»

TikTok v ZDA še korak bliže blokadi

Slo-Tech - V ZDA še vedno poteka pravna bitka, ali bo TikTok lahko obstal v trenutni obliki ali pa ga bo moral lastnik kitajski ByteDance odprodati, kar zahteva ameriška administracija. Zakon, ki to zapoveduje, ByteDance izpodbija na sodišču, a je ta teden doživel udarec. Drugostopenjsko sodišče je razsodilo, da je zakon v skladu z ameriško ustavo. Ugotovilo ni niti kršitev prvega amandmaja niti petega amandmaja. TikTok ima še dober mesec časa, da najde novega lastnika.

Zakon zahteva, da ByteDance proda svoj delež v podjetju do 19. januarja. Če se to ne bo zgodilo, TikTok ne bo imel več dovoljenja za delovanje v ZDA. Ponudniki dostopa do interneta in ponudnika spletnih tržnic (Google, Apple) so najbolj očitna vrata, ki se bodo zaprla. Ti ne bodo smeli več nuditi svojih storitev ByteDanceu, kamor sodi tudi gostovanje aplikacije, sicer jih čakajo visoke kazni. Mogoče je sicer enkratno podaljšanje tega roka, o čemer bo odločala še Bidnova administracija, saj mu mandat poteče 20. januarja.

...

16 komentarjev

Reuters: ByteDance bi raje ugasnil TikTok, kot ga prodal

Reuters - V ZDA se približuje prepoved TikToka, če ByteDance aplikacije ne bo prodal. Zakon, ki to zapoveduje, so že sprejeli, a pričakovati je oster pravni boj, katerega izzid je negotov. ByteDance ima številne argumente v svoj prid, ki so v glavnem povezani s svobodo izražanja, kar v ZDA jemljejo izredno resno, saj gre za ustavno kategorijo.

To velja imeti v mislih, ko beremo različna poročila in izjave o TikToku, ki izvirajo iz ByteDancea. Reuters poroča, da ByteDance bržkone ne bo želel prodati TikToka in bo aplikacijo v skrajnem primeru raje ugasnil. Algoritmi v TikToku so ključni del poslovanja podjetja ByteDance in jih podjetje ne želi prepustiti v tuje roke, medtem ko sam TikTok ni tako zelo pomemben, saj ustvarja več stroškov kot prihodkov. Tega neodvisno ni možno preveriti, ker ByteDance ne razkriva finančnih podatkov o poslovanju posameznih enot. Neuradno v ZDA ustvarijo 25 odstotkov vseh prihodkov TikToka, ki pa je skupno manj pomemben del v ByteDanceu. Skupni prihodki...

54 komentarjev

Evropska komisija uvedla preiskavo TikToka

Slo-Tech - Evropska komisija je uvedla uradno preiskavo, s katero ugotavlja, ali je TikTok kršil akt o digitalnih storitvah (DSA). Komisija bo preverjala, ali TikTok zadostno ščiti mladoletne uporabnike, spoštuje transparentnost pri oglaševanju, omogoča dostopnost podatkov za raziskovalce in ustrezno upravlja tveganja zasvojljivosti aplikacije. Komisija je po preliminarnem preverjanju ocenila, da obstoji utemeljeni sum, ki zadostuje za uvedbo uradne preiskave. Če bodo kršitve dokazali, se ByteDanceu kot upravljavcu TikToka obeta visoka kazen. A do tja je še dolga pot.

Evropski komisar za notranji trg Thierry Breton je dejal, da je zaščita mladoletnih najvišja prioriteta DSA. Ker je TikTok platforma, ki jo uporabljajo milijoni otrok in mladostnikov, mora popolnoma spoštovati DSA. Postopek so uvedli, da bi zagotovili zaščito otrok. Komisija bo sedaj nadaljevala zbiranje informacij in dokazov, kar vključuje inšpekcijske preglede, intervjuje z relevantnimi deležniki in uradne zahtevke za dostop...

25 komentarjev

Slovenskim državnim uradnikom odsvetovali uporabo TikToka

Slo-Tech - Tudi Slovenija se je pridružila državam, v katerim so državnim uradnikom bodisi prepovedali bodisi zgolj odsvetovali uporabo TikToka. Urad vlade za informacijsko varnost (URSIV) je vsem organom v državni upravi poslal dopis, v katerem so uporabo aplikacije na službenih napravah odsvetovali. To je prvi korak in še ne predstavlja prepovedi, temveč zgolj varnostno priporočilo. Podoben ukrep so že sprejele Evropska komisija, pa tudi ZDA in Kanada.

Za to potezo so se odločili na podlagi analiz več organizacij, ki se ukvarjajo z računalniško varnostjo. Opozarjajo, da aplikacija za uporabo zahteva veliko pravic za dostop do virov na mobilni napravi. Lastnik programa je podjetje ByteDance, v katerem so zaposleni v preteklosti že dostopali tudi do uporabniških podatkov. Hkrati lahko prek TikToka poteka manipulacija in krojenje javnega mnenja, prav tako pa lahko uporabnikom reklamirajo škodljiva spletna mesta in programe ter jih preusmerjajo nanje.

V ZDA so TikToku skorajda prepovedali...

45 komentarjev

Zaposleni v TikToku zaradi vohunjenja odpuščeni

Slo-Tech - V ZDA še vedno potekajo žgoče debate o prihodnosti TikToka, ki ga zvezne in lokalne oblasti že precej omejujejo, grozi pa mu celo prepoved delovanja. Podjetje ByteDance, ki TikTok upravlja, je danes sporočilo, da so nekateri zaposleni letos poleti nepooblaščeno dostopali do osebnih in lokacijskih podatkov uporabnikov, tudi dveh ameriških novinarjev (Emily Baker-White iz Forbesa in Cristina Criddle iz Financial Times). Storilci niso več zaposleni v podjetju.

Kot so pojasnili, so omenjeni zaposleni preiskovali odtekanje podatkov iz podjetja, še posebej so jih zanimale povezave med dvema novinarjema in zaposlenimi. Zaradi tega so spremljali dva novinarje in nekaj drugih uporabnikov, ki bi lahko bili z njima povezani. Skušali so ugotoviti, ali so bili v stiku z zaposlenimi v ByteDanceu, kar bi lahko pojasnilo odtekanje podatkov. Forbes je že pred dvema mesecema poročal, da je podjetje uporabljalo svojo storitev za sledenje lokaciji uporabnikov, kar je sprožilo tudi interno preiskavo,...

0 komentarjev

TikTok bo v ZDA vendarle ostal

Slo-Tech - V ZDA že dve leti tuhtajo, kaj bi storili s TikTokom, ki so ga vmes hoteli že prepovedati, češ da naj bi podatke posredoval neposredno kitajski vladi. Promet so kasneje začeli preusmerjati na ameriške strežnike, ko je Oracle podjetje skorajda napol kupil, a potem posel ni uspel, sodišče pa je prepovedalo blokado TikToka. Sedaj smo blizu dokončnega dogovora, ki ga pripravlja Bidnova administracija in bo TikToku omogočil trajen obstanek v ZDA.

Po poročanju The New York Timesa sta TikTok in ameriška vlada že pripravili osnutek sporazuma, ki obravnava bojazni ZDA in daje ustrezna zagotovila. TikToka ne bo treba prodati novim lastnikom, bodo pa morali uvesti spremembe pri delu z osebnimi podatki in uporabniškimi vsebinami. TikTok je namreč še vedno v lasti ByteDancea, čeprav je pred dvema letoma tedanji ameriški predsednik grozil s prepovedjo poslovanja v ZDA. Kakršenkoli dogovor je pred jesenskimi volitvami v ZDA težko skleniti, saj ga obe stranki vidita kot politično bojišče. Odnosi...

14 komentarjev

Ameriški TikTok na Oraclovih strežnikih, a z novo afero

Slo-Tech - Iz TikToka so sporočili, da so naposled pričeli ves promet ameriških uporabnikov usmerjati skozi Oraclove strežnike. Toda objava je prišla na isti dan kot BuzzFeedovo poročilo, da naj bi Kitajci doslej v resnici imeli dostop do vseh ameriških podatkov.

TikTok je bil poleg Huaweija eno bistvenih podjetij, ki so se pod Trumpovo administracijo zapletla v gospodarski spopad med ZDA in Kitajsko. Nekdanji ameriški predsednik je sprva začrtal širokopotezen prisilni prevzem ameriškega dela podjetja, kjer bi imel sicer vidno vlogo Oracle, kot "zaupanja vreden tehnološki partner". Na koncu iz tega ni bilo nič, razvlečena epopeja pa se je končala lanskega junija, ko je aktualni predsednik Biden odstranil Trumpove ukrepe zoper podjetje. Toda kontroverzno dogajanje se s tem ni zaključilo, kajti Trumpovi očitki o odtekanju podatkov ameriških uporabnikov na Kitajsko niso bili iz trte zviti: na lansko poletje so med drugim pri CNBC po intervjujih z nekdanjimi zaposlenimi zaključili, da lastnik in...

21 komentarjev

Sodišče ponovno rešilo TikTok v ZDA

Slo-Tech - Družbeno omrežje TikTok, ki je pri ameriški administraciji zaradi kitajskega lastništva v hudi nemilosti, zaradi česar naj bi v ameriški del vstopil Oracle, je dobilo še eno pomilostitev. Zatem ko je ameriška vlada ta teden ponovila, da lahko blokira priljubljeno aplikacijo, ker da še vedno predstavlja grožnjo za nacionalno varnost, se sodišče s tem ni strinjalo. Do 12. novembra bi moral ByteDance prodati ameriški del TikToka, zaradi česar poteka dogovarjanje z Oraclom, a je zvezno sodišče vnovič razsodilo, da je takšna zahteva nezakonita.

Prvo začasno odredbo je sodnik Carl Nichols z zveznega sodišča v Washingtonu izdal 27. septembra, s katero je preprečil zahtevo, da naj Apple in Google iz svojih spletnih trgovin odstranita aplikacijo TikTok. Postopek še ni končan, saj bo prihodnji teden potekalo zaslišanje. V nepovezanem postopku, kjer gre za tožbo treh ustvarjalcev na TikToku zoper ameriško državo, pa je sedaj sodnica Wendy Beetlestone iz Filadelfije odločila, da je ukaz...

3 komentarji

Oracle in TikTok v nenavadni rešitvi ameriškega ultimata

The Verge - Oracle je zmagovalec v boju za prevzem ameriškega dela omrežja TikTok, kjer je bil Microsoft najresnejši protikandidat. Dogovor, ki je bil sprejet med vikendom, pa je nekoliko drugačen od preproste prodaje, saj bo Oracle namesto lastnika postal zaupanj vreden tehnološki partner. Transakcijo morata potrditi še Bela hiša, ki je sploh zahtevala odprodajo ameriškega dela TikToka, in Committee on Foreign Investment (CFIUS). Finančni minister Steven Mnuchin je potrdil, da so prejeli predlog, ki ga bodo na CFIUS preučili še ta teden. Lastnik TikToka, kitajsko podjetje ByteDance, je Microsoftov predlog zavrnil. To niti ni bilo tako presenetljivo, saj je Kitajska tik pred tem prepovedala izvoz algoritmov, s čimer je onemogočila prodajo TikToka.

Podrobnosti transakcije še kapljajo v javnost, a za zdaj vemo, da bo TikTok še naprej deloval v ZDA, kjer bodo tudi vsi zaposleni obdržali zaposlitve. To pomeni, da si skoraj 100 milijonov uporabnikov v ZDA in okrog 1400 zaposlenih lahko malce...

20 komentarjev

TikTok v vse večji nemilosti Američanov

Technology Review - Po tem, ko so prejšnji mesec v ZDA proti lastniku popularne aplikacije TikTok, kitajskemu podjetju ByteDance, sprožili preiskavo zaradi suma grožnje nacionalni varnosti, je zdaj postalo še tarča tožb, ki trdijo, da Kitajcem prodaja zasebne podatke Američanov.

Na internetu, kjer čas teče hitreje, mladina zadnje leto uprizarja množičen prehod na video aplikacijo TikTok. Ta hip je drugi največkrat pretočeni app na svetu - za WhatsAppom - in torej pred YouTubom, SnapChatom ter Instagramom. Uspeh gre v mnogočem na račun polnjenja luknje, ki jo je za seboj pustil leta 2016 ugasnjeni Vine: tudi TikTok je osrediščen okrog kratkih (do 15-sekundnih) video posnetkov, na katere je mogoče s priloženimi orodji prilepiti glasbo, filtre in druge dodatke. Zadeva je pri najstnikih noro priljubljena in tiska instantne medijske zvezde kot po tekočem traku, kar je v zadnjem času privabilo še denar ... pa tudi pozornost zaskrbljene javnosti in regulatorjev.

Problem je v lastniku - pekinški firmi...

22 komentarjev