Slashdot - Skladno s povečano osveščenostjo do okolja in pripravljenostjo vlaganja denarja v razvoje novih tehnologij, znanstveniki odkrivajo vedno nove načine pridobivanja energije - najnovejši način je tako pridobivanje energije iz dežnih kapljic. Za slednjega so zaslužne piezoelektrične lastnostiPVDF plastike, ki ob deformaciji oziroma pritisku proizvede električni tok - v laboratorijskih pogojih je znanstvenikom tako uspelo s kapljicami največje debeline (5 mm) pridobiti 12 mW električne energije oz. 1 µW neprekinjene električne energije.
Trenutni rezultati tako še ne zagotavljajo komerialne rabe, saj razen prvih laboratorijskih raziskav znanstveniki niso opravili še ostalih analiz, ki so potrebne preden lahko dokončno zaključimo ali je takšno pridobivanje energije smotrno vsaj za nizko-energijske naprave in senzorje, ki se morajo trenutno zanašati na sončno ali vetrno energijo, vsekakor pa so dovolj pozitivni da si lahko v prihajajočih letih obetamo še kakšno podobno navdušojočo novico.
MrStein: Če pogledaš originalno novico boš videl da se pojavljata oba velikostna razreda tako kot sem jih jaz navedel. Ja, tudi sam sem še nekoliko zbegan kako je lahko takšna razlika med maksimalno in konstantno vrednostjo, ampak morda tista konstantna vrednost pomeni teste z manjšimi kapljicami. Nažalost niti v viru niso tako specifični kot bi si želel.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell
Kaj pa če nardijo en ogroomen bazen, pod njega dajo ene fedre in pol k se ta bazen spušča se vrtijo električni generatorji....in pol še ena zaklopka spusti vso vodo in fedri se spet sprostijo in generatorji se spet zavrtijo....In pol se spet napoln bazen,....
Al pa bi v morju zgradil eno velko ploščad k bi plavala na vodi...Ampak stebri vmes bi bli pa prtrjeni na tla....In pol k bi plima delovala bi dvignla to in spet bi se lahk elektrika nardila
Zakaj nebi potem tega montirali na cesto in bi lahko čez dan avtomobili polnili kondenzatorje, ki bi jih ponoči z ledicami praznili, zastonj javna razsvetljava!?! Avtomobili bi z svojo težo proizvedli dovolj pritiska na pizzo kristale, da bi lahko proizvedli malce več kot le mikrowat.
nekateri znanstveniki pa imajo res veliko časa... in denarja
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...
Al pa bi v morju zgradil eno velko ploščad k bi plavala na vodi...Ampak stebri vmes bi bli pa prtrjeni na tla....In pol k bi plima delovala bi dvignla to in spet bi se lahk elektrika nardila
Na tak način sem že sam razmišljal, vendar tako ne bi izkoriščal plime/oseke, ampak valove. V bistvu bi imel tuljavico pri tuljavici, v kateri bi bil trajni magnet pritrjen na plovec. Sigurno bi dobil več kot pa iz dežnih kapljic. Pa še vedno malo.
Kaj pa ča bi vso vodo iz avtoceste, na primernem odseku polovil, potem jo pa pri nekem viaduktu speljal na turbinco. Tle bi pa že bil kakšen kilowat.
V prihodnje se bo dalo povrsine se dobro izrabljati za pridobivanje energije. Dela se tudi ze na barvi (sprej), ki ima soncne celice. Pac ideja je, da se prestriha povrsine z njo in zadeva proizvaja elektriko iz soncne energije kot obicajne soncne celice.
Predstavljajte si mini senzorje... kako napajati takšne male napravice? Tole je idealno. Energijo, ki jo senzor pridobi iz teh kapljic, lahko pridno shranjuje in ob določenih intervalih opravi meritve in odda podatke brezžično.
Piezo kristali niso nič kaj posebnega. Calligulla je omenil sončne celice na barvi (si mislil nanoSolar podjetje, ki bo začelo tiskat sončne celice?). Ja, Thomas, če pomislim, bi se takšne mini sončne celice res bolje obnesle (tudi več sonca imamo ponavadi kot dežja..)
zigam je napisal: Kaj pa če nardijo en ogroomen bazen, pod njega dajo ene fedre in pol k se ta bazen spušča se vrtijo električni generatorji....in pol še ena zaklopka spusti vso vodo in fedri se spet sprostijo in generatorji se spet zavrtijo....In pol se spet napoln bazen,....
Al pa bi v morju zgradil eno velko ploščad k bi plavala na vodi...Ampak stebri vmes bi bli pa prtrjeni na tla....In pol k bi plima delovala bi dvignla to in spet bi se lahk elektrika nardila
ZiGA
Da ne boste še tople vode odkril. Elektrarne, ki za pridobivanje energije uporabljajo plimovanje že obstajajo. -> KLIK
Glede kapljic pa ... najbrž bi bile bolj učinkovite, če bi jih lovili v vedra na zelo velikem kolutu na katerega bi bil nameščen dinamo. Sum scientist they are.
Pol pa firmo narest, 3mio delnic izdat po 1$, pa spokat na Jamajko žvet..sj niso tko neumni tile entrepreneurji. Majo še en problem kako revizijo spustit čez firmo preden gre na borzo lahko, ampak zato pa hype in lobiranje pride v igro..ter znanstveni članki.
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse
Po mojem občutku so enote čisto v redu - v trenutku ko kapljica udari dobimo tiste milivate, v vmesnem času ko kapljic ni pa tudi generacije ni, zato je na daljši čas vse skupaj tisti mikrovat.
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.
Podobnih in neuporabnih odkritij je malo morje. Velikokrat se kaj takega spravijo delat zafrustrirani univerzitetni profesorji, da imajo nekaj za pokazati.
Motiti se je človeško.
Ampak, če hočeš stvar totalno zajebati potrebuješ računalnik!
http://www.smorny.com/
Po mojem občutku so enote čisto v redu - v trenutku ko kapljica udari dobimo tiste milivate, v vmesnem času ko kapljic ni pa tudi generacije ni, zato je na daljši čas vse skupaj tisti mikrovat
... ja, enote so v redu, vendar so to enote za moč in ne energijo. Velika razlika.
Fantje, js vas ne razumem več. Namreč novico (tole na ST; tuje nisem šel brat) razumem. Enote so prave in OK. V povprečju na daljše obdobje stvar proizvaja en mikrovat električne energije. (V eni uri torej eno mikrovaturo, µWh). Če pa gledamo v zelo kratkem časovnem obdobju (recimo tik za trenutkom, ko na ploščo pade veliko kapljic naenkrat), pa je meritev napetosti krat toka (torej električne moči) enaka 12mW. Če bi taki sunki trajali eno uro (kar v praksi ne morejo), bi dobili 12 mWh energije.
Simpl, zelo. Kubični milimeter velika kapljica prišiba z 10 m/s. Vsebuje 10^-4 J enegije. Torej za 1 liter nafte 10 milijard kapljic ali 100 kubičnih metrov dežja. Najbrž pa le 1000 kubičnih metrov, zaradi izkoristka metode.
Tolk pade v ene 600 letih na kvadratni meter. Bolano mislit sploh.
S sončno energijo je pa ZELO drugače. Za liter nafte napade n kvadratni meter že v enem dnevu, zlahka, ne pa v 600 letih. Pa vseeno niti sončna energija še ni preveč rentabilna. Tako da o več 100000 krat manjših virih nima smisla debatirat.