»

Konec Celeronov prihodnje leto

Slo-Tech - Intel je svoje partnerje obvestil, da bo prihodnje leto počasi ukinil svoje procesorje iz družine Celeron. Zamenjali jih bodo Pentiumi in dvojedrni Atomi-N. Trenutno Intel trži naslednje Celerone: P4500, T3300, T3100 in 900 za prenosne računalnike ter dvojedrni Celeron SU2300 in enojedrni 743 za ultratanke prenosnike. Zanimivo je, da še septembra pričakujemo Celeron P4600, T3500 in U3400. Prvi dvojedrni Atom bo N550 z 1,5 GHz, ki bo stal 86 dolarjev, torej prav toliko kot P4500, le da je slednji zmogljivejši. Nič kaj dobre novice, torej.

23 komentarjev

Asus potrdil EeeKeyboard

EeeKeyboard

vir: VR - Zone
VR - Zone - 1. maja 2010, skoraj leto po predstavitvi prvih prototipov, je Asusov EeeKeyboard postal uraden, saj je dobil svoje mesto na Asusovi spletni strani. Obenem so končno potrdili tudi izbiro komponent, ki pa so žal ostale v lanskem letu.

Uporabljena je namreč starejša platforma Atom s procesorjem N270 (Diamondville) in veznim čipovjem 946GSE in pripadajočim južnim mostom ICH7-M. Sama tipkovnica bo prišla v dveh izvedenkah s 16 oz. 32 GB pomnilnika za shrambo podatkov (v obliki SSD-ja), bo imela gigabajt delovnega pomnilnika DDR2 ter 5-palčen na dotik občutljiv zaslon (podpora več hkratnim dotikom) z ločljivostjo 800 x 480 pik.

Windows XP, uporabljen na tipkovnici, kar noče umreti, medtem ko bo medijskim...

6 komentarjev

Asus Eee Keyboard končno, dejansko pripravljen

engadget - Po dveh dneh manj kot 11 mesecih od prve novice o Eee Keyboard lahko končno poročamo, da bo mali računalnik prišel na prodajne police. Zgodovinski trenutek se bo zgodil konec aprila (torej po približno dveh tednih manj od enega leta) v ZDA, kjer bo tipkovnica stala nekje med 500 in 600 dolarji. Če se spomnimo, je le-ta doživela nekaj sprememb, saj so npr. rezistiven zaslon poleg tipkovnice zamenjali s kapacitivnim, kar bo omogočalo zaznavanje več hkratnih dotikov zaslona. Ni še popolnoma jasno, kateri operacijski sistem bodo pri Asusu uporabili, saj je bilo že govora o Windows 7, čeprav je videoposnetku jasno vidno namizje iz Windows XP. V videoposnetku (za katerega si Asus ni privoščil niti dovolj dolge skladbe oz. kakovostnega...

14 komentarjev

Commodore se vrača

Cybernetov ZPC-GX31 levo, originalni Commodore 64 desno

vir: engadget
engadget - Ime Commodore pri mnogih starejših bralcih takoj iz spomina privleče podobe bež tipkovnic, v katerih se je skrival tudi sam računalnik. Commodore 64, sistem, ki je na trg prišel daljnega leta 1982 in ostal v proizvodnji vse do avgusta 1994, je za resno uporabo seveda že dolgo pozabljen, a še vedno živi v srcih nostalgikov. To bi se znalo v kratkem spremeniti, saj bi lahko, vsaj v ZDA, ime Commodore ponovno postalo sinonim za računalnike v tipkovnicah. Slednjih smo v bližnji preteklosti videli kar nekaj, a so bile večinoma to kopije Asusovega Eee Keyboard, ki še vedno uradno ni ugledal luči sveta. Posledično so bile zmogljivosti nekoliko bolj uboge, saj so bile tipkovnice-računalniki v večini primerov...

31 komentarjev

EeeKeyboard še vedno zamuja

Brez povezave nedelujoči 'widgeti'

vir: engadget
engadget - Pri Asus so, očitno, zamudili svoj februarski rok za izdajo tipkovnice EeeKeyboard, ki v sebi skriva tudi pravi računalnik in 5-palčni na dotik občutljivi zaslon. Jonney Shih, sam vodja Asusa, zdaj zatrjuje, da bo tipkovnica izšla že v Aprilu. Razlog za tokratno zamudo je dodelava v kakovosti izdelave in uporabniškega vmesnika, ki ga bo mogoče videti na prej omenjenem 5-palčnem zaslonu. Dodelava je očitno nujno potrebna, saj so se pri Engadgetu ponovno v živo poigrali s tipkovnico in uspeli Windows XP, ki je nanjo nameščen, sesuti že v nekaj minutah. Po drugi strani pravijo, da je svetla točka tega hiter zagon, kar je verjetno posledica uporabe SSD pogona za hrambo podatkov. Žal je bil test nekoliko brezpredmeten, saj...

19 komentarjev

Tipkovnica Eee spet zamuja

bit-tech.net - Eee Keyboard je zanimiv računalnik iz rok Asusovih inženirjev, kjer je celoten sistem vgrajen kar v tipkovnico kar je pri mnogih (nekoliko starejših) uporabnikih sprožilo naval nostalgije na 8-bitne računalnike, kot sta Commodore 64 in ZX Spectrum. Tipkovnica bi morala iziti že letošnjo pomlad, natančneje v maju, a se je izid nato zavlekel vse do oktobra. V novembru o izidu še vedno ni ne duha ne sluha, a za to po novem obstaja relativno dober razlog. Po najnovejših napovedih jo bomo (končno) ugledali v začetku prihodnjega leta, kakopak z nekaj izboljšavami. Zamenjan bo zaslon, ki bo sicer obdržal fizično velikost in ločljivost starega, a bo namesto rezistivnega uporabljal kapacitiven način zaznavanja dotikov. Ker je ohišje...

1 komentar

Nov članek: tlačenje kita na disk z Gstreamerjem

Mami, lej k sem na televiziji!

Slo-Tech - Gstreamer je odprtokodno ogrodje za razvoj multimedijskih aplikacij, ki vzame pod svoje okrilje vsa področja obdelovanja in predvajanja multimedijskih vsebin - od vsebnika do zaslona. Od (sicer maloštevilnih) drugih se razlikuje po osnovni ideji - gradniki se kar zlagajo eden ob drugega in tako tvorijo cevovod za obdelovanje, prekodiranje ali prikazovanje slike ter zvoka.



David Klasinc je zaplaval v vode obdelovanja videa s poskusom ovekovečenja svojega obličja na YouTubeu in pri tem po poti še napisal kar nekaj smernic za uporabo GStreamerja.

Veliko užitkov pri branju.

7 komentarjev

Asusova tipkovnica Eee skoraj tu

engadget - Asus nam že celo poletje obljublja tipkovnico Eee, ki da bo izšla oktobra. Vinotok je tu, z njim pa tudi podrobne specifikacije in, upajmo, tudi prvi resnični primerki tega čuda. Model EK1542 ima 5-palčni zaslon z ločljivostjo 800 x 480, Windows XP Home, ki se kot feniks vedno znova vrača od odpisanih, procesor Intel Atom N270, vezni nabor 945GSE / ICH7-M z video dekoderjem AV-VD905, gigabajtom pomnilnika DDR2, 16 ali 32 GB flash spomina, štiri urno baterijo, podporo za Bluetooth, 802.11b/g/n WiFi, gigabitni ethernet, zaslonska priključka HDMI in VGA, vgrajene zvočnike in mikrofon, tri USB-vrata in priključek za zunanjo anteno za WiFi/UWB. Vse, kar od Asusa še želimo, sta cena in datum dobavljivosti.

37 komentarjev

Eee Keyboard na trgu oktobra

vir: engadget
engadget - Težko pričakovana tipkovnica iz družine Eee, ki je konceptualno na moč podobna slavnemu Commodorju 64, bo na trg po besedah CEOja Asusa, Jerryja Shena, končno prišla v oktobru. Žal še ni potrdil cenovne politike, a naj bi bile napovedi o ceni med 400 in 500 dolarji kar točne. Sistem, vgrajen v tipkovnico, bo vseboval 1,6 GHz procesor iz družine Atom, gigabajt delovnega pomnilnika, 802.11b, g in n WiFi ter Bluetooth povezljivost, brezžično (in žično) HDMI povezavo ter 16 oz. 32 GB SSD. Prototipi so sicer uporabljali Windows XP, a smiselno je predvidevati, da bodo pri Asusu za oktobrski izid slednjega zamenjali s popolnoma svežim Windows 7 oz. morda eno izmed različic Linuxa v poizkusu prihraniti še nekaj zelencev.

16 komentarjev

Asus Crosshair III

vir: Exaflop!
Expreview.com - AMDjevo najnovejše podnožje, AM3, je od včeraj uradno bogatejše za novo matično ploščo višjega razreda. Asus je predstavil tretjo inačico matične plošče Crosshair (III), katere prva inkarnacija je sploh začetnica Asusove navijalsko-igračarske serije Republic of Gamers. Crosshair I in II sta bili osnovani na nVidiinem veznem čipovju (prva na nForce 590 SLI, druga pa na izboljšanem nForce 780a SLI, ki podpira tripleSLI, vgrajen pa ima tudi grafični čip), tokrat pa so se odločili uporabiti vezno čipovje iz AMDjevih vrst....

9 komentarjev

Asus Eee keyboard

Tech Report - Velika večina naših bralcev se spominja starih dobrih ZX Spectrumov, Commodore 64, Amig, Atarijev. Koncept izdelave je bil preprost. Pod tipkovnico so spravili računalnik, vse skupaj si priklopil na televizijo, in pričel z zabavo ali delom. Vse-v-enem-kosu.

IBM je verjetno najzaslužnejši, da je dandanes koncept namiznih računalnikov še vedno podoben tistemu iz leta 1981. Na mizah ždijo škatle, v kateri so matične plošče in razširitvene naprave.

Kot kaže, pa se Asus vrača h koreninam. V vse prisotni vročici netbook/top koncepta, ki temelji na poceni rešitvi, ravno prav zmogljivi za brskanje po mreži vseh mrež in predvajanju multimedijskih vsebin, bodo v juniju predstavili Eee Keyboard.



Vsak računalnik (še vedno) potrebuje nek vmesnik za vnos podatkov. Zakaj torej ne bi spravili komponente Atom platforme pod lično oblikovano aluminijasto tipkovnico (in odkrili toplo vodo)?

Gre za precej običajno zmogljiv računalnik, zgrajen okoli eno ali...

29 komentarjev

Napad malčkov

ASUS EEE 701

Slo-Tech - Lahko rečemo, da je do prihoda ASUS EEE 701 industrija PC prenosnikov delovala po ustaljenem kopitu. Vsako leto so počakali na novosti proizvajalcev procesorjev, dodal se je vmesnik za nov standard 802.11n omrežja, morda čitalec za prstne odtise in/ali smartcard kartice, večji trdi disk, več pomnilnika, morda celo spletna kamerica. Velikost (form-factor) pa je več ali manj ostajala enaka, pogojena z izbiro standardnih 12", 13.3", 14", 15.4" in 17" zaslonov. Poskusi inovacij z 11" ali 10" zasloni in majhnimi form factorji pa so se končali z astronomskimi cenami v rangu 2500$ ali več.


Prevrtimo čas do petega junija lanskega leta. Medtem ko Intel in Microsoft eksperimentirata z...

18 komentarjev

Microsoft nadgradil in preimenoval IPTV

MS Mediaroom - Multiview

vir: Microsoft
Microsoft - Microsoft je včeraj v Chicagu predstavil Mediaroom, zadnjo nadgradnjo svoje programske platforme IPTV (Internet Protocol Television). Ta po novem vsebuje dodatne multimedijske zmožnosti, med drugim in-home personal music and photo sharing (predvajanje multimedijskih vsebin s kateregakoli računalnika, priključenega znotraj domačega omrežja), dynamic MultiView (hkratni večslikovni prikaz - multi PIP) in podporo za digitalno kabelsko televizijo. Hkrati z nadgradnjo so predstavili tudi Mediaroom Application Development toolkit, ki bo omogočal razvijalcem in ponudnikom izdelavo komercialnih rešitev na tej platformi. Za uporabo Mediarooma oz. IPTV platforme naj bi se po navedbah Microsofta odločilo že več ponudnikov digitalnih storitev s področja prenosa...

14 komentarjev