»

Western Digital: Tri leta neprekinjenega delovanja diskov je dovolj

Slo-Tech - Zadnje tedne uporabniki po vsem svetu ugotavljajo, da njihovi NAS-i v programski opremi Synology DiskStation Manager javljajo opozorilo, da bodo Western Digitalovi diski odpovedali. To se zgodi po treh letih delovanja NAS-a, saj tedaj Western Digitalova programska oprema Device Analytics (WDDA) začne opozarjati, da je disk nabral veliko število ur obratovanja. Synology je potrdil, da opozorilo njihov DiskStation Manager le preda uporabniku, izvira pa iz WDDA.

Nimajo vsi Western Digitalovi diski programske opreme WDDA. Synology pravi, da se opozorilo pojavlja v serijah WD Red Pro, WD Red Plus in WD Purple. Drži, da proizvajalci diske ločijo glede na namen uporabe, a da bi diski odpovedali po treh letih delovanja, je vseeno huda predpostavka. Western Digital uradno tega sicer ne trdi, temveč opozarja le, da je disk morda blizu konca življenjske dobe in da ga velja zamenjati. WDDA so v resnici parametri, ki so podobni SMART-u, ki ga že desetletja poznamo. Javljajo različne podatke o zdravju diska, ki bi vsaj v teoriji lahko napovedali njegovo slovo. V praksi to včasih deluje, še večkrat pa tudi ne.

Ni pa to prvi spodrsljaj, ki si ga je privoščil Western Digital. Spomnimo, da so način zapisa podatkov SMR, ki je cenejši in...

40 komentarjev

Western Digital s klasičnimi diski do 22 TB, s SMR pa 26 TB

Slo-Tech - Letvica za kapaciteto diskov se dviguje, saj je Western Digital s svojimi izdelki ravno presegel 26 TB. Predstavili so diska s kapaciteto 26 TB in 22 TB ter več SSD-jev za strežnike in nekaj cenejših SSD PCIe 4.0 za domačo uporabo.

Največji disk Ultrastar DC HC670 s kapaciteto 26 TB uporablja tehnologije SMR, zaradi katere so sicer diski nekoliko počasnejši, a lahko zaradi delnega prekrivanja sledi zapišejo bistveno več podatkov. Western Digital je sicer pred dvema letoma poskrbel za pravi škandal, ko je to tehnologije uvedel tudi v poslovne diske, ne da bi to jasno navedel, zato se je potem rodila družina WD Red Pro, ki ima to jasno definirano. Družina WD Red Plus, v katero sodi najnovejši 22-TB disk, pa še vedno uporablja konvencionalni način zapisovanja (CMR). Doslej so največji diski s CMR zmogli 20 TB, s SMR pa 22 TB, kolikor je v začetku leta ponudil Seagate.

Kapaciteta brez CMR je torej 22 TB, zato se bodo tako prostorni diski pojavili v več družinah: Ultrastar, WD Purple,...

14 komentarjev

Western Digital ne ve, kaj pomeni RPM

Slo-Tech - Pri diskih je, vsaj tako je velik del kupcev verjel, označevanje jasno. RPM pomeni število obratov na minuto (revolutions per minute) in predstavlja frekvenco, s katero se vrtijo plošče. A Western Digital si je celo tako nedvoumno metriko predstavljal po svoje. Njihovi diski, ki imajo oznako "5400 RPM Class", se v resnici vrtijo s 7200 obrati na minuto. A tako v specifikacijah kakor celo v atributih SMART piše 5400 RPM.

To ni povsem nedolžno zavajanje, saj višja frekvenca ne prinaša le krajših dostopnih časov, temveč predvsem več hrupa, porabe energije in s tem povezanega segrevanje, v končni fazi pa vpliva tudi življenjsko dobo diskov. Na redditu so ugotavljali, da diski iz družine WD Red Network Attached Storage oddajajo zvok s frekvenco 120 Hz, kar ustreza 7200 RPM. Če bi se vrteli s 5400 RPM, bi bila ta frekvenca 90 HZ, in seveda vsi višji harmoniki.

Odziv iz Western Digitala je bil neprepričljiv. Zapisali so, da že leta hitrost označujejo kot "razred RPM" in ne dejanskega...

33 komentarjev

Koliko počasnejši so v resnici diski SMR

Ars Technica - Pred dvema mesecema so proizvajalce diskov zalotili, da prodajajo diske s tehnologijo SMR, ne da bi to posebej označili. Največ zgražanja je požel Western Digital, ki je tovrstne diske prodajal celo v modelih, ki so namenjeni za uporabo v sistemih NAS ali poljih RAID, zaradi česar si je prislužil tudi tožbo. Diski s SMR podatke zapisujejo tako, da se sledi deloma prekrivajo, zaradi česar so počasnejši od običajnih diskov (CMR). Kot požar se je po internetu razširil preizkus, ki so ga izvedli na Servethehome.com. V polju ZFS RAIDz1 vdev se je obnovitev z namesto običajnih šestnajstih ur podaljšala na devet dni, ko so uporabili Western Digitalov disk.

Šlo je za en specifičen primer, kjer je razlika drastična. Sodeč po teh rezultatih, bi se lahko vprašali, kaj neki je Western Digital sploh razmišljal in ali je diske sploh kakorkoli preizkusil. Na ArsTechnici so zato izvedli malce širši preizkus v več situacijah, ki daje celovitejšo sliko. Diski s SMR so počasnejši, a razlika ni tako...

14 komentarjev

Western Digital zaradi prodaje diskov SMR tožen

Slo-Tech - Pred poldrugim mesecem se je razvedelo, da so vsi trije veliki proizvajalci diskov ponujali diske s tehnologijo SMR, ne da bi uporabniki to vedeli. Diski s SMR so za proizvajalca cenejši, saj lahko na magnetno ploščo zapišejo več podatkov, ker se sledi deloma prekrivajo. To pa ima tudi negativne vplive na zmogljivost, saj so taki diski počasnejši in zato manj primerno za vsakodnevno intenzivno rabo. Western Digital, Seagate in Toshiba so se zato znašli pod plazom kritik.

V namizne računalnike so jih vgrajevali vsi, še bolj predrzen pa je bil Western Digital, ki je diske s SMR vgrajeval tudi v sisteme NAS (Network Attached Storage). Konkurenca tega ni počela. Seagate je na primer izrecno zanikal, da bi bili njihovi disk Ironwolf (za NAS) tipa SMR, temveč so konvencionalni CMR. Ker so diski za NAS namenjeni uporabi tudi v RAID-u in podobnih poljih, so potrošniki zoper Western Digital vložili skupinsko tožbo. V njej podjetju očitajo, da je tehnologija SMR in s tem tudi diski družine...

42 komentarjev

Backblaze: letno odpove 1,7 odstotka diskov, HGST boljši kot Seagate

Backblaze - Mimo je še eno četrtletje in spet so pri Blackblazu pripravili statistiko delovanja diskov v svojem oblaku. Vse od leta 2013 namreč vestno beležijo vse odpovedi diskov, ki jih je danes v njihovem oblaku že več kot 110.000. Za modele, katerih predstavnikov imajo vsaj 60 in ki jih ne uporabljajo v preizkusne namene, iz teh številk pripravijo statistiko, ki kaže zanesljivost posameznih znamk. Trenutno uporabljajo v glavnem Seagatove in HGST-jeve diske, nekaj malega pa je tudi diskov Toshiba. Od Western Digitalovih diskov so se v minulem četrtletju poslovili.

V zadnjem četrtletju statistika kaže, da so Seagatovi diski nekoliko manj zanesljivi od HGST-jevih, saj imajo AFR...

11 komentarjev

Osemterabajtni diski primerljive zanesljivosti kakor manjši bratje

Backblaze - Navajeni smo že, da ponudnik gostovanja podatkov Backblaze vsako četrtletje objavi statistiko zanesljivosti diskov, ki jih uporabljajo za svoje delo. Resda so obratovalni pogoji tam precej neizprosni, a gre zaradi velikega števila diskov (70.000) in več modelov vseeno za statistično pomembne podatke, ki primerjavo med modeli omogočajo bistveno pravilneje kakor posamezne anekdote (ne)zadovoljnih uporabnikov. Niso pa te številke absolutne v smislu, da bosta tudi v domačem okolju letno umrla na primer dva odstotka diskov. Analiza v zadnjem četrtletju je zanimiva zato, ker so prvikrat imeli dovolj 8-TB diskov, da...

20 komentarjev

Zanesljivost diskov četrtič: HGST ostaja prvak

Slo-Tech - Pri BackBlazu nadaljujejo veliki preizkus zanesljivosti diskov, ki so ga začeli s sistematičnim spremljanjem in analizo odpovedi diskov v svojih podatkovnih centrih aprila 2013. Kot ponudnik oblačnih storitev imajo ogromno diskov, ki so sorazmerno obremenjeni, zato so njihovi izsledki precej zanesljivi. Rezultati iz letošnjega prvega kvartala ne kažejo bistvenih sprememb v trendih. Vse podatke objavljajo javno, zato so dostopne tudi nadaljnje analize drugih raziskovalcev.

Še vedno so najzanesljivejši diskih proizvajalca HGST, ki...

27 komentarjev

Western Digital prinaša helij v domače diske

AnandTech - Diski s helijem so med nami že od leta 2013, a so bili doslej namenjeni zlasti uporabi v strežniških oziroma poslovnih okoljih. Sedaj je Western Digital predstavil "svoj" prvi s helijem polnjen disk, ki je namenjen domači uporabi. Pravzaprav jih je cel kup.

S helijem polnjene diske je leta 2013 predstavil že HGST, ki je Western Digitalova podružnica, in ta je odtlej izdala še dve generaciji tovrstnih diskov, ki so vmes prilezli do kapacitet 10 TB. Novi Western Digitalovi diski, ki se prodajajo pod to blagovno znamko, so iz družin WD Red, WD Red Pro in WD Purple ter so namenjeni vgradnji...

42 komentarjev

Najzanesljivejša Hitachi in Western Digital, Segate 3 TB prava katastrofa

Slo-Tech - BackBlaze še vedno objavlja statistiko pokvarljivosti diskov, ki kaže nekatere zanimive trende. Letošnji polletni rezultati so v skladu z lanskimi in predlanskimi izsledki. Najzanesljivejša znamka je Hitachi, dobro se odreže tudi Western Digital (ki je med drugim lastnik Hitachija, ki ima uradno ime HGST), precej slabši pa so Seagatovi diski. Parametrov za ocenjevanje diskov je več, v analizi pa so se osredotočili na odpoved, ki je definirana kot nesposobnost zagona, sinhronizacije v RAID ali padec parametrov SMART pod kritične vrednosti.

Zanimivo je, da...

27 komentarjev

Seagatov poceni osemterabajtnež je tu

Seagate - Poceni diski s kapaciteto 8 TB so končno tu. Seagate je izpolnil avgustovsko obljubo in bo konec meseca pričel prodajo 8 TB diska, ki bo v Evropi stal okrog 250 evrov. Osemterabajtni disk iz družine Archive HDD bo imel tudi manjše brate s kapacitetami 5 TB oziroma 6 TB.

To ni prvi disk s kapaciteto 8 TB, bo pa gotovo najcenejši. Podobne cene danes namreč dosegajo diski s kapacitetami 6 TB, medtem ko so 8 TB vredni okrog tisočaka. Najšibkejša točka prihajajočega diska bo hitrost, ki jo bo omejevala tehnologija SMR. Pri slednji se sledi nekoliko prekrivajo, kar zviša kapaciteto posamezne...

128 komentarjev

Osem terabajtov brez helija iz Seagata

Seagate - Seagate nadaljuje postavljanje rekordov v gostoti zapisa podatkov. Predstavili so disk, ki zmore shraniti 8 TB podatkov, kar je tretjino več od njihovega dosedanjega rekorderja. Pri tem povejmo, da so se izognili uporabi helija, ki jo je vpeljal Western Digital, ampak so raje uporabili SMR.

Bližanje fizikalnim omejitvam pri gostoti zapisa podatkov na magnetne nosilce terja uporabo trikov, da lahko na enako velike plošče stlačimo več. Konkurenca se je tega lotila s polnjenem diskov s helijem, ki je pravzaprav precej okoren način. Ker je helij lažji in povzroča manj upora, je mogoče v enako prostornino stlačiti več magnetnih plošč za zapis podatkov, medtem ko sama gostota ni kaj večja. Western Digital je tako uspel izdelati 3,5-palčne diske s kapaciteto 6 TB.

V Seagatu so vmes raje izpopolnjevali zapis podatkov SMR, s čimer so letos...

33 komentarjev

Diski s helijem so tu!

ComputerWorld - Približno leto dni po prvih napovedih, da Western Digital razvija diske, polnjene s helijem, so ti prispeli na prodajne police. Western Digital je pričel prodajati največji disk doslej, ki ima kapaciteto kar 6 TB.

WD-jeva podružnica HGST, ki se je ukvarjala z razvojem diskov s helijem, je v ohišje od klasičnega štiriterabajtnega diska družine Ultra stlačila sedem magnetnih plošč, s čimer so njegovo kapaciteto povečali na 6 TB, medtem ko so dimenzije ostale običajne za 3,5-palčno ohišje. Helij ima bistveno nižjo gostoto od zraka (približno sedemkrat), kar povzroča manj upora in vzgona. Vzgon tu ni problematičen, saj bralne glave lebdijo tik nad ploščami, upor pa je bil moteč faktor v teh natlačenih ohišjih. Ima pa helij približno šestkrat višjo toplotno prevodnost od zraka, tako da težav s hlajenjem ni. V resnici manjši upor povzroči za nižjo temperaturi že sam...

39 komentarjev

Digit-Lifov test diskov

Digit Life - Pri Digit-Life so se odločili, da bodo testirali Western Digitalova diska iz serije AB in BB. Western Digital je kar precej znan proizvajalec, v svoje diske pa vgrajuje t.i. Data LifeGuard tehnologijo. Digit-Life je diska v družbi konkurence testirali z vsemi možnimi programi, ki izmerijo hitrost, dostopni čas, prenos podatkov, učinovitost v FAT in NTFS datotečnem sistemu in še kaj bi se našlo. Če se odločate za WD disk, potem si test le oglejte. Tudi sam posedujem Western Digitala in sem kar zadovoljen z njim .

0 komentarjev