalnika ali z omrežja na namizju. Upravljalnik datotek Dolphin je dobil podporo za zavihke in drevesni prikaz map. Namizni globus Marble sedaj zna prikazovati proste karte s spletne strani OpenStreetMap. Upravljalnik oken KWin ima nekaj novih namiznih učinkov, npr. za preklapljanje med okni in pa zelo popularna »želatinasta okna«.
Za razvijalce je na voljo podpora razvoju programov v programskih jezikih Python in Ruby (poleg C++ seveda). Ker pa se KDE širi z Linuxa in UNIX-ov tudi na ostale operacijske sisteme, je razvijalcem prvič na voljo tudi podpora za razvoj in poganjanje KDE programov na Mac OS in Windows. Novo je tudi ogrodje Akonadi za hranjenje podatkov povezanih z upravljanjem zasebnih informacij.
Hmmm, res se odlično razvija! Torej povprečni uporabnik že dandanes dobi vse v KDE okolju, kar rabi. Pa še enostavno je.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
Sem jo namestil že včeraj iz Kubuntu repozitorija. Zadevo je definitivno treba še izpiliti, ampak mi je všeč. In to zelo. Še posebej hitro sem se navadil na novi KDE meni, ki je res priročnejši od prejšnjega. Tudi nove igre so OK, čeprav recimo KDiamond deluje boleče počasi, če ga raztegneš čez zaslon. Kollision je pa trenutno moja najljubša igra za zapravljanje časa :D
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:
ozbolt: Jaki razlog (ta zadnji). Samo kaj ko je večina K-jev boljših od G-jev. K3B, Amarok, Kdevelop itd... Gost: se strinjam, KDE4 v Kubuntuju je katastrofa (mogoče se je kej popravlo). V openSuseju je stvar delovala dokaj dobro, kar sem testiral.
Še nvidia da porihta gonilnike in bo štimalo. AaronP pravi da 177.* različica sedaj pospešuje vse RENDER zadeve, tako da naj bi KDE4 tudi na nvidii na polno zadihal.
Nekako sem preveč len, da bi preklopil iz Gnome-a, sem pa že preizkusil tudi 4.1. Kar lepo za pogledati, več se pa nisem poglabljal. K3b in Amarok (uf, Amaork se ne začne na 'K') pa verjetno res posekata vso konkurenco, ampak prav lepo tečeta tudi v Gnome-u.
Obljubljali so, da bo KDE 4.1 "taprava" in uporabna izdaja KDEja 4. Ni. Še posebej ne s problemi z nVidia karticami. Slabo to za opensource community.
kaj ima kde z driverji? in je čisto uporabno, kljub problemom z driverji, samo včasih zalagga (in problemi so itak samo pri grafično pospešenem namizju)
@arjan_t: KDE4 intenzivno uporablja render in je pospešeno tudi če ne uporabljaš 3d efektov. Pri intelu / atiju deluje, problem je nvidia ki nekako zaostaja trenunto.
Mavrik: si bedak ali se delaš bedaka? KDE4 intenzivno uporablja strojno pospeševanje in nvidia trenutno ima slabe gonilnike. Poglej si nvnews. Drugače ti ni potrebno nič verjet, imaš kodo na razpolago.
In več ljudi ki je pogledalo kodo trdi, daj e nova privzeta tema dosti bolj požrešna do resourcev kot je potrebno. Tako da predlagam da probaš z menjavo teme(QT-ja tudi). In na žalost, ima trenutno nvidia najbolj zmogljive drajverje + grafe za Linux. ( Seveda ima Intel boljše drajverje, samo same grafe niso toliko zmogljive, ATI-jev OSS in closed source pa je še v nastajanju. ). In drugače, jaz se ne spomnim gdaj so mi nvidia drajverji zafukali v zadnjem letu uporabe ( in da vedno uporabljam zadnje drajverje ).
dejstvo je , da ima Intel trenutno najboljse drajverje... najdlje vlagajo v razvoj odprtokodnih drajverjev. ATI jih je v zdanjem letu že skoraj ujel, VIA se tudi premika, z NVIDIo pa zgeda da ne bo nič
sam sem že 2 meseca na OSS xf86-video-ati, dejansko veliko bolje deluje kot fglrx ( x1600)
ontopic: tudi sam sprobal KDE 4.0 pod kubuntujem, me ni prepričal zaradi vseh bugov. Bo treba sprobat 4.1 , po možnosti v kakšni drugi distribuciji
KDE 3.4 dela. Gnome dela. XFCE dela. KDE 4.1 šteka do meje neuporabnosti. In KDE developerji pričakujejo, da bomo verjeli, da so krivi nVidia driverji... še posebej po tistem sranju ko so ga oštevilčili kot KDE 4.0?
QT 4 and thusly KDE 4 use XRender quite a bit, and Nvidia's driver has horrible XRender support
Zanima me kako je kaj z programiranjem. Trenutno programiram na microsoftem, ce bi to kodo prevedel na linux-u bi to delovalo ali bi moral se na novo uciti c++ za linux?
Tega sem se bal :/ Upam, da se bo dalo zadevo zoptimizirati. Da na Athlonu 1800+ šteka taka igra, je katastrofa.
Počasi je čas, da se zamenja komp? Sicer pa ne vem, zakaj ljudje silijo na staro železo programe, ki niso namenjene zanj. Raje bi namestil kakšno starejšo različico, ki bi ti optimalno delovalo...
Znanec mi je pripovedoval, da so pred leti dobili v eni osnovni šoli nekaj ducat licenc Windows XP-jev. Tamkajšnji administator je želel na vse delujoče računalnike (bilo je nekaj kom. Pentiumov III, ostalo pa Pentium II, dosti AMD K6-2 in celo še starejši, na večini je bil nameščen Windows 98 oz. 95) namestiti XP...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
QT4 ve pospeševat izris svg-ja (arthur engine), vendar uporablja Xrender (torej če imaš nvidio si screwed). AFAIK se tudi svg kešira, tako da pride do intenzivne uporabe procesorja samo pri spremembi dimenzije okna (elementi se ponovno izrišejo ter keširajo) in premikanje že izrisanih elementov je stvar grafične (razen če ni nič strojno pospešeno).
Sem vtaknil enega radeona 9200se not iz radovenosti in tisti kdiamond dela perfektno - pravzaprav 2d je dosti bolj odziven kot z 7600gt. Žal je pa grafična prestara za efekte pri 1600x1200.
Tega sem se bal :/ Upam, da se bo dalo zadevo zoptimizirati. Da na Athlonu 1800+ šteka taka igra, je katastrofa.
Počasi je čas, da se zamenja komp? Sicer pa ne vem, zakaj ljudje silijo na staro železo programe, ki niso namenjene zanj. Raje bi namestil kakšno starejšo različico, ki bi ti optimalno delovalo...
Mislim, da je komp še čisto OK. Navsezadnje sem na njem še pred letom dni poganjal zahtevne igre. Bo to kar je kriko1 povedal razlog: imam nvidio No, bom že potrpel in počakal na boljše gonilnike.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };: