»

Evropski EcoDesign prinaša daljšo popravljivost izdelkov

Evropska komisija - S tem mesecem so v EU začeli veljati novi predpisi, ki med drugim določajo tudi, da morajo biti večji izdelki in gospodinjski aparati popravljivi, torej z navodili in dostopnimi rezervnimi deli, 7-10 let po umiku s prodajnih polic. Gre za hladilnike, pralne stroje, sušilnike za lase in televizorje. V prihodnosti bo isto veljalo tudi zabavno elektroniko, kot so pametni telefoni, tablice in prenosni računalniki. Najbolj očitna sprememba za potrošnike pa so pravzaprav nove nalepke o porabi električne energije.

Aparati so namreč v zadnjih leti postali čedalje učinkovitejši, tako da razred A ni več zadoščal. Posledično smo izbirali med več plusi, denimo A+, A++ ali A+++. Ker takšna inflacija ocen zamegljuje dejansko učinkovitost, so lestvico redefinirali. Najučinkovitejše naprave so odslej uvrščene v razred B, medtem ko je A še prazen in rezerviran za morebitne izboljšave v prihodnosti. Večina izdelkov bo po novi uvrstitvi sodila v razrede B-D.

Na področju popravljivosti je poleg...

51 komentarjev

Apple najavil slušalke AirPods Pro

vir: Apple
Apple - Po mesecih ugibanj so v Applu vendarle oznanili naprednejšo inačico slušalk AirPods, z vgrajenim filtriranjem hrupa.

Applove brezžične slušalkice AirPods so bile ob nastopu pred tremi leti deležne precejšnje skepse, če ne celo posmeha, a so kljub temu postale nesporni statusni simbol in močno pomagale pri prodoru pametnih slušnih naprav. Ker smo od poletja poslušali ugibanja, da bodo dobile zmogljivejšo inačico s filtriranjem hrupa, smo bili rahlo presenečeni, da jih Apple ni predstavil na septembrskem dogodku. Očitno takrat še niso bile povsem nared - so pa zato sedaj.

Novinke so poimenovali AirPods Pro in so zaradi aktivnega dušenja hrupa seveda notranje (in-ear), za razliko od originalnih. Sistem za filtriranje je po opisu sodeč logično povzet po tistih iz Beatsovih slušalk, le močno pomanjšan. Uporablja dva mikrofončka, ki ju poleg tega izkorišča še za prilagoditev zvoka uporabnikovemu slušnemu kanalu. Napravice omogočajo tudi nastavljivo odprtost. Strojna sredica je sicer...

48 komentarjev

ZDA zamikajo uvedbo carin s Kitajsko za nekatere tehnične izdelke

Predsednika Donald Trump in Xi Jinping na nedavnem srečanju G20

Slo-Tech - Pa tudi sicer se ameriška vojna zoper 300 milijard vredno menjavo s Kitajsko nekoliko mehča. Trump je namreč nedavno, potem ko so pogajanja s Kitajsko zastala, ostro napovedal uvedbo carin s 1. septembrom. Te dni pa iz tamkajšnje agencije za trgovino sporočajo, da bodo določene izdelke, zlasti take, ki so povezani denimo z zdravjem, varnostjo ali nacionalno varnostjo, popolnoma izločili s spiska ocarinjenega blaga.

Kot je še razbrati iz sporočila za javnost, bo Trumpova administracija uvedbo 10 % davka za večino tehnoloških izdelkov premaknila na 15. december. Slednje bo veljalo denimo za pametne telefone, prenosnike, igralne konzole, monitorje, nekatere igrače ter tudi za del oblačil in obutve. Zamik je zagotovo izvil...

42 komentarjev

Ameriška blokada Huaweiju (še) ni preveč škodovala

vir: Huawei

Slo-Tech - Huawei je objavil polletne in četrtletne rezultate poslovanja, ki so zanimivi zlasti v luči, da se je na podjetje v zadnjem letu zgrnilo precej težav: postalo je nezaželeno pri vladah nekaterih ključnih zahodnih držav, ob tem pa so jih ZDA maja letos dodale še na spisek podjetij, ki ne morejo prosto poslovati z ameriškimi družbami. Huawei je sicer v lasti delavcev, zato se z njihovo delnico ne trguje na borzi in posledično podjetje doslej rezultatov ni objavljalo.

V zadnjih šestih mesecih so tako zabeležili približno 52 milijard evrov prihodkov, 23 % več, kot v primerljivem obdobju lani, od tega gre dobra polovica izdelkom in storitvam za običajne potrošnike. Dobička je bilo 4,5 milijarde.

V tem času je podjetje prodalo 118 milijonov pametnih telefonov,...

4 komentarji

Applovi četrtletni rezultati slikajo negotovo prihodnost

vir: Wikipedia
Apple - Zadnje četrtletje poslovnega leta 2018 se za Apple ni izteklo prav bleščeče, zlasti ne za družbo, ki je bila pred slabega pol leta razglašena za prvo bilijon dolarjev vredno zasebno podjetje. Da bodo rezultati slabši, se je sicer vedelo že kmalu po novem letu, ko je bilo vodstvo prvič v zadnjih šestnajstih letih primorano popraviti kvartalne napovedi, za kar so okrivili ohlajanje kitajskega trga in slabšo prodajo iPhonov.

Skupni prihodki četrtletja so tako znašali dobrih 84 milijard, kar je 5 % manj kot v enakem lanskem obdobju, dobiček pa se je ustavil tik pod 20 milijardami, kar je pol odstotka manj kot lani. Če pogledamo malo podrobneje, so iPhoni v prihodke prispevali 52 milijard, kar pomeni 15 % padec...

97 komentarjev

Apple pripravlja vlagatelje na nižjo prodajo

vir: Pixabay

Slo-Tech - Izvršni direktor Appla Tim Cook je v posebnem pismu vlagateljem opozoril na tveganje za nižjo prodajo od načrtovane v prvem četrtletju fiskalnega leta 2019. Kot razloge navaja precej nižjo prodajo na območju širše Kitajske - kamor poleg celinske matice sodijo še Macao, Hongkong, Tajvan in včasih še Singapur, - pa trdnost dolarja nasproti tujim valutam, počasne dobave zaradi velikega števila jeseni predstavljenih izdelkov, preslabo zasnovane nadgradnje iPhonov in tudi odločitev velikega števila uporabnikov, da namesto nakupa novega telefona raje zamenjajo baterijo na starem.

Skratka, kot je razbrati iz pisma, težave povzroča družina iPhone, druge dejavnosti podjetja (storitve, Mac, iPad, wearables in prodaja dodatkov) bodo namreč glede na lansko leto zrasle za 19...

98 komentarjev

Apple sklenil najuspešnejši prvi kvartal

Apple - Apple je razkril poslovne rezultate prvega letošnjega kvartala, ki je najuspešnejše prvo četrtletje podjetja doslej. S prihodki v višini 61,1 milijarde dolarjev so za 16 odstotkov presegli lanski rezultat, ob tem pa so ustvarili 13,8 milijarde dolarjev dobička ali za četrtino več kot v enakem obdobju lani. Izkazalo se je, da so strahovi o slabih rezultatih zaradi nižjega zanimanja za iPhone X pretirani. Po objavi rezultatov so Applove delnice pridobile štiri odstotke. To je tudi posledica napovedi programa odkupovanja lastnih delnic, ki je težak 100 milijard dolarjev. Delničarji so lahko zadovoljni tudi z znižanjem davka na dobiček v ZDA, ki se je letos močno znižal na 21 odstotkov.

Apple še vedno živi večinoma od prodaje...

71 komentarjev

Applov dobiček rekorden

Slo-Tech - Apple je minulo leto sklenil z rekordnim dobičkom v zadnjem četrtletju (to je v resnici prvo četrtletje novega fiskalnega leta za Apple), so sporočili iz Cupertina. Čeprav je prodaja iPhonov predstavitvi iPhona X navkljub nekoliko upadla v primerjavi z letom poprej, je bil končni izplen vseeno rekorden. Je pa Apple nekoliko zaskrbljen, saj so prodali zgolj 77 milijonov telefonov, kar je odstotek manj kot predlani in manj od pričakovanih 80-83 milijonov. Podaljšuje se tudi interval, kako pogosto ljudje menjajo telefone, še ugotavljajo.

V zadnjih treh mesecih minulega leta je Apple zbral 88,3 milijarde dolarjev prihodkov, s čimer so ustvarili 20 milijard dolarjev dobička. Kljub nižji prodaji iPhonov...

122 komentarjev

Apple prvikrat po 15 letih s padcem prihodkov

Apple - Prvikrat po letu 2001 se je zgodilo, da so na letnem nivoju Applovi prihodki v primerjavi z letom poprej upadli. V fiskalnem letu 2016, ki se je zaključilo konec minulega četrtletja, je Apple zbral 215,6 milijarde dolarjev prihodkov, kar je 8 odstotkov manj kot v enakem obdobju lani (233,7 milijarde dolarjev). Prav tako so ustvarili manj čistega dobička, in sicer 45,7 milijarde dolarjev, kar je 14 odstotkov manj kot lani.

Glavni razlog za upad kazalnikov je slabša prodaja iPhona, ki Applu še vedno prinese dve tretjini vseh prihodkov. V zadnjem četrtletju so prodali 45,5 milijona telefonov, kar je 2,5 milijona manj kot v enakem obdobju lani. Podobno je prodaja iPhonov za lansko zaostajala tudi v drugem in tretjem četrtletju, enaka je bila le v...

118 komentarjev

Apple ustvaril največji dobiček v zgodovini vseh podjetij

Apple - Apple je v minulem četrtletju ustvaril največji dobiček v zgodovini, so sporočili iz Cupertina. V treh mesecih so zabeležili 18 milijarde dolarjev čistega dobička, česar ni doseglo še nobeno drugo podjetje v zgodovini. Dosedanji rekord je držal ruski naftni Gazprom s 16,2 milijardami dolarjev dobička v prvem kvartalu leta 2011.

Zadnje četrtletje v koledarskem letu je tradicionalno najboljše, ker je v ZDA (pa tudi marsikod drugod) prisotna predbožična nakupovalna mrzlica, a 37-odstotne rasti v primerjavi s četrtletjem leto poprej nismo pričakovali. Celotni prihodki podjetja so znašali 74,6 milijarde dolarjev, kar je 30 odstotkov več kot v enakem obdobju leto pred tem. Glavni motor prodaje je seveda novi iPhone, ki je šel...

185 komentarjev