» »

Selitev v tujino/Nemcijo?!?

Selitev v tujino/Nemcijo?!?

1 2
3
»

Invictus ::

BorutO je izjavil:


Moj cilj nikoli ni bil kariera, ampak družina, zato sem z nekaj čez jurja zelo zadovoljen s plačo.

Svašta, ljudje še vedno mislijo, da dobra plača in familija ne gresta skupaj ?!?!?!

Hlapčevska sila je tudi močna v Sloveniji >:D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Magic1 ::

Zabluzili ste. Koliko je veliko denarja, je čisto odvisno od osebe. Johnny Deep tudi zasluži kar nekaj miljončkov vsako leto pa mu finančnik govori, da mora bolj šparat (ali več delat), ker je v minusu. Za Pahoraja je 4k€ premalo, nekdo drug pa normalno živi z minimalcem... Eni imajo pač občutek zadovoljstva, če veliko zapravijo in potem je vedno premalo denarja.
Magic

BlaY0 ::

Invictus je izjavil:


Hlapčevska sila je tudi močna v Sloveniji >:D.

Niti ne... v SLO je večina lastnikov. Če si lačen v svojem stanovanju ne pomeni da si hlapec, ampak da si neumen.

jype ::

BorutO je izjavil:

me moti multi kulti,
Ubožec. Si že pomislil, da bi tožil starše, ker so te narobe vzgojili?

janig ::

Ne vem zakaj noce zivet v nemskem kalifatu8-O:|

jype ::

V kalifatu skinheadi hodijo po mestu in pretepajo naključne ljudi, ki še imajo lase?

m0LN4r ::

BlaY0 je izjavil:

m0LN4r je izjavil:


Jih ne rabim, ker imam wakelake 2km od hise za 1eur.

Se pravi v nemške terme ne hodiš ker imaš wakelake za bajto, v SLO terme pa hodiš ker?

Nimam bolsga za delat, ko sem doma
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Invictus ::

BlaY0 je izjavil:

Invictus je izjavil:


Hlapčevska sila je tudi močna v Sloveniji >:D.

Niti ne... v SLO je večina lastnikov. Če si lačen v svojem stanovanju ne pomeni da si hlapec, ampak da si neumen.

Nisi razumel ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

blabla80 ::

Zmeni se z tem sorodnikom da pri prošnjah za službe uporabljaš njegov naslov, pa da ti kupi pri Aldiju al pa nekje eno nemško prepaid mobilno številko.
Jaz sem poslal 12 prošenj, 9 z slovenskim naslovom - vse negativno, ter 3 z nemškim - od tega sem pri dveh bil vabljen na razgovor in se pri enem od teh zaposlil.

Če boš šel v kakšno manjše podjetje (recimo 10-20 ljudi) je zelo velika verjetnost da bo znanje nemščine pogoj.
Če boš šel v kako veliko podjetje ali koncern, kateri deluje tudi mednarodno - je velika verjetnost da bo dovolj zgolj znanje angleščine.
Delam v koncernu z 70k+ zaposlenimi, ter smo v ITju imeli kar precej tujcev brez znanja nemščine, katerim je firma potem organizirala tečaje nemščine (v službenem času).

Sno0py ::

blabla80 je izjavil:

Zmeni se z tem sorodnikom da pri prošnjah za službe uporabljaš njegov naslov, pa da ti kupi pri Aldiju al pa nekje eno nemško prepaid mobilno številko.
Jaz sem poslal 12 prošenj, 9 z slovenskim naslovom - vse negativno, ter 3 z nemškim - od tega sem pri dveh bil vabljen na razgovor in se pri enem od teh zaposlil.

Če boš šel v kakšno manjše podjetje (recimo 10-20 ljudi) je zelo velika verjetnost da bo znanje nemščine pogoj.
Če boš šel v kako veliko podjetje ali koncern, kateri deluje tudi mednarodno - je velika verjetnost da bo dovolj zgolj znanje angleščine.
Delam v koncernu z 70k+ zaposlenimi, ter smo v ITju imeli kar precej tujcev brez znanja nemščine, katerim je firma potem organizirala tečaje nemščine (v službenem času).


Super! Hvala za nasvet bom probal tudi tako.

Bom naredil update cez ene 5 mescev :)

Invictus ::

blabla80 je izjavil:

Zmeni se z tem sorodnikom da pri prošnjah za službe uporabljaš njegov naslov, pa da ti kupi pri Aldiju al pa nekje eno nemško prepaid mobilno številko.

Najbolj pameten nasvet v celem letu na Slo-Tech :)...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BlaY0 ::

Invictus je izjavil:

BlaY0 je izjavil:

Invictus je izjavil:


Hlapčevska sila je tudi močna v Sloveniji >:D.

Niti ne... v SLO je večina lastnikov. Če si lačen v svojem stanovanju ne pomeni da si hlapec, ampak da si neumen.

Nisi razumel ;).

Sem sem, samo sem zanalašč zaspinal zadevo... ker v končni fazi smo hlapci vsi. Odvisno s katerega zornega kota gledaš... po zgornjem sva hlapca recimo midva.

blabla80 je izjavil:


Jaz sem poslal 12 prošenj, 9 z slovenskim naslovom - vse negativno, ter 3 z nemškim - od tega sem pri dveh bil vabljen na razgovor in se pri enem od teh zaposlil.

Ma ne vem, če je to ravno pokazatelj. Jaz sem poslal 20 prošenj s SLO naslovom, dobil 5 razgovorov in se pri enem od teh zaposlil. Sigurno obstaja nekje nekdo, ki je poslal samo eno prošnjo s SLO naslova in so ga takoj zaposlili. Skratka imamo premajhen "pool" za resno merjenje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

TheBlueOne ::

To glede naslova in stevilke ni slabo. Se je ze nasel tudi kdo, ki je koristil moj naslov. Meni se zdi da izboljsa moznosti, poslabsa pa pogajalsko izhodisce, ce te nujno potrebujejo, ker ne mores jokcat okoli stroskov selitve, da bos nujno potreboval stanovanje in bo iz tega naslova nekoliko drazje.

m0LN4r ::

Znanec, ki je sel iz LEKa v tujino, je prva dva al tri mesce bil v takoimenovanem "hostelu" imas pa se tudi moznost WGja, je zelo razsirjeno.

Je pa velika razlika kje v nemciji si. Midva sva se odlocla, da ne bova v nekem velemestu, ampak rajsi v kakem manjsem kraju, kjer je vse bolj domace in umirjeno. V bistvu je kot prekmurje z mursko, samo bolj razvito in se tudi hitro siri.

Za zacetek je pa itak vseeno, prilagodis se lahko zelo hitro in fleksibilno. Ko si ze enkrat eno leto oddelal v bilokaki nemski firmi imas potem veliko vec moznosti za manever, kot pred tem.

Poanta ni, kot bi eni tu radi prikazali, da ko se preselis zacasno v tujino, da si si stem zapecatil nacin zivljenja in bos avtomatsko vec trosil pa take blodnje. To je vse odvisno od tebe. Imam kr nekaj nemskih sodelavcev, ki so bolj skrti od gorenjca. Mam pa tudi takega, ki se kurbari naokoli in ze tretji teden v mescu zagoni placo.
Hkrati pa uzivas ugodnosti vseh drzav naokoli, noben te ne sili da gres v najbolj fensi frizerski salon vsak mesec v center velemesta.

Dosti srece, ce bos iskal delo med münchen in passau imas direktne vlake in regio karto, pa mam en jogi viska, ce bo sila.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

m0LN4r ::

PS: V sloveniji je cisto isto, urejanje papirjev je katastrofa in ce sam ne mrdnes vcasih, se zna zgoditi da se nic ne zgodi.
Lahk gres k frizerju v center ljubljane ali pa k vaski sosedi.
Hiso si pa lahko das zidat na posten nacin ali pa tako, da pridejo delavci iz madzarske, material nabavis na hrvaskem/madzarskem papirje zrihtas potem ko je ze postavljeno, in imas v treh generacijah koncano bajturino.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

BlaY0 ::

m0LN4r je izjavil:

PS: V sloveniji je cisto isto, urejanje papirjev je katastrofa in ce sam ne mrdnes vcasih, se zna zgoditi da se nic ne zgodi.

V SLO sem jaz zadnjih par let vse reševal "elektronsko". V DE JU pa zgleda še niso imeli računalniškega tečaja in ne vedo kaj je to e-mail ali pa še niso našli "reply" knofa (primer recimo sta Finanzamt in Arbaitsamt). DE JU je veliko veliko bolj potratna in zakrnela kot SLO in vsi DE kolegi mi to potrjujejo.

Bohvar' da imaš kakšne probleme z internetom, telefonijo, štromom ali čim podobnim, vse kar ti lahko v takšnem primeru pomaga, je dober odvetnik oziroma zavarovanje, ki ima vključeno to storitev. Pri anekdotah, ki jih poslušam od nemških kolegov se vedno smejim. Ravno danes je kolega (zopet) omenil češ kakšna banana-republika je tale Nemčija in mi pod nos pomolil en članek iz cajtnga na podobno temo...

m0LN4r je izjavil:


Hiso si pa lahko das zidat na posten nacin ali pa tako, da pridejo delavci iz madzarske, material nabavis na hrvaskem/madzarskem papirje zrihtas potem ko je ze postavljeno, in imas v treh generacijah koncano bajturino.

Saj sem ti napisal, zemljo ti bo redko kdo prodal oziroma bo koštala precej več kot hiša ki jo omenjaš in bo stala na njej. Za dosti hiš ki se prodajajo na ključ boš moral za zemljo okoli nje plačevati "najemnino". Gradnja sama ni problem, njim gradijo Poljaki in Madžari, nam pa Bosanci in Šiptarji, cena je pa potem relativno gledano v primerjavi s plačo enaka. Material... nekje je malo ceneje to, drugje ono, summa summarum je pa približno enako po celi EU.

harmony ::

m0LN4r je izjavil:

Mam pa tudi takega, ki se kurbari naokoli in ze tretji teden v mescu zagoni placo.

Huh, potem ima pa dobro placo.

TheBlueOne ::

Zanimivo, da te teme skoraj vedno zaidejo v vode v smislu katera drzava je boljsa. Naceloma ni boljse ali slabse, isces povsod, gres tja, kjer ti ponudijo to, kar je najbolize tvojim zeljam.

Cisto mozno je dobiti fenomenalno sluzbo v Bosni in totalno sranje v Nemciji, skoda bi bila, da se kdo zaradi teh forumskih posplosevanj odloci za eno ali drugo in ne na podlagi svoje situacije. Drugo je, ce je vprasanje konkretno.

Recimo primerjava davkov pri Bruto 1000EUR ne zanima nikogar, ki gre v tujino, je pa copy paste point tistih, ki hocejo vedno jokcat na isto temo. Tudi birokracija ne, ker koga briga ali bo zanjo porabil 2h na leto ali 20h na leto, ce vse ostalo stima.

Zgodovina sprememb…

BlaY0 ::

Kaj pa je to ostalo? Vedno je za nekoga nekaj najvažnejše, za drugega pa ista zadeva pade pod rubriko "ostalo". Zato sem jaz napisal "kaj bi v DE koga znalo motiti" in sem navedel primere za katere vem, da se folk v SLO precej obregne. S tem sem skušal prikazati da v DE obstajajo enaki problemi kot jih imamo v SLO. Dejanska razlika, ki jo jaz vidim (pri mojem funkcioniranju in mojem načinu življenja) je samo v kupni moči, vse ostalo je subjektivno. Ker pa je kupna moč večja, se pravi se relativno zasluži več, pa folk ni tako znerviran zaradi vsake neumnosti. Ravno par dni nazaj so šefa BfV "kazensko" premestili. Ampak v resnici so ga premestili na bolje plačano delovno mesto z manj dela in nobene odgovornosti. Skratka psi lajajo on se pa smeji dalje...

Kaj je boljše in kaj slabše je jasno relativno, po moje je najvažnejša izkušnja. Lahko greš tudi v drugo smer in na koncu ugotoviš isto... greš za misijonarja za par let nekam v Papuo novo Gvinejo, spiš na tleh, ješ riž, zaslužiš nič ampak prideš potem nazaj boljši človek.

TheBlueOne ::

Ce karikiram kar sem zelel povedati. Tudi iz Nove Gvineje lahko prides bolj bogat in iz Nemcije bolj reven.

Kljucno v smislu teh tem je, kje dobis kaksno sluzbo ti. Karakteristike drzav so naceloma znane, prepucavanja o tem kaj je boljse pa ze malo za casom. Prakticni so samo odgovori na specificna vprasanja, konkretne ponudbe...

Napaka, ki jo dela vecina je, da potem, ker je morda na forumu recimo vec pristasev za Nemcjo vse sile usmeri tja, najbolj pametno pa bi bilo, da isce v celotnem spektru, kjer se jim logisticno izide.

Invictus ::

Fora dela v tujini je, da večina išče razloge zakaj ne bi šla tja delat.

Selitev zahteva predvsem sledeče:

- Da veš koliko se tvoj poklicni profil plačuje v tuji državi. Če tega ne veš, si že na začetku spušil...
- Nekaj vedenja o trgu nepremičnin, da si lahko najdeš/kupiš/najameš nekaj v tvojem budžetu
- Ostale stvari so nepomembne, ker ne stanejo bistveno več kot v Sloveniji, oz. so marsikdaj še cenejše.

Predvsem pa se je dobro seliti, kamorkoli že, potem ko si dobil službo. je kar nekaj zgodb folka, ki so vzeli prihranke, šli v tujo dežele, niso našli službe, spušili vse, in komaj prišli nazaj v Slovenijo.

Tukaj pa se folk predrkava glede malenkosti...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

BlaY0 ::

Invictus je izjavil:


Tukaj pa se folk predrkava glede malenkosti...

Kot rečeno, malenkost zate je lahko big deal za nekoga drugega. Na OP-u je pa da sfiltrira zanj nepomembno solato.

m0LN4r ::

No ja, moje izkusnje so zaenkrat samo pozitivne.

Tudi ko sem imel nesreco z avtom, mi je vse uredila avtohisa skupaj z zavarovalnico, odvetnikom, cenilcem itd. Vseskup naneslo 3500eur, jaz nisem placal nic, se 500eur sem dobil Wertminderung in vse to z dvema telefonskima klicema in dvema emailoma. Uradno zadevo pa sem dobil vse po posti.
V 3 tednih je bil avto popravljen, 4. Teden nakazilo dobil, pa seveda nadomestno vozilo zastonj.
Enako je bilo pri udaru strele, router sem kupil nov in zav. mi je povrnila ceno.
Pri urejanju davkov grem do beraterja 5 minut oddam vse papirje in po posti cez nekaj casa potrdilo, da je vse urejeno placano itd.

Polota bom po letu pa pol tudi Wandlal, samo en email glavnemu sem poslal z izpiskom neuspesnih popravil, ki sem jih tudi dobil takoj po enem klicu k Händlerju. Se izpogajal sem se namesto 65 centov uporabnine 50 centov brez bilokakih komplikacih.

Z zdravstveno tudi nimam nobenih problemov ali komplikacij. Z zavodom za zaposlovanje tudi ne. Prijavil tam v pisarni, odjavil z enim klicem prek telefona.

Pri zavarovanju za avto sem vse uredil v 15 minutah in prevzel tudi bonifikacijo za 10 let iz slovenije brez problema.

Z najemodajalcem tudi ni problemov, ce se kaj pokvari, recimo zamasil se je odtok, ker ni dovolj naklona, je zrihtal v enem tednu.
V predhodu sva imela plesen, zrihtano poleti. Nic ne placujeva za take zadeve dodatno.

V treh letih me je enkrat ustavila policija, spil sem pivo in imel se tudi dva macka brez dokumentov s sabo. Me je policaj samo opozoril in to je blo to.

Ocitno je res ful odvisno kje si, kaksen karakter si in kaj delas. Jaz resno nisem imel se nobenih problemov, pa z papirji tudi tako malo, da vcasih sploh nevem kje jih imam.

Z crypto tudi nisem imel problema na finanzamtu.

Mel sem pa probleme prinas pri odjavi avta, pri menjavi prebivalisca, pri odjavi od davcne, je zena se 3x morala dol neki podpisovat pa je noben ni obvestil, pismo pa je davcna poslala na naslov, ki ga vec sploh ni imela v sistemu. Mel sem probleme s socialno in vzajemno.

Pravim samo za to, ker imam cisto obratno izkusnjo kot Blay0

PS:
Na starem avtu z slovenskimi tablicami, se mi je takrat tukaj razbilo steklo, sem poklical triglav so mi dali neko evropsko stevilko za carglass, sem se odpeljal do nemskega carglassa, so mi ze naslednji dan menjali sajbo, racun poslali triglavu in konc. En klic en podpis, placal spet 0.

Sosede imam tako prijazne, da se sploh nocem ukvarjat s selitvijo blizje mestu, sodelavce so pa tudi zakon. Tako da ne vem. Eni so ocitno imeli kako slabo izkusnjo pa se jim je vse zamerilo.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

BlaY0 ::

Kakšne problem si imel z odjavo avta?

nerro32 ::

m0LN4r je izjavil:

No ja, moje izkusnje so zaenkrat samo pozitivne.

V treh letih me je enkrat ustavila policija, spil sem pivo in imel se tudi dva macka brez dokumentov s sabo. Me je policaj samo opozoril in to je blo to.


To je blo pa močno pivo, da si imel kar 2 mačka >:D

m0LN4r ::

BlaY0 je izjavil:

Kakšne problem si imel z odjavo avta?

Zahtevali so od mene naj jim posljem tablice, ki jih seveda imajo nemci naprimer in nebuloze prve prvste, da jim moram pred odjavo dokazati, da bom avto prijavil v tujini.
No so mi nemci rekli, da to oni uredijo vse avtomatsko, ko ga tam prijavim in da se naj ne sekiram.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

BlaY0 ::

Hmm, pri meni, ko sem ga prijavil v DE, se nič ni zgodilo avtomatsko - avto se v SLO avtomagično ni odjavil, čeprav so mi tako kot tebi v DE rekli, da to oni vse uredijo, ko ga jaz prijavim pri njih. Avto v SLO dejansko moraš odjavit, če ne si v prekršku, ko mu poteče SLO registracija. Ob odjavi jasno plačaš tudi upravno takso, če to delaš na UE, če pa pri pooblaščencu pa ti on zaračuna svojo "storitev". Jaz sem na UE pokazal potrdilo/račun, da sem tablice deponiral v DE in to je bilo to. Edino kar me je motilo je bilo to, da sem moral osebno tja, da so oni ta papir dali na en kup in potem pozabili nanj.

Je imela pa žena "probleme" pri pridobivanju DE vozniškega dovoljenja... 3 tete so od nje zahtevale zdravniško potrdilo, vsaka drugačnega. Skratka isto kot v SLO, če si res ne naštudiraš vsega, te tete na šalterjih rade žejnega čez vodo peljejo. Pa ne zanalašč ampak ker tudi same dostikrat nimajo pojma.

m0LN4r ::

Pravim, da je po mojem zelo odvisno kje si, ker tle ko sm jst torej 60-70km vzhodno od Münchna so po moji oceni, celo prevec prijazni, ce se lahko tak izrazim. Verjetno je v mestih in proti severu res hujse, saj je tam vecja masa ljudi in tudi vec nestrpnih arogantnezev s katerimi se morajo spopadati vsak dan.
To mi je rekel policist iz münchenskega letalisca, da je delal 20 let v miru, zdaj pa je taka stala in polno stresa, da ni za zdrzat. Placa ista, ampak veliko vec problematicnih ljudi, vec kontrol, vecja odgovornost, potencialne nevarnosti itn.

Tudi, ko berem neke zadeve na FB skupinah, da rabis vse prevedeno pa nevemkaj. Jaz se nikoli nisem rabil nic. Tisto evropsko potrdilo od zavarovalnice je bilo celo v Anglescini in so mi tudi sprejeli. Ravnotako potrdilo o poroki, ki je bilo v slovenscini z evropskim stemplom oz. logotipom gori, sem odnesel na finanzamt in oddal pa je bilo stem urejeno. Tudi za izobrazbo, nima niti en izmed naju nicesar prevedeno. Vedno sem nesel samo kopije slovenskih papirjev, seveda gori so evropske zvezdice.

Hmm, pri meni, ko sem ga prijavil v DE, se nič ni zgodilo avtomatsko - avto se v SLO avtomagično ni odjavil, čeprav so mi tako kot tebi v DE rekli, da to oni vse uredijo, ko ga jaz prijavim pri njih. Avto v SLO dejansko moraš odjavit, če ne si v prekršku, ko mu poteče SLO registracija.

Zdaj bo ze ene 2-3 leta od tega pa ne bi vedel nic o tem.

Si ti slucajno se stara generacija, ko ni blo evropskih osebnih, vozniskih ipd. zadev? Oz. kako dolgo si tam? Ker se pogovarjam z veliko tujci, madzari, romuni, poljaki, rusi, tu pa tam kakimi slovenci. No razen hrvatov, so vsi boljkone brez kakih kopmlikacij zrihtali vse. Hrvati se pa pizdijo nad cisto vsem, nima veze kako in kaj, ni dobro xD
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

BlaY0 ::

V DE sem 3 leta...

Žena je imela roza SLO vozniško na kateri je pisalo vozi z očali oz. kontaktnimi lečami. Vmes je bila na operaciji oči in ne nuca več očal. Ko se je tukaj zanimala kakšno zdravniško potrdilo potrebuje za novo vozniško, ji je vsaka od treh tet povedala po svoje. Sicer so bile vse zelo prijazne ampak vse so povedale narobe :)

Kar se tiče odjave avtomobila... daj se za štos prijavi na portal eUprave in poglej, če se je avto res avtomagično odjavil ;) Saj možno da se vse zgodi avtomatsko ampak je bilo to zame prepozno. Jaz sem nucal to takoj, da sem v SLO dobil nazaj cestnino ter relativni del plačane zavarovalnine. Meni na SLO zavarovalnici najprej niso želeli izdati potrdila o škodah pred odjavo avta iz prometa. Potem je sledil ping-pong prek maila in nekako sem jih uspel prepričati, da ga nucam, ker hočem avto uvozit v DE tar ga tukaj registrirat in zavarovat preden ga odjavim v SLO. Potem so mi po mailu poslali skeniran dopis/tabelco z leti zavarovanja in škodnimi primeru, katerega so mi tukaj upoštevali. Kolegica recimo je imela pa pri drugi zavarovalnici v DE neke probleme z enakim papirjem - niso ji hoteli priznati bonus razredov. Ampak pustmo zavarovalnice, to so firme in vsaka ima svoje pogoje in muhe.

Diplomo (iz leta 2002) recimo je bilo treba prevajat ampak je Arbeitsamt povrnil stroške prevoda. Žena je imela drugače z Arbeitsamtom cel kup kolobocij... od tega da so ji po pošti poslali predizpolnjene formularje za enga Armenca, potem so jo recimo uvrstili v napačno skupino iskalcev, do tega da so nekam založili vlogo za Kindergeld. Da ne govorim o tem, da so jo 5x prenaročal za sestanek, s tem da nič se ni dalo po telefonu, še manj po mailu, vsakič znova je po navadni pošti dobila vabilo, in vsakič se je vse skupaj podaljšalo za 3 tedne. Vsakič jo je druga teta spraševala iste stvari kot jih je že zdavnaj vpisal v formular in poslala tja. Skratka tam očitno eden za drugega niso vedl...

S Finanzamtom nekih problemov nisem imel, so mi pa 2x brez kakršnega koli razloga več kot en mesec na carini "zadrževali" paket iz CN - nič posebnega neke male prčkarije vse pod $10.

Drugače pa ja, najbolj jim pa deluje kasiranje RTV prispevka - ko se prijaviš pri Bürgeramtu in grež potem ves vesel domov, te v kaslcu že čaka položnica ;)

user-pass ::

BlaY0 je izjavil:

Žena je imela roza SLO vozniško na kateri je pisalo vozi z očali oz. kontaktnimi lečami. Vmes je bila na operaciji oči in ne nuca več očal. Ko se je tukaj zanimala kakšno zdravniško potrdilo potrebuje za novo vozniško, ji je vsaka od treh tet povedala po svoje. Sicer so bile vse zelo prijazne ampak vse so povedale narobe :)

In kako je potem resila? Jaz imam tudi roza in so mi rekli, da moram najorej dat uradno prevesti, da mi potem izdajo nemskega. Najraje bi imel slovenskega, samo potem rabim imeti v Sloveniji prebivalisce, kolikor vem. Bonus slovenskega je, da naj bi se ti Flensburg nima kam nabirat, ker tock nimajo kam zabelezit, ali pa sem jaz narobe slisal?

m0LN4r ::

res kapo dol, al ste naletel na neke talente ali so neke tezave z komunikacijo, od nastetih stvari jaz nobenih problemov nikol in vse takoj uredil na licu mesta, no sicer ni nobena skrivnost sm pri BVK in AOK in ne pr nekih ceskih zavarovalnicah, pa res vse tip top

Je pa res, da si lahko zakompliciras zivljenje vsepovsod, ce si tak karakter...

RTV je pac del kulture, hoces noces, jaz ga placujem ohne wenn und aber, ker zelo rad spremljam radio in tu pa tam tv, saj je za razliko od nasega dejansko za gledat in se izbiro mas
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

BlaY0 ::

user-pass je izjavil:


In kako je potem resila? Jaz imam tudi roza in so mi rekli, da moram najorej dat uradno prevesti, da mi potem izdajo nemskega.

Ko je bilo enkrat jasno, katero oziroma kakšno zdravniško potrdilo je potrebno predložiti, ni bilo več težav. Šla je h dohtarju, ta ji je izdal potrdilo, ki ga je skupaj s staro vozniško in dvema slikama predložila in to je bilo to. Nobenega prevajanja ni bilo treba, ker niti ne vem kaj naj bi bilo za prevest.... A, B, C v Slovenščini je enako A, B, C v Nemščini :)

@m0LN4r:

V teh primerih ne gre za to, da si sam hočeš ali želiš zakomplicirat karkoli, enostavno je na drugi strani "okenca" vedno lahko tudi nekdo, ki nima pojma, sam pa misli da ga ima.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

PrimoZ_ ::

Koliko pa lahko te zadeve urejaš če znaš tekoče angleško in nemščine ravno toliko da vprašaš za smer in naročiš pivo in šnicl ?

Delo ni problem ker je firma globalna in z angleščino lepo shajaš, mal me skrbi urejanje birokracije.

Invictus ::

Uradni jezik v nemški javni upravi je nemščina, in marsikateri uradnik ne zna nič angleščine.

Tudi na oddelku, kjer se lahko prijaviš za brezplačen tečaj nemščine ;). Izkušnja mojega sodelavca...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

BlaY0 ::

Odvisno kje... če želiš urejat zadeve v angleščini lahko prosiš za takšen način obravnave. Verjetno bo trajalo malo dlje ker bodo morali najprej "najti" nekoga potem pa še termin, ki bo ustrezal obema ;)

Moje izkušnje so take, da razume angleško večino teh Beamterjev, govorjenju se pa poskušajo izogibati zato dostikrat ko vprašaš, če govorijo angleško, dobiš kategoričen odgovor NE, kar pa še ne pomeni, da se ne boš mogel zmeniti v angleščini.

@PrimoZ:

Načeloma ni toliko birokracije, da se ne bi dalo shajati z angleščino. Za kakšno stvar ki je ne štekaš ravno pa lahko verjetno tudi nemške kolege prašaš za pomoč.

PrimoZ_ ::

Hvala.
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Obdavčitev dela v Avstriji (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Loža
978218350 (88909) kamiKaZaA
»

Delo v Avstriji (Graz) (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6227006 (17957) sampi
»

Iskanje zaposlitve v tujini

Oddelek: Programiranje
345696 (4086) TheBlueOne

Kako vi zaslužite malo na strani? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14026077 (20265) bluefish
»

Avstrija in delo (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9744395 (30609) invisuu

Več podobnih tem