» »

Tišanje računala

Tišanje računala

Temo vidijo: vsi
««
31 / 31
»
»»

youPlonker ::

@mulc007: Še ena opcija je, da zamenjaš originalni Wraith Spire ventilator s kakim cheap Arctic F9 PWM. Če ne bo šlo mountat z vijaki, si lahko pomagaš z vezicami ali sekundnim lepilom... :D

mulc007 ::

V windowsu sem opazil možnost nastavitve najmanjše in največje moči procesorja.

Prvivzeto je najmanjša 5%, največja pa 100%. Če se komu zdi da ima za svoje potrebe premočan procesor, si lahko največjo moč procesorja zmanjša pa potem mogoče ne bo več tolko slišat ventilatorja. Za probat je.

Pri 100% se mi je neki program odprl v 8 sekundah, pri 6 % pa 10 sekundah. V tem primeru razlika ni bila velika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mulc007 ()

jedateruk ::

Bom kar tukaj napisal, čeprav morda ne spada sem. Računalnik mi včasih cvili, mislil sem, morda je ventilator od grafične poln praha. Včeraj sem nabavil msi Afterburner, pa vidim, da ko mi računalnik cvili, je hitrost ventilatorja od GPU (to je menda grafična kartica) samo 50%, temperatura tudi največ 50 stopinj C. Vsi deli CPU imajo pa nad 80 C.
Pravkar sem v Kombustorju poskusil (GL) FurMark-Donut-1700MB. RAM je bil 70% poln, CPU 30% s temperaturo 60 stopinj. GPU je bil 100% porabljen s 50 stopinj. Vse je delalo zelo laggy, miš počasi, ampak računalnik tih. Potem sem šel vklopiti Nox emulator in Minecraft, CPU na 100% in temperatura nad 80 stopinj, mašina je stalno cvila, miš je delala, ampak vse je bilo zablokirano, dokler nisem v task managerju ustavil javo. Torej, problem je menda v hlajenju procesorja. Ampak ni mi jasno, zakaj mi škatla na vsakih par sekund cvili, ko gledam ene dele serije z veliko resolucijo. Vseh 25 epizod skupaj ima 75 GB. Ima tudi za gledati serije in filme na računalniku procesor kaj veliko za delati? Poleg tega, če igram (no saj ne več dosti) GTA V, je računalnik bolj tih, kot če igram kaj na Nox emulatorju.
No, dosti nakladanja. Raje vi povejte, kaj se da narediti. Verjetno je treba spraviti ven prah iz ventilatorjev - kaj še?

Zgodovina sprememb…

Tilen88 ::

coil whine od GPUja

Rias Gremory ::

Je že kdo tišal vibracije od ventilatorjev tako, da jih je namestil z obojestranskim lepilnim trakom?
Kakšna druga DIY varianta?

polozweii ::

Ventilatorji niso tolk dragi da bi ne mogel kupit boljšega, po možnosti s čim večjim premerom in manjšimi vrtljaji.
Na starem računalniku sem ventilator napajalnika vezal na stikalo - preklapljam lahko med 5V in 7V vendar med enim in drugim ni slišne razlike. Že leta deluje brez problemov, tudi v poletni vročini.
Podobno sem naredil na prejšnji glasni grafični in je tudi delovalo par let.

Na novi malo boljši kišti je med ventilatorjem in ohišjem mehka guma ki preprečuje da bi se vibracije prenašale na ohišje. Če je podobna rešitev na voljo na spletu, gotovo ni draga. Lahko pa poskusiš s kuhinjskimi gumicami.

Nekaj takšnega kot je na linku

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: polozweii ()

PrimozR ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Rias Gremory ::

Saj nove imam, samo se jih moram lotit zamenjat. ;((
Gumice bom dal pa v vsakem primeru (ko pridejo), hočem imeti tišino. Trak sem pa vseeno kupil, bom probal oboje.

@PrimozR
Hvala, samo sem kakšen dan prej naročil že na e-bayu za kakšen dolar več. :8)

goranv ::

Je kateri od izdelkov na povezavi primeren za blokiranje frekvenc ki oddajajo ventilatorji in HDD v PC-ju?

https://www.conrad.si/duscaron%3bilni-m...

freesty ::

Je ampak ventilatorji itak potrebujejo odprto. Tak, da neke drasticne razlike ne bo.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0

goranv ::

Material ne bi zalepil znotraj pc-ja, PC bi imel v predalu pod mizo. Ta predal bi zalepil z tem materialom, zrak bi do pc-ja potekal po ovinkih.

PrimozR ::

Masivno fiksiraj pa je. Vijaki, debelejši pleh, morda guma med plehom in predalom (les), da še dodatno zadušiš.

polozweii ::

Ceneje in dovolj učinkovito bo če s peno za tapeciranje zapolniš prostor med računalnikom in predalom.
Če je za računalnikom dovolj prostora in se zvok odbija od stene (miza ni tik ob steni) pritrdi/nasloni peno na steno (akustična pena bo v tem primeru bolj učinkovita)

FireSnake ::

Poglej in se nasmej: vicmaher.si

kuglvinkl ::

zlo v redu, ja.
Your focus determines your reallity

mailer ::

Se je že kdo lotil barvanja ventilatorjev oz plastičnih delov s tem postopkom? Rad bi pobarval noctua ventilatorje pa jih je težko razstavit. Obstaja še kakšna druga možnost? V bistvu ne gre za barvo, ki nanaša sloj ampak se vpije v samo plastiko.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mailer ()

mailer ::

Ima mogoče kdo odveč vijake za montažo corsair hydro 30mm vijake CW-8960008 ali ve kje bi jih dobil?
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

FireSnake ::

mailer je izjavil:

Se je že kdo lotil barvanja ventilatorjev oz plastičnih delov s tem postopkom? Rad bi pobarval noctua ventilatorje pa jih je težko razstavit. Obstaja še kakšna druga možnost? V bistvu ne gre za barvo, ki nanaša sloj ampak se vpije v samo plastiko.

Zanimivo.

Nimam izkušenj. A na srečo je Noctua začela prodajati temne ventilatorje.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

mailer ::

Kako imate nastavljene obrate vodne pumpe v AIO? Vedno na max ali nastavite profile tako kot za ventilatorje?
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

wooted ::

Pumpa vedno max v AIO, vsaj tako sem nekje prebral

rusalex12 ::

Situacija:
-originalni CPU cooler sem zamenjal z Dark rock slim
-na ohišje sem dodal Silent Wings 3 120 mm PWM in Pure Wings 2 92 mm PWM.

Auto regulacija prek BIOSa, v neobremenjenem režimu, drži ventilatorja na ohišju v dokaj visokih vrtljajih. Kako jih znižati? Občasno bi jih tudi izklopil. Nastavitve v BIOSu so precej omejene.

Je rešitev zgolj namenski program? Kateri?

CPU cooler ima enak fan kot je tudi na ohišju (Silen Wings 3). Kljub temu se na CPU coolerju vedno vrti z cca 20% manj obratov. Zakaj takšna razlika (oba sta PWM, 120 mm in 1450 RPM)?

bobiii16 ::

Jaz sem imel tudi primer , da je bil comp preglasen. V biosu nastavi ventilator na silent, potem pa z malwarebytes očisti comp raznih trojancev. Ker ravno ti trojanci so krivi da procesor deluje z večjo močjo kot je potrebno. In moj comp je nov procesor 10 generacije.

bajar ::

rusalex12 je izjavil:

Auto regulacija prek BIOSa, v neobremenjenem režimu, drži ventilatorja na ohišju v dokaj visokih vrtljajih. Kako jih znižati? Občasno bi jih tudi izklopil. Nastavitve v BIOSu so precej omejene.

Je rešitev zgolj namenski program? Kateri?

FanControl je super. Obstaja sicer možnost, da tvoja matična ni podprta ali pa da ne dobiš dostopa do vseh ventilatorjev.

rusalex12 ::

bobiii16 je izjavil:

Jaz sem imel tudi primer , da je bil comp preglasen. V biosu nastavi ventilator na silent, potem pa z malwarebytes očisti comp raznih trojancev. Ker ravno ti trojanci so krivi da procesor deluje z večjo močjo kot je potrebno. In moj comp je nov procesor 10 generacije.


Procesor ni obrmenjen, spremljam z Aida64.

V neobremenjenem režimu je situacija takšna:
-CPU FAN silent wings 3, 120 mm, PWM, 1450 RPM, vrti se s cca 475 RPM
-Chassis FAN silent wings 3, 120 mm, PWM, 1450 RPM, vrti se s cca 910 RPM
-Chassis FAN pure wings 2, 92 mm, PWM, 1900 RPM, vrti se s cca 1400 RPM

CPU fan se mi zdi OK reguliran in ga sploh ni bilo potrebno nastavljati. Medtem ko se isti ventilator na ohišju vrti skoraj dvakrat hitreje (enake nastavitve).

Za oba Chassis fan-a sem poskusil Silent profile, ki ne izboljša situacije. Kljub nastavljenemu speed low limit na 400 RPM ne gre nižje od zgoraj napisanih vrtljajev.
Poskusil sem manual profile, kjer pa BIOS ne dovoli min. duty cycle pod 60%. Pri 60% pa ostanem pri zgornjih vrtljajih.

NejcSSD ::

Moja matična MAG B550 omogoča kontrolo ali prek DC ali prek PWM. Sklepam da tebi dela prek DC za Chassis FANe in zato ne pusti pod 60%, ker se pri nizki napetosti lahko dogajajo z ventilatorjem čudne zadeve.
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti

forplan ::

Ima kdo CPU hladilnik BE QUIET! Dark Rock TF 2 oziroma kaj podobnega?
Namreč vidim da ima skoraj 1KG :)
Kako se to obnese, je ziher da se ne kdaj odlomi? Ker vse težo nosi matična, sicer s posebnimi nastavki a vseeno.
da se strinjam

PrimozR ::

1240 g Noctue NH-D14 mi na socketu visi že 4,5 let. Brez problemov.

Scaramouche3 ::

Jaz se totalno nič ne spoznam na tišanje, moj je full glasen!
Kaj lahko vržem na to konfiguracijo?

PrimozR ::

Tole, kar si prilepil, z glasnostjo nima nobene veze. Glasnost definira CPU hladilnik, grafična kartica (itak je nimaš ločene?), ohišje in ventilatorji na ohišju.

Scaramouche3 ::

PrimozR je izjavil:

Tole, kar si prilepil, z glasnostjo nima nobene veze. Glasnost definira CPU hladilnik, grafična kartica (itak je nimaš ločene?), ohišje in ventilatorji na ohišju.


Kateri CPU hladilnik pa lahko zamenjam da bo res tih?

PrimozR ::

Tistega na svojem CPU-ju? :)

A veš tisto, kar sem napisal, da definira glasnost ohišje, hladilnik, ventilatorji... Ful je neugodno govoriti, kaj kupiti, če ne vemo, kaj imaš. Lahko, da že imaš spodoben hladilnik, ampak je glasno nekaj drugega. Lahko so samo profili ventilatorjev za nastaviti, itd.

Ti sprašuješ 'imam premajhen avto, katerega naj kupim'. Lahko da bo že Polo dovolj velik, če je zdaj premajhen Up.

Scaramouche3 ::

PrimozR je izjavil:

Tistega na svojem CPU-ju? :)

A veš tisto, kar sem napisal, da definira glasnost ohišje, hladilnik, ventilatorji... Ful je neugodno govoriti, kaj kupiti, če ne vemo, kaj imaš. Lahko, da že imaš spodoben hladilnik, ampak je glasno nekaj drugega. Lahko so samo profili ventilatorjev za nastaviti, itd.

Ti sprašuješ 'imam premajhen avto, katerega naj kupim'. Lahko da bo že Polo dovolj velik, če je zdaj premajhen Up.


Kaj naj odprem kišto,posnamem?

jb_j ::

Scaramouche3 je izjavil:

PrimozR je izjavil:

Tole, kar si prilepil, z glasnostjo nima nobene veze. Glasnost definira CPU hladilnik, grafična kartica (itak je nimaš ločene?), ohišje in ventilatorji na ohišju.


Kateri CPU hladilnik pa lahko zamenjam da bo res tih?


hladilnika brez ventilatorja:
110EUR
https://www.amazon.de/-/en/Noctua-NH-P1...

76EUR
https://www.amazon.de/Noctua-NH-D15S-co...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

Horas ::

Jb_j a se hecaš ti? a si vidu konfiguracijo? to je overkill in predrago za tak star in švoh pc.

tu je treba pogledat kakšne so fan krivulje v biosu. drgač bo pa karkoli za 20-30eur več kot dovlj za tole zgoraj
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

Scaramouche3 ::

Horas je izjavil:

Jb_j a se hecaš ti? a si vidu konfiguracijo? to je overkill in predrago za tak star in švoh pc.

tu je treba pogledat kakšne so fan krivulje v biosu. drgač bo pa karkoli za 20-30eur več kot dovlj za tole zgoraj


kako to spremenim,da ne bo potem premalo hlajenja sploh zdaj polet ko nimam klime?

Furbo ::

Scaramouche3 je izjavil:

Jaz se totalno nič ne spoznam na tišanje, moj je full glasen!
Kaj lahko vržem na to konfiguracijo?


Kakšno grafo pa imaš? A imaš sploh driverje nameščene zanjo?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

vres.ales ::

Pomoje treba komp samo fajn spucat pa bo tiho delal

Zgodovina sprememb…

Scaramouche3 ::

Furbo je izjavil:

Scaramouche3 je izjavil:

Jaz se totalno nič ne spoznam na tišanje, moj je full glasen!
Kaj lahko vržem na to konfiguracijo?


Kakšno grafo pa imaš? A imaš sploh driverje nameščene zanjo?


integrirana na plato!

vres.ales je izjavil:

Pomoje treba komp samo fajn spucat pa bo tiho delal


ne je že tako delal na začetku!

Zgodovina sprememb…

zavajon ::

Najprej moraš ugotoviti, kateri je moteči vir hrupa.
Viri hrupa v običajnem PC-ju so:
- ventilator hladilnika CPU
- ventilator na ohišju
- ventilator napajalnika
- diski

Ko je komp glasen, odpreš ohišje in s poslušanjem ugotoviš, kaj povzroča hrup.
Vsak ventilator lahko brez škode s svinčnikom ustaviš za kako sekundo za pomoč pri lociranju hrupa.

Tako npr. najprej ustaviš ventilator na hladilniku CPU.
Če ugotoviš, da se je hrup drastično zmanjšal, potem si našel krivca.
Torej zamenjaš hladilnik CPU, ti rabiš takega, ki paše na socket LGA1151.
Glede na to, da ima tvoj procesor 65W tdp, kar ni prav dosti, ne rabiš nekega super duper hladilnika, glej le da je čim tišji.
Za malo več denarja dobiš tudi pasivnega, npr. Dynatron K129.

Če je problem v ventilatorju na ohišju, izmeriš premer in debelino ventilatorja (npr.120 x 25 mm), pogledaš koliko pinov ima konektor (3 ali 4) in kupiš enega ne najcenejšega, prej lahko primerjaš specifikacije glasnosti v dB.

Če je problem ventilator napajalnika, boš moral zamenjati napajalnik. Ker tvoj komp nima dosti potratnih elementov, lahko najdeš tudi pasivnega (za nekaj € več, seveda).

Disk najbrž ni problem, ker sicer bo kmalu crknil. Je pa smiselno kupiti SSD za sistemski disk, ta je hiter in tih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zavajon ()

PrimozR ::

Ravnokar sem (prvič sploh...) updejtal BIOS, kar mi je zgleda rahlo dvignilo spodnje nivoje za nastalvjanje krivulj ventilatorjev. Posledično računalnik v idle ni bil več neslišen.

Ni preostalo drugega, kot sprobati fan control: https://github.com/Rem0o/FanControl.Rel...

Rezultat? V idle ugasnjeni vsi ventlatorji v kišti, temperature stabilne. Ravnokar žgem zadevo na full load (Intel Stress test), CPU je na 78°C, NH-D14 ventilatorja na slabih 800 rpm, povsem znosno. Omogoča pa boga nastavitev, tudi nastavljanje par T senzorjev, gledanje MAX vrednosti izmed njih in prilagajanje ventilatorjev na to max vrednost -> uporabno za vodno hlajenje, da se tudi s segreto grafično ventilatorji zavrtijo hitreje (tudi če CPU praktično počiva npr.).

Ecoo ::

TomaĹž3 ::

@mulc007: Še ena opcija je, da zamenjaš originalni Wraith Spire ventilator s kakim cheap Arctic F9 PWM. Če ne bo šlo mountat z vijaki, si lahko pomagaš z vezicami ali sekundnim lepilom... :D

nejcskorne ::

bequiet ventilatorji itak
««
31 / 31
»
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

DIY HPC

Oddelek: Zvok in slika
375025 (4535) Eboran
»

Novi zasloni, testi, Google, Nasa in še kaj

Oddelek: Novice / Procesorji
93337 (2773) Wolfram
»

FAQ

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
129208 (6951) OwcA
»

Kako z kompresorskim hlajenjem

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
487677 (6967) frenk
»

Celeron 500 SL3LQ in MSI MS6168 ver2

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
173803 (3685) Spajky

Več podobnih tem