»

Sora je tu

Slo-Tech - Skoraj leto dni po napovedih in prvih beta verzijah za preizkuševalce je OpenAI predstavil orodje za ustvarjanje videoposnetkov iz besednih opisov. Sora je veliki model, ki kot vhodne podatke jemlje besedilo, fotografije ali posnetke, nato pa iz njih ustvari videoposnetke. Te so lahko različnih formatov, dimenzij in dolžin, kar je pogojeno tudi z naročniškim paketom, ki ga sklene uporabnik. Ob tem poudarjajo, da je nova različica precej hitrejša od februarske, zato so ji nadeli delovno ime Sora Turbo. Na voljo je kot samostojno orodje (sora.com), ki pa terja naročnino na ChatGPT Plus ali Pro.

Prvi stane 20 dolarjev mesečno, drugi precej zajetnejših 200 dolarjev. Kdor ima dražjo različico, bo dobil polno Soro, ki zmore ustvarjati posnetke v ločljivosti 1080p, trajanju 20 sekund in brez omejitve števila poizkusov. Naročniki cenejšega paketa se bodo morali zadovoljiti z nižjo ločljivostjo in omejitvijo 50 posnetkov na mesec, če so zadovoljni s 480p. V nasprotnem primeru jih bodo lahko ustvarili manj, a nekoliko bolj podrobne (720p). V Sloveniji - in celi EU - Sora še ni na voljo, a naj bi se to spremenilo prihodnje leto. Trenutno imajo sicer težave po vsem svetu, ker je naval precejšen.

Bistveni del pri razvoju Sore je bila...

8 komentarjev

Najnovejši ChatGPT stane 200 dolarjev na mesec

Slo-Tech - OpenAI je predstavil nov naročniški paket ChatGPT Pro, ki stane osupljivih 200 dolarjev na mesec. Gre za najzmogljivejši paket, ki vključuje neomejeno uporabo vseh orodij iz družine ChatGPT (o1, o1 mini, GPT-4o in advanced voice), torej tudi najnovejši model o1. Ta je še zmogljivejši od dosedanje verzije o1-preview, je dejal Sam Altman. Ob tem je želel pomiriti strasti s pojasnilom, da bo velika večina ljudi povsem zadovoljna z desetkrat cenejšim paketom, ki zmore enake stvari, a nekoliko manj obilno. Edina izjema je novi model o1pro. Prav tako nudijo dva tedna preizkusa, v tem času pa lahko nezadovoljni uporabniki kupnino dobijo povrnjeno.

Ključna razlika je v računski moči, ki je na voljo uporabnikom posameznih paketov. Z najdražjim omejitev ne bo, a še vedno veljajo pogoji uporabe. Ti na primer prepovedujejo deljenje gesel med več uporabniki. Cenejšim variantam ostajajo nespremenjene cene, prav tako še vedno ostaja na voljo tudi brezplačna inačica za občasne in nezahtevne...

27 komentarjev

OpenAI v ChatGPT dodal iskanje po spletu

Slo-Tech - Konec oktobra je OpenAI svoji umetni inteligenci ChatGPT dodal težko pričakovano funkcijo, kjer ga je konkurenca v resnici prehitela. ChatGPT je postal tudi iskalnik po spletu, torej po spletnih straneh v realnem času. Za zdaj je novost na voljo le za naročnike plačljive različice, v prihodnosti pa naj bi jo dobili tudi institucionalni uporabniki (vzgoja in izobraževanje) ter domači uporabniki brezplačne inačice.

Marsikdo je že doslej uporabljal ChatGPT kot iskalnik informacij, četudi je tovrstna raba tvegana zaradi halucinacij. A umetna inteligenca lahko deluje tudi kot iskalnik, če jo prisilimo v uporabo ažurnih virov ter v njihovo citiranje. Microsoftov Copilot to že zna, takisto se uči tudi Googlov Gemini. ChatGPT pa je bil doslej omejen na znanje, ki ga je osvojil do začetka urjenja - torej trenutno 2023.

OpenAI bi lahko funkcijo zagnal kot ločeno storitev, a jo je namesto tega integriral v obstoječi ChatGPT. Filozofija podjetja pravi, da je uporabnikom prijazneje nuditi vse...

13 komentarjev

Kaj pripravlja Apple v letu 2024

Slo-Tech - Včeraj je Apple organiziral svojo tiskovno konferenco, ki jo imenujejo Worldwide Developers Conference in na kateri predstavijo prihajajoče novosti. Te so bile to pot programske narave: iOS 18 in iPadOS 18, macOS Sequoia, VisionOS 2, Apple Passwords, WatchOS 11, posodobitve za AirPods in tvOS, umetna inteligenca in Siri.

Začnimo z novim operacijskim sistemom iOS 18, ki bo po novem podpiral tudi slovenščino, o čemer smo že pisali. Poleg tega prinaša še številne druge novosti, denimo prilagoditev domačega zaslona (postavitev aplikacij, spremembe barv, osvetlitve) in nov videz nadzornega središča. Po novem bo možno tudi pošiljati sporočila prek satelitov, elektronsko pošto bo možno filtrirati po kategorijah. Stikom bomo lahko odslej pošiljali denar, posamezne aplikacije pa bo možno zakleniti, tako da bo za njihovo uporabo treba ponovno potrditi identiteto uporabnika. Številne spremembe bodo doletele tudi iPadOS 18 med njimi na primer aplikacija računalo (da, iPad je nima!).

Pomembne novosti se obetajo na področju umetne inteligence. Siri bo dobila dostop do OpenAI-jevega ChatGPT, ki bo za končne uporabnike brezplačen. Siri bo uporabnika vprašala, ali želi pomoč ChatGPT, kar bo vgrajeno v iOS 18, iPadOS 18 in macOS Sequoia....

58 komentarjev

OpenAI prenovil in pocenil GPT-3.5 Turbo in GPT-4 Turbo

Slo-Tech - OpenAI je izdal nekaj novih modelov svoje umetne inteligence in znižal cene za uporabo obstoječih. Medtem ko je ChatGPT za končnega uporabnika brezplačen, če do njega dostopi prek spletne strani, je dostop prek API za razvijalce drugih produktov plačljiv. Cene za vnos se znižujejo za polovico na 0,05 centa za 1000 žetonov, cene za izhod pa za 25 odstotkov na 0,15 centa za 1000 žetonov. To se sliši malo, a pri analizi daljših vsebin se število žetonov hitro nabere.

Druga novost pa sta dva nova modela. GPT-3.5 Turbo, ki ga poznamo v ChatGPT-ju, je dobil novo verzijo 0125 (25. januar), ki nadgrajuje že nekoliko starejšo 0613 (13. junij). Kaj dosti o spremembah niso povedali, razen da je verzija boljša in da ima odpravljenih nekaj hroščev, denimo težave pri vnosu besedil v nelatiničnih abecedah. Uporabniki bodo dostop do nadgrajene inačice dobili v naslednjih dveh tednih.

Še en novi model pa je GPT-4 Turbo verzije 0125, ki je za zdaj na voljo še v predogledni verziji. OpenAI je...

13 komentarjev

Ustvarili bomo lahko lastne verzije ChatGPT

Slo-Tech - Sam Altman je danes razkril, da bo OpenAI uporabnikom velikega jezikovnega modela ChatGPT omogočil ustvariti lastne verzije modela, ki se imenujejo GPT-ji. To bo možno brez znanja programiranja, saj bodo zadostovala enostavna navodila v človeškem jeziku in dodatne informacije, ki jih bomo posredovali. Nato ga usmerimo v pravo smer, saj je vsak GPT lahko namenjen specifičnim nalogam.

Novost je za zdaj dostopna naročnikom plačljive verzije ChatGPT Plus. Za zdaj podrobnosti še niso znane, a ti novi modeli bodo načeloma dostopni tudi drugim uporabnikom. Vsi bodo lahko interagirali z njimi, ne bodo pa videli zgodovine pogovorov drugih uporabnikov ali avtorja. OpenAI bo v ta namen ustvaril "GPT Store", kjer jih bomo našli in začeli uporabljati. Poslovni uporabniki (GPT Enterprise) pa bodo lahko vzpostavili lastne modele zgolj za interno rabo.

OpenAI je navedel nekaj primerov, za kaj bi se lahko posamezni modele specializirali. Tako so omenili "Writing Coach" "Sous Chef", "Math Mentor",...

12 komentarjev

DALL-E 3 je tu

Slo-Tech - OpenAI je predstavil tretjo inkarnacijo svoje generativne inteligence za izdelovanje slik, DALL-E 3. Podobno kot predhodnik tudi ta iz besedilnega poziva (prompt) izriše bolj ali manj realistično sliko, le da je pri tem boljši. Novinec je tudi povezan s ChatGPT-jem, ki omogoča pisanje obširnejših besedilnih pozivov. V praksi to poteka tako, da se lahko "pogovarjamo" s ChatGPT-jem, dokler ne najdemo ustreznega opisa, ki ga nato DALL-E 3 nariše.

Za zdaj je novi DALL-E 3 v predogledni različici, v okviru ChatGPT Plus in ChatGPT Enterprise pa bo na voljo oktobra. Kasneje bodo dostop dobili raziskovalni laboratoriji, odprli pa bodo tudi API. Niso še razkrili, kdaj bo na voljo tudi brezplačna verzija za slehernika. OpenAI dodaja še, da so se posebej posvetili varnosti. Tako DALL-E 3 ne bo risal neprimernih vsebin, prav tako z njim ne bo možno poustvarjati podob resničnih javnih oseb. DALL-E 3 so nastavili tudi tako, da zavrača pozive po risanju v slogu še živečih umetnikov. Še več,...

26 komentarjev