» »

DIY HPC

DIY HPC

OwcA ::

Nikakor se ne morem spoprijateliti s svojo DVD/DivX komponento (Pioneer DV-380), kaj opazno bolj egronomičnih in funkcionalnih alternativ tudi ni, tako mi ostane le še HPC.

Kolikor sem gledal so že narejene stvari precej drage glede na ponujeno, zato bi si stvar sestavil sam.

Zahteve so:

1) kvaliteten zvok (ker bo priklučen na ojačevalec mora stvar opravljati vlogo transporta in DAC-a)
2) neslišno delovanje
3) dalinc
4) brezžična povezava
5) snemalec videa

Najbolj me skrbita 1) in 3), zato začnimo s tem.

Zvočna bo kakšen TeraTec, po vsej verjetnosti nov. Glede transporta se mi še sanja ne, preganja me zla slutnja, da so DVD pogoni topogledno bolj ubogi.

Glede dalinca se mi niti od daleč ne sanja. Alternativa bi bila track-ball brezžična podgana, ampak se bojim, da slednje načeloma nimajo dovolj dosega za moje potrebe.

Idealna grafična bi bilo neko "VIVO" čudo, seveda rabljena.

Procesor mora biti dovolj pohleven, da ga je moč pasivno hladiti, če bo kaj presežka zmogljivosti, bi ga še underclockov. Glede plošče mi je bolj ali manj vseeno, bodisi rabljena, bodis kakšen smešno poceni ASRock.

WiFi kartica, TV tuner, disk, RAM, tu ni kaj veliko za filozofirati (je pa res, da teh stvari ne poznam pretirano dobro, tako da morebiti zajec tiči v tem grmu).

Ohišje bo najvrjetneje kar ležeč ATX. Kakšne estetske in hkrati poceni rešitve tu ne vidim. Še zadnji problem je napajalnik. Poceni pasivnih napajalnikov seveda ni, rabljenih takisto ne. Ena možnost je, da odstranim ventilator in pokrov ter upam na najboljše. Ideja ni presunljivo dobra, vem, ampak po drugi strani nekih hudih obremenitev tako ne pričakujem. Bodisi to, ali pa požrem ponos in obdržim ventilator.

OS bo Linux (Debian) preveden iz nič in okrnjen kot se le da.

Kakšne dobre ideje, priporočila, vzpodbudne misli?
Otroška radovednost - gonilo napredka.

WarpedGone ::

V seznamu problemov ti manjka HDD. Lahk si avanturist in uhekaš kako flash enoto za sam OS, ostalo pa preko WiFi vlečeš s serverja. Ne bo pa to poceni.

V napajalnik lahko dodaš kakšna večja hladilna rebra. Namesto da ga čisto odpreš je bolje, da ga postaviš pokonci, da je odprt le spodaj in na vrhu. V tem primeru za pretok zraka skrbi sama termika.

Nisi pa napisal kolk si okvirno pripravljen investirat (časa in denarja) tko da je teško kej bolj konkretnega predlagat.
Zbogom in hvala za vse ribe

OwcA ::

V seznamu problemov ti manjka HDD. Lahk si avanturist in uhekaš kako flash enoto za sam OS, ostalo pa preko WiFi vlečeš s serverja. Ne bo pa to poceni.

Računal sem kar na naveden 3,5" HDD (teh se mi dovolj valja doma).

Nisi pa napisal kolk si okvirno pripravljen investirat (časa in denarja) tko da je teško kej bolj konkretnega predlagat.

Idealno pod 50k za proof of concept. V kolikor se stvar obnese, bi potem bil pripravljen vložiti še vsaj enkrat toliko.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

krho ::

Ne pozabi na to, da PC NE SME biti ozemljen Boš moral v napajalniku ozemljitev odstraniti.
Kar se pa OSa tiče zakaj za vraga komplicirati. Myth TV je že 2 leti v razvoju. Jaz bi kar to naložil gor.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

__luka__ ::

zanima me zakaj rabis pasivno hlajenje, saj boš imel zadevo prizgano samo takrat, ko bos nekaj gledal/poslusal, kar pa pomeni da enega 12cm venta nikakor ne boš slišal.

Jaz sem razmišljal da bi stvar vgradil v ohišje od sterga VCRja, ki je precej debelo, ampak se najprej pojavi problem grafične, ki mora biti obrnjena za 90 stopinj ( rešitev: a kdo ve kje se tole dobi pri nas ?)

LP
the truth is out there

Saladin ::

Ne vem, zakaj bi trackball miško jemal - obična wireless lahko opravlja isto delo.
Wireless tipkovnica tudi, morda celo ista kot pri glavnem PCju.
Ali pa kakšna novejša AIW kartica, ATI ponuja tudi daljinske za njih.

Ležeča ohišja potrebujejo specifične napajalnike, če se ne motim.
Mogoče bi poskusil z kakimi M-ATX ohišji in matičnimi?
Anyway, mogoče bi se splačalo riskirat z tem
napajalnikom
ALi pa, kot rečeno, obrate daš na minimum.

Disk naj bo 5400 obratov, ker se manj grejejo in ne bo potrebe po aktivnem zračenju ohišja.
No, za občasno delo to niti ni tako važno

Procesor - kakšen C3 na M-ATX matični, pasiven hladilnik je dovolj.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

OwcA ::

Ne pozabi na to, da PC NE SME biti ozemljen Boš moral v napajalniku ozemljitev odstraniti.

Hvala, na to ne vem če bi se sam spomnil, še več takšnih!

zanima me zakaj rabis pasivno hlajenje, saj boš imel zadevo prizgano samo takrat, ko bos nekaj gledal/poslusal, kar pa pomeni da enega 12cm venta nikakor ne boš slišal.

Ne poslušam vedno tako na glas, poleg tega sem precej pedanten kar se zvoka tiče. 0:)

Ne vem, zakaj bi trackball miško jemal - obična wireless lahko opravlja isto delo.
Wireless tipkovnica tudi, morda celo ista kot pri glavnem PCju.

Ker za navadno miško rabiš podlago ali vsaj ravno površino. Trackball se mi zdi bolj praktičen, ko ležiš zleknjen na kavču. Tipkovnica odpade, ker je prevelika.

Ležeča ohišja potrebujejo specifične napajalnike, če se ne motim.

Motiš se.

Mogoče bi poskusil z kakimi M-ATX ohišji in matičnimi?

Če dobim rabljeno, krasno, drugače to preveč nabije stroške.

Procesor - kakšen C3 na M-ATX matični, pasiven hladilnik je dovolj.

Glej zgoraj, sem takoj za, dokler je procesor skupaj s ploščo pod 10k. Drugače bo tudi kakšen underclockan Duron vredu.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

Saladin ::

Da si odprl temo 2 tedna nazaj bi ti lahko nabavil C3 komplet PC za bagatelo :\
Drugače pa so M-ATX matične in ohišja dokaj poceni, dosti jih je tudi C3 kompatibilnih.

ATI remote se mi zdi potem boljša rešitev od trackballa.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

kuglvinkl ::

Zakaj tle trafa ne sme bit ozemljena?
Your focus determines your reallity

Nejc Pintar ::

za daljinca Home made IR;)
Lahko je biti prvi, če si edini!

iskra ::

Home made IR... Halo? ATI ima uber super daljinca v prodaji že par let in stane 6k. In je RF, tako da nese skozi stene. In še miš lahko kontroliraš z njim. Kam bolje kot tako?

Kaj pa če bi kar ubodel kak rabljen računalnik za 30k in zbasal noter disk? Kolega je nekje iz Trzina dobil eno Fujitsu Siemens P3 900 škatlo z 256MB RAM in stvar je neverjetno tiha, Windows XP pa šibajo, da še mene preseneča. OK grafiko in disk lahko pustiš pri prodajalcu, napajalnik in procesor lahko predelaš na pasivno, ker ni nekega hudega gretja. Rabiš samo še TV tuner in grafično kartico.

Če greš v to smer, pazi, da matična plošča podpira 8x AGP!

Glede ventilatorjev pa tako: med filmom in snemanjem oddaj bi blo fajn, da maš enega 12cm, da malo lufta (na silent mode), za muziko pa daš na off in je.
Ajow! 5 metru drow ...
Če bi imel Ronaldinho izvenzakonskega sina, bi se klical Bastardinho.

krho ::

Zakaj tle trafa ne sme bit ozemljena?
Nobena od komponent nni ozemljena TV, video rekorder, glasbeni stolp...

problem pri TV, VCR je v tem, da "ozemljitev" privleče kabelsko omrežje ali antena, vse to pa ni na istem potencialu kot računalnikova ozemljitev. Tudi, če pri ugasnjenem TV, in ugasnjenem računalniku vse skupaj povežeš boš imel zelo veliko bruma.
Lahko pa poizkusiš ozemljen in prižgan PC priklopiti na VCR, tako kot sem to naredil jaz. Na srečo se je vse končalo samo s skurjenim video vhodom na VCR in precej veliko iskro.

Tudi vse sobne konzole aka XBOX in PS nimajo ozemljitve iz istega razloga.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

perci ::

mater, sam jst ne bi upal imet neozemljene kište :\

Eboran ::

Pa pri TV tunerih nesmeš šparati.Nabavi si kakšno NVTV ali pa Hauppauge PVR-150 ali PVR-250 ali pa še boljše. Obvezno mora imeti hardversko MPEG-2 kodiranje. Drugače si brezveze keš stran metal.

Jaz imam ATi Remote Wonder, NVTV in Beyond TV.
ter Creative Live5.1!

Athlon XP 2500+barton
768MB ram
Radeon 9200SE
80GB diska

Xp-ji so pa tudi dowolj stabilni za uporabo v HTPC-jih, in jih še lahko daš v hibernating, tak da zagon traja par sekund.

gumby ::

ne se igrat z ozemljitvijo...

tv, vcr in ostale komponente nimajo ozemljitve, ker je cela stvar narejena v dvojni izolaciji in jo ne potrebuje.

racunalnik pa niti slucajno ni tako narejen

Saladin ::

Lahko pa poizkusiš ozemljen in prižgan PC priklopiti na VCR, tako kot sem to naredil jaz. Na srečo se je vse končalo samo s skurjenim video vhodom na VCR in precej veliko iskro.


Imam že dolgo časa zvezan računalnik in VCR tako, pa nobenih težav.

Sam mi ni čisto jasno - Kako sploh ozemljiš PC? Zvežeš ohišje na radiator?
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

gumby ::

racunalnik je ozemljen preko vticnice, ce instalacija ni iz predvojnih casov (WW2 that is:D)

Saladin ::

Aha, preko napajalnika :8)

No, potem mi je PC ozemljen, pa nobenih težav.
Res pa je, da imam le TV-out vezan na Video-in - ne morem komentirat o morebitnem audio šumu.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

BluPhenix ::

PC ne sme biti ozemljen? Ta mi je pa nova...

Glede sistema:

Plošča Via, tiste Eden al kaj so že. Nekatere imajo tudi videoin/videoout, pa 6 kanalni zvok, procesor rabi le pasivno hlajenje, ... skratka idealne za nekaj takega, ne vem pa kako se obnesejo v praksi.

Za Disk bi bilo mogoče bolje, da pomisliš na kakšnega od prenosnika, so manjši in se manj grejejo.

Res, da je namenska zvočna boljša, vendar vzame plac v ohišju. Če hočeš narediti vso stvar v malem ohišju, je najboljše, da imaš čim manj razširitvenih kartic. Le te je najboljše priključiti preko vmesnika, ki kartico orientira vzporedno z ploščo.

Glede napajalnika: zadnjič sem v BTCju našel en mini napajalnik (pol ATX). Seveda je bolj švoh, zaradi tega bi pa moral biti tudi bolj tih. Še bolja rešitev je, da uspeš najti kakšen napajalnik iz kakšne Dell Optiplex 150 mašine (dokaj staro, tako da nebi smelo biti problema). Imajo majhen in dokaj tih napajalnik. Iz tukaj lahko potegneš tudi DVD enoto, ker imajo slim varjante.

Ali pa kar najdeš enega takega starega delujočega Della. Ima vse kar potrebuješ in 800MHz bi moral biti precej poceni. Ima majhno lično ohišje.
Item na E-bayu - mala verzija, obstaja še ena večja verzija.

Zgodovina sprememb…

gumby ::

bruma zaradi kabelske se lahko enostavno resis tud z digitalno povezavo zvoka... za spodoben hisni kino itak rabis ojacevalec z dd/dts dekoderjem

krho ::

Naša hiša je stara 25let. V hiši se uporablja ničenje.
Potencial med nulo in ozemlitvijo od kabelskega omrežja je bil takrat ~ 25V.

P.S Mislim, da zelo malo hiš uporablja ozemljitev.
OK mogoče sedaj zakonodaja zahteva ozemljitev neglede na lokacijo v Sloveniji, včasih vem, da to ni bil pogoj. Ozemljitev ali ničenje se je določala glede na teren postavitve hiše.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: krho ()

MrStein ::

OwcA:


Ne pozabi na to, da PC NE SME biti ozemljen Boš moral v napajalniku ozemljitev odstraniti.


Hvala, na to ne vem če bi se sam spomnil, še več takšnih!

Pobje, ozemljitev je tam z razlogom. Namreč zaščita življenja.

Če imaš brum, potem je nekje v sistemu napaka. Rešiš pa tak, da najdeš napako in jo odpraviš, ne pa da življenje na pladenj daš.

Kabelska :
- reci odgovornim, da porihtajo ( ali naj "prav" ozemljijo kabl ali to dajo ločilnik potencialov, karkoli)

Zvok :
- uporabi optičen prenos
- uporabi diferencialni prenos
- ker hi-fi itak ni ozemljen, tega problema sploh ne bi smel imeti ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Vesoljc ::

kje se pa dobi ati daljinc?
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

Moonman ::



Eboran ::

Jaz sem kupil ATi remote na mimovrste.com za 6k/sit.samo se mo zdi da ga več nimajo v prodaji.Poskusi na bolha.com

kuglvinkl ::

Glede ozemljitve. Imam običajno kišto in na TV-out priklopljen TV. A je tu potrebno biti kaj previden? Oziorma, kako naredit, da bo zadeva OK?

Sej pri HTPCju je ista finta, pač izhod imaš vezan na TV?!


Mater mater...
Your focus determines your reallity

kuglvinkl ::

Še to me zanima. Se je kdo spravu delat HTPC okrog AXP-ja?
Your focus determines your reallity

OwcA ::

A ni isti šmoren? Kakšna odklenjena varianta bi bila nadvse prikladna, če bi ji dinamično spreminjali frekvenco glede na obremenitev.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

kuglvinkl ::

Ah, ne, jasno da se da. Sej tipi na silenpcreview furajo AXPje IIRC na okoli 1 GHz. Obstaja celo tabela, katere lahko furaš zelo nizko, na npr. 1.1V. Samo tko me je zanimalo, če kdo na tem forumu že dela kaj takega. Ker plate so postale smešno poceni (8-9k).

Je pa res, da rabiš odklenjenega.
Your focus determines your reallity

Eboran ::

jaz imam bartona 2500, ampak zakaj bi mu znižal frekvenco?ker bo potem 5 stopinj C hladnejši in man zmogljivejši za xx procentov?Brez veze

OwcA ::

Hladnejši in posledično tišji. Zmogljivosti tako ali tako ne rabiš pretiranih (zlasti dokler se ne pogovarjamo o HDTV).
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Spajky ::

Na moji strani mate pod komp/modi eno idejo kako stišat disk in mountat vente brez vijakov preko spužvic kot ene od opcij, kako total štišat stvari. Jest smatram, da se na enak način da stišat tudi rahlo predimenzioniran PSU (jest mam tudi v njem tako!- še nisem postavil zanj slik in članka gor jest lenoba) in vse vente na 5V (če so kake težave, da nočejo štartat so rešitve pod elektro).

Mislim, da je za neka uber-pasivne PSU in sisteme brez ventov brez veze metat denar skozi okno, ker zadeve rabijo vseeno nek minimalen pretok zraka, za kar pa je zadosti par ventov na 5V. Jest mam 7 (sedem!) ventov, pa vseeno DOBESEDNO nečujen mal navit 1,35G komp (desktop!) pred nosom ker mora tako bit ker je cel dan pržgan več al manj, pa sem dva tri metra stran če gledam TV vmes kdaj da ga ne čujem - torej če bi hotel, bi ga lahko mel kot HTPC, ma nisem iz raznoraznih razlogov pobornik ideje o HTPC-jih! ...

Sicer pa je pred par meseci bila v reviji Monitor in reviji Bug (hr) tudi serija/članek, kako si napravit soliden HTPC z vsemi problemi, ki te lahko doletijo in okvirni cenovni razred za kaj takega, če hočeš, da je v redu zadeva ... bi si blo dobro dobit te revije in prečitat prej kot se lotiti zadeve na lastno pest ... 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Vesoljc ::

je se kaka alternativa glede teh daljincev?
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

OwcA ::

Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

blblb ::

Mogoce se to???
Sicer vem da to ni HTPC, a vendar izpolnjuje skoraj vse tvoje pogoje. Nisem preprican da bi se dalo snemati (tj. 5 pogoj) in brezzicnost (4 pogoj) - mislim pa, da bi se dalo dokupiti kaksen adapter


Ce to ne pride v postev potem pa le ignore tega posta :)

Eboran ::

Lahko uporabiš vsak navaden daljinec če imaš IR-reciver.Stane pa tam nekje 5-8k SIT.Je pa vsekakor bolj udobno imeti RF daljinec.

OwcA ::

Če smo že pri tem, uporabim lahko kar daljinec od TV.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Eboran ::

http://www.snapstream.com
WinTV-PVR 150 PCI TV Tuner (Stereo TV) S-Video vhod, Certificiran za Media Center 2005 18.288 SIT --BELBLED.SI

ali pa http://www.aperio.si/article.aspx?artic... 16.581,60 SIT

pa boš imel HTPC kot se šika,priporoča se uporaba dveh kartic(ena za snemanje, druga za gledanje TV)Tak da lahko snemaš kakšno oddajo in hkrati gledaš neki drugi program (z timeshifting).Lahko se pa uporabi tudi kakšna lowbudget kartica za gledanje(brez Timeshift)

OBVEZNO PA SI NABAVI KARTICO Z HARDWERSKIM MPEG-2 KODIRANJEM

Dosti zabave in malo težav pri gradnji HTPC-ja.

P.S Pa malo večji disk si nabavi (vsaj 120GB)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katero PCI-E grafično do 200EUR priporočate?

Oddelek: Kaj kupiti
261803 (1333) Brane2
»

HTPC ohišja

Oddelek: Zvok in slika
384723 (3492) oolh
»

Računalnik za 150.000

Oddelek: Kaj kupiti
81312 (1098) Jan987
»

Iščem namizni računalnik z majhnim ohišjem (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
13312606 (9913) krneki0001

Več podobnih tem