» »

Kdaj bomo v slo imeli digitalne osebne dokumente?

Kdaj bomo v slo imeli digitalne osebne dokumente?

«
1
2

FiReFTW ::

V raznih državah je to že standart, pri nas pa še vedno ne.
Zdaj ko imamo že digitalno plačevanje, apple pay, google pay itd.. bi bilo res fajn da bi lahko imel osebne dokumente na mobitelu in ne bi imel potrebe nositi jih z sabo.

Tomas 33 ::

pegasus ::

Na mobitelu? Zakaj točno bi to hotel? Še kakršnekoli finančne zadeve imet na telefonu se mi zdi prismuknjena ideja ...

feryz ::

Zato da nimaš popolnoma nič drugega več s sabo. Samo telefon. Nobenih denarnic, kartic, bla, bla.

pegasus ::

Samo telefon? Pa elektriko in internet tudi nosiš s sabo?

˙janezvalva ::

kaj pa digitalni certifikat? a tisto ni osebni dokument?

nejc_nejc ::

Matr folku je problem osebno nosit pa par kartic.

A kdaj moraš spat, ti bodo tudi povedali. Vsak dan posebej.:D

feryz ::

Ja, enim nam je problem.
Drugim pa je gušt, da v trgovini dajo prtošelj ven in začnejo listati med deset in več karticami. Očitno želijo s tem nekaj povedati. Kaj točno, pa le oni vedo.

nejc_nejc ::

Ja sej pravim, kdaj bos šel na školjko ti bodo tudi povedali.:))

starfotr ::

feryz je izjavil:

Ja, enim nam je problem.
Drugim pa je gušt, da v trgovini dajo prtošelj ven in začnejo listati med deset in več karticami. Očitno želijo s tem nekaj povedati. Kaj točno, pa le oni vedo.


Ali pa opelatajo s 100 aplikacijami za trgovin, da imajo na koncu 0,4 % popusta. Seveda svoje osebne podatke podarijo brez težav.

delavec44 ::

starfotr je izjavil:

feryz je izjavil:

Ja, enim nam je problem.
Drugim pa je gušt, da v trgovini dajo prtošelj ven in začnejo listati med deset in več karticami. Očitno želijo s tem nekaj povedati. Kaj točno, pa le oni vedo.


Ali pa opelatajo s 100 aplikacijami za trgovin, da imajo na koncu 0,4 % popusta. Seveda svoje osebne podatke podarijo brez težav.


20%. Podatke se pa izmisliš ;)

Kanban ::

Noro kako je na tehnološkem forumu vedno tak odpor do poenostavitev. Ni čudno, da potem tudi birokrati tako zelo radi komplicirajo postopke. Še dobro, da smo brez vas vsaj osebni dokument iz A4+ papirja v teh nekaj 100 leti uspeli spraviti pod 10 centimetrov. Ker kaj pa je problem nosit lično prepognjen list papirja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kanban ()

Miki N ::

^^^ točno to. Jaz bi rekel da za Normi bi se moral vedno vprašati "zakaj bi mi šel kdo toliko na roke - kje je keč", medtem ko en "član tehnološkega foruma" bi pa že moral vedeti, kje je keč. Dobre stare prednosti in slabosti - saj ni nič kar kategorično slabo.

Podoben trik je tudi z vsemi bančnimi aplikacijami, ki nam jih sumljivo dobrohotno silijo spredaj-zadaj za kao naše dobro in varnost - in za razliko od "nepraktičnih" odprtih rešitev kot so certifikati (kako zastarelo, fuj) niti ne veš pri čem si, kaj je implementacija zadaj, kako se kriptira.. vraga, mogoče se sploh ne - ker toliko da bi šel delati reverse-engineering teh appov, ki jih je nekako zbil skupa nek Pajeet nekje (danes s pomočjo AI verjetno) ... toliko pa tudi nisem.

V bistvu ... s temi praktičnimi zadevami je vedno tako da del kontrole ali saj znanja o implementaciji predajaš stran. Je pa praktično.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

Kanban ::

Ja, ja, razumem. Sami security eksperti, ki ste gladovno stavkali ze ko so vam za osebno pobrali prstni odtis. Nazaj na v kamen izklesana imena bi se blo potrebno vrniti.

Miki N ::

Pa tudi če bi bil ne vem kako varen že po defoltu "povečuješ površino napada". Pač še ena naprava, ki se jo da pohekati in katere zaščita je vseeno malo zapletenejša kot ne vem, USB ključ zaklenjen v predal - pač veliko veliko več gibljivih delov. Spet.. ni nujno slabo. Pro&contra.

Mene motijo v bistvu samo pavšalne izjave "ponudnikov", ki kar trdijo pa da je to zdaj BOLJ varno (in da je to razlog za "nadgradno", yeah right) .. a je res? Ideja je, da itak ne bo šel noben preverjati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

starfotr ::

Kanban je izjavil:

Noro kako je na tehnološkem forumu vedno tak odpor do poenostavitev. Ni čudno, da potem tudi birokrati tako zelo radi komplicirajo postopke. Še dobro, da smo brez vas vsaj osebni dokument iz A4+ papirja v teh nekaj 100 leti uspeli spraviti pod 10 centimetrov. Ker kaj pa je problem nosit lično prepognjen list papirja.


Največji strokovnjaki za npr. IT nimajo pametnega doma, nimajo povezanih gospodinjskih aparatov na omrežje itd.

nejc_nejc ::

Hladilnik je zelo pomemben, da je povezan na net ter sesalec tudi ...:))
Brez tega mi živeti ni in sem nazadnjak:))

Kanban ::

Miki N je izjavil:

Pa tudi če bi bil ne vem kako varen že po defoltu "povečuješ površino napada". Pač še ena naprava, ki se jo da pohekati in katere zaščita je vseeno malo zapletenejša kot ne vem, USB ključ zaklenjen v predal - pač veliko veliko več gibljivih delov. Spet.. ni nujno slabo. Pro&contra.

Mene motijo v bistvu samo pavšalne izjave "ponudnikov", ki kar trdijo pa da je to zdaj BOLJ varno (in da je to razlog za "nadgradno", yeah right) .. a je res? Ideja je, da itak ne bo šel noben preverjati.

No tudi certifikate redko kdo zaklepa v predal, marsikdo ga ima tudi na telefonu.

Se strinjam glede pro&contra, ampak tinfoil vseznalci tukaj pravijo da je trenutno stanje najboljše. No, morda bi kdo celo res želel nazaj glinene tablice. God forbid, da se gre korak naprej, ker vodi samo v pogubo, debata o morebitni varn(ejš)i tehnični izvedbi, pa je nepotrebna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kanban ()

pegasus ::

Na telefonu bom imel občutljive zadeve takrat, ko bo telefon moj in v 100% moji kontroli, ne pa od gugla, apla in kitajcev. Torej kot trenutno stojijo stvari, nikoli.

starfotr ::

Točno tako.

Zimonem ::

Tudi če bo, smo da stvar ni obvezujoča. Kdor hoče naj pa ima osebno na telefonu. Samo ne se čudit , če bo postal francl jožica.

starfotr ::

Ki pride digital, potem analog slej ko prej odmre.

Kanban ::

pegasus je izjavil:

Na telefonu bom imel občutljive zadeve takrat, ko bo telefon moj in v 100% moji kontroli, ne pa od gugla, apla in kitajcev. Torej kot trenutno stojijo stvari, nikoli.

Prenosnik je izjema? Ali tam nimaš občutljivih podatkov?

pegasus ::

Prenosnik je 100% v moji kontroli.

Kanban ::

Haha. Ok :) Zanimivo da si strokovnjaki v temi o informacijski varnosti upate govoriti o 100%.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kanban ()

MrStein ::

Daj no. On ima doma livarno za chipr in ima vse 100% pod kontrolo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

mtosev ::

Ne vem kako lahko preživimo s tem, da imamo bančne aplikacije na telefonih.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

starfotr ::

Bančne aplikacije in SMS 2FA je najbolj neumna zadeva v zadnjem desetletju.

feryz ::

Kaj pa ti uporabljaš?
Kovance za en evro? Ko greš za 50 jurjev avto kupit?

nejc_nejc ::

Dej Franc nehi, nisi tok neumen....:D6

PandaFlow2 ::

FiReFTW je izjavil:

bi bilo res fajn da bi lahko imel osebne dokumente na mobitelu in ne bi imel potrebe nositi jih z sabo.


Lahko bi pa spremenili zakonodajo, da ne bi rabili s seboj nositi osebnih dokumentov, kot imajo npr. nekatere druge evropske države.

delavec44 ::

Jaz ga imam samo v avtu s sabo. Zaenkrat v praksi še ni bilo težav. Te sploh lahko legitimira brez utemeljenega suma pri nas?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: delavec44 ()

energetik ::

delavec44 je izjavil:

Jaz ga imam samo v avtu s sabo. Zaenkrat v praksi še ni bilo težav. Te sploh lahko legitimira brez utemeljenega suma pri nas?

Nimam pojma. Naslednje vprašanje - ali lahko z Rekono ali pa neposredno s Sigenco podpišem policaju dokument, da dokažem kdo sem? V 21. stoletju bi bilo to pričakovano.
vires in numeris

MrStein ::

delavec44 je izjavil:

Jaz ga imam samo v avtu s sabo. Zaenkrat v praksi še ni bilo težav. Te sploh lahko legitimira brez utemeljenega suma pri nas?

Ja.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

feryz ::

In kazen lahko tudi plačaš, če ga nimaš s sabo.

FiReFTW ::

pegasus je izjavil:

Na telefonu bom imel občutljive zadeve takrat, ko bo telefon moj in v 100% moji kontroli, ne pa od gugla, apla in kitajcev. Torej kot trenutno stojijo stvari, nikoli.


Sepravi sploh nimaš bančne aplikacije na mobitelu ne nič?

hojnikb ::

pegasus je izjavil:

Prenosnik je 100% v moji kontroli.

Torej si sam v celoti spisal bios in mikrokodo procesorja? Zanimiv.
#brezpodpisa

mtosev ::

Tudi v linuxu je preveril celotno kodo. :))
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

hojnikb ::

pač te izjave da mas v 100% pod kontrolo so res... just stupid.
#brezpodpisa

Miki N ::

To z nošenjem osebne okrog se spomnim smo že enkrat debatirali tukaj in ste bili tečni. Ja, načeloma jo je treba samo "pol" Slovenije - vključno z menoj jo ima bolj zaradi Hrvaške - jaz nisem nikoli razvil navade nositi jo okrog, če jo prav eksplicitno ne rabim. ;)

Mene sicer so kar nekajkrat Kifeljci spraševali če imam osebni dokument (dokaj nedolžne situacije in manjši kolesarsko/pešaški prekrški/pridige), ko nisem imel ama nobenega .. pa nikoli ni bilo kazni, samo zapisali so podatke na "trust me bro" principu, enkrat je šel celo "preveriti v bazo" lol. Kazni pa nikoli ni bilo niti ni z njo noben grozil nikoli. Edini dokument, kjer so pizdarije, če ga nimaš izgleda res vozniška.

Ampak to je samo moja izkušnja in kroga, ki ga poznam - ne mi bit zdaj avtisti pa me prepričevati, ker res ne vem kako je drugje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

feryz ::

To, da ti ni dal kazni, ne pomeni, da ti jo ne bi mogel. Pač si naletel na dobro dušo.

Mene so tudi s provido zahaklali in nisem našel prometne. Policaj je rekel, da jo niti ne rabi. Kar ne pomeni, da mi je ni treba imeti.

pegasus ::

FiReFTW je izjavil:

Sepravi sploh nimaš bančne aplikacije na mobitelu ne nič?
Edina bančna aplikacija je 2FA app, ki mi ga banka vsiljuje. Nima dostopa do računa.

hojnikb je izjavil:

Torej si sam v celoti spisal bios in mikrokodo procesorja? Zanimiv.
https://www.phoronix.com/news/AMD-openS... ... še malo, pa boš lahko to storil tudi ti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pegasus ()

PARTyZAN ::

Also Libreboot / Coreboot / whateverboot, če se ti da s tem ukvarjat.

blackbfm ::

Največji strokovnjaki za npr. IT nimajo pametnega doma, nimajo povezanih gospodinjskih aparatov na omrežje itd.


ja ker se jim ne da jebat ker se že v službi dovolj:)) tistim ki se pa da imajo pa raspberry arduino rešitve

delavec44 ::

feryz je izjavil:

To, da ti ni dal kazni, ne pomeni, da ti jo ne bi mogel. Pač si naletel na dobro dušo.

Mene so tudi s provido zahaklali in nisem našel prometne. Policaj je rekel, da jo niti ne rabi. Kar ne pomeni, da mi je ni treba imeti.


Ker prometna kontrola ob prekršku je isto kot če te peš na ulici ustavi.

feryz ::

Ne, ampak v obeh primerih si dolžan pokazati dokument.
Če ga nimaš, ostane zgolj dobra volja policaja, da ne ostaneš tudi brez denarja.

delavec44 ::

Ampak pri kontroli prometa je normalno, da zahteva vozniško in prometno, ker s tem preveri še dodatne podatke. Tudi verjetnost tega dogodka je mnogo višja od legitimacije na ulici. Če ne delaš pizdarij.

feryz ::

Če te policaj na cesti ustavi, zadeva sicer meji na neverjetnost, če ni glih kakšnih pizdarij, potem je tudi normalno, da bo zahteval osebni dokument.

energetik ::

delavec44 je izjavil:

Ampak pri kontroli prometa je normalno, da zahteva vozniško in prometno, ker s tem preveri še dodatne podatke. Tudi verjetnost tega dogodka je mnogo višja od legitimacije na ulici. Če ne delaš pizdarij.
A to še obstaja, mislim kontrola prometa? Mene so zadnjič ustavili nekje 18 let nazaj, se ne hecam. Pa sem praktično vsak dan v avtu, 20 Mm letno.
vires in numeris

delavec44 ::

Probaj se ponoči voziti na kakšnih lokalnih cestah kjer je blizu kakšna gostilna.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Čipiranje ljudi - da ali ne? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
652984 (1445) Lonsarg
»

Apple Pay prispel v Slovenijo (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
16947574 (5635) Apple
»

Evropska komisija predlaga digitalno vozniško dovoljenje

Oddelek: Novice / Ostale najave
194455 (2629) Lonsarg
»

Z novim letom dobimo biometrične osebne izkaznice (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
25540552 (16974) OK.d
»

Osebna izkaznica

Oddelek: Loža
334328 (2388) mtosev

Več podobnih tem