» »

Tišanje računala

Tišanje računala

Temo vidijo: vsi
««
28 / 31
»»

axee ::

Zato pa ne uporabljaš kontrole z voltažo ampak PWM. Asusov AI Suite ti omogoča, da nastaviš tudi ustavljanje ventilatorjev, ko temperature to dopuščajo. Velikokrat pa je seveda stanje tako, da si nekdo zaželi pasivnega računalnika ,ki bo namen sam sebi, ne pa tudi tišanju. Ko računalnik spraviš pod nivo glasnosti okolice je tišanje preprosto nepotrebno in pravzaprav neučinkovito. Težko mi bo kdo trdil, da sliši kvaliteten ventilator pri 200RPM... ampak če to delaš zgolj zaradi tega, da bo imel kickass pasiven računalni, potem pa naj. Je pa seveda lažje DIY ghetto hlajenje z ročnim ustavljanjem ventilatorjev, kot da si vzameš čas in sistem zoptimiziraš in hlajenje kalibriraš. Ampak ko zrihtaš, lahko na vse skupaj pozabiš, ker računalnik sam skrbi za svojo hlajenje in ti lahko v miru počneš svoje delo.

kuglvinkl ::

Pa ta SW je dovolj stabilen? Se lahko zaneseš?
Your focus determines your reallity

axee ::

Ja, jaz imam samo dobre izkušnje. UX je malce neroden, ampak ko skalibriraš teće v ozadju in ne pije preveč resourcev. Sam še vedno preferiram UEFI/BIOS kontrolo, zato po kalibraciji vse nastavitve preprosto "prepišeš" v bios in je nato deluje na sistemski ravni, neodvisno od OS/programja.

kuglvinkl ::

axee je izjavil:

Ja, jaz imam samo dobre izkušnje. UX je malce neroden, ampak ko skalibriraš teće v ozadju in ne pije preveč resourcev. Sam še vedno preferiram UEFI/BIOS kontrolo, zato po kalibraciji vse nastavitve preprosto "prepišeš" v bios in je nato deluje na sistemski ravni, neodvisno od OS/programja.


OK, se mi dopade. naj dela to BIOS...
Your focus determines your reallity

PrimozR ::

Kako je pa s podporo platam za to, verjetno potrebuješ dovolj dobro Asusko? Kako imajo to rešeni drugi proizvajalci matičnih?

gddr85 ::

čist odvisno od plate

axee ::

Nevem no, jaz nisem nikoli kupoval dragih plat, vse v rangu 100-120€, pa mi je še vsaka Asus-ka ponudila dovolj veliko kontrolo v bios-u. Podobno z MSI. Samo pazit moraš: ponavadi imajo plošče le en PWM izhod (razen razne high-end plate), zato je ponavadi potrebna uporaba PWM splitterjev. Uglavnem lahko sestaviš stabilen neslišen workstation, ki bo poskrbel sam zase. Samo vzeti si moraš čas za eksperimentiranje itd.

DownTaker ::

Pozdravljeni.
Da malo obudim to temo, ki je posebej aktualna zdaj ko je vroče poletje :)

Vroče je tudi našim računalnikom. Mene čedalje bolj moti hrup med delovanjem rač., ki ga povzroča procesorjev ventilator ob večjih obremenitvah.
Nameščen je osnovni stock ventilator. računalnik pa sem pred kratkim očistil, tako da nebi smel prah povzročati težav pri odvajanju toplote.
Grafična ni kriva za povečan hrup, enako ne napajalnik. Pojav je prisoten vseskozi le da moji živci težje to prenšajo :)

Procesor je AMD Phenom II X4 955 3.20 GHz
Plata pa MSI 880 GM-E41.

Kateri hladilni sistem ali boljši ventilator priporočate za ceno do 40€ recimo?
Hvala.

Truga ::

Cooler Master Hyper 212 EVO. Lahko da bo kak euro 2 cez 40e, ampak boljsiga hladilnika od tega mislim da ni, dokler se ne stegnes kar konkretno cez.

PrimozR ::

Dejansko je v Sloveniji čez 40 €?? o.O
http://geizhals.eu/cooler-master-hyper-...

Truga ::

Ja, nori so.

freesty ::

Cooler Master: Seidon 120V ver2. Jaz sem tole kupil pred kratkim. Zaenkrat super zadovoljen. Prej imel intel stock cooler. Ker imam malo ohisje in itx plato nisem imel prostora za kaksnega zracnega.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

DownTaker ::

Kaj s tema in podobnima hladilnima sistemoma ima kdo kakšne izkušnje?

https://www.mimovrste.com/pc-modding-in...

https://www.mimovrste.com/pc-modding-in...

Zgodovina sprememb…

MatH ::

Phenom II X4 955 obstaja v 125W in 95W verziji. Slednja je precej redka oziroma meni je ni uspelo dobiti na ebayu tako, da sem kupil 125W verzijo. Predvidevam, da imaš tudi ti 125W procesor. Iz mojih izkušenj ti priporočam hladilnik z 12cm ventilatorjem. Tista dva s povezave sta oba 92mm.
Edina stvar, ki na vseh računalnikih in telefonih dela tako kot mora, je macola.

BorutK-73 ::

DownTaker je izjavil:

Kaj s tema in podobnima hladilnima sistemoma ima kdo kakšne izkušnje?

https://www.mimovrste.com/pc-modding-in...

https://www.mimovrste.com/pc-modding-in...

Oboje crap.
http://geizhals.eu/cooler-master-hyper-...

DownTaker ::

OK. Hvala še enkrat za nasvet.

Heavy ::

Za 280x, stock hladilnik z dvema ventilatorjema, nadgradnja na:

http://geizhals.eu/arctic-accelero-xtre...

Mnenje?

Truga ::

Mal drago se mi zdi tole, samo priznam da pojma nimam kaksen je trg gpu hladilnikov.

freesty ::

Prodaj 280x za 180€, dodaj teh 60€ in kupi rabljeno 290 Tri-X.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

Steinkauz ::

Jst sm svojo 280x spravil na popolnoma neslišno s Arctic Cooling Accelero S1 Plus + z vezicami nasajen 120mm 800rpm ventilator.
Podobno kot to:



Edino kar je blo, da ni blo dovolj ram heatsinkov priloženih in sm zato nabavu še tele
http://www.cool-pc.org/artikel/4330/coo...

Heavy ::

Kakšne temperature pa dobiš?

nomad_soul ::

Tišanje 8,5 let starega internet/torrent prenosnika Acer Aspire 5610:

Prej:

1



Potem:

2


Dodano hladilo okoli procesorja in na chipset;
+ zamenjava hdd -> ssd

Razlika je zelo opazna, pri brskanju na spletu se sedaj samo še občasno vklopi ventilator, sicer se uživa v popolni tišini. :D

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

youPlonker ::

Kupujem cheap PWM ventilatorje, ker sem obupal nad regulacijo 3-pin ventov. Zagledal sem se v Arctic Cooling F12 PWM Rev. 2 ventilator 120 mm in Arctic Cooling Ventilator za ohišje Arctic F12 Pro PWM 120 mm
Kateri je boljši, obstaja še kakšna boljša alternativa? Se dobi kje v Sloveniji tudi PWM splitter?

Hvala! LP

Truga ::

Drugi ma precej boljsi rpm range (400-1500 proti 600-1350), tako da jaz bi kupil tega.

PWM splitterje pa dobis mislim da vec ali manj v vsaki stacuni s kabli te dni..

MatH ::

F12 pro ima PWM sharing kar popmeni, da razdelilca ne boš potreboval.
Edina stvar, ki na vseh računalnikih in telefonih dela tako kot mora, je macola.

Napajalc ::

Predator/360 /240 all in one vodni komplet, minimalno cevi, doda se še vodni blok za GPU in mamo super enostvno pro vodno hlajenje.

https://shop.ekwb.com/ek-xlc-predator-3...

Review:
011011100111010101100010

youPlonker ::

MatH je izjavil:

F12 pro ima PWM sharing kar popmeni, da razdelilca ne boš potreboval.


Koliko ventilatorjev pa lahko priklopim prek PWM sharinga na isti fan konektor od matične, da jo ne preobremenim?

klinker ::

A v navodilih za uporabo ne pise?
Pa Google tudi zna kaj najdet ;)

Truga ::

Jaz mam na en PWM output na plosci napeljano 7 PWM naprav, pa mi dela super. PWM je itak samo signal, ne mors preobremenit. Ce bos prevec gor dal bo PWM pac nehal delat, skurit pa nimas cesa.

Sheteentz ::

Ali obstaja software fan controller, ki omogoča, da npr. do določene temperature ventilatorji sploh ne delajo, potem ko pa dosežejo poljubno nastavljen threshold se pa vklopijo? Imam neko asus plato in software, ki je prišel zraven, omogoča, da grem na procu samo do minimalno 20%. Jaz bi pa rad, da se ventilator vklopi z recimo 30 % pri 45 stopinjah in gre glede na temperaturo z obrati navzgor, do 45 stopinj pa ventilator miruje. Pa fajn bi tudi bilo, da je frekvenca osveževanja odčitavanja temperature kakšna minuta, da se mi ne bodo ventilatorji konstantno prižigali in ugašali. Podobno bi rad naredil tudi v povezavi z grafično kartico. Ko se grafična segreje čez 60 stopinj, bi se vklopili ventilatorji na ohišju, ki bi R9 290 dovajali svež luft.

Brezveze se mi zdi, da ventilatorji laufajo, tudi če s samo 20%, ko npr. delam v wordu.

Truga ::

Na windowsih speedfan omogoca vse to, jaz ga uporabljam in dela recimo da dost vredu... Kar se tice frekvence, nastavis lahko zadevo tako da ko se ventilatorji enkrat vrtijo na dolocenih obratih, se ne bojo upocasnili/ugasnili, dokler se temperatura ne zniza za vsaj n stopinj. Deluje dost vredu. NPR, pc se ti segreje na 40 stopinj, ventilatorji se prizgejo, in ce imas nastavljeno tisto na 5 stopinj, se ne bojo ugasnili dokler ne pade spet na 35.

Na lunixu si spises python skripto. :v

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Truga ()

hojnikb ::

če ti pwm kontroler ne podpira spuščanje pod 20-30%, potem si z nobenim software-om neboš mogu pomagat.
#brezpodpisa

smacker ::

Pa refresh rate minuta je kr huda... CPU se lahkokonkretno segreje v 1 minuti obremenitve braz fanov ;)

Sheteentz ::

Truga je izjavil:

Na windowsih speedfan omogoca vse to, jaz ga uporabljam in dela recimo da dost vredu... Kar se tice frekvence, nastavis lahko zadevo tako da ko se ventilatorji enkrat vrtijo na dolocenih obratih, se ne bojo upocasnili/ugasnili, dokler se temperatura ne zniza za vsaj n stopinj. Deluje dost vredu. NPR, pc se ti segreje na 40 stopinj, ventilatorji se prizgejo, in ce imas nastavljeno tisto na 5 stopinj, se ne bojo ugasnili dokler ne pade spet na 35.


Če stvar deluje kot praviš, je to odlično!

Nastaviti bom pa poskusil s tema dvema navodiloma:

1. Ko pride temperatura cpu cez 40 (ali 45) se ventilator na cpu prižge na 30%, ventilatorji na ohišju tudi na 30%. Z naraščanjem temperature potem naraščajo tudi ventilatorji. Ko pride do temperature 40 - n, se vsi ventilatorji ugasnejo.

2. Ko pride temperatura gpu cez 60 se ventilatorji na ohišju prižgejo na 30%. Z naraščanjem temperature potem naraščajo tudi ventilatorji. Ko pride do temperature 60 - n, se vsi ventilatorji, razen ventilatorjev na gpu, ki jih bom pustil na default, ugasnejo.

Upam, da zna speedfan ti dve navodili smiselno povezati skupaj.

Kar se tiče refresh rate pa dam lahko tudi 20 sekund ali kaj podobnega.

PrimozR ::

Sheteentz je izjavil:

Ali obstaja software fan controller, ki omogoča, da npr. do določene temperature ventilatorji sploh ne delajo, potem ko pa dosežejo poljubno nastavljen threshold se pa vklopijo? Imam neko asus plato in software, ki je prišel zraven, omogoča, da grem na procu samo do minimalno 20%. Jaz bi pa rad, da se ventilator vklopi z recimo 30 % pri 45 stopinjah in gre glede na temperaturo z obrati navzgor, do 45 stopinj pa ventilator miruje. Pa fajn bi tudi bilo, da je frekvenca osveževanja odčitavanja temperature kakšna minuta, da se mi ne bodo ventilatorji konstantno prižigali in ugašali. Podobno bi rad naredil tudi v povezavi z grafično kartico. Ko se grafična segreje čez 60 stopinj, bi se vklopili ventilatorji na ohišju, ki bi R9 290 dovajali svež luft.

Brezveze se mi zdi, da ventilatorji laufajo, tudi če s samo 20%, ko npr. delam v wordu.

Za grafo MSI Afterburner to 100 % zna.

hojnikb je izjavil:

če ti pwm kontroler ne podpira spuščanje pod 20-30%, potem si z nobenim software-om neboš mogu pomagat.

Sicer pa tole.

Neko osnovo (~10 let stara plata) imam v BIOS-u, kjer nastavim high (kjer je najvišja temp vsega 65°C) in low temp ter vrednosti PWM-ja za obe temperaturi (pod high je na nižjem PWM-ju, ko se vrne pod low gre spet na nižji PWM) za PWM ventilatorje (se mi zdi da ravno med 20 in 100 %), za klasiko imam pa namesto PWM-ja možnost nastavitve napetosti med 8 in 12 V. Precej omejen sistem, novejše plate imajo to npr. bistveno bolj fleksibilno.

hojnikb ::

meni recimo asus platka v podpisu pwm fane ne pusti dat na 0, kakšne 3 pin fane grejo pa bp (govorim za speedfan, tisti njihov software je pa ogaben in se ga ne mislim več dotikat).
#brezpodpisa

Sheteentz ::

PrimozR je izjavil:

Sheteentz je izjavil:

Ali obstaja software fan controller, ki omogoča, da npr. do določene temperature ventilatorji sploh ne delajo, potem ko pa dosežejo poljubno nastavljen threshold se pa vklopijo? Imam neko asus plato in software, ki je prišel zraven, omogoča, da grem na procu samo do minimalno 20%. Jaz bi pa rad, da se ventilator vklopi z recimo 30 % pri 45 stopinjah in gre glede na temperaturo z obrati navzgor, do 45 stopinj pa ventilator miruje. Pa fajn bi tudi bilo, da je frekvenca osveževanja odčitavanja temperature kakšna minuta, da se mi ne bodo ventilatorji konstantno prižigali in ugašali. Podobno bi rad naredil tudi v povezavi z grafično kartico. Ko se grafična segreje čez 60 stopinj, bi se vklopili ventilatorji na ohišju, ki bi R9 290 dovajali svež luft.

Brezveze se mi zdi, da ventilatorji laufajo, tudi če s samo 20%, ko npr. delam v wordu.

Za grafo MSI Afterburner to 100 % zna.


Afterburner da zna krmilit ventilatorje ohišja? Si ziher?

BorutK-73 ::

Afterburner krmili samo vente od GPU-ja plus ostale funkcije gpu-ja

Zgodovina sprememb…

Truga ::

hojnikb je izjavil:

meni recimo asus platka v podpisu pwm fane ne pusti dat na 0, kakšne 3 pin fane grejo pa bp (govorim za speedfan, tisti njihov software je pa ogaben in se ga ne mislim več dotikat).

Jaz mam asus z87-a, in ventilatorji se izklopijo ce grem pod 15% na PWM headerju v speedfanu, pumpe pa na 0-14% vseeno laufajo na 15%, tak da je cist mozno da ti plosca pusti, ventilator pa ne.

Sheteentz je izjavil:

1. Ko pride temperatura cpu cez 40 (ali 45) se ventilator na cpu prižge na 30%, ventilatorji na ohišju tudi na 30%. Z naraščanjem temperature potem naraščajo tudi ventilatorji. Ko pride do temperature 40 - n, se vsi ventilatorji ugasnejo.

2. Ko pride temperatura gpu cez 60 se ventilatorji na ohišju prižgejo na 30%. Z naraščanjem temperature potem naraščajo tudi ventilatorji. Ko pride do temperature 60 - n, se vsi ventilatorji, razen ventilatorjev na gpu, ki jih bom pustil na default, ugasnejo.


To bi moralo delat brez problema. Jaz mam tkole nastavitve, ce rabis primer:




Tisti "hysteresis" setting je kolko stopinj mora past temperatura, preden reagira.

kuglvinkl ::

Sam sem si predstavljal, da je na novejših platah, ki stanejo 100€+, se da to urejati s ali BIOSom ali s priloženim SW. In zunanjega, fizičnega kontrolerja sploh ne rabiš več. Al ene?
Your focus determines your reallity

PrimozR ::

Sheteentz je izjavil:

Afterburner da zna krmilit ventilatorje ohišja? Si ziher?

"Za grafo", as in za grafično. Nazadnje ko sem preverjal, ventilatorji ohišja niso na grafični.

kuglvinkl je izjavil:

Sam sem si predstavljal, da je na novejših platah, ki stanejo 100EUR+, se da to urejati s ali BIOSom ali s priloženim SW. In zunanjega, fizičnega kontrolerja sploh ne rabiš več. Al ene?

Na novih je, ja, UEFI lepo pokrije, narediš Truga style grafke, itd. Sicer je problem, ker se plate dandanes redko še testirajo in težko točno vidiš, kaj gre in kaj ne, torej je vse skupaj malce divji zahod, ampak že par generacij se recimo Asus in AsRock, verjetno pa še ostali, hvalijo s kontrolo ventilatorjev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Sheteentz ::

PrimozR je izjavil:

Sheteentz je izjavil:

Afterburner da zna krmilit ventilatorje ohišja? Si ziher?

"Za grafo", as in za grafično. Nazadnje ko sem preverjal, ventilatorji ohišja niso na grafični.


Potem me očitno nisi povsem razumel, ko sem imel v mislih software, ki bi na osnovi temperature grafične kartice krmilil ventilatorje ohišja.

Truga je izjavil:


To bi moralo delat brez problema. Jaz mam tkole nastavitve, ce rabis primer:


Ful hvala!

Zgodovina sprememb…

Truga ::

kuglvinkl je izjavil:

Sam sem si predstavljal, da je na novejših platah, ki stanejo 100€+, se da to urejati s ali BIOSom ali s priloženim SW. In zunanjega, fizičnega kontrolerja sploh ne rabiš več. Al ene?

Da se urejat z biosom, ali prilozenim SW, ampak to je v vecini primerov dead end, ker ne mores krmilit vsega iz vseh temperatur. Bios/softwer od motherboarda kontrolira samo sysfan in cpufan glede na cpu temperaturo, gpu bios/driver kontrolira samo gpu fan glede na gpu temperaturo. Sysfana iz gpu tempa, npr, pa ne mores.

Kar pol rabis je npr speedfan (mislim da trenutno edini tak SW za windowse?), ker zna brat temperature iz prakticno vsega hardwara na planetu, in ima podporo za veliko vecino fan controllerjev, ki so na domacih motherboardih. Pol uporabis zadevo kot je naprimer: http://www.swiftech.com/8-WayPWMsplitte... in priklopis gor ventilatorjev kolkor hoces. Potem lahko krmilis glede na katerekoli temperature. Jaz mam npr problem, ker isti ventilatorji hladijo pc in vse komponente, in rabim da reagirajo na temperaturo gpuja, cpuja in sistema. Kaksen spil pusti da cpu idla, drug da gpu idla, spet pri tretjem je oboje relativno hladno, ampak vseeno v dost dolgem casu pozge dovolj da segreje ohisje. Z biosom takih situacij pac ne gre resit.

hojnikb ::

Potem me očitno nisi povsem razumel, ko sem imel v mislih software, ki bi na osnovi temperature grafične kartice krmilil ventilatorje ohišja.


z malo iznajdljivosti si lahko to rešiš hardwaresko. od gpu fan konektorja vzameš pwm pin in ga speljaš do ventov za ohišje. Tko boš mel na teh ventih enak % kot na grafiki. ASUS to že počne na novejših grafikah (maš header za ohišje na grafi)
#brezpodpisa

PrimozR ::

Sheteentz je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Sheteentz je izjavil:

Afterburner da zna krmilit ventilatorje ohišja? Si ziher?

"Za grafo", as in za grafično. Nazadnje ko sem preverjal, ventilatorji ohišja niso na grafični.


Potem me očitno nisi povsem razumel, ko sem imel v mislih software, ki bi na osnovi temperature grafične kartice krmilil ventilatorje ohišja.

A, v bistvu sem slabo prebral če sem pošten. Nisem še videl, da bi to šlo, razen na izbranih dragih grafičnih karticah, ki imajo 3/4-pinske ventilator priključke ravno s tem namenom. Čeprav, če so temperature 'javno' vidne nekje, ne bi smelo biti nemogoče napisati takšno skripto.

Po drugi strani pa, kolikokrat obremeniš grafično, ne pa CPU-ja, na katerega so velikokrat vezane hitrosti ventilatorjev ohišja?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

BorutK-73 ::

Zakaj bi uporabljal Speedfan na asus platah? Ni Asus-ov AI Suite dovolj?

Truga ::

asusov ai suite je shitshow

hojnikb ::

rajsi poslusam amdjovo blower grafo na 10cm kot pa da morn se kdajkoli uporablat ta kup sranja
#brezpodpisa

BorutK-73 ::

Jaz ga uporabljam in dela kot sem nastavil. Res pa da imam sabertooth plato ki ima še več senzorjev.

SlimDeluxe ::

Kateri razmeroma tih ventilator za ohišje priporočate, 92mm? Artic cooling je ok?
Desktop: R5 3600X | MSI MPG B550 | RX580 8GB | 32GB DDR4 | be quiet! 650W
Laptop: Lenovo ThinkPad T15 G2 | i7-1165G7 | 32GB DDR4 | 15" FullHD IPS
««
28 / 31
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

DIY HPC

Oddelek: Zvok in slika
375043 (4553) Eboran
»

Novi zasloni, testi, Google, Nasa in še kaj

Oddelek: Novice / Procesorji
93354 (2790) Wolfram
»

FAQ

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
129228 (6971) OwcA
»

Kako z kompresorskim hlajenjem

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
487699 (6989) frenk
»

Celeron 500 SL3LQ in MSI MS6168 ver2

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
173825 (3707) Spajky

Več podobnih tem