»

Microsoftu pobegnilo 38 TB podatkov

Slo-Tech - Microsoftu je na splet pobegnilo 38 TB podatkov, ker so napačno nastavili profil na GitHubu. Podjetje Wiz, ki se ukvarja z računalniško varnostjo, je ugotovilo, je odkrilo shrambo v Azuru, na katero je vodila povezava v repozitoriju na GitHubu, ki so ga uporabljali raziskovalci v Microsoft AI. Pravice za dostop so bile nastavljene tako, da je lahko podatke prebiral, kdorkoli je imel povezavo do shrambe z žetonom SAS. Podatki so bili javno dostopni od leta 2020, Microsoft pa je dostop onemogočil dva dni po Wizovem opozorilu.

Šlo je za 38 TB podatkov, med njimi tudi polni varnostni kopiji dveh zaposlenih, vključno z gesli, ključi in več kot 30.000 internimi sporočili v Microsoft Teams. Ob pa niso bili izpostavljeni nobeni podatki strank, so zatrdili v Microsoftu. Teoretično pa bi lahko zlonamerni akterji zaradi ranljivosti spreminjali in vrivali datoteke na Microsoftove strežnike in v interne sisteme, saj so bile dovoljene tudi pisalne pravice. Tehnični direktor Ami Luttwak je ob...

9 komentarjev

Za rudarjenje kriptovalut zlorabljajo brezplačne račune pri ponudnikih storitev v oblaku

Slo-Tech - Skupine, ki skušajo zaslužiti s kriptovalutami, so odkrile nov način izkoriščanja dostopnih kapacitet za svoje početje. Ponudniki storitev v oblaku, med njimi GitHub, GitLab, Microsoft Azure, TravisCI, LayerCI, CircleCI, Render, CloudBees CodeShip, Sourcehut in Okteto, poročajo o zlorabah njihovih brezplačnih poizkusnih računov. Nepridipravi vanje naložijo programsko opremo za rudarjenje kriptovalut in jih izkoristijo, kolikor je pač možno.

Minuli mesec je o tej nevšečnosti prvi spregovoril GitHub. Vse od lanske jeseni se bolj ali manj uspešno zlorablja storitev GitHub Actions, ki uporabnikom omogoča avtomatično izvajanje določenih opravil. Če nepridipravi v repozitorij potisnejo kodo, ki je namenjena rudarjenju kriptovalut, bodo virtualni stroji GitHuba, ki kodo poženejo, nekaj časa rudarili.

Ponudniki, ki so tarče napadov, ponujajo CI (continuous integration). Ta storitev omogoča avtomatično prevajanje, pakiranje in poganjanje kode v virtualnem stroju, ki je namenjen...

20 komentarjev

GitHub pol cenejši in z več brezplačnimi funkcijami

GitHub - GitHub je danes najavil nekaj sprememb, ki jih bodo uporabniki veseli, saj prinašajo tudi brezplačnim uporabnikom nekaj predhodno plačljivih funkcij. Odslej bodo osnovne funkcije brezplačno na voljo za vse, tudi za skupine, ki jih uporabljajo v komercialnih projektih. To pomeni, da število sodelujočih ne bo omejeno, kar je bil doslej pogost razlog za nakup naročnine, saj so bili neomejeno veliki projekti lahko le odprti. Poleg tega dodajajo tudi 2000 minut na mesec brezplačnega dostopa do GitHub Actions (platforma CI/CD).

Kdor bo želel več naprednih funkcij, denimo podporo za SAML, bo še vedno moral kupiti plačljiv račun. A osnovna naročnina se začne pri štirih dolarjev mesečno in ne več pri devetih, medtem ko bo paket Enterprise stal 21 dolarjev na mesec na uporabnika. GitHub dodaja, da so imeli pocenitev že dlje v mislih in da ne gre za odziv na trenutne dogodke v svetu, ki terjajo več oddaljenega sodelovanja. GitHub vse, odkar ga je prevzel Microsoft, povečuje število...

43 komentarjev

GitHub prevzel npm

Slo-Tech - GitHub nadaljuje nakupovalno sezono, ki traja odkar ga je prevzel Microsoft. Po prevzemu Dependabota in Pull Pande je sedaj na vrsti npm. Podatkov o ceni podjetji nista razkrili.

Node Package Manager (ali krajše npm) je package manager za aplikacije v JavaScriptu, ki sodi med največje ekosisteme za razvijalce. Trenutno ima 1,3 milijona paketkov, ki jih uporablja 12 milijonov razvijalcev. Vsak mesec nabere 75 milijard prenosov.

Microsoft zagotavlja, da bo npm ostal odprtokoden in brezplačen za uporabo, je dejal GitHubov direktor Nat Friedman. Ostali bodo tudi paketi Pro, Teams in Enterprise. Načrt ima tri postavke: postaviti zanesljivo infrastrukturo, izboljšati uporabniško izkušnjo in sodelovati s skupnostjo. V praksi bo GitHub integriral npm in plačljivi uporabniki bodo lahko premaknili svoje npm paketke v GitHub.

15 komentarjev

Tudi GitHub klonil pred ameriškimi sankcijami

vir: Bleeping Computer

vir: TechCrunch
TechCrunch - Trgovinske sankcije ZDA se počasi odslikavajo tudi v kiber svetu, v začetku leta je tako Slack onemogočil delovanje svoje storitve prebivalcem Irana, Kube, Severne Koreje, Sirije in Krima, te dni mu je sledila še razvijalska platforma GitHub. Kot je pojasnil njihov CEO Nat Friedman, so bili v to prisiljeni. Pri tem je poudaril, da so tudi po sprejemu ukrepa še vedno za vse ostali dostopni javni in odprtokodni repozitoriji. A le za osebno komunikacijo in nekomercialno rabo.

GitHubova stran za podporo še pojasnjuje, da so uporabniški računi prebivalcev teh držav pod restrikcijami, kar pomeni, da ne morejo dostopati do storitev zasebnih repozitorijev, enako do plačljivih storitev. Kot je za medije povedal eden od prizadetih uporabnikov, so mu na GitHubu pojasnili, da jim zakonodaja prepoveduje, da bi mu izvozili vsebino...

28 komentarjev

Izsiljevalski napad na nezaščitene repozitorije Git

Slo-Tech - Po navadi izsiljevalska programska oprema grozi, da bo nepovratno uničila podatke na okuženih računalnikih, če žrtev ne bo plačala določene vsote bitcoinov izsiljevalcem. Napadalci, ki so včeraj začeli lomastiti po repozitorijih na GitHubu, GitLabu in Bitbucketu, pa so se izsiljevanja lotili drugače. Vsebino repozitorijev so počistili in nadomestili z eno samo datoteko, ki vsebuje navodilo, kam je treba nakazati 0,1 bitcoina (500 evrov) in poslati elektronsko sporočilo, da bodo podatke vrnili. To ni niti tako nenavadno niti tragično. Zanimiv pa je drugi del opozorila, kaj se bo zgodilo ob ignoriranju. V tem primeru bodo napadalci kodo objavili javno ali jo kako drugače izkoristili, grozijo. Na računu, kjer zahtevajo bitcoine, se odkupnin še ni nabralo nič (kaže, da je v vseh sporočilih naveden isti...

6 komentarjev

Apache gre na GitHub

Slo-Tech - Eden izmed velikanov na področju odprte kode Apache Software Foundation (ASF) je prestopil na GitHub. Največja fundacija odprte kode, v kateri 730 članov in 7000 redno sodelujočih upravlja 200 milijonov vrstic kode, je leta 2016 začela integrirati GitHubov repozitorij v svoje storitve. Migracija je bila končana februarja letos, sedaj pa je napočil čas za zadnji korak. Vseh 350 odprtokodnih projektov je prenesenih in dostopnih na GitHubu.

To pomeni, da ASF ukinja lastno infrastrukturo Git, ker je ne bo več potreboval. Meni, da bo za razvijalce enostavneje, za novince pa privlačneje, če bodo razvojni model poenostavili tudi s tem, da bodo uporabljali GitHub.

V preteklosti so projekti ASF uporabljali dvoje: Apache Subversion in Git. Ker so se razvijalci začeli pritoževati, da bi...

33 komentarjev

Na GitHubu se je pojavila izvorna koda Snapchata

Sporočilo po izbrisu na GitHubu

vir: TorrentFreak
TorrentFreak - Anonimni storilec je na razvijalskem omrežju GitHub - to je nedavno prešlo v last Microsofta - objavil izvorno kodo priljubljene klepetalne aplikacije Snapchat. Gre za dejanje, ki bi lahko potencialno razkrilo precej poslovnih skrivnosti in bodočih načrtov podjetja Snap Inc., ki je lastnik Snapchata.

Kdo je v ozadju objave in kako se je prikopal do kode, za zdaj ni znano. Ve se le, da gre za uporabnika GitHuba z vzdevkom i5xx, ki je kot kaže svoj račun odprl posebej za to dejanje, iz podatkov pa na prvi pogled izhaja, da prihaja iz Pakistana.

V družbi Snap so se podvizali z vložitvijo zahteve za izbris po DMCA (Digital Millennium Copyright Act), Ameriškem zakonu, ki ureja digitalne pravice intelektualne lastnine. Take pobude so znane in precej pogoste v...

3 komentarji

GitHub prizadel največji napad DDoS v zgodovini

Slo-Tech - GitHub je danes razkril, da so bili ta teden tarče največjega zabeleženega napada DDoS doslej. V sredo so jih napadli s skupnim prometom 1,35 Tb/s v konicah, kar predstavlja rekord. K sreči to ni povzročilo večjih težav, GitHub pa je bil nedosegljiv le nekaj minut. Šlo je napad memcached, pred katerim so v začetku tedna začeli svariti strokovnjaki. GitHubu je na pomoč priskočil Akamai Prolexic, ki je preusmeril promet skozi svoje strežnike in dobavljal le prečiščen promet. Napadalci so po osmih minutah obupali in napad prekinili.

To je prvi napad po letu 2016, ki presega 1 Tb/s. Tedaj je botnet Mirai napadel ponudnika storitev v oblaku v Franciji. Tudi napad na Dyn leta 2016 je bil zelo obsežen, saj je dosegel 1,2 Tb/s. To pot napad ni potreboval velikega botneta, temveč zgolj strežnike memcached. Ko strežnik prejme poizvedbo, ki ima zapisan lažni virni...

15 komentarjev

Kako je na internet ušla izvorna koda iPhona

Slo-Tech - V začetku tedna se je na spletišču s kodo GitHub znašel del izvorne kode Applovega operacijskega sistema iOS iz leta 2016. Ušla je koda za iBoot, kakor se imenuje glavni proces, ki ob zagonu poskrbi, da je nadaljnja koda pred izvajanjem podpisana. GitHub je kodo kmalu odstranil, ker mu je to naročil Apple (in s tem posredno priznal avtentičnost kode), a kar uide na internet, načeloma tam tudi ostane. Apple je sicer hitro začel zatrjevati, da njihova programska oprema ne temelji na skrivanju in da tudi ob izpostavljeni kodi ni nič manj varna, a vseeno je takšna površnost za podjetje, ki toliko pomena pripisuje nadzoru in skrivnostnosti, nenavadna.

Kot kaže, je kodo leta 2016 iz Appla odtujil pripravnik, ki je...

5 komentarjev

Velik hekerski napad na GitHub domnevno iz Kitajske

GitHub - Priljubljeni spletni repozitorij za deljenje kode GitHub je bil danes žrtev največjega koordiniranega DDoS-napada v zgodovini. Napad, ki se je v okrnjeni obliki začel že v četrtek, naj bi izviral Kitajske, kar pa tamkajšnje oblasti najstrožje zanikajo. Spletna stran je trenutno dosegljiva, čeprav so dostopni časi včasih nekoliko daljši.

GitHub poroča, da se napad stopnjuje in da napadalci nadgrajujejo svoje tehnike in povzročajo nove težave. Strežniki sicer niso počepnili, so pa bili nekajkrat blizu temu, da bi bila stran nedostopna. O motivih za napad javno ne želijo govoriti, neuradno pa se v medijih omenjajo orodja za obiskovanje cenzuriranih strani, ki gredo v nos kitajskim oblastem. Repozitorij GitHub namreč uporabljajo številni razvijalci programov,...

6 komentarjev

Rails fail

Slo-Tech - Ruski Ruby on Rails razvijalec Egor Homakov je minuli teden avtorje frameworka opozoril na potencialno in resno varnostno pomankljivost v večini rails spletnih aplikacij (ti. mass assignment vulnerability). Žal ga niso vzeli kaj posebej resno, zato je šel pogledat, če je pomanjkljivost mogoče izkoristiti na njihovi spletni strani. Izkaže se, da ja. Uspel je dobiti administratorski dostop do izjemno priljubljenega gostitelja kode GitHub, komentirati z datumom globoko v prihodnosti (s podpisom "Bender" iz Futurame), commitati kodo v master branch rails projekta in, če bi hotel, tudi brisati projekte poljubnih razvijalcev. Zaradi ugleda Githuba je zgodba o njegovih podvigih prišla na prvo stran reddita, potem pa še na vrh hacker news in to kar v štirih inačicah hkrati, kar je posebej...

20 komentarjev