MSNBC - Gorivne celice, ki bodo nekoč morda izpodirinile baterije in akumulatorje v elektronskih napravah so vedno bližje dejanski uporabnosti. O tej iznajdbi smo že pisali, a do sedaj so se zadeve že precej spremenile.
Gorivne celice proizvajajo elektriko s preprosto kemično reakcijo alkohola metanola. Kemična reakcija poteka iz metanola in nekaj drugih snovi, nastajajo pa elektroni, protoni, ogljikov dioksid in voda. Protoni izhajajo iz celice skozi posebno membrano, elektroni stečejo po žicah in ustvarijo električni tok, vode je samo kapljica na dan in izhlapi, ogljikov dioksid pa se izloči v zrak.
Gorivne celice se že uporabljajo recimo v avtomobilih, bolnišnicah in drugih strokah, toda le-te celice so velike kot pralni stroji oziroma kot počitniške prikolice, podjetje MTI Micro, ki vključuje tudi podjetji Casio in Motorola, pa se z okoli 45 zaposlenimi ukvarja z minituarizacijo teh naprav. Optimistično napovedujejo, da bodo prve take celice pripravljene na prodajo leta 2004. Več o tem na MSNBC.
To niso gorilne celice (ker nič ne gori v njih), ampak gorivne, ker je v njih gorivo.
Sicer pa upam, da se bodo kmalu uveljavile v kakšnih prenosnih napravah. Baje, da Motorola razvija baterije na gorivne celice, ki naj bi z enim polnjenjem trajale en mesec (polnjenje naj bi bila bombica metanola, prav taka, kot je v nalivnih peresih)
ob to sem se tudi jaz spotaknil.. gorivne celice ne pa gorilne... šele sedaj ko sem si to od duše odpihal si grem šele novico prebrat.
/edit:
'...elektroni stečejo po žicah in ustvarijo električno napetost...'
če elektroni tečejo imamo tok. Če pa imamo električno napeto stanje - torej prisotnost napetosti, potem pa ni nujno da elektroni tečejo po žicah. Če si že napisal da elektroni stečejo potem še popravi da ustvarijo električni tok ne pa električno napetost.
puhhhhh....sm že mislu da stvar gori .. :) Baje se te gorivne celice full razvijajo za avtomobile, take električne, mislim, da celo buse razvijajo, ki bodo meli podoben pogon kot te avteki. stvar zanimiva, sploh, če bo majhna :)
Dokler je CO2 ni problema (sej ga tudi ti delas ko dihas), je pa problem CO, ne vem tocno ampak mislim da je stranski produkt tut CO, samo v zelo majhnih kolicinah, se pa to zgodi ce ni zadosti kisika?
Kaplica vode na dan... a potem bojo se mobiteli svical :)
Vode je pač toliko, "kolikor" je vodika v metanolu. Ogljikovega dioksida pa "kolikor" je ogljika. Jasna stvar. Ni to ravno kapljica. Končni efekt je isti kot bi metanol zažgal.
Poleg tega potem tak avto ni na elektriko, ampak je na metanol. Ko bodo to skapirali zeleni, bodo takoj cmizdrili.
Je pa še zmeraj zelo, zelo dobro. Gorivne celice. Iz tega bi lahko nekaj bilo.
Ups, gorivne ja, ne gorilne, se opravičujem. Ravno berem Samorastnike pa je un model Meti zažgal prejo na rokah, pa mam še mal čudnih spominov . Pa dobr, sej vemo, kaj sm hotu povedat... napetost, tok, bols bi blo ce bi sam napisal elektrika.
Proizvodnja metanola - bi ga lahko. Vendar bodo verjetno ogljik za metanol dobivali iz premoga in ne iz ozračja.
Ne, sej ni problem CO2- res ne. Smo to že obravnavali. Smo v interglacialni dobi, in že 5000 let se generalno hladi. Zato je CO2 kar koristen.
Pričakovati, da ga bodo pobirale rastline je pa naivno. Ker te ga enako količino kot sprejmejo - tudi oddajo ob svoji smrtni uri. Še huje! Oddajajo ga tudi kot metan, ki je pa še bolj toplogreden od CO2
To niso gorilne celice (ker nič ne gori v njih), ampak gorivne, ker je v njih gorivo.
Tale je pa dobra. Mislim, da sem podobno foro slišal v enem od Paskaljevićevih filmov: Nee, ona ni kur*a, sedaj smo v socializmu, ona je tovarišica kur*a
Celice so dobile ime po gorivu in ne gorenju.. Odkod pa ime gorivu ? [:\]
Še ena, ki mi ni čisto jasna. Protoni (vodikovi ioni) verjetno ne izhajajo iz celice, ampak skozi membrano prehajajo v drugi del celice, kjer sprejmejo prihajajoče elektrone iz druge elktrode na posreden ali neposreden način.
Če bi protoni izhajali iz celice, bi bila ta vedno bolj negativno naelektrena, okolje pa vedno bolj pozitivno, dokler se ne bi čez kako leto ustvarili pogoji za solidno strelo...
ja. dobro temo si nam nanesel alienw :) prav tehnična je in fajn mi je osvežit znanje o bodočih 'akumulatorjih' energije, saj vsi vemo, da so edini pravi akumulatorji elektrine kondenzatorji :)
Gorivne celice delujejo pri različnih temperaturah. Tiste na vodik delujejo v alkalnih pogojih in zato ne prenašajo CO2 in delujejo pri kakih 70 C. Pri metanolu je potrebna T višja, je pa veliko odvisno od katalizatorja.
Za ovrednotenje končnega efekta je potrebno pogledati prosto entalpijo.