» »

Delo in življenje v tujini

Delo in življenje v tujini

«
1
2 3

bizgech ::

Vsake toliko zasledim kje kakšen zapis, kako se v tujini dobro zasluži, kako se bolj splača delat itd. Podobno debato sem imel danes z enim kolegom.

Kolega že par let stanuje in dela na severu Nemčije. Ponavadi se domov v Slovenijo vrača samo med kakšnimi večjimi prazniki, ki jih kombinira z dopustom, ali pa med poletjem, ko ima kolektivni dopust. Pa sva se danes takole danes dobila in mi razlaga, kako je gor v primerjavi s tukaj, pa kako gor več zasluži kot bi zaslužil tukaj. Kaj pa vem... jaz sem ga samo poslušal. Sam nisem tip, ki bi imel kariero tako rad, da bi se odpovedal vsemu drugemu in se kar preselil nekam drugam... zmeraj se odločam na podlagi tega, ali mi trenutno delo in kariera omogočata življenje kot si ga želim na drugih področjih. Ne predstavljam si, da bi se odrekel najboljšim prijateljem, izpustil odraščanje nečakov in nečakinj, ali pa zamudil kakšna praznovanja v žlahti. Čas gre že tako hitro, zato ga probam čim bolj izkoristiti za stvari, ki mi nekaj pomenijo.

No, in vprašam tegale kolega, če kaj pogreša domovino in če se namerava kdaj vrniti domov ali kar ostati na tujem. Pa mi odgovori, da se bo enkrat vrnil, ampak zaenkrat o tem še ne razmišlja. Sedaj pa jaz malo študiram in "kalkuliram". Greš v tujino delat, gor si par let, potem pa se vrneš domov... Kaj to pomeni? Prijatelje in družbo, ki si jih v tem času spoznal, pustiš nekje daleč stran. Prideš domov in se znajdeš na nekem "začetku" - moraš si ponovno poiskati družbo, verjetno te čaka tudi iskanje primernega dela, zamudil si ogromno nekih lepih in veselih dogodkov... če moraš po vsem tem reševati še kak stanovanjski problem pa še zaslužek gre - inflacija na nepremičninskem trgu naredi svoje. Kaj je potem tako dobrega, pozitivnega na tujem, da nekateri tako rinejo drugam? Namesto da bi si zdaj ustvaril življenje in užival tu in sedaj, probleme vržeš nekam v prihodnost.

Kako drugi gledate na to? Pa pustimo zdaj neke bližje lokacije, kjer si lahko v 4 urah z avtom kadarkoli doma... recimo, da je govora o neki večji razdalji, kjer potovanje z avtom traja pol dneva ali več.

aborko ::

Čas gre že tako hitro, zato ga probam čim bolj izkoristiti za stvari, ki mi nekaj pomenijo.


Napisal si da rad izkoristiš čas, ker gre ta zelo hitro... Super logika, se strinjam. Ampak upam da ne delaš 11 od 12 mesecev na leto, ker potem relativno slabo izkoristiš svoj čas. Razen če neizmerno uživaš v poklicu, kar večina ne.
Ti prodajaš svoj čas za denar. In denarja je tujini pač več v povprečju. Isto logiko glede časa imam sam, zato mi je nepredstavljivo da bi delal v Sloveniji za neko povprečno plačo 8 ur na dan celih 11 mesecev na leto, če v tujini isto zaslužim v 4 mesecih in preostali čas porabim zase, prijatelje, družino in stvari v katerih uživam. Alternativni plan pa je da delaš v tujini polnih 11 mesecev 10 let in se lepo upokojiš s FIRE par 10 let prej.

Zdej če imaš ti fejst nadpovprečno plačo tle in si zadovoljen z delovnim okoljem potem super. Jst samo pravim da je tujina za sprobat ravno če ceniš svoj čas. Ni nujno da bo zate, ampak vsaj poizkusil si, vedno ti je žal za stvari, ki jih nisi poizkusil kot za tiste ki si jih.

pegasus ::

800km je dovolj daleč? Si splaniraš in funkcionira čisto ok.

V tujini je tvoje delo spoštovano in cenjeno, kar ti pokažejo tako z osebnim odnosom kot z plačo. V domačih krogih si pa tisti, ki štrli ven iz povprečja in te potem tepejo z uravnilovko, tako ali drugače. Hvala lepa.

Kayzon ::

Se z moje strani +1 za delo v tujini.

blink ::

bizgech je izjavil:

Vsake toliko zasledim kje kakšen zapis, kako se v tujini dobro zasluži, kako se bolj splača delat itd. Podobno debato sem imel danes z enim kolegom.

Kolega že par let stanuje in dela na severu Nemčije. Ponavadi se domov v Slovenijo vrača samo med kakšnimi večjimi prazniki, ki jih kombinira z dopustom, ali pa med poletjem, ko ima kolektivni dopust. Pa sva se danes takole danes dobila in mi razlaga, kako je gor v primerjavi s tukaj, pa kako gor več zasluži kot bi zaslužil tukaj. Kaj pa vem... jaz sem ga samo poslušal. Sam nisem tip, ki bi imel kariero tako rad, da bi se odpovedal vsemu drugemu in se kar preselil nekam drugam... zmeraj se odločam na podlagi tega, ali mi trenutno delo in kariera omogočata življenje kot si ga želim na drugih področjih. Ne predstavljam si, da bi se odrekel najboljšim prijateljem, izpustil odraščanje nečakov in nečakinj, ali pa zamudil kakšna praznovanja v žlahti. Čas gre že tako hitro, zato ga probam čim bolj izkoristiti za stvari, ki mi nekaj pomenijo.

No, in vprašam tegale kolega, če kaj pogreša domovino in če se namerava kdaj vrniti domov ali kar ostati na tujem. Pa mi odgovori, da se bo enkrat vrnil, ampak zaenkrat o tem še ne razmišlja. Sedaj pa jaz malo študiram in "kalkuliram". Greš v tujino delat, gor si par let, potem pa se vrneš domov... Kaj to pomeni? Prijatelje in družbo, ki si jih v tem času spoznal, pustiš nekje daleč stran. Prideš domov in se znajdeš na nekem "začetku" - moraš si ponovno poiskati družbo, verjetno te čaka tudi iskanje primernega dela, zamudil si ogromno nekih lepih in veselih dogodkov... če moraš po vsem tem reševati še kak stanovanjski problem pa še zaslužek gre - inflacija na nepremičninskem trgu naredi svoje. Kaj je potem tako dobrega, pozitivnega na tujem, da nekateri tako rinejo drugam? Namesto da bi si zdaj ustvaril življenje in užival tu in sedaj, probleme vržeš nekam v prihodnost.

Kako drugi gledate na to? Pa pustimo zdaj neke bližje lokacije, kjer si lahko v 4 urah z avtom kadarkoli doma... recimo, da je govora o neki večji razdalji, kjer potovanje z avtom traja pol dneva ali več.


Pravilno si ugotovil, ni vse super v tujini. Vedno si tujec (za Nemce si balkanec), za vse si sam, "prijatelji" v tujini so zacasni, po vec letih (+5 let) se tudi v SLO ogromno stvari spremeni in s starimi prijatelji izgubis stike, dobijo druzine, se odselijo v drug kraj, vsi se postarate, nekateri umrejo... itd. Nemcija je precej mentalno strupena - bognedaj da razmisljas izven njihovih pravil, neverjetno hladni ljudje, arogantni, shadenfreudovski, ksenofobni, rasisticni, problemi z islamom, brezdomci, ilegalni migranti na ulicah...

Kayzon ::

Govoris ko da je slovenski narod bog i batina glede odnosov in druzbe hehe.

Boomerang ::

Jaz imam znanca, ki že dobro desetletje kot programer dela v San Franciscu (btw eno najdražjih mest). Če bi se ta trenutek vrnil v Slo, bi brez problema dobil delo kjerkoli - in to dobro plačano (glede na plače pri nas). Pač nima vsak v CV-ju nanizanih firm iz Silicon Valley. Ampak on raje vztraja v SA in se pohvali s tem, da si je končno lahko privoščil dober sidehustle. To je podobno, kot bi pri nas rekel, da si končno v Ljubljani našel stanovanje, ki je vredno najema. Kakorkoli obrneš, je to nekaj začasnega, kar nikoli ne bo tvoje.

Jaz (v primerjavi z njegovo plačo) zaslužim precej manj, a še zmeraj nadpovprečno in sem takorekoč tik pred nakupom svoje nepremičnine. Sem v Slo, kjer imam svoje veselje. Kljub temu vsake toliko časa delam za kakšno tujo firmo in če je treba za neko krajše obdobje skočim v tujino. Ravno prav, da občasno zamenjam okolje in si ogledam kak nov kraj. Mislim, da je živeti doma in delati za tuje firme najboljša kombinacija - ničesar ne zamujaš, delo pa je bolj plačano kot ga plača kakšna domača firma.

Da bi pa kar spakiral in se za 20 let preselil nekam stran, mi je nepredstavljivo... razen, če bi bil pol leta doma, pol leta v tujini, ampak ponavadi to ne funkcionira tako. Na koncu se je treba vprašati, ali toliko večji zaslužek res odtehta vse to, kar si v tem času zamudil. Pač, ni vse v denarju.

bizgech ::

pegasus je izjavil:


V tujini je tvoje delo spoštovano in cenjeno, kar ti pokažejo tako z osebnim odnosom kot z plačo. V domačih krogih si pa tisti, ki štrli ven iz povprečja in te potem tepejo z uravnilovko, tako ali drugače. Hvala lepa.


Tudi v domačih firmah te lahko spoštujejo in cenijo, samo treba je pokazati koliko si sposoben in kje so meje. Firma mora jasno vedeti, kaj bo s tvojim odhodom v drugo firmo izgubila in koliko ji lahko doprineseš. Po rokah te pa res nihče ne bo nosil. Dokler grem enkrat ali dvakrat na teden v pisarno (drugo oddelam doma) in vsake toliko časa napredujem, je to dober izkoristek časa in smo vsi veseli.

Invictus ::

Ja, delo v tujini zna biti plačano več. Kakor kje seveda. Nemčija, lahko si res dobro plačan, ampak v povprečju plače niso bogve kaj.

Preveri tudi stroške življenja. Zahod je precej dražji pri nekaterih stroških, če hočeš živeti v nekih bolj urbanih centrih v večjih mestih, ceneje izven, vendar to pomeni eno urno dnevno migracijo v eno smer.

Najboljša opcija je še vedno normiran s.p., remote job, dokler EU še obstaja. Namreč za precej služb se zahteva, da bivaš vsaj 5 let v EU. Sploh, če se gre za kritično infrastrukturo.

Če se boš selil, si določi državo, kjer boš bival. Na podlagi life styla, stroškov, davkov, itn,...

Seveda je vse tudi odvisno od tega ali imaš familijo ali ne. Potem pride v igro žena (ali je zaposljiva v tujini), otroci (kako je z vrtci, šolami, otroškimi dodatki).

Je pa vse odvisno od tvoje izobrazbe in znanja. ZA IT tako ni problem, za marsikatero drugo znanje pa tujina ni nič boljša kot Slovenija, sploh če vzameš vse skupaj v račun.

BTW. treba je tudi vedeti zakaj so nekje plače tako visoke.

V SF področju so plače visoke, ker so stroški življenja visoki. Tam komaj preživiš s 100k letne plače. Plus ZDA so specifične, ker vedno objavijo bruto plačo, malokdo pa ve, da je posameznik ravno tako obdavčen v ZDA kot pri nas...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

feryz ::

pegasus je izjavil:

V tujini je tvoje delo spoštovano in cenjeno, kar ti pokažejo tako z osebnim odnosom kot z plačo. V domačih krogih si pa tisti, ki štrli ven iz povprečja in te potem tepejo z uravnilovko, tako ali drugače. Hvala lepa.
To je pa taka norost, da večjo težko izustiš. V tujini si še 10x večji suženj, kot doma. Navadna smet.
Če si doma ne znaš izboriti spoštovanja, plače in odnosa, si ga boš zunaj še toliko težje.
Da so pa take in drugačne firme, taki in drugačni šefi, tako pri nas kot v tujini, je pa vsem jasno.

harvey ::

To je pa taka norost, da večjo težko izustiš. V tujini si še 10x večji suženj, kot doma. Navadna smet.
Če si doma ne znaš izboriti spoštovanja, plače in odnosa, si ga boš zunaj še toliko težje.
Da so pa take in drugačne firme, taki in drugačni šefi, tako pri nas kot v tujini, je pa vsem jasno.

Zelo drži, razmere za delo v tujini, ko daš vse na tehtnico - vse stroške in prihodke, niso prav izstopajoče. V letih, ko si si zgradil hišo/stanovanje v tujini, in potem res živel kot jack so bolj kot ne minili. Je pa dobro, da greš v svet, da vidiš kako se tam vrti življenje, da ni vse samo domači kvart in prvi buffet ter jamranje, kako se nič ne da.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

Invictus ::

pegasus je izjavil:


V tujini je tvoje delo spoštovano in cenjeno, kar ti pokažejo tako z osebnim odnosom kot z plačo. V domačih krogih si pa tisti, ki štrli ven iz povprečja in te potem tepejo z uravnilovko, tako ali drugače. Hvala lepa.

Ni nujno. PŠač odvisno s kom delaš.

Indijski managerji se do vseh podrejenih obnašajo kot da so njihovi služabniki/sužnji. Sem zdaj popolnoma ponorel v službi, praktično do nivoja da jim steram v 3PM, pa je zdaj malo bolje. Ker tajnica enemu fucking Indijcu pa ne bom...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

pegasus ::

Vidiš, meni ni treba nič noret. Sem v mehurčku svetovne smetane in to se zelo pozna.

Invictus ::

Verjamem, tud sam sem že delal v takih ekipah.

Sam za 2-3 ure dela dnevno sem dobro plačan, pa malo sranja prebavim...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

bizgech ::

A imate vsi tako mehko kožo, da vas takoj prizadane odnos?
Pri meni je komunikacija znotraj ekipe top. Če ga gledam komunikacijo s strankami/partnerji, sem vsak teden 2x ali 3x deležen kakšnih opazk. Ampak, who cares?! Dokler je firma z mano zadovoljna in imam kolikor-toliko zaslužek, me drugo ne briga. Svojega trenutnega lajfa ne grem menjat zaradi ene take norosti.

CrniPanter ::

Imam prijatelje in sorodnike ki so se preselili v tujino, imam tudi sam ogromno izkusenj iz prezivljanja kar veliko casa v tujini (ZDA, zahodna evropa) in na koncu dneva ostajam mnenja, da dobro placano sluzbo in nivo zivljenja ki ti le ta omogoca v Sloveniji tezko premaga karkoli drugega.

Če si nekje 2500 - 4000 neto v Sloveniji, ti ne bo nikoli nic hudega. Varno je, čisto, ni še tezav glede obogatitve z migranti, podnebje je ok, narava super, hitro si kjerkoli hoces, skoraj vsi ljudje ki mi karkoli pomenijo in zelim z njimi prezivljati cas so tukaj...

Po mojih izkusnjah hocejo na vsak nacin iz drzave ponavadi ljudje ki se tukaj pocutijo zavrnjene, spregledane, prezrte in pogosto nimajo nekega socialnega zivljenja in kroga tukaj, potem pa je tujina tisti biser kjer bodo pa ljudje zagotovo spoznali kako izjemni so in kako se jim je tukaj godila krivica. Ponavljam... NISO seveda vsi zaradi tega šli za priložnostmi izven Slovenije ampak tisti ki so skoraj bolestno to želeli pa so bili v teh gabaritih.

Glede na ljudi ki jiih osebno poznam, priznajo da sicer glede kariere je pac vec priloznosti, denarja, ne nujno pa dejansko visja kvaliteta zivljenja.

BlaY0 ::

pegasus je izjavil:

Vidiš, meni ni treba nič noret. Sem v mehurčku svetovne smetane in to se zelo pozna.

No no, kar počasi, ne vem če si ravno pravi da v tem kontekstu talaš nasvete. Se mi zdi da je tvoj način življenja in dela čisto poseben ;)

pegasus je izjavil:

V tujini je tvoje delo spoštovano in cenjeno, kar ti pokažejo tako z osebnim odnosom kot z plačo. V domačih krogih si pa tisti, ki štrli ven iz povprečja in te potem tepejo z uravnilovko, tako ali drugače. Hvala lepa.

V koliko firmah v tujini si pa do zdaj dela da to veš? Ti kar jaz povem, v nobeni. Mednarodni inštituti financirani s strani držav članic ne štejejo ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Kayzon ::

CrniPanter je izjavil:

Imam prijatelje in sorodnike ki so se preselili v tujino, imam tudi sam ogromno izkusenj iz prezivljanja kar veliko casa v tujini (ZDA, zahodna evropa) in na koncu dneva ostajam mnenja, da dobro placano sluzbo in nivo zivljenja ki ti le ta omogoca v Sloveniji tezko premaga karkoli drugega.

Če si nekje 2500 - 4000 neto v Sloveniji, ti ne bo nikoli nic hudega. Varno je, čisto, ni še tezav glede obogatitve z migranti, podnebje je ok, narava super, hitro si kjerkoli hoces, skoraj vsi ljudje ki mi karkoli pomenijo in zelim z njimi prezivljati cas so tukaj...

Po mojih izkusnjah hocejo na vsak nacin iz drzave ponavadi ljudje ki se tukaj pocutijo zavrnjene, spregledane, prezrte in pogosto nimajo nekega socialnega zivljenja in kroga tukaj, potem pa je tujina tisti biser kjer bodo pa ljudje zagotovo spoznali kako izjemni so in kako se jim je tukaj godila krivica. Ponavljam... NISO seveda vsi zaradi tega šli za priložnostmi izven Slovenije ampak tisti ki so skoraj bolestno to želeli pa so bili v teh gabaritih.

Glede na ljudi ki jiih osebno poznam, priznajo da sicer glede kariere je pac vec priloznosti, denarja, ne nujno pa dejansko visja kvaliteta zivljenja.


Ampak zakaj je tako tezko razumeti da se ljudje ki imajo znanje pac cenijo do te mere da so pripravljeni v tujino kjer lahko dobijo 2-3 vec kot zasluzijo v sloveniji.

Scaramouche3 ::

Kayzon je izjavil:


Ampak zakaj je tako tezko razumeti da se ljudje ki imajo znanje pac cenijo do te mere da so pripravljeni v tujino kjer lahko dobijo 2-3 vec kot zasluzijo v sloveniji.


Pa sej to je normalno, gre se tudi,da hočejo investirati v delnice in nepremičnine, sploh če sta par in imata 2-3k mesečno!

BlaY0 ::

harvey je izjavil:


Zelo drži, razmere za delo v tujini, ko daš vse na tehtnico - vse stroške in prihodke, niso prav izstopajoče. V letih, ko si si zgradil hišo/stanovanje v tujini, in potem res živel kot jack so bolj kot ne minili. Je pa dobro, da greš v svet, da vidiš kako se tam vrti življenje, da ni vse samo domači kvart in prvi buffet ter jamranje, kako se nič ne da.

This!

Ko/če se seliš ven je treba v obzir vzeti kompleten "paket". Če si sam, brez obveznosti, lahko kar takoj greš, sploh ni noben problem, če ne drugega bo to res dobra izkušnja, ki ti definitivno ne bo škodila in jo boš kasneje lahko delil z ostalimi... če gre lahko en Bosanec s poklicno šolo, brez znanja kateregakoli svetovnega jezika in se tam znajde čisto OK, potem so tvoje možnosti v končni fazi vsaj enake, če ne ene 50x boljše. Če imaš že družino zna biti malo bolj komplicirano in zahteva malo več predpriprav, razen če res ne dobiš sanjske ponudbe "all inclusive". Poleg tega je treba omeniti, da je kvaliteta življenja v Sloveniji na precej zavidljivem nivoju, Slovenci pa smo na splošno eni veliki jamrači pa nam v bistvu sploh ni nič hudega. V tem kontekstu ne bi bil rad recimo Hrvat, ker oni pa iz svoje države dejansko bežijo, tudi tisti, ki praktično nič ne znajo.

Skratka kot rečeno, na odhod v tujino moraš gledat kot na nabiranje življenskih izkušenj, saj nisi pod pritiskom eksistencialnega problema. Dobil boš dober vpogled v to koliko si dejansko vreden, in boš kasneje tudi lažje postavljal svojo ceno ter si zastavljal višje cilje, pa tudi če po parih letih prideš nazaj.

Kar se pa tiče socializacije... ne vem zakaj si v tujini ne bi mogel najti novih prijateljev in kljub razdalji ohranjati stikov s starimi. Ne vem zakaj te zdajšnji prijatelji ne bi mogli obiskati v tujini in potem novi v Sloveniji, ko pač enkrat prideš nazaj?

pegasus ::

BlaY0 je izjavil:

V koliko firmah v tujini si pa do zdaj delal da to veš?
Delal ne, sodeloval prek eu projektov z nekaj zanimivimi, sedaj pa že tri mesece na low intensity iščem šiht. Tisti, ki se hočejo pogovarjati z mano, zaključijo, da me ne morejo plačati tolk, kot se jim zdim vreden, še preden jim začnem moja pričakovanja razlagat. Pa so to tako inštituti, multinacionalke in startupi. Kar zanimivo ...

Invictus ::

bizgech je izjavil:

A imate vsi tako mehko kožo, da vas takoj prizadane odnos?

Imam zelo trdo kožo, sam ti Indijci so poseben karakter.

Vsi so managerji, pri njih to pomeni, da ne delajo več. Smo še gobcajo, sestankujejo in iščejo žrtev, da ji poturijo taske in kar je najbolj pomembno, ODGOVORNOST.

V moji ekipi je trenutno cel kaos, kar je posledica totalno nesposobnih, nemških managerjev. Ne znata vzpostaviti nekega reda, nič dokumentirati, kljub Jiri in Confluenci, ni taskov in dokumentacije. Ker sta sama poistovetila indijsko managersko miselnost. Niti rednih tedenskih sestankov ekipe nimamo, so neki dnevni meetingi, ki so neuporabni, ker non stop en in isti folk jamra, da mu laptop ne dela...
Indijci so pa muti-vode in se izogibajo dela kot hudič križa. Takoj, ko je nek problem, skličejo milijon sestankov, kjer je cel kup folka, ki se seveda ne odloči nič. Na koncu vprašajo mene, kaj bi naredil, jaz pa rečem, da je odločitev "above my pay grade" :D. Moraš paziti, da se preveč ne izpostaviš, ker te ob problemih takoj namočijo kot krivca...

Sam imam enega sogovornika, s katerim včasih kaj rešujeva skupaj, vse ostalo je nesposobno. Čeprav znajo vse...

Potem je še probolem, da je večina ekipe "off-shore" v Indiji, nad katerimi moj šef nima absolutno nič kontrole, tam pa se taski spet izgubijo v množici neodločitev in sestankov. Plus nesposobni managerji, ki so tehnično slabo podkovani. Sem jih že parkrat prijazno pošolal in povedal indirektno, da nimajo pojma. Zadeve, ki bi bile rešljive v parih dneh, se rešujejo tedne in mesece. Nekaj je sigurno kriva stranka, ampak za vse pa tudi ne. Odobreni projekti s strani stranke ravno tako niso narejeni v nirmalnem času.

Ampak sem pogruntal sistem, in zdaj plavam v tej greznici...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

MIHAc27 ::

Je en razlagal, kako dela v kaliforniji. 6000$ mesečne plače. Pol da za najem, četrtino pa za hrano/stroške. Okol 1000 mu ostane mesečno.

Invictus ::

Verjamem, moj bivši šef je plačeval 6000 USD že leta nazaj za najem hiše. Da bi kupil že takrat, mission impossible...

Tam brez plače 1200k letno ne moreš živeti. Raje 150k...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Eduardo ::

Tu pač ni možno posploševati. Večina kar jih jaz poznam po tujini ohranjajo stike s Slovenskimi prijatelji na podobnem nivoju, koj jih v Sloveniji drug z drugim, če nisi ravno sosed.

Sebe pa ni možno dati kot primer, bi bilo treba najti kakšno statistiko koliko se jih vrne in zakaj. Jaz imam občutek, da je tujina za tiste katerih v Sloveniji ne spustijo niti blizu korita, so pa sposobni, ker je le večji trg in najdeš nekaj kjer niso 90% veze in poznanstva.

MIHAc27 je izjavil:

Je en razlagal, kako dela v kaliforniji. 6000$ mesečne plače. Pol da za najem, četrtino pa za hrano/stroške. Okol 1000 mu ostane mesečno.


Recimo tak podatek ne pomaga. To ne pove čisto nič drugega kot pa, da nekomu ne uspe dobro služit, kar pa zagotovo ni pravilo za ZDA. Jaz pa poznam enega, ki je techlead na enem od večjih SW podjetij in ima menda že več ko 0.5mio USD letno. In kaj sedaj? Vsi v ZDA?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Eduardo ()

Invictus ::

Ne hvala za ZDA, sem že prestar.

In za 14 dni dopusta letno, kjer te non stop kličejo plus 12 urni delovniki...

Ni več zame :D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Kayzon ::

MIHAc27 je izjavil:

Je en razlagal, kako dela v kaliforniji. 6000$ mesečne plače. Pol da za najem, četrtino pa za hrano/stroške. Okol 1000 mu ostane mesečno.


Kalifornija sinko,najdrazi state v americi. Mam kolega ki dela v Chicagu za 130k in pravi d lepo zivi z druzino.

BlaY0 ::

pegasus je izjavil:

BlaY0 je izjavil:

V koliko firmah v tujini si pa do zdaj delal da to veš?
Delal ne, sodeloval prek eu projektov z nekaj zanimivimi, sedaj pa že tri mesece na low intensity iščem šiht. Tisti, ki se hočejo pogovarjati z mano, zaključijo, da me ne morejo plačati tolk, kot se jim zdim vreden, še preden jim začnem moja pričakovanja razlagat. Pa so to tako inštituti, multinacionalke in startupi. Kar zanimivo ...

No vidiš, kar se odnosov tiče zaenkrat ne veš skoraj nič. Dokler nisi tam in na lastni koži ali pa vsaj iz prve roke ne izveš kakšen odnos imajo do tebe pa tudi do ostalih, ne moreš sodit in primerjat s Slovenijo.

V končni fazi je enako kot v SLO... najprej brcaš in se komolčiš, poskušaš prilezt nekam, če vidiš da ne bo šlo, se parkiraš nekam kjer si čim manj izpostavljen in živiš dalje. Zaslužiš sicer lahko precej več glede na potrebe, kvaliteta življenja pa ni boljša. Zdaj koliko časa vztrajaš v tem je odvisno od tvojega načina življenja. Če je vključena še družina, je pa itak tu potrebno upoštevati še nebroj drugih kompromisov.

BlaY0 ::

Invictus je izjavil:


Indijci so pa muti-vode in se izogibajo dela kot hudič križa. Takoj, ko je nek problem, skličejo milijon sestankov, kjer je cel kup folka, ki se seveda ne odloči nič...

To tudi jaz opoažam... pač šli bi se kastni sistem. Preden se jih "razkrinka" mine leto ali dve, potem iščejo novo službo. In tako vsako leto do dve. Skratka pojma nimajo njihov "virtualni" CV izkušenj je pa maksimalno nabildan, delali so že povsod in vse in imajo neskončno "izkušenj"...

Eduardo je izjavil:


Sebe pa ni možno dati kot primer, bi bilo treba najti kakšno statistiko koliko se jih vrne in zakaj. Jaz imam občutek, da je tujina za tiste katerih v Sloveniji ne spustijo niti blizu korita, so pa sposobni, ker je le večji trg in najdeš nekaj kjer niso 90% veze in poznanstva.

Absolutno se strinjam s tem. Slovenec ne gre ven zaradi eksistencialnih problemov. Zdaj a ga bodo v tujini spustili bližje koritu je vprašanje za milijon dolarjev, definitivno pa je izpostavljen večjemu trgu in so že zaradi tega možnosti malenkost večje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Eduardo ::

BlaY0 je izjavil:


Absolutno se strinjam s tem. Slovenec ne gre ven zaradi eksistencialnih problemov. Zdaj a ga bodo v tujini spustili bližje koritu je vprašanje za milijon dolarjev, definitivno pa je izpostavljen večjemu trgu in so že zaradi tega možnosti malenkost večje.


Ob meji že hodijo tudi zaradi eksistencialnih problemov. Ampak to verjetno ni v debati glede na to katere minuse predvideva OP. Za tiste, ki pa gredo zaradi tega, ker jih imajo v Sloveniji grdo, pa je situacija skoraj sigurno taka, da imajo ponudbo, ki že sama v veliki meri garantira, da ne bo deležen enake obravnave kot doma.

Imam pa občutek, da v tujini ostajajo predvsem tisti, ki ne gredo predaleč. Tisti so take dvoživke, ki koristijo vse benifite obeh držav, do rojstnega kraja pa niti nimajo dlje kot bi imeli kje v Sloveniji. Kar dosti pa opažam, da nazaj pridejo taki, ki so šli bolj daleč. Nekje Nemčija in naprej.

BlaY0 ::

Eduardo je izjavil:


Ob meji že hodijo tudi zaradi eksistencialnih problemov...

Ja, to ne gre v kontekst OP-ovega vprašanje. Ti ljudje samo delajo tam, živijo pa še vedno v SLO. Redki so pri nas, ki se prav izselijo dejansko zaradi eksistencialnih problemov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Invictus ::

Marsikdo se preseli v tujino, pa ima potem tam eksistencialne probleme. Sploh kaki družboslovci znajo opravljati nizko plačana dela, pa je malo težko štukat iz meseca v mesec. Spoznal take v Hamburgu. Ni tujina samo med in mleko...

Jih precej pride tudi nazaj, sam o teh se ne govori... Ker jih imajo vsi za luzerje, sploh tisti, ki so še vedno pri mamici pod kiklo.

Tudi IT, recimo v Nemčiji, ni za vsakogar zlata jama... Ko sešteješ stroške in socialni faktor, narediš kalkulacijo s plačo in ostalimi zadevami, je dostikrat bolje ostati kar doma...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Genetic ::

Eduardo je izjavil:


Ob meji že hodijo tudi zaradi eksistencialnih problemov...


Ne zaradi eksistencialnih problemov. Za enako delo in voznjo na sever 60km (Graz) dobis 2x vec, kot ce se vozis 60km (Celje) na jug.
Poglej si vse te Nemce, ki zivijo ob meji, delajo pa v Svici oziroma Luksemburgu. Preprosta ekonomska racunica.

ivanuscha ::

Jaz živim v Avstriji, imam plačo x3 napram Sloveniji. Okolje in kultura sta podobna, tako da je dosti domače. Je pa res da kakokrkoli obrneš, si v tujini vedno tujec. Če imaš dobro socijalno okolje doma in vredu plačo, se v tujino sigurno ne splača. Slovenija je kljub temu super država, predvsem pa naš dom.

Eduardo ::

Genetic je izjavil:

Eduardo je izjavil:


Ob meji že hodijo tudi zaradi eksistencialnih problemov...


Ne zaradi eksistencialnih problemov. ....


Pravim tudi?! Je razlika.

Gambino ::

Imam kar nekaj ljudi, ki delajo oz so delali v tujini.

Sodelavec, ki je šel s svojo partnerko delt na nizozemsko, sedaj star nekaj čez 30. let imata svojo bajto, avto in delata v uglednih dobro plačanih fermah. Oba sta inteligentna in delata na karieri, on dip. inženir elektrotehnike ona pravnica.
Imam sestrično, ki je šla s partnerjem delat v avstralijo, kjer se je še dodatno izšolala na eni od znanih univerz v Queensland, Brisbane. Imela sta neko hiško ne nekem otoku tam, pa sta se po cca slabem desetletju preselila za kratek čas na švedsko, nato pa nazaj v Slovenijo, kjer sta si kupila stanovanje.
Po ženini strani so skoraj vsi sorodniki odšli v nemčijo v okolico FriedrichHafna oz okolico Bodenseea, tam so si vsi zgradili hiše in nikdar od tam ne bodo šli!
Imam teto, ki je delala dobro desetletje v Švici in se vrnila nazaj.
Brat, ki je doktor ekonomije s solidno plačo za slovenske razmere (6500E bruto) je dobil, kar nekaj ponudb iz tujine, ena od njih je bila tudi iz Nemčije za 191kE letne plače, pa jo je vseeno zavrnil.

Tako da je je zgodb malo morje, zakaj ljudje gredo in zakaj nekateri pridejo nazaj nekateri pa ne.

BlaY0 ::

Gambino je izjavil:


Po ženini strani so skoraj vsi sorodniki odšli v nemčijo v okolico FriedrichHafna oz okolico Bodenseea, tam so si vsi zgradili hiše in nikdar od tam ne bodo šli!

A to že družine ali posamezniki, ki so si potem tam ustvarili družine?

Gambino ::

BlaY0 je izjavil:

Gambino je izjavil:


Po ženini strani so skoraj vsi sorodniki odšli v nemčijo v okolico FriedrichHafna oz okolico Bodenseea, tam so si vsi zgradili hiše in nikdar od tam ne bodo šli!

A to že družine ali posamezniki, ki so si potem tam ustvarili družine?


Prvo posamezniki, potem so prišli pa še ostali za njimi.

BlaY0 ::

Aha, se pravi v končni fazi so bile družine preseljene tja čisto slovenske? Zanimivo.

feryz ::

Verjetno sem jaz eden redkih, ki se zaveda, da bi zunaj zagotovo živel slabše in "zaslužil" oz. bolje rečeno, bi si privoščil mnogo manj kot v Sloveniji.
Se mi pa vsaj ni treba lagati, kako bom kam spizdil in koliko boljše je tam.

Drugače jih poznam polno, ki so zbrisali in zdaj občasno pridejo dol.
Ampak niti za enega ne morem potrditi, da mu je boljše kot meni. Pa zagotovo, vsaj na papirju, zaslužijo mnogo več kot jaz.
Recimo moj bivši zaposleni mi hodi redno kazat plačilno, med 5 in 6 jurjev švicarjev neto dobi. Ampak za kofe mi ni še dal.
Tudi nočem da mi da, ker tiste pol ure samo jamranje poslušam.

LeQuack ::

Norvežani so bogati, Slovence pa je zgolj sram
Dve državi. Ena je dejansko bogata in uživa visok standard, druga pa o tem le sanja in bi ga najraje prepovedala.

https://www.finance.si/norvezani-so-bog...
Quack !

pegasus ::

Živeti "bolje" / "slabše" je strašansko subjektivna zadeva. V moji situaciji je edina reč, ki bi jo klasificiral kot slabša, oddaljenost do prvih resnih hribov. Vse ostalo pa je rahlo do močno bolje kot npr. v Ljubljani.

Boomerang ::

BlaY0 je izjavil:

Kar se pa tiče socializacije... ne vem zakaj si v tujini ne bi mogel najti novih prijateljev in kljub razdalji ohranjati stikov s starimi. Ne vem zakaj te zdajšnji prijatelji ne bi mogli obiskati v tujini in potem novi v Sloveniji, ko pač enkrat prideš nazaj?


Saj prijatelje si lahko poiščeš kjerkoli. Samo ko se preseliš (kamorkoli že - ali v tujino ali domov), se bo družba počasi razšla... čedalje težje boš dobil nekoga, ki bo imel čas.

Veš kako je z obiski? Jaz sem se preselil samo 50 km stran (sosednje mesto) pa sem bil že predaleč - je bilo težko najti čas. Še ko so bili prijatelji v moji bližini, so prišli zaradi opravkov in se je vedno mudilo. Zdaj pa si predstavljaj ohranjanje stikov na razdalji 500 ali 1000 km.

BlaY0 ::

Boomerang je izjavil:


Saj prijatelje si lahko poiščeš kjerkoli. Samo ko se preseliš (kamorkoli že - ali v tujino ali domov), se bo družba počasi razšla... čedalje težje boš dobil nekoga, ki bo imel čas.

To se lahko dogaja (in tudi se) tudi če se nikamor ne seliš, tako da dejansko problem ni v sami selitvi.

feryz ::

LeQuack je izjavil:

Norvežani so bogati, Slovence pa je zgolj sram
Dve državi. Ena je dejansko bogata in uživa visok standard, druga pa o tem le sanja in bi ga najraje prepovedala.

https://www.finance.si/norvezani-so-bog...
Lahko da so Norvežani "bogati" ampak nikoli ne bi menjal z njimi.
Zadrgnjen folk, ki niti tiste 3 mesece poleti ni dobre volje. Preostali, zimski del leta, pa so itak čemerni in sami sebi odveč.
Skandinavci to rade volje priznavajo. Da bi spizdili nekam dol na toplo, med vesele ljudi, če bi se pokazala prilika.

BlaY0 ::

pegasus je izjavil:

Živeti "bolje" / "slabše" je strašansko subjektivna zadeva. V moji situaciji je edina reč, ki bi jo klasificiral kot slabša, oddaljenost do prvih resnih hribov. Vse ostalo pa je rahlo do močno bolje kot npr. v Ljubljani.

Daj kakšen primer za ta "bolje". Kaj je v tvojem primeru recimo "močno bolje".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Utk ::

Marsikomu se enostavno ne da...
Če v Sloveniji zaslužiš 1500-2000-2500 neto na mesec, delaš od 7h do 15h, kaj točno ti fali?
Ne da je to neka bogatija, daleč od tega, ampak kolk vidim, ljudem nič kaj dost ne manjka. Če so kolk tolk "pametni" (ne alkoholiki in podobno).
Ok, nekateri hočejo dosečt kaj več, hvala bogu, srečno...
Ampak če ne, bi moral it preklet dober razlog, da bi šel na drug konc sveta.

pegasus ::

BlaY0 je izjavil:

Kaj je v tvojem primeru recimo "močno bolje".
Ravno odsotnost tega, kar folk tu jamra da ne more brez: neko druženje izven delovnega časa. V slo so vedeli, da tega ne maram, pa so me vseeno nekaj cukali za rokav ves čas, tukaj je mednarodno okolje na delovnem mestu in relativno mednarodno tudi v domačem bloku, nihče se ne vtika vate in to mi je kot introvertirancu izjemno pomembno. Rabim svoj mir in tu ga dobim več kot doma.

Kodrnusa ::

Hipotetično: enaka plača tukaj ali v tujini? Nihče se ne bi preselil...
Se pravi, edino razlog preseljevanja je denar, se pravi gredo v tujino ljudje, ki jim tukaj nekaj manjka.
Sam ne bi šel nikoli v tujino živet. Rad potujem po svetu, ampak dom, druzina, prijatelji (nekateri se iz otrostva), babice so nenadomestljivi.
Potem je pa tu se socialna varnost, zdravstvo, šolstvo, nizka stopnja kriminala, ugodna geografska lega naše države.. Bi pa zamenjal vse politike , leve in desne :)

Eduardo ::

Potem se ne moreš seliti. Če hočeš redno videti babico živiš pri babici.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Selitev v tujino/Nemcijo?!? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13524883 (18417) PrimoZ_
»

Delo v tujini nasveti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18751306 (21442) DOOM_er
»

Vrnitev iz tujine (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11924345 (19226) dope1337

Več podobnih tem