» »

A mi lahko kdo zracuna ta odvod?

A mi lahko kdo zracuna ta odvod?

Cherwywa-Dyla ::

f(x)=(3x-1)^(2x+1)

Baje je ena finta, sam jest je ne vem....

thx

Seadoo ::

Ah to je pa res lahko... samo pravilo za odvajanje sestavljene funkcije uporabiš pa je.

Cherwywa-Dyla ::

Sej jest sem tud tako mislu, samo prav prfoksa da ne bo prav. A bi mogoce lahko napisu postopek?

jeti51 ::

y = f(x) = (3x-1)2x+1

Zadevo logaritmiraš s poljubnim logaritmom (najbolje naravnim), da se znebiš eksponenta (po logaritmiranju eksponent neseš pred logaritem):

log(y) = (2x+1) * log(3x-1)

Zadevo sedaj odvajaš. Pri odvajanju log(y) uporabiš pravilo za odvajanje sestavljene funkcije: najprej odvajaš osnovno logaritem, potem pa še argument logaritma (y), saj je le-ta tudi odvisen od x. Ker smo vzeli naravni logaritem, je odvod enostaven:


1/y * y' = 2 * log(3x-1) + (2x +1) * 1/(3x-1) * 3

Zadevo pomnožiš z y, da ti na levi ostane samo y' (odvod od y) in dobiš:


y' = (2 * log(3x-1) + 3 * (2x+1)/(3x+1)) / y

To je to. V zadnji vrstici tisti y v imenovalcu nadomesti z začetnim izrazom, saj velja (smo čisto na začetku napisali) y = f(x) = (3x-1)2x+1



:)

Cherwywa-Dyla ::

Uf, car :D

Ampak neki mi se ni jasn. Pravis, da se logaritmira z naravnim logaritmom, kar naj bi bil ln in ne log? In se tole: zakaj si na koncu delil z y?

tratto ::

Saj ni delil ampak množil z "y". Razlog: ti je tudi razložil zakaj. Na levi ti ostane le odvod (y'), na desni pa mirno vstaviš namesto y=(3x-1)^(2x+1) in so spremenljivke le x-i.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LOGARITMI

Oddelek: Šola
9867 (655) neverlucky
»

naslednji dve nalogi iz Matematike 2

Oddelek: Šola
201998 (1548) lebdim
»

Izračunaj kot pod katerim funkcija seka os x

Oddelek: Loža
102448 (2448) 'FireSTORM'
»

Limitiranje

Oddelek: Znanost in tehnologija
312997 (2187) CHAOS
»

matematičen problem

Oddelek: Loža
51203 (974) jeti

Več podobnih tem