»

Airbnb bo zaposlenim dovolil delo od kjerkoli

The Wall Street Journal - Za razliko od večine tehnoloških velikanov, ki zaposlene počasi vračajo v pisarne, denimo Appla in Googla, bo Airbnb delo od doma nadaljeval do nadaljnjega oziroma ga celo razširil v delo od koderkoli. Podjetje je zaposlene obvestilo, da jim dopušča živeti in delati od koderkoli, ne nujno le od doma. Kdor želi, bo še vedno lahko prihajal v pisarno, ne bo pa to obvezno. Izjema bo le nekaj profilov, ki na daljavo svojega dela ne morejo opravljati, denimo tehnične službe.

Za zdaj dovoljujejo selitve znotraj države, medtem ko so čezmejne premestitve bolj zapletene in jih letos še ne bodo podpirali. Ob tem je povedno dejstvo, da plače zaposlenih ne bodo prilagajali standardu in stroškom v mestu, kamor se bodo preselili. Nedavno so nekateri velikani dvignili nemalo prahu z napovedmi, da bodo zaposlenim, ki se na primer preselijo iz Silicijeve doline v Teksas, ustrezno znižali plače, ker so v Teksasu življenjski stroški nižji. Airbnb je izrecno zagotovil, da bodo imeli en sam plačni...

1 komentar

Apple naj bi imel s Kitajsko sklenjen skrivni dogovor

Theinformation - The Information je objavil reportažo (plačljiv vir, alternativa), v kateri trdi, da je Tim Cook pred petimi leti s kitajskimi državnimi organi sklenil skrivni sporazum, po katerem je v zameno za krepke Applove naložbe v višini 275 milijard dolarjev in razne druge malenkosti na svojo stran pridobil tamkajšnje regulatorje, da podjetja niso obremenjevali z omejitvami, ki so jih trpela mnoga druga tuja podjetja.

Za tuja podjetja je Kitajska izziv posebne sorte: po eni strani predstavlja ogromen trg in proizvodne kapacitete, toda po drugi se v sodelovanje nenehno vtika dolga roka muhastih oblasti, ki imajo za tujce prav posebne zahteve. Za ameriška podjetja je dodatno kočljiva trgovinska vojna, v katero je državi zapletel Donald Trump. Toda eden od velikanov se na videz čerem zelo uspešno izogiba: Apple, ki je oktobra, po slabih šestih letih, celo zopet postal največja znamka pametnih telefonov na Kitajskem. Zdaj so pri mediju The Information objavili, da naj bi za to obstajal zelo

61 komentarjev

Foxconn bo investiral milijardo dolarjev v Indijo

Reuters - Največji proizvajalec elektronike na svetu, tajvanski Foxconn (ki ima tovarne v glavnem na Kitajskem), bo vložil milijardo dolarjev v razširitev indijskega obrata za sestavljanje Applovih iPhonov. Tudi na tak način Apple, od katerega je Foxconn močno odvisen, ščiti svoje pozicije med trgovinskim sporom med Kitajsko in ZDA. Apple zato na svoje dobavitelje, med katerimi je Foxconn ključen, pritiska, naj čim več proizvodnje preselijo izven Kitajske.

Foxconn bo širil tovarno Sriperumbudur v zvezni državi Tamil Nadu, približno 50 kilometrov zahodno od Chennaija. V tovarni že sedaj proizvajajo iPhone XR, v prihodnjih treh letih pa bodo proizvodnje kapacitete še povečali. To bo vključevalo tudi proizvodnjo še drugih modelov iPhonov in zaposlitev dodatnih 6000 ljudi. Poleg tega ima Foxconn tovarno tudi na jugu Indije v v zvezni državi Andhra Pradesh, kjer pa ne proizvaja Applovih naprav. Proizvaja pa nekaj Applovih naprav tudi podjetje Wistron v indijskem Bengaluruju.

Uradno Apple...

15 komentarjev

Mac Pro bodo kot kaže sestavljali na Kitajskem

The Wall Street Journal - Apple je zadnja leta ponosno razglašal, da vse njihove najzmogljivejše računalnike sestavljajo v ZDA, natančneje v teksaškem Austinu. Gre za pomembno držo v času, ko se podjetja, večinoma zaradi nižjih cen delovne sile, odločajo za selitev proizvodnje v druge dele sveta. Kakorkoli, ko kaže so tudi pri Applu podlegli, kot poročajo ameriški mediji (vir je plačljiv, alternativa), ki se sklicujejo na vedenje dobro obveščenih, naj bi zadnji model Maca Pro sestavljali v tovarni podjetja Quanta Computer v bližini Šanghaja. Ne le zaradi nižje cene, v podjetju niso bili docela zadovoljni s kakovostjo in hitrostjo v teksaški tovarni.

Sodeč po odgovoru predstavnikov Appla, nekaj zares je na stvari: "Kot vsi naši izdelki, je...

26 komentarjev

Amazon avtomatizira pakiranje izdelkov

vir: Flickr

vir: Reuters
Reuters - Napoved, da nam bodo roboti že v bližnji bodočnosti odvzeli delovna mesta, je v svojih skladiščih začel udejanjati Amazon. Delavce, ki vsake toliko protestirajo zaradi plač in delovnih pogojev, so v nekaj skladiščih poskusno nadomestili s tehnologijo, ki poskenira izdelke na tekočem traku in jih nato pospravi v škatle ustreznih velikosti. Na uro tak stroj zapakira 600-700 izdelkov, kar je 4-5 krat več od delavca iz mesa in krvi.

Obenem en tak stroj nadomesti 24 zaposlenih, pri Amazonu pa razmišljajo, da bi jih vzpostavili v vseh svojih 55 centrih v ZDA, kar bi nadomestilo približno 1300 zaposlenih. Resnici na ljubo, kaplja v morje, če vemo, da so ameriški delodajalci samo v mesecu marcu razpisali 192.000 prostih delovnih...

10 komentarjev

Zakaj Apple proizvaja iPhone na Kitajskem

Slo-Tech - Enostavno bi bilo trditi, da se stvari na Kitajskem proizvajajo, ker se zaradi nižjih cen tam pač bolj splačajo. To je gotovo eden izmed razlogov, a še zdaleč ni edini ali najpomembnejši. The New York Times razkriva zanimivo zgodbo o vijakih, ki pojasnjuje, da je razlogov še bistveno več. Spomnimo, da je leta 2012 Applov izvršni direktor Tim Cook napovedal, da bodo nekateri Maci kmalu sestavljeni v ZDA. Do danes se to še ni zgodilo.

Ne gre le ali sploh za ceno delovne sile. Ta je na Kitajskem nedvomno cenejša. V mestu Žengžou (Zhengzhou) na severu države, kjer stoji največji proizvodni...

122 komentarjev

Zakaj se polovica iPhonov proizvede v Žengžouju

The New York Times - Apple je bil med poznejšimi ameriškimi podjetji, ki so svojo proizvodnjo preselile na Kitajsko. Ko so Dell, Compaq in HP že sredi 80. let prejšnjega stoletja postavljali proizvodne obrate na Kitajskem, je Apple zagovarjal tovarne v Koloradu, Kaliforniji in Teksasu. Šele deset let pozneje se je Apple konkretneje ozrl na Kitajsko, kjer je podjetje Foxconn njegov največji proizvodni partner. Danes je Apple največja stranka največjega svetovnega proizvajalca strojne opreme Foxconn. V tovarni v mestu Žengžou lahko dnevno proizvedejo pol milijona iPhonov, zaradi česar lokalni prebivalci mesto poimenujejo kar iPhone City.

Toda Foxconn in Apple si Žengžouja nista izbral naključno, temveč gre za posledico dobro premišljenih...

67 komentarjev

Motorolina proizvodna hala od znotraj

The Verge - Motorola je v začetku preteklega meseca predstavila svoj veliki up Moto X. Gre za prvi mobilni telefon, ki so ga v celoti razvili pod Googlovim okriljem, od kar je ta prevzel Motorolo. Toda Moto X ima še cel kup drugih lastnosti, s katerimi želi Motorola razburkati trg in pridobiti čim več kupcev. Eden izmed teh bonbončkov, s katerimi vabijo, je možnost popolne prilagoditve. Izračunali so, da lahko dobimo telefon v več kot tisoč kombinacijah, saj ima 18 barvnih različic, sedem barv za gumbe na robu naprave in različne barve obroča okrog leče. Vse to pa je mogoče zaradi proizvodnje v ZDA.

Da se razumemo, Moto X ni v celoti proizveden v ZDA. V njem še vedno sedijo na Kitajskem proizvedeni sestavni deli, kot je, recimo,...

24 komentarjev

Apple bo selil del proizvodnje iz Kitajske nazaj v ZDA

Bloomberg - Kakor se je svetovna proizvodnja zavoljo nizkih stroškov pred leti masovno selila na Kitajsko, se trend sedaj obrača. Standard kitajskih delavcev raste, pojavljajo se zahteve po spoštovanju delovne zakonodaje in dostojnejšem plačilu, kar vse dviguje stroške dela. In prav to je edina prednost, ki jo poleg masovnosti kitajska proizvodnja lahko ponudi. Ko smo pred mesecem dni pisali o govoricah, da se največji kitajski proizvajalec strojne opreme Foxconn razgleduje po širitvi v ZDA, je bil marsikdo nejeveren. Izkazalo se je, da upravičeno, saj Foxconn resda ne gre v ZDA, a se vseeno razgleduje po Aziji in Južni Ameriki, kje bi lahko postavili še kak obrat.

Podobno pa tudi ameriška podjetja počasi ugotavljajo, da bi se izplačalo kak del proizvodnega procesa vrniti nazaj v ZDA. Apple je že en tak primer. Po ZDA nekaj tednov krožijo imaci, ki imajo napis Sestavljeno v ZDA...

111 komentarjev

Foxconn še ne gre v ZDA, gredo pa ameriški študentje tja

CNet - Foxconn se je odzval na navedbe, da naj bi se širili v ZDA, kar so ta teden poročali vsi večji mediji. Tiskovna predstavnica podjetja je v elektronskem sporočilu za Cnet zanikala, da bi se Foxconn zanimal za širitev svojih operacij v ZDA (kjer so že prisotni). Toda precej resnice v zgodbi vseeno ostaja.

Program izobraževanja za ameriške študente inženirskih ved, ki bodo na Kitajskem dobili možnosti sodelovanja pri dizajniranju in proizvodnji ter se bodo hkrati lahko učili tudi kitajščine, je resničen. Terry Guo ga je napovedal pretekli teden, podjetje pa se trenutno pogaja z MIT.

Prav tako je zelo realen zaključek, da Kitajska počasi postaja predraga. Stroški dela tam rastejo (povprečen delavec zasluži 300-400...

19 komentarjev

Foxconn bi se širil v ZDA

Foxconnov šef Terry Guo

Forbes - Kitajski Foxconn je največji proizvajalec elektronike na svetu, ki zaposluje blizu milijona ljudi. V njegovih obratih se sestavljajo iphoni, galaxyji in vrsta drugih naprav, katerih proizvodnjo zahodne multinacionalke oddajo Foxconnu. V zadnjem času je Foxconn deležen precejšnje publicitete, saj so delovni pogoji v podjetju zelo slabi, pojavljajo se očitki o izkoriščanju, delavci pa so že večkrat stavkali. Kljub temu se v Foxconnu počasi dvigujejo plače in izboljšujejo pogoji za delo, kar počasi načenja glavno prednost, ki jo ima Foxconn na Kitajskem - armado poceni delavcev, ki za nizko plačilo sestavljajo elektroniko.

Zato je precej presenetljiva novica, da Foxconn resno razmišlja o selitvi dela proizvodnje iz...

76 komentarjev