»

Alphabet ukinja balonarski projekt Loon

Slo-Tech - Loon, eden zanimivejših in bolj eksperimentalnih Alphabetovih poizkusov, pri katerem so želeli internet v odročne kraje pripeljati z baloni, gre po poti množice drugih projektov, ki jih je velikan doslej že poslal v koš. Vodilni so se namreč odločili, da premisa nima dovolj trdnega tržnega potenciala.

Projekt Loon je bil celo med Googlovimi-poševnica-Alphabetovimi v eksperimentalnem oddelku X eden tistih, pri katerih se je zainteresirana javnost v glavnem začudeno muzala, a je imel vendarle stvarne tehnične temelje. Namera je bila namreč z zelo lahkimi baloni na nebu ustvariti mrežo letečih oddajnikov in tako prinesti dostop do interneta na področja, kamor signala drugače ni mogoče dostaviti. Že ime pravzaprav razkriva, kako malo vere v uspeh so imeli pri Googlu ob njegovem rojstvu leta 2013, toda inženirji so skozi leta vendarle zmogli dovolj konstanten napredek v tehniki, da je zadeva leta 2018 postala polnopravna Alphabetova podružnica. Zabeležili so tudi že več praktičnih...

4 komentarji

Googlov internet z balonov začel delovati v Keniji

Slo-Tech - Alphabet Loon je začel delovati v Keniji, kar je prva večja komercialna uporaba tehnologiji, so sporočili iz podjetja. V sodelovanju z lokalnim operaterjem Telkom Kenya bodo pokrili 50.000 kvadratnih kilometrov veliko območje, kar je približno 8,5 odstotka kenijskega ozemlja. Gre za predele, kjer je povezljivost zaradi slabše nedostopnega terena in pomanjkljive zemeljske infrastrukture slaba. Preizkusi tečejo že od začetka, v njih pa je sodelovalo 35.000 uporabnikov, ki večinoma sploh niso vedeli, da se jim internet zagotavlja z baloni.

Dostop do interneta bo zagotavljalo 35 balonov, ki se bodo ves čas premikali na višini 20 kilometrov. Ves čas bodo analizirali vetrove in pogoje v ozračju, da bodo z vertikalnim gibanjem lahko zajadrali vetrove, ki jim bodo omogočile ostati na želenem področju. Baloni so narejeni iz polietilena (PE) in imajo površino, ki je primerljiva z igriščem za tenis. Energijo dobijo od sončnih celic, saj na višini 20 kilometrov ni vremena (niti oblakov).

Med...

15 komentarjev

Googlov balonski internet Loon prihaja tudi v Amazonijo

Slo-Tech - Googlovo holdinško podjetje Alphabet je sklenilo dogovor IpT Peru (Internet Para Todos Perú), da bodo v projektu Loon z vremenskimi baloni nudili internetno povezljivost v perujskem delu amazonskih predelov (Loreto). Storitev, ki bo na voljo za naročnike Telefónice, bo začela delovati leta 2020. Loreto, kjer bodo nudili storitev, ima eno najnižjih penetracij z internetom, ki je na primer 100-krat nižja kot v prestolnici. IpT Peru je upravljavec mobilne infrastrukture, ki je v lasti Facebokoa, Telefónice, IDB Investa in CAF, in nudi omrežja ostalim operaterjem (MNO). Najprej bodo z internetom pokrili 15 odstotkov območja Loreto, kjer živi 200.000 ljudi in kjer kar četrtina nima niti 3G.

Peru bo prva južnoameriška država, v kateri bo projekt Loon nudil redni dostop do interneta. Doslej so ga na tem kontinentu vzpostavili le v izrednih okoliščinah, denimo med predlanskimi poplavami v Peruju ali letošnjim potresom. Baloni, ki jih v okviru projekta Loon pošljejo v nebo, delujejo kot...

2 komentarja

Loon spet na pomoč Peruju

IEEE Spectrum - Po potresu z magnitudo 8,0, ki je 26. maja prizadel Peru, so pri Alphabetovem Loonu potrebovali zgolj 48 ur, da so razpostavili svoje balone za omogočanje zasilnega internetnega dostopa - ker so bili že pred tem sistem testirali za še nenajavljeno komercialno delovanje.

Ko je (takrat še Googlov) Loon predlansko jesen z baloni za dostavo internetnega signala prišel na pomoč Portoriku, ki ga je prizadel orkan Maria, so inženirji potrebovali skoraj en mesec, da so sistem postavili na noge. Proces je trajal tako dolgo, ker so morali z baloni prileteti iz Nevade in tehnologijo še intergrirati z lokalnimi mobilnimi operaterji. Pred dnevi pa smo lahko videli, koliko hitreje vse skupaj poteka, ko so baloni že v bližini in se naprave z njih ter lokalnih...

5 komentarjev

Afriški znoj za strojno pametjo

vir: BBC
BBC - Podjetja iz Silicijeve doline garaške segmente razvoja umetne inteligence že prepuščajo zunanjim izvajalcem v državah tretjega sveta.

O tem, kako se imamo za dostopnost zadnjih krikov elektronike v mnogočem zahvaliti zunanjemu izvajanju (outsourcing) proizvodnje, je bilo že dosti napisanega. A poceni garaška delovna sila prinaša koristi tudi pri strojni inteligenci. Za učinkovit proces učenja AI namreč potrebujemo ogromne količine podatkov, ki jih je koristno predhodno pripraviti, da jih računalnik lažje razume. To pomeni, da na primer v posnetkih prometa ročno označimo vozila, prometne znake in druge važne elemente, preden jih serviramo računalniški pameti za avtonomno vožnjo. To je monotono in mukotrpno delo.

Firma Samasource iz San Francisca, katere...

53 komentarjev

Googlov balonski internet Loon ima domet 1000 kilometrov

Slo-Tech - Google se je pred petimi leti lotil projekta Loon, kjer s pametnim krmiljenjem balonov omogoča internetno povezljivost na območju pod njimi. Iz zanimivega projekta, do katerega so bili sprva tudi v podjetju skeptični, se je razvila uporabna tehnologija, ki ima tako komercialne kot humanitarne uporabe. Sedaj iz Alphabeta sporočajo, da je domet tehnologije že 1000 kilometrov.

Standardni domet posameznega balona je 40 kilometrov (premer 80 km), zmore pa pokrivati okrog 1000 sočasnih odjemalcev. S tlemi komunicirajo prek LTE. Ta teden pa so v podjetju pokazali, kako lahko podatke izključno po zraku (prek balonov) pošljejo na razdalji 1000 kilometrov. Najbolj oddaljena balona, ki sta neposredno komunicirala drug z drugim,...

13 komentarjev

Google Loon v prvem komercialnem poskusu v Kenijo

Ars Technica - Googlov projekt Loon za zagotavljanje internetne povezljivosti z baloni v odročnih krajih, ki so ga začeli resno razvijati pred sedmimi leti, dobiva prvo komercialno rabo. Po preizkusih na Novi Zelandiji, v Braziliji, ZDA ter uporabi po naravnih katastrofah v Peruju in Portoriku, bo v Keniji projekt zaživel tudi komercialno. Google se bo povezal z operaterjem Telkom Kenya, da bo z baloni pokrival Kenijo.

Da je Loon blizu komercialne rabe, smo opazili že na začetku meseca, ko je Loon postal ločena podružnica Googlovega starša Alphabet. Projekt se je začel kot eksperiment v diviziji X, kjer se začno vsi eksperimentalni in velikopotezni projekti, ki včasih pripeljejo do rezultatov včasih pa tudi ne. Podrobnosti o dogovoru...

6 komentarjev

Google Loon kot prva pomoč zaživel v Portoriku

Slo-Tech - V Portoriku, ki si še vedno ni opomogel po pustošenju hurikana Maria pred mesecem dni, je Google uspel uresničiti napovedi in v zrak poslati floto svojih balonov Loon, ki so na otok prinesli lažji dostop do telekomunikacij. Iz Googla so včeraj sporočili, da so prve balone že spustili v zrak, da bodo v najbolj prizadete dele prinesli AT&T-jev internet. Trenutno so telekomunikacije na otoku vzpostavljene približno 62-odstotno glede na ravni pred povodnjo, z mobilnimi omrežji pa je situacija podpovprečna.

V Googlu poudarjajo, da je to ena večjih preizkušenj, saj so Projet Loon, ki sicer teče že v nekaj državah, vedno vzpostavili po temeljitih pripravah. V Portoriku ni bilo časa, zato gre za najhitrejšo vzpostavitev sistema...

4 komentarji

Google Loon leti na pomoč Portoriku

Slo-Tech - Googlov projekt Loon je v zadnjih letih precej napredoval in že v začetku leta smo poročali, da znajo balone že zelo dobro krmiliti in da je izdelek tik pred komercialno rabo. Sedaj bo balonski internet Loon enega izmed krstov doživel v Portoriku, kjer je hurikan Maria povzročil ogromno škodo in pretežen del otoka pahnil v telekomunikacijski srednji vek. Google je sedaj pridobil eksperimentalno dovoljenje Zvezne komisije za telekomunikacije (FCC), da lahko uporabi balone Loon za vzpostavitev internetnih povezan v Portoriku (slednji spada pod ZDA).

Čeprav je Maria bičala otok pred dvema tednoma, je več milijonov prebivalcev še vedno brez dostopa do interneta ali drugih telekomunikacij. Po ocenah operaterjev je 82...

16 komentarjev

Velik napredek v projektu Loon

Slo-Tech - Skoraj štiri so že minila od prvih resnih preizkusov Googlovega ambicioznega projekta Loon in v tem času so se inženirji že zelo dobro naučili krmiliti balone, s katerimi na zemlji zagotavljajo dostop do interneta. Z uporabo računalniškega učenja so stopili še stopničko više in se že povsem približali komercialni uporabi, tako da prve teste za končne uporabnike napovedujejo še to leto.

Google sprva v Loon sploh ni verjel, zato je dobil tudi ime Project Loon. Bil je pač zanimiv projekt, ki bi morda lahko vodil do uporabnega izdelka, verjetno pa ne bo. A projekt je proti pričakovanjem odlično napredoval, pri tem pa so rešili cel kup predvidljivih in tudi nepredvidljivih težav. Kot je bilo na primer dejstvo, da se je tkanina preluknjala, če so jo prepogibali ali po njej hodili v navadnih nogavicah. Sedaj so baloni rutinsko v zraku že več mesecev in brez težav obkrožijo svet.

To je bila tudi prvotna ideja. Imeti jato balonov, ki bi krožila okrog sveta, tako da bi bil nad izbranim...

10 komentarjev

Google Loon osvaja Indonezijo in še svet

Slo-Tech - Še pred dvema letoma zgolj smelo zastavljen Googlov projekt postavitve dostopa do interneta po celem svetu z uporabo balonov postaja realnost. Google je že sklenil dogovor s Šrilanko, da bodo začeli projekt Loon testirati tam, še na večji skali pa ga bodo implementirali v Indoneziji. Država, ki jo sestavlja dobrih 17.000 otokov in ima 250 milijonov prebivalcev, od katerih jih ima dostop do interneta le tretjina, je zaradi socioekonomskih in geografskih dejavnikov idealna za to tehnologijo.

Google bo dostop do interneta ponudil vsaj 100 milijonom Indonezijcev, in to takšnega s hitrostmi nekaj megabitov na sekundo, kar je v rangu novih mobilnih omrežij LTE. Tehnologijo bodo postavljali z lokalnimi operaterji Indosat, Telkomsel in XL Axiata, ki bodo...

5 komentarjev

Šrilanka bržkone z balonskim internetom Google Loon

Phys.org - Google zelo ambiciozen projekt Loon za pokrivanje območje z internetno povezavo s stratosferskimi baloni bo najverjetneje že prihodnje leto premierno zaživel na Šrilanki. Tamkajšnja vlada je z Googlom podpisala memorandum o soglasju, ki daje pravno podlago za nadaljevanje pogovorov o vzpostavitvi omrežja Loon nad to azijsko državo.

Projekt Loon sestavljajo s helijem napolnjeni baloni, ki bi na višini 20 kilometrov ostali približno tri mesece in bi omogočali širokopasovni dostop do interneta na področju pod seboj, ki bi ga pokrivali. Po treh mesecih bi posamezen balon zamenjali, tako da bi bila zagotovljena neprekinjena povezljivost. Google je balone za Loon že preizkušal na Novi Zelandiji, same storitve pa seveda niso ponudili še nikjer. Trenutno testi tečejo v...

17 komentarjev