» »

Dodelitev računalnika iz strani ministerstva za digitalno preobrazbo.

Dodelitev računalnika iz strani ministerstva za digitalno preobrazbo.

1 2 3
4
5

Utk ::

Sej v tem je problem. Ko bo dobil navodila v šoli kako si namestit nekaj, bo pa gledu kot tele..."učitelj učitelj, moji windowsi so pa drugačni...".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

tony1 ::

Točno, se strinjam.

Grimnir2 ::

tony1 je izjavil:

Če se običnim userjem ne pove, da niso Winsi jih vsaj polovica ne bo videla razlike.


Točno to.
Moj nečak je uporabljal Linux 3 leta preden mu je sošolec na obisku povedal da to niso Windowsi, kar ima on. Ker omenjeni sošolec ni znal nečesa namestit, nevem več točno kaj je bilo, mislim pa da je bil nek crackan špil.

Potem sem mu razložil kako in kaj in fant še danes uporablja Linux, ker je OS dan danes za 95% uporabnikov irelavanten. Rabiš v glavnem brskalnik.

mtosev ::

Jaz sem eni starejši gospi kateri rihtam pc v virtual machine namestil Ubuntu pa mi je rekla, da ima raje Winse. Predvidevam, da v službi uporabljajo Winse.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Grimnir2 ::

mtosev je izjavil:

Jaz sem eni starejši gospi kateri rihtam pc v virtual machine namestil Ubuntu pa mi je rekla, da ima raje Winse. Predvidevam, da v službi uporabljajo Winse.


Sem 99% da je bil problem v menijski vrstici ki ni spodaj in manjkal je gumb start.
Če bi bil meni spodaj in imel gumb start + da nastaviš default win ozadnje na zaslonu ta ista gospa sploh ne bi vedela kaj uporablja.

Večina ljudi ima pač odpor do neznanega oz. imajo raje nekar kar že pozna. To vidiš še pri takih banalnostih kot je gostilna ali kafič, k sliši folk k reče: "dej pejmo kar tja k vemo kak je". Tako delujemo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grimnir2 ()

Utk ::

S tem ni nič narobe. Kam bi pa prišli, če te bi vsako jutro ko prideš v službo čakal nek drug OS, ali pa neko drugo orodje.
Ko se da ven nek produkt, naj bi nekdo malo premislil o UI, itd, in če je nekaj tako kot je, je najbrž z razlogom. In menjava samo zarad menjave ne koristi nobenmu.
Ok, pri winsih zadnje čase nihče nič ne misli o UI, ampak to je že drug problem...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Invictus ::

Saj Linux se da za večino ljudi tako nastavit, da zgleda kot Windowsi, tudi marsikatera dobra zadeva iz Windowsov, recimo Active Directory, se da nastavit.

Ampak problem je, da dostikrat linuxaši trobijo v svoj rog in zaradi enega drevesa ne vidijo gozda.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Grimnir2 ::

Utk je izjavil:

S tem ni nič narobe. Kam bi pa prišli, če te bi vsako jutro ko prideš v službo čakal nek drug OS, ali pa neko drugo orodje.
Ko se da ven nek produkt, naj bi nekdo malo premislil o UI, itd, in če je nekaj tako kot je, je najbrž z razlogom. In menjava samo zarad menjave ne koristi nobenmu.
Ok, pri winsih zadnje čase nihče nič ne misli o UI, ampak to je že drug problem...


Se strinjam da je stalna predrkavanje UI kontra produktivno, ampak moj post (oz. posta) ni bil o tem. Šlo je o tem, da z minimalno prilagoditvijo izgleda folk sploh ne ve kaj uporablja, ker za 95% uporabnikov OS zares ni pomemben.

Je pa tudi MS predrkal vmesnike v zadnjem času v taki meri da povsem zmede take bolj okostnele uporabnike.
Vem, ker sem z enim ušeom poslušal pizdakanje ko se je folk hodil pritoževat, ko so jih selili iz win7 na win10 in sedaj ko jih selijo iz win10 na win11.

Utk ::

Ja to je vse res, ampak temu bi morale sledit tudi (vsaj) osnovne šole. Tudi tam bi morali uporabljat linux. Če ne, je to vse zaman. Reveži bojo še večji reveži in še bolj zaostajali (vsaj občutek bojo imeli tak). Rich kids bojo imeli winse in osx, reveži pa nek linux...

Grimnir2 ::

Utk je izjavil:

Ja to je vse res, ampak temu bi morale sledit tudi (vsaj) osnovne šole. Tudi tam bi morali uporabljat linux. Če ne, je to vse zaman. Reveži bojo še večji reveži in še bolj zaostajali (vsaj občutek bojo imeli tak). Rich kids bojo imeli winse in osx, reveži pa nek linux...


Tu sva pa nazaj pri temu, ko že od začetka pravim da je bil ta nakup popolni nateg, ker se je šlo v to brez najmanjše ideje oz. plana kaj z laptopi počet.

Gregor P ::

Grimnir2 je izjavil:

Je pa tudi MS predrkal vmesnike v zadnjem času v taki meri da povsem zmede take bolj okostnele uporabnike.
Vem, ker sem z enim ušeom poslušal pizdakanje ko se je folk hodil pritoževat, ko so jih selili iz win7 na win10 in sedaj ko jih selijo iz win10 na win11.

... in najbrž ne na najboljše oz. zaradi tega verjetno ni boljša uporabniška izkušnja kot prej domnevam:8)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

sbawe64 ::

Grimnir2 je izjavil:

Utk je izjavil:

Ja to je vse res, ampak temu bi morale sledit tudi (vsaj) osnovne šole. Tudi tam bi morali uporabljat linux. Če ne, je to vse zaman. Reveži bojo še večji reveži in še bolj zaostajali (vsaj občutek bojo imeli tak). Rich kids bojo imeli winse in osx, reveži pa nek linux...


Tu sva pa nazaj pri temu, ko že od začetka pravim da je bil ta nakup popolni nateg, ker se je šlo v to brez najmanjše ideje oz. plana kaj z laptopi počet.

Pri tem nakupu prenosnikov je šlo samo za to, da se porabijo stare zaloge in dobi provizija, zakaj in za koga so jih kupili - tega se ne sprašuje.

Lahko bi kupovali tudi pralne stroje, motorne zmaje ali ekolesa, samo da pade provizija.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

karafeka ::

sbawe64 je izjavil:


Pri tem nakupu prenosnikov je šlo samo za to, da se porabijo stare zaloge in dobi provizija, zakaj in za koga so jih kupili - tega se ne sprašuje.


Za vsako malenkost, za katero zapravi katerakoli vlada, bi morali dobiti vse informacije. Tako pa delajo nekaj pod mizo in smo lahko samo "srečni" da pridejo takšne mahinacije na površje in v javnost. Večini je pa bolj pomembno, kdo pride na neko osvobodilno proslavo.

Grimnir2 ::

Tako ja.

Ministrica pa potem še po TV-ju govori neumnosti kot so, da laptopi ne bodo zastarali, ker se da CPU nadgraditi... :))

Go-ahead ::

Grimnir2 je izjavil:

Tako ja.

Ministrica pa potem še po TV-ju govori neumnosti kot so, da laptopi ne bodo zastarali, ker se da CPU nadgraditi... :))



Ma kje so dobili ta biser človeške inteligence?

Jeffreyy ::

Grimnir2 je izjavil:

Tako ja.

Ministrica pa potem še po TV-ju govori neumnosti kot so, da laptopi ne bodo zastarali, ker se da CPU nadgraditi... :))


Tega ni izjavila ministrica, ampak neka bleferska sekretarka. Okoli te zadeve je polno bleferjev, ki nakladajo na veliko. Eni, da bojo ti prenosniki zastareli čez eno leto, če niso že kr danes za v kanto, drugi bi nadgrajevali zalotane procesorje, oboje je velik larifari.

c3p0 ::

Mislim, da rabijo najprej novo stavbo, da bodo lahko dobro delali.

Jeffreyy ::

Če tole ministrstvo tudi zmeče 4 milijone na leto za najemnine, tako kot pravosodno, potem bi res rabili kako stavbo, magari za 15 milijonov. Ampak ne vem, kaka je tu situacija.

floyd1 ::

Jeffreyy je izjavil:

Grimnir2 je izjavil:

Tako ja.

Ministrica pa potem še po TV-ju govori neumnosti kot so, da laptopi ne bodo zastarali, ker se da CPU nadgraditi... :))


Tega ni izjavila ministrica, ampak neka bleferska sekretarka. Okoli te zadeve je polno bleferjev, ki nakladajo na veliko. Eni, da bojo ti prenosniki zastareli čez eno leto, če niso že kr danes za v kanto, drugi bi nadgrajevali zalotane procesorje, oboje je velik larifari.

Ja točno tako. Si upam trditi, da so ti računalniki še predobri za vsaj 90% ljudi, katerim so namenjeni. Velik problem pa je, ker so bili (verjetno) preplačani. In sam nakup brez nekega (jasnega) cilja.

Jeffreyy ::

Ne vem niti, če bi rekel, da so bili preplačani. Za koliko se dobi te zadeve sicer?

Meiniken2 je izjavil:


HP ProBook 455 G10 - AMD Ryzen™ 7 7730U
Lenovo V15 G3 IAP - 12th Generation Intel(R) Core™ i3 / i5 / i7 Processor
Dell Latitude 3540 - 12th and 13th gen Intel
Acer TravelMate P215-54 - Intel Core i3-1215U 12. Gen

delavec44 ::

Za to da stojijo potem več kot eno leto v skladišču in je garancija že skoraj potekla, so bili preplačani.

Pa še vedno nimate točnih specifikacij, kako boš potem ocenil ceno.

Zgodovina sprememb…

Jeffreyy ::

Pri takih velikih nakupi je pa garancija res najmanjši problem, res na večje malenkosti se težko obesiš. Če jih majo polna skladišča, pa če jih 5 % pocrka v nekem času, jih vržejo teh 5 % v kanto in nadomestijo iz skladišča, so še vedno zgubili samo 5 %. To je pač specifika velikih nakupov, ne moreš tu s klošarko logiko malega potrošnika nabijat o svetosti garancije.

Zdaj nekih 5 % za javni denar pač ni v politiki razlika med racionalnim nakupom ali pa krajo. Tam so razlike 100 % in navzgor ponavadi.

gort ::

Right, garancija je najmanjši problem, trol...

Jeffreyy ::

Ko maš 13000 prenosnikov na zalogi, zakaj bi bla garancija blazno pomembna? To je pomembna potrošniku, ki ma enga.

Saj ne pocrka 70 % "flote" ničesar nikoli.

gort ::

Zato, da te niso namerno ogoljufali in ti podtaknili nedelujočih stvari niti za 1%, ne za 5%, kaj šele 70%...
Ti si menda nasploh nek velik mojster poslovanja, javnega naročanja in pogajanja?
Vsak dan znova, drži?

Jeffreyy ::

Zato, da te niso namerno ogoljufali in ti podtaknili nedelujočih stvari niti za 1%, ne za 5%, kaj šele 70%...


Jaz bi reku, da za to računico rabiš pa vedet, koliko (če) je bilo na drugi strani pa količinskih popustov, ker ni samo ena stran enačbe. Konfiguracije, če prav razumem, so znane in bi lahko kaj o tem rekli? Samo tu se bo verjetno spet ustavilo in nadaljevalo z nabijanjem v prazno.

To ste neka posebna pasma perfekcionistov, ki bi se šli picajzlat za 5 % pri naročilih javnega sektorja, ko z nekega drugega planeta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jeffreyy ()

gort ::

Torej nam postrezi z verodostojnimi podatki, ki jih očitno poznaš samo ti, javnosektorsko naročevalski neperfekcionist trol.

Preverjanje trajanja veljavnosti garancije pa je enostavno, vsakodnevni trol...

Jeffreyy ::

Znano je, da moraš veljavnost garancije uravnotežit z nekim pričakovanim procentom okvar in količinskimi popusti na drugi strani, da vidiš, ali si s tem na izgubi ali ne. Simpl ko pasulj, samo enim ne gre.

Jaz sem na hitro pogledal cene takih konfiguracij v maloprodaji, pod 550 € nisem našel nič, zato mi na prvo žogo to zgleda kot prihranek na enoto v višini 10 % ali več, ki zna pokrit tudi marsikaj glede garancije. Če se motim, se seveda pustim korigirat z bolj natančnimi podatki.

gort ::

Človek, ti si poln neumnosti, še malo prej si spraševal za konfiguracijo in ceno.

In garancija velja za vse! Če pa je pogodbeno določeno drugače, vsakodnevni trol Jeffreyy, p0f ali kaj si že zadnjih 20 let, pa lepo s pogodbo na plano, kjer bo očitno, da se je ministrstvo odpovedalo garanciji... Komaj čakam, da se ugotovi še to, p0f... :D

Mislim, kakšne idiotizme ta človek serje, pa se ima za pametnega... :D

Jeffreyy ::

Človek, ti si poln neumnosti, še malo prej si spraševal za konfiguracijo in ceno.


Konfiguracije je zgoraj nekdo prilepil. Cena poamezne enote je znana na podlagi številk zapravljenih 6,5 milijona in 13000 enot.

Za ceno v maloprodaji še vedno sprašujem, jaz sem na hitro pogledal in mi na hitro deluje, kot da se je nekaj prihranilo na enoto. Mogoče preveč pričakujem od kritikov - da bi kdo prilepil nizke cene podobnih v maloprodaji in dokazal precenjenost še meni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jeffreyy ()

gort ::

Tebi ne potrebujemo ničesar dokazovati, ker nisi nikakršen faktor, p0f...

To ti bo poskusila dokazati Duhova, morda ji bo uspelo zaradi politične podpore, zagotovo pa ne zaradi skladiščenja. :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gort ()

Jeffreyy ::

Politična prepucavanja so eno, realne številke nakupa pa drugo. Ja, res je, nimaš nobene obveznosti, da argumentirano debatiraš in koga pokušaš prepričati z argumenti. Lahko še naprej politično nabijaš v prazno.

MrStein ::

Meiniken2 je izjavil:

Sem šel pogledat za kakšne prenosnike točno sploh gre, misleč da slučajno niso kupili kakšnega starega šrota na katere ne gre Windows 11 ampak je situacija sledeča:

HP ProBook 455 G10 - AMD Ryzen™ 7 7730U
Lenovo V15 G3 IAP - 12th Generation Intel(R) Core™ i3 / i5 / i7 Processor
Dell Latitude 3540 - 12th and 13th gen Intel
Acer TravelMate P215-54 - Intel Core i3-1215U 12. Gen

Kje si to gledal?
Piše tudi podrobnosti, kot RAM in SSD?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

gort ::

MrStein, vprašaj Jeffreyy/p0f - on je podrobno vpeljan v ta posel in bo argumentirano razložil :D

Prosim, ne moti ga z malenkosti kot so cena, popusti, garancija, najemnina, zavanj ministrstva...

tony1 ::

Pišem zelo na pamet: RAMa gotovo ni več kot 8 GB (manj 100% tudi ne), za diske je važno, da so SSDji (mislim, da skoraj 100% nvme), 256 ali morda 512 GB (več tudi ziher ne)...

Oboje je sprejemljivo za tisto, za kar se jih bo nucalo...

Jeffreyy ::

Jaz sicer ne vem, kje je Meiniken2 dobil podatke, mi pa zvenijo dokaj skladni s tem, kar je ministrica povedala. Večkrat je omenjala 12. in 13. gen.

gort ::

Menda tule in tule je podrobna razčlenitev konfiguracije, stroški nakupa, najemnina, popusti in garanacija... Za podrobnosti vprašajte Jeffreyy 'zvanega' p0f.

Jeffreyy ::

Na linkih je nekaj o pozivih + politična prepucavanja z interpelacije, ne pa dejanske konfiguracije nakupljenega. Lažeš kot kak politik.

MrStein ::

Tule zgleda celo kot da so podatki: https://preiskovalno.si/clanek/ministri...

(nisem bral, bom pozneje)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

gort ::

Seveda, Jeffrey, to je bila past točno zate - da si šel brat, ker ti zagovarjaš, čeprav ne poznaš podrobnosti :D

Uff, MrStein, to se je čakalo, Jeffrey še posebej.

Jeffreyy ::

MrStein je izjavil:

Tule zgleda celo kot da so podatki: https://preiskovalno.si/clanek/ministri...

(nisem bral, bom pozneje)


Tu primerjajo Ryzen 3 + i3 mix prenosnikov (izključno 12 gen) z mixom Ryzen 7, i3/i5/i7 (12. in 13. gen). Normalno da drugi skupek stane več. Zavajujoče, skratka.

Utk ::

Ne, zarad tega ne stane 150 evrov več.

Jeffreyy ::

Utk je izjavil:

Ne, zarad tega ne stane 150 evrov več.


Res je, eni prenosniki z meinikenovega seznama stanejo tud 300 € več, tud za 600 € več ponekod, npr.:

https://www.mlacom.si/prenosni-racunaln...

(za win lahko odštejete 100 €, ni blema).

misek ::

Ta Ryzen 7 7730U je po moje copy/paste error.

gort ::

Tale je kar posrečen, sicer močno dvomim, da bi delili tako zelo različne in ne bi objavili podrobnih specifikacij.

Meineken, boš preveril svoj seznam ali pa vsaj preveril pri svojem viru (domnevno) na ministrstvu - da ni za kakšne nedokumentirane prejemnike - igričarje?

misek ::

V tem članku so bili napisani modeli: https://www.delo.si/novice/slovenija/ra...

Jeffreyy ::

misek je izjavil:

Ta Ryzen 7 7730U je po moje copy/paste error.


Na podlagi česa to misliš? Po moje, če so take velike količine kupovali, so se morali verjetno vmes tudi "zadovoljiti" z boljšimi in hitrejšimi. Saj se pa lahko še naprej pritožujemo, da so predobre kupili za socialce, kaj oni rabijo ryzen 7? Spet neracionalna poraba javnega denarja. Mislim, da se kritizrat da v obe smeri, tako da ni bojazni.

gort ::

Zato, ker bi bilo več zanimanja za računalnike prvega tipa z Meinekenovega seznama.

misek je izjavil:

V tem članku so bili napisani modeli: https://www.delo.si/novice/slovenija/ra...

Polno vsebino, prosim :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gort ()

Jeffreyy ::

gort je izjavil:

Zato, ker bi bilo več zanimanja za računalnike prvega tipa z Meinekenovega seznama.


Ja, hitro smo spet tam, da so prešvohtne kupili, za i3/i5 12. gen+ se nobenmu ne da vlog dajat.

gort ::

Torej zelo verjetno niso kupili takšnih z ali brez Win11Pro, če je gor Linux?

Za takšne bi pa bilo verjetno dovolj zanimanja, a ne, Jeffrey, tudi med socialci.

Meineken je aktiven na forumu ampak se še ni oglasil tukaj, da bi preveril svoj seznam? Samo Meineken2 tudi izgleda kot nek nedavno odprt račun :(

Ampak saj tebi, p0f ali kaj si že, to v resnici ni pomembno, ni res?

PS: Mnogi popravki sporočila mi izgledajo preveč luzersko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gort ()
1 2 3
4
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ministrovo za digitalizacijo

Oddelek: Problemi človeštva
242496 (506) misek
»

Digitalni bon 55 - nateg?

Oddelek: Loža
213042 (2086) floyd1
»

Digitalni bon 2022 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
12915406 (5801) dione2kx
»

Nakup notebooka 2021 za otroka

Oddelek: Kaj kupiti
373202 (1951) Linko

Več podobnih tem