»

Boj za internetno nevtralnost v ZDA še poteka

Predsednik FCC-ja Ajit Pai je bil ves čas naklonjen ukinitvi nevtralnosti interneta.

Ars Technica - Preden je konec leta 2017 ameriška Zvezna komisija za telekomunikacije (FCC) s preglasovanjem 3-2 razveljavila internetno nevtralnost, je potekalo posvetovanje z javnostjo. Prek spleta je bilo oddanih več kot 22 milijonov komentarjev, ki so z rahlo podprli odpravo internetne nevtralnosti. Toda poznejše preiskave so pokazale, da je šlo za manipulacijo, saj naj bi bila velika večina komentarjev lažnih. Študija, ki so jo izvedli na Stanfordu, je na primer ugotovila, da je bilo 99,7 odstotka pristnih komentarjev za ohranitev internetne nevtralnosti.

The New York Times je v preiskovanju vztrajal. Najprej so od FCC z zahtevo za dostop do informacij javnega značaja želeli dobiti, od kod so bili oddani komentarji. Ker FCC teh podatkov ni izročil, češ da bi to predstavljalo poseg v zasebnost komentatorjev (čeprav so bili pred oddajo mnenja seznanjeni, da bo njihovo ime javno objavljeno) in da je naloga preveč obsežna, jih je časnik tožil. Sedaj je sodišče pritrdilo The New York Timesu, ni...

7 komentarjev

Prizivno sodišče potrdilo ukinitev nevtralnosti interneta v ZDA, a dalo državam proste roke

Slo-Tech - Ameriško prizivno sodišče je danes odločilo, da je bila odločitev Zvezne komisije za telekomunikacije (FCC), ki je leta 2017 ukinila nevtralnost interneta, zakonita. Sodišče je v 200-stranski sodbi zapisalo, da podporniki nevtralnosti interneta niso prikazali prepričljivih argumentov, zakaj bi bila odločitev FCC sporna. Tožbo je bilo proti FCC vložilo 22 zveznih držav, ki so se jim pridružili nekateri internetni velikani, denimo Mozilla. Drugi, denimo Facebook ali Google, so v postopku izrazili svojo podporo tožeči stranki.

Vseeno to ne pomeni, da se je saga končala. Sodišče je odločitev sprejelo z dvema glasovoma proti enemu. Še vedno se lahko zgodi, da bo po pritožbi moral odločati celoten senat, na koncu pa lahko tožba pristane tudi na vrhovnem sodišču, ki sicer v obravnavo sprejme le nekaj odstotkov pripadlih primerov. FCC je v izjavi za javnost že zapisal, da je sodišče potrdilo FCC-jevo odločitev, da regulacija interneta kot storitve iz leta 1930, ki jo je uvedla prejšnja...

1 komentar

Odločno za ponovno vzpostavitev nevtralnosti spleta v ZDA

vir: Wikipedia
The Verge - 22 tožilcev iz prav toliko ameriških zveznih držav in glavnega mesta Washingtona, je v ponedeljek pozvalo prizivno sodišče ZDA, naj znova vzpostavi pravila glede nevtralnosti interneta, ki jih je leta 2015 sprejela vlada Baracka Obame. Te določbe je konec lanskega leta ukinila s strani Donalda Trumpa postavljena Zvezna komisija za telekomunikacije (FCC), ki je s tremi glasovi proti dvema odločila, da splet ni več javna storitev. FCC je s tem dal ponudnikom interneta velikansko moč, saj lahko odtlej sami odločajo, komu bodo podelili več spletnega prometa in koga morda celo blokirali, edini pogoj je, da ta pravila javno objavijo. FCC je obenem skušal posameznim zveznim državam in lokalnim skupnostim odreči pravico, da pravila internetne igre postavijo same.

Uporniško akcijo vodi Newyorška tožilka Barbara...

30 komentarjev

Ameriški senat napravil simboličen korak nazaj k internetni nevtralnosti

Slo-Tech - Ameriški senat je danes z 52 glasovi za in 47 proti podprl ohranitev nevtralnosti interneta v ZDA, ki jo je decembra lani Zvezna komisija za telekomunikacije v ZDA (FCC) ukinila. Takratna odločitev je takoj naletela na zelo burne odzive, saj so se začele tako politične kakor sodne bitke za njeno ponovno uvedbo. Na političnem parketu se lahko odločitev FCC odpravi, če tako glasujeta senat in predstavniški dom ameriškega kongresa. V senatu je za ohranitev nevtralnosti glasovalo vseh 49 demokratskih senatorjev in trije republikanski.

Uradno bo nevtralnost interneta ukinjena junija, ko bo odločitev FCC-ja začela veljati. Čeprav je senat glasoval drugače, bo na koncu verjetno obveljala odločitev FCC-ja. Ni namreč pričakovati, da...

7 komentarjev

Ducat tožb zoper FCC v boju za internetno nevtralnost

Slo-Tech - Boj za internetno nevtralnost se po decembrski razveljavitvi odločitve Zvezne komisije za telekomunikacije v ZDA (FCC) iz leta 2015, s katero je bila tedaj uzakonjena nevtralnost interneta, še vedno nadaljuje. Najprej je preklic odločitve poizkušal doseči senat, a bi tudi ob morebitnem pozitivnem glasovanju končna odločitev pristala pri predsedniku Trumpu - ki je imenoval člane FCC-ja, ki so decembra nevtralnost ukinili - ali pa moral doseči dvotretjinsko podporo v predstavniškem domu. Zato je bila odločitev 22. februarja objavljena v uradnem listu, s čimer pa zgodba še ni končana. V 10 dneh so lahko pritožniki vložili uradne pritožbe, s čimer so napovedali tožbe, za vložitev katerih imajo 60 dni časa. Do danes je bilo...

7 komentarjev

Boj za internetno nevtralnost v ZDA se nadaljuje

Slo-Tech - Pred mesecem dni je nevtralnost interneta utrpela enega največjih udarcev, ko je ameriška Zvezna komisija za telekomunikacije (FCC) s tremi glasovi proti dvema izglasovala, da internet ni več javna storitev (telekomunikacije), kar bi ponudnike obvezovalo k zagotavljanju nevtralnosti, temveč informacijska storitev. Odločitev, ki je dvignila ogromno prahu tako v ZDA kakor v tujini, se lahko v naslednjih 30 dneh še razveljavi.

Spomnimo, da je FCC leta 2015 potrdil nevtralnost interneta, čemur so republikanci že tedaj odločno nasprotovali. Ko je prisegla Trumpova administracija, so se spremenila razmerja moči v FCC, kjer imajo sedaj republikanci tri od petih glasov. Ena izmed prvih stvari je bila zato odprava nevtralnosti interneta. Toda demokrati in ostali...

29 komentarjev

FCC potrdil nevtralnost interneta v ZDA

Slo-Tech - Zvezna komisija za telekomunikacije v ZDA (FCC) je danes sprejela pomembno odločitev. S tremi glasovi (vsi demokrati) za in dvema proti (oba republikanca) so odločili, da bo v ZDA internet reguliran kot javna storitev, kar z drugimi besedami pomeni potrditev nevtralnosti interneta.

To pomeni, da je prepovedano blokirati dostop do legalnih strani, storitev, vsebin in naprav na internet. Prav tako ni dopustno omejevati hitrosti ali kakovosti dostopa do posameznih storitev v primerjavi z drugimi storitvami; dostop do vseh mora biti enak. Plačljiva prioritizacija ni dovoljena, torej ponudniki vsebin ne bodo mogli plačati za prednostno obravnavo svojega prometa. S tem je FCC zaščitil odprt internet in zagotovil, da bo internet še vedno omogočal...

28 komentarjev

Verizon toži FCC zaradi nevtralnosti interneta

ComputerWorld - Ameriški ponudnik dostopa do interneta Verizon je na prizivnem sodišču v Washingtonu vložil tožbo zoper Zvezno komisijo za telekomunikacije (FCC), v kateri ji osporava pristojnosti za uveljavljanje nevtralnosti interneta. FCC je 21. decembra lani sprejel pravila o nevtralnosti interneta, ki ponudnikom dostop do interneta prepovedujejo blokiranje prometa ali posameznih aplikacij na internetu (razen za mobilne operaterje). Vse skupaj meji na sprenevedanje, saj je Verizon lani z Googlom javno podpiral nevtralnost interneta in celo izdal predlog za zakonsko ureditev tega področja.

Michael Glover iz Verizona pojasnjuje, da so se po temeljiti analizi FCC-jevih odločb...

5 komentarjev

FCC potrdil nevtralnost interneta, s kompromisom nezadovoljni obe strani

ComputerWorld - Ameriška Zvezna komisija za komunikacije (FCC) je včeraj s tesno večino s tremi glasovi za in dvema proti potrdila skupek pravil o nevtralnosti interneta, ki so ga pripravljali dolgih sedem let. Proti sta glasovala republikanska člana komisije. Čeprav kritiki sprejetim pravilom očitajo ohlapnost, luknjičavost in diskriminacijo med žičnim in mobilnim dostopom do interneta, gre za pomemben korak pri zagotavljanju nevtralnosti interneta.

Predsednik FCC-ja Julius Genachowski je označil nova pravila kot dobra in pomembna za zagotavljanje neokrnjenega dostopa do internetnih vsebin v prihodnosti. Z njimi je namreč določeno, da ponudniki dostopa do interneta prek fiksnega omrežja (ADSL, optika, kabelski internet, na klic ...) ne smejo "nerazumno diskriminirati prometa". Sem bi sodila tudi plačana prioritizacija prometa in storitev. Kritiki sprejetih pravil prihajajo iz obeh taborov.

Prvi tabor meni, da potrebe po uzakonitvi nevtralnosti interneta sploh ni. Sem sodi Robert McDowell, ki...

7 komentarjev