»

Muska doletela tožba, ker ni razkril koncentracije v Twitterju

Slo-Tech - Ameriška Agencija za trg vrednostnih papirjev (SEC) je včeraj začela sodni postopek proti najbogatejšemu Američanu Elonu Musku, ker leta 2022 ni pravočasno razkril nakupa deleža v Twitterju. Ko je v podjetju pridobil devetodstotni delež, bi moral po zakonu v desetih dneh razkriti nakup, a tega ni storil. Kasneje je sicer kupil celotno podjetje.

S tem ko ni pravočasno razkril velikega vstopa v podjetje, si je pridobil vsaj 150 milijonov dolarjev koristi. Še vedno je namreč kupoval delnice, ki so bile cenejše, kot če bi bila informacija o nakupu devetodstotnega deleža javna. Ko je to informacijo obelodanil, je cena poskočila za 27 odstotkov. A dotlej je nakupil za pol milijarde dolarjev delnic. Delničarji, od katerih je v tem času kupil delnice, so bili opeharjeni za to razliko.

Musk ponavlja, da se je po njegovem mnenju SEC neupravičeno spravil nanj. Njegov odvetnik je pojasnil, da je Musk zavrnil ponudbo za poravnavo s plačilom globe, zato je SEC sedaj vložil tožbo. SEC bo sicer...

9 komentarjev

Musk si je premislil in ne želi kupiti Twitterja

Slo-Tech - Ni prav veliko presenečenje, da si je naposled Elon Musk premislil in odstopil od nakupa Twitterja. Njegovi odvetniki so agenciji za trg vrednostnih papirjev (SEC) poslali utemeljitev, katere vse točke dogovora o prevzemu naj bi bil Twitter prekršil, zaradi česar Musk podjetja ne bo kupil. V podjetju trdijo, da nič od tega ne drži in napovedujejo sodno bitko.

Muskovo premišljevanje se utegne izkazati kot draga kaprica, saj dogovor o prevzemu podjetja za odstop predvideva visoke pogodbene kazni, ki bi lahko presegle milijardo dolarjev. Po dogovoru bi moral Musk za podjetje odšteti 44 milijard dolarjev. Zgodba se je začela spomladi, ko je Musk kupil skoraj desetino podjetja, česar sicer ni pravočasno priglasil, kar je prekršek. Kasneje je vodstvo podjetja prepričal, da je sprejelo njegovo prevzemno ponudbo. Že kmalu zatem pa je začel javno komunicirati o domnevnih odstopanjih med dejanskim stanjem v podjetju in opis v sporazumu, na primer o številu lažnih profilov, in iskati poti za...

99 komentarjev

SEC zanima Muskovo nakupovanje Twitterjevih delnic

Slo-Tech - Ameriška Agencija za trg vrednostnih papirjev (SEC) je že 4. aprila pisno pozvala Elona Muska, naj pojasni nepravilnosti pri nakupovanju delnic podjetja Twitter, so sporočili iz SEC-a. Pismo, v katerem ga pozivajo k razjasnitvi, so sedaj javno objavili. Od Muska pričakujejo pojasnila štirih nepravilnosti, od česar so odvisni nadaljnji postopki.

Elon Musk je 4. aprila letos SEC-u prijavil nakup skoraj desetine delnic Twitterja, ki ga je izvedel 14. marca letos. Musk je agenciji nakup razkril 10 dni prepozno, saj je treba nakup več kot petodstotnega deleža podjetja javno razkriti tudi ostalim delničarjem. SEC sedaj od Muska želi izvedeti, zakaj je prepozno priglasil nakup, zakaj je izpolnil napačen obrazec, in sicer namenjenega pasivnim investitorjem, medtem ko je sam aktivni investitor, in zakaj ni izpolnil vseh polj s potrebnimi podatki. Jasno je že, da je Musk prekršil zakonodajo pri prijavi nakupa, zato je sedaj od njegovega sodelovanja s SEC-om in SEC-a odvisno, ali in v...

5 komentarjev

Musk kupil skoraj desetino Twitterja

Slo-Tech - Elon Musk, ki ga poznamo med drugim kot ustanovitelja in direktorja podjetij SpaceX in Tesla, je kupil 9,2 odstotka Twitterja. V poročilu ameriški agenciji za trg vrednostnih papirjev (SEC) je razkril, da je 14. marca kupil 73.486.938 delnic Twitterja, ki so vredne okrog 2,9 milijarde dolarjev. S tem je Musk postal največji individualni delničarja podjetja. Sklad Vanguard ima v lasti 8,8 odstotka podjetja, Twitterjev ustanovitelj Jack Dorsey pa ima v lasti 2,3 odstotka.

Delnica Twitterja je danes po razkritju te informacije poskočila za dobro četrtino. Od nakupa do danes je Musk zaslužil že 1,1 milijarde dolarjev, če bi delnice sedaj prodal, so izračunali pri Bloombergu. To pa pomeni, da bi Musk lahko v prihodnosti pomembno vplival na politiko podjetja, saj za razliko od drugih tehnoloških velikanov v Twitterju ustanovitelji nimajo več glasovalnih pravic, kot znaša njihov delež lastništva (v Googlu imajo na primer ustanovitelji poseben razred delnic z več glasovalnimi pravicami).

...

15 komentarjev

Marissa Mayer zapušča Yahoo s 186 milijoni dolarjev

Slo-Tech - O vodenju Yahooja pod taktirko Marisse Mayer bi sicer lahko razpravljali, a brez dvoma je bilo uspešno za njen žep. Če bodo delničarji 8. junija na skupščini podprli načrt o prodaji internetnega dela Verizonu za 4,9 milijarde dolarjev, se bo s tem vladavina Mayerjeve končala. Vseeno bo bogato nagrajena, saj bo dobila za dobrih 186 milijonov dolarjev odpravnine in kompenzacij. In to kljub temu da za leti 2016 in 2017 ne bo dobila pogodbeno dogovorjenega bonusa, ker Yahoo ni pravočasno razkril velikih vdorov, kar je vplivalo tudi na ceno podjetja (nižja za 350 milijonov dolarjev).

Mayerjeva bo prejela delnice, delniške opcije in delniške enote z omejenimi pravicami v skupni vrednosti, ki po trenutnih tržnih tečajih znaša 186 milijonov dolarjev. Če k temu...

46 komentarjev

Facebookova javna ponudba delnic še vedno buri duhove

Forbes - Za vlagatelje, ki so Facebookove delnice kupili na javni ponudbi (IPO) ali po začetku kotacije, gre za najslabši tehnološki IPO v zgodovini. Facebook je izkoristil resnično zadnji vlak za prodajo delnic, saj se je balonček socialnih mrež kmalu zatem razpočil. A to ni edini problem. Veliko so izgubili tudi veliki igralci, kot so investicijske banke, vzdrževalci likvidnosti (market makerji) in hedge skladi, zato bo imela zgodba še precej dolg epilog.

Nasdaq je bil na kotacijo zelo slabo pripravljen, saj so morali prvi dan začetek kotacije odložiti za skoraj uro. Niti potem ni šlo vse gladko, saj je borza pod navalom skoraj pokleknila. Veliki igralci nekaj časa niso mogli vnašati naročil, vmes pa tudi ni bilo jasno, katera naročila so...

22 komentarjev