» »

Kateri high-end 2.1 zvočniki za PC?

Kateri high-end 2.1 zvočniki za PC?

pirx ::

Pozdravljeni,

moji 20 let stari Harman Kardon SoundSticks II zvočniki so odpovedali (oz. še delujejo, ampak se sliši neko rahlo "klikanje" v ozadju) in potrebujem nove. :)

Zanima me, če so Bluetooth zvočniki enako dobri, kot ožičeni? Kolikor vidim, so HK SoundStick 4 samo v Bluetooth verziji.

Potrebujem nekaj tam do 500 EUR - v upanju, da bodo prav tako zmogli ene 20 let. Kakšen nasvet, mogoče?

Hvala.
  • spremenil: pirx ()

LightBit ::

Jaz bi gledal aktivne studijske monitorje.

kuglvinkl ::

Glej za powered monitors al pa pej old school z ampom. Ne se omejit na PC trg za tisk budget.

https://www.whathifi.com/best-buys/best...

https://www.wired.com/gallery/best-book...
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

pirx ::

Hvala za nasvete. Malo izven budgeta so ta priporočila. =) Moral bi naslov spremeniti v "kateri mid-range PC zvočniki?" :P

Scorpy84 ::

Stereo reciver in zvocniki ne pride v postev? Pa se menjavas komponente, naceloma pa to ne odpoveduje.

pirx ::

Iščem preprosto rešitev - če bo spet nekaj držalo 20 let, bom srečen. HK SS II mogoče res niso avdiofilski, ampak meni se zdijo odlični - veliko boljši, kot npr. Logitech Z623. Imel sem še ene Logitech (pozabil model), tudi za cca. 200 EUR, ampak so odpovedali po treh letih.

LightBit ::

pirx je izjavil:

Hvala za nasvete. Malo izven budgeta so ta priporočila. =) Moral bi naslov spremeniti v "kateri mid-range PC zvočniki?" :P

Priporočila so mid-range oz. Hi-Fi. High-End je večinoma preseravanje z ogromnimi pozlačenimi napravami. Kar potem iščeš je najbrž low-range.
Do 500EUR lahko dobiš manjše aktivne monitorje, ki niso slabi. Ne bo pa potresa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LightBit ()

pirx ::

Saj, do 500 EUR je za moje pojme več, kot dovolj, samo dobro firmo moram najti. SS II so za moja ušesa perfektni. Na TV-ju imam €1K+ soundbar od Samsunga (Q-Symphony opcija), pa se mi zdi kvaliteta zvoka (od glasbe) slabša, kot na dobesedno 20 let starih PC zvočnikih.

Rias Gremory ::

2x Yamaha HS 5 dobiš za 360€. Dodatno rabiš verjetno zvočno kartico, ker imajo zvočniki 6,35mm priklop (poleg XLR).
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Bellzmet ::

Če si vajen/želiš tudi woofer potem aktivni monitorji (brez wooferja) ne pridejo v poštev. Sploh, če igraš še igre ali gledaš filme.

Kakor piše išče 2.1 in ne samo stereo (2.0).

Eduardo ::

Jop, težko najdeš bolj drugačen sound kjer je woofer, kot pa so monitorji.

Verjetno bo kaj takega kar OK: Klipsch ProMedia 2.1 THX

Imaš pa naslednike tvojega sistema.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Eduardo ()

pirx ::

PC zvočnike imam samo za YouTube in poslušanje glasbe, pa še to 98% časa precej tiho.

Na Klipsch ProMedia 2.1 THX sem vmes naletel, ampak na Amazonu je samo ta verzija na voljo: https://www.klipsch.com/products/promed...

Po YT reviewih sodeč je praktično najboljša izbira za denar.

Mimogrede, je bluetooth povezava dovolj dobra, ali je boljše imeti na žico?

tony1 ::

Vedno je bolje imeti žico. Če ne kupuješ v akciji zvočnička v velikosti pirovske piksne, pa sploh ;)

pirx ::

OK, super, hvala vsem za pomoč! Klipsch in žica za naslednjih 20 let! :)

Eduardo ::

BT je čisto OK. Če podpira LDAC ne verjamem, da boš pri tem rangu opazil razliko. Pravzaprav tudi pri kakšen drugem standardu verjetno ne bo opazne razlike. Lahko je celo boljši sound, če ti zvok analogno dela kakšna slaba zvočna ali matična s slabo zvočno kartico.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Eduardo ()

pirx ::

Zanimiv info, hvala. Glih sem preveril in SoundStick 4 imajo LDAC, ampak moja matična (MSI B450 Gaming Pro Carbon MAX WIFI) pa verjetno nima te opcije. :-/ Vsaj nikjer ne piše, da bi BT na matični to podpiral.

Edit: Matična je Gaming Pro, ampak iger ne igram. Računalnik sem kupoval v času korone in sem ga moral sestaviti s tem, kar je bilo dobavljivo na trgu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pirx ()

Eduardo ::

Ima Realtek ALC892, kar je več kot dovolj za te Klipsch. Sem se bal, da nimaš tudi PC star 20 let.

pirx ::

A, OK, super! =)

Ales ::

Če komu prav pride: iz Windows 10/11 se lahko LDAC dobi z uporabo alternativnega A2DP gonilnika. Potem pa mora seveda še druga naprava podpirati LDAC...

Vsi Bluetooth codeci prinašajo izgube v kvaliteti, z LDAC vred. Bluetooth je žal tako pasovno omejen, da codeci niti teoretično niso sposobni zagotoviti prenosa stereo zvoka v CD kvaliteti brez izgub, kar je dandanes nek minimum, ki bi si ga človek želel.

Tudi kadar napravi podpirata LDAC in se uspeta povezati s tem codecom, bo bandwidth dodatno variral in ne bo vedno na maksimumu. LDAC ima tri stopnje kvalitete in najvišja je tako blizu meja pasovne širine samega Bluetootha, da je sploh ni lahko kontinuirano dosegati. Če se kontinuirano dosega srednjo kvaliteto LDAC, je to sicer še vedno OK, daleč pa od idealnega.

Vprašanje je le, koliko izgub pri kvaliteti zvoka se pridela v danem trenutku. Morajo biti kar idealni pogoji, z idealno poparčkanimi Bluetooth napravami, da pridemo do meja slišnosti izgub pri prenosu. Potem pa se v resničnem življenju ljudje sprehajajo med napravami, druge naprave prispevajo interferenco, pa si tam.

Za hi-fi žal še vedno velja, da se je Bluetoothu najbolje izogniti.

Nikonja ::

To pa je skoraj pa bullshit ker 99% vas ne bo slišalo razliko izmed LDAC-a in FLAC-a, vsaj ne na teh napravah kaj velika večina ima doma. Razliko boš mogoče slišal na opremi tam čez 5-6 jurčkov, pa tudi to je veliko MOGOČE, ker vas večina nima "natrenirana" ušesa da pogrunta razliko.

LightBit ::

Za take zvočnike je Bluetooth dovolj dober vseeno kater kodek.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LightBit ()

pirx ::

Baje lahko pade na 96 kbps, če ni LDAC, tu pa se razlika že definitivno pozna. Že 192 kbps včasih deluje malo sumljivo. 320 kbps ali nič. :) Med 320 kbps MP3 in FLAC pa ne slišim razlike.

LightBit ::

Zakaj bi kvaliteta tako padla, če je razdalja največ kak meter?

LightBit ::

Drugače noben ni 96 kbps MP3. AAC je lahko najmanj 128 kbps, kar je precej višja kvaliteta kot 128 kbps MP3 (AAC je boljši kodek). SBC je lahko najmanj 192 kbps kar je slabše kot 192 kbps MP3, ker uporablja starejši MP2 kodek.
Glej tabelo: https://www.audiophile-heaven.com/2023/...
Samsung kodek sem ignoriral, ker je novejši in ne vem koliko je sploh razširjen.

Je pa pri Bluetooth tudi treba upoštevati da ima zakasnitev, kar je lahko nadležno če gledaš video.

pirx ::

Bral sem, da lahko pade na 96 kbps, če je veliko drugih signalov prisotnih (WiFi, druge BT naprave, mikrovalovna, ipd.) in če je še kakšna fizična prepreka vmes (za naprave, ki ne podpirajo LDAC). V mojem primeru večino časa tega ne bi bilo, tudi nobenih preprek ne, vendar raje imam, da ne moram še o tem razmišljati. :)

Link je dober, hvala, sem ga shranil za večerno branje.

Zamik pri BT mi je še verjetno največji problem. Enkrat sem TV soundbar preizkušal na BT in zamik je bil opazen, razen tega se mi zdi, da je tudi kvaliteta zvoka bila slabša. Ne vem, mogoče se mi je slednje samo dozdevalo.

Ales ::

Nikonja je izjavil:

To pa je skoraj pa bullshit ker 99% vas ne bo slišalo razliko izmed LDAC-a in FLAC-a, vsaj ne na teh napravah kaj velika večina ima doma. Razliko boš mogoče slišal na opremi tam čez 5-6 jurčkov, pa tudi to je veliko MOGOČE, ker vas večina nima "natrenirana" ušesa da pogrunta razliko.

Ni potrebno nič kar bi stalo blizu 5-6k, potreben je le soliden hi-fi. Kaj kdo sliši, najbolje da vsak sam stestira...

LDAC pri 330 kb/s pasovne širine ni več ne vem kaj. Ko LDAC pade na najnižjo kvaliteto, so še drugi codeci pri tej pasovni širini prenosa boljši. Je pa recimo kul za test, kaj kdo sliši in kaj ne. Za LDAC pri 660 kb/s je večja verjetnost, da je "neslišen" večim ljudem, pri 330 kb/s pa vprašanje.

Tu je ena podrobnejša analiza LDAC: Soundguys: LDAC isn't Hi-res.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Budget "audiophile" (strani: 1 2 3 418 19 20 21 )

Oddelek: Zvok in slika
1010156933 (3663) Lowink
»

Avtoradio (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
7814886 (9185) Trupl0
»

MP3 128 kbps in 320 kbps

Oddelek: Zvok in slika
485769 (3505) marS
»

Prenosni zvočnik

Oddelek: Zvok in slika
308399 (6440) Vanich
»

Primerjava dveh zvočnih formatov

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
343960 (2358) Jst

Več podobnih tem