» »

Evropska komisija: Meta krši pravice potrošnikov

Evropska komisija: Meta krši pravice potrošnikov

Slo-Tech - Evropska komisija je danes uradno sporočila pričakovano mnenje, da Meta krši evropsko zakonodajo o varovanju pravic potrošnikov. Problematična je nova ureditev Plačaj ali privoli, ki daje uporabnikom le dve možnosti: bodisi plačajo naročnino na plačljivo verzijo Facebooka in Instagrama bodisi privolijo v uporabo osebnih podatkov za personalizirano oglaševanje.

Komisija je Meti poslala uraden dopis, v katerem je podjetje opozorila na neskladnost z evropsko zakonodajo. Zanimivo je, da ni ukrepala po splošni uredbi (GDPR) ali novih direktivah (DMA in DSA), temveč se sklicuje na starejšo zakonodajo o varovanju potrošnikov, in sicer direktivo o nepoštenih poslovnih praksah in direktivo o nepoštenih pogojih v potrošniških pogodbah. Meni, da gre za zavajajočo ali agresivno prakso.

Konkretno, Meta zavaja z uporabo besede brezplačno, povzroča zmedo pri uporabnikih, uporablja nenatančne informacije in jezik ter izvaja pritisk na potrošnike. Meta mora sedaj do 1. septembra odgovoriti in predlagati ukrepe, ki bodo neskladje odpravili. Če Komisija v sodelovanju z nacionalnimi organi za varstvo potrošnikov ne bo zadovoljna s predlaganimi ukrepi, grozijo prisilni ukrepi.

20 komentarjev

Seljak ::

Morda pa jih bo to pregnalo iz EU?!

acookook ::

Seljak je izjavil:

Morda pa jih bo to pregnalo iz EU?!

Kaj to pomeni za Quest očala? Sem pred nakupom, pa nočem ravno imet obtežilnik papirja vreden 600€.
.

k4vz0024 ::

Pa ne samo Meta, M$, Googla...

Seljak ::

acookook je izjavil:

Seljak je izjavil:

Morda pa jih bo to pregnalo iz EU?!

Kaj to pomeni za Quest očala? Sem pred nakupom, pa nočem ravno imet obtežilnik papirja vreden 600€.


Ne vem. Vem, pa da imam jaz doma tak obtežilnik(oculus). Nisem želel usrvariti Meta occount.

Gregor P ::

Tisto Metino sporočilo je bilo super, ker je to bil zadnji dan uporabe FB in Instagrama za mene. Mi je zares pomagalo pri moji dokončni odločitvi.:)


P.S:: obenem pa so jasno zapisali, koliko minimalno mesečno so vredni za njih naši osebni podatki :-)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Daniel ::

Ja saj, po tistem je se je oglaševanje močno okrepilo, praktično vsaka druga objava je že oglas. Kar morda ne bi bil tak problem, če ne bi bilo 99% teh oglasov čistih nategov. Ali Makite za 30 eur, super ugodna posojila, nekdo zapušča miljone in ne ve komu bi jih podaril, vsega in svašta, vse sponzorirano, da si bo Markec lahko kupil še eno jahto. Pač greznica od platforme.

filip007 ::

Bolj potrošniki kršimo pravice FB, ker imamo ad-blocker, mislim halo Miranda.
Trevor Philips Industries

Daniel ::

Ti si verjetno edini, ki mu adblocker na FB deluje na sponzorirane oglase v feedu.

filip007 ::

Imam Vivaldi in blokiranje sledilcev in oglasov, probaj to.
Trevor Philips Industries

Daniel ::

Na telefonu tudi?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

filip007 ::

Na telefonu imam Opero, FB odpiram z brskalnikom (brez reklam), ja Messenger ima občasno kakšno reklamo.
Trevor Philips Industries

twom ::

Gregor P je izjavil:

Tisto Metino sporočilo je bilo super, ker je to bil zadnji dan uporabe FB in Instagrama za mene. Mi je zares pomagalo pri moji dokončni odločitvi.:)
Sliši se super. Edini problem je ker se nekatere informacije objavljajo samo še preko teh portalov, in če jih rabiš, jih nikjer drugje ne moreš dobiti. Včasih si šel na spletno stran podjetja, ustanove, in si jih dobil. Ne govorim o velkih firmah.

Gregor P ::

Zakaj jih ne bi mogel dobiti, saj objave so načeloma javne in vidne vsem (tudi neprijavljenim) - sploh od podjetij in ustanov. Ostalo kar pa ni, pa ne more biti tako zanimivo za ostale.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Jarno ::

Vodilni lenuhi pri Meti varčujejo s kadri. Bodo zgleda morali nekoga najeti za malce debelega in še več drobnega tiska.
Ali pa bodo kar uporabili plačljivo verzijo ChatGPT.
#65W!

twom ::

Gregor P je izjavil:

Zakaj jih ne bi mogel dobiti, saj objave so načeloma javne in vidne vsem (tudi neprijavljenim) - sploh od podjetij in ustanov. Ostalo kar pa ni, pa ne more biti tako zanimivo za ostale.


Kaj sedaj uporabljaš FB ali ne?

Gregor P je izjavil:

... ker je to bil zadnji dan uporabe FB in Instagrama za mene ...


Ker sledijo ti ravno tako in ti servirajo reklame, ali si prijavljen ali ne, z ali brez računa. Od računalnika dobijo tudi spisek vseh kdajkoli priključenih USB naprav, tako da te zlahka enolično določijo, ne samo preko screen resolušna, web browserja, IP naslova, procesorja, kaj_jaz_vem_česa_še ...

FireSnake ::

Seljak je izjavil:

Morda pa jih bo to pregnalo iz EU?!


To bi bila popolna zmaga!

Gregor P je izjavil:

Tisto Metino sporočilo je bilo super, ker je to bil zadnji dan uporabe FB in Instagrama za mene. Mi je zares pomagalo pri moji dokončni odločitvi.:)


P.S:: obenem pa so jasno zapisali, koliko minimalno mesečno so vredni za njih naši osebni podatki :-)


Čestitke! Dobra odločitev.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

Gregor P ::

twom je izjavil:

Gregor P je izjavil:

Zakaj jih ne bi mogel dobiti, saj objave so načeloma javne in vidne vsem (tudi neprijavljenim) - sploh od podjetij in ustanov. Ostalo kar pa ni, pa ne more biti tako zanimivo za ostale.


Kaj sedaj uporabljaš FB ali ne?

Gregor P je izjavil:

... ker je to bil zadnji dan uporabe FB in Instagrama za mene ...

... kaj zdaj bluziš? Le pravim, da imaš še vedno možnosti videti informacijo tam, če je tebi tako nujno potrebna. Ne znam si sicer predstavljati, kaj bi to lahko bilo in kar ni tudi drugje objavljeno (morda objave kakšnih manjših lokalnih podjetij, s.p., ki nimajo svojih spletnih strani?).

V vseh letih uporabe FB-ja tam od samega začetka, vsaj za mene (kot fizično osebo) na FB-ju ni bilo nikoli objavljeno nič tako pomembnega, da bi nujno moral videti oz. moral imeti odprt račun tam. Na začetku je bilo fino, ko si imel vse prijatelje iz celega sveta na kupu, pa dejansko si imel tudi več zanimivih svetovnih novic na enem mestu (a seveda cena za to so bili naši osebni podatki); zdaj pa je to ratala ena sama reklamna nepregledna greznica - enako kot Twitter/X sedaj in kar se očitno trudijo tudi pri YT, da bi bila. Škoda mojega in najbrž tudi tvojega časa.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

twom ::

Gregor P je izjavil:

Ne znam si sicer predstavljati, kaj bi to lahko bilo in kar ni tudi drugje objavljeno
Naprimer, kje se pleše v Ljubljani. Pa recimo če je kak nov plesi dogodek, al pa že napovedan odpovedan.

Tudi kako kaj narediti si včasih našel na raznih namenskih portalih. Si prebral in naredil kar je pisalo, sedaj rabiš pa pol ure brezvezni yoputube posnetek nekega nakladača gledat. In zelo redke informacije dobiš na portalih. Če se pa že postavi vprašanje, pa folk odgovarja in moralizira vse grugo, samo vprašanja se ne drži.

Rabim iskati naprej? Ker če želiš še naprej meriti digitalni penis, imaš prav, si zmagal, se predam.

Gregor P ::

Ti si izgubil že v štartu še preden si ga ven potegnil :P

Ko sem jaz plesal v Ljubljani, nisem teh informacij dobil na FB, ampak od kolegov soplesalcev. Ampak dobro ažurirane sporede, urnike lahko objaviš kjerkoli, seveda tudi na FB. In kot rečeno je to običajno javna objava, ki jo lahko vidijo vsi (uporabniki in neuporabniki) - ne rabiš za to nujno zastaviti tvoje osebne podatke.

Nikoli na FB nisem našel kaj zares koristno namenskega, ampak samo namensko reklamnega, na YT imaš skoraj zagotovo več te koristne vsebine, niso samo nakladači tam (in pa veliko lažje previješ video naprej do konkretne vsebine ipd.). Tudi kakovost komentarjev in komentatorjev je vse drugje veliko boljša kot na FB.

Torej boš moral navesti res konkreten primer, kjer se ti dejansko splača plačati 12,99 evrov za uporabniški račun na FB brez oglasov (a kjer se še vedno zlorabljajo tvoji osebni podatki).:|
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

inežnir ::

Evropska komisija se vpleta v stvari, ki se je ne tičejo. Svobodna podjetniška pobuda, FTW!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Evropska komisija je z uporabo Microsoft 365 kršila uredbo o osebnih podatkih

Oddelek: Novice / Zasebnost
114160 (2866) japol
»

Evropska komisija predstavila predlog direktive o pravici do popravila

Oddelek: Novice / Ostale najave
215456 (3988) jlpktnst
»

Evropska komisija od WhatsAppa terja pojasnila o varovanju podatkov

Oddelek: Novice / Zasebnost
63336 (1762) donvitoc
»

Še enkrat: ISP-ji nimajo obveznosti filtriranja informacij, ki se prenašajo

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
4623568 (20851) JanK
»

Začela se je akcija proti predlagani hrambi prometnih podatkov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
8411099 (9077) poweroff

Več podobnih tem