» »

Nakup delov v tujini, carina na letališču

Nakup delov v tujini, carina na letališču

cookiemonstr ::

Zdravo!

Trenutno se nahajam v Kanadi, kjer so deli za računalnike večinoma dosti cenejši kot v Sloveniji. Ker bi si ob prihodu nazaj rad sestavil PC, razmišljam da bi tu kupil nekaj delov (GPU, CPU, RAM in SSD), saj bi prihranil dosti denarja.

Vse to bi nesel s seboj domov, zapakirano v kovčku. Letel bom verjetno na Zagreb ali Ljubljano, kar bo pač ceneje.

Kakšna je možnost da me carina pregleda in da jo rabim plačati (ter davek)? V idealu bi se tega seveda najraje izognil, vem pa da je možnost da me naključno pregledajo. A do sedaj so me vedno le vprašali če imam kaj za prijaviti, in ko sem rekel ne sem enostavno šel mimo.

Je kdo že kaj takšnega počel?

Ales ::

Tvoja prtljaga bo skenirana. Če na vprašanje, ali imaš kaj prijaviti, rečeš "ne", lahko pri pristnosti ločenih komponent pričakuješ podvprašanja in težave.

Če bi, po drugi strani, s sabo nesel že malo rabljen prenosnik...

cookiemonstr ::

Hm ok, kaj pa če imam te stvari v nahrbtniku kot carry on? Potem verjetno ni skenirano ampak je samo možnost da me pregledajo kajne? GPU morda malo težje zrinem v nahrbtnik, ostalo pa se da

starfotr ::

Najbrž ni toliko ceneje, kot se ti zdi. Pa še med transportom se ti lahko kaj poškoduje. In še garancije ne boš imel.

cookiemonstr ::

Je toliko ceneje, da prišparam vsaj par 100€, če ne 500€ (malo odvisno od komponent). Se čezdalje bol nagibam k temu da tu kupim le CPU, RAM in SSD; to lahko vse kamot nesem v žepu.

GPU pa ja, se verjetno ne splača že samo zato da se ne poškoduje

HolyFuck1 ::

da prišparam vsaj par 100€,

7800X3D je 40€ cenejši , nek random ram par € cenejši, 7900XT je celih 75€ cenejša...

Če na vprašanje, ali imaš kaj prijaviti, rečeš "ne", lahko pri pristnosti ločenih komponent pričakuješ podvprašanja in težave.

Si prepričan? Carine na PC komponente ni, ampak verjetno se motim.

starfotr ::

Davek pa je v vsakem primeru.

Invictus ::

Nihče ne gleda, kaj imaš v prtljagi in kaj si kupil.

Mislim, da naletiš na tako kontrolo, imaš izjemnooooooooooooooooo smolo.

Kar se tiče osebne prtljage, pa itak nihče ne bo pregledoval.

Ena fora je tudi, da ne letiš na domače letališče, ampak tuje. Tam nihče ne bo pregledoval tujca.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

SasoS ::

Pregledovali so me že tako na Brniku in v Trstu.
Komplet prtljaga gre čez skener (kufer in carry-on). Nikoli pa nisem imel težav, res nisem kupoval nekaj opreme, laptop sem imel svoj sabo.

Carinika pogledaš v oči, prijazno pozdraviš in greš naprej...če te ustavi, potem te pač ustavi.

Invictus ::

Ko greš iz letala, te NIHČE ne pregleduje, vsaj mene niso. Občasno koga vprašajo, ampak če letiš iz EU držav, kar cariniki vidijo, pol se jim ne da delat.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

SasoS ::

Edino kar vidijo je, da NE letiš iz EU držav zato ker je na kufru drugačna nalepka (brez zelenega roba). Saj niso po župi priplavali...vejo da lahko priletiš preko EU države, prav tako te lahko pregleda carinik na tujem letališču (ZG - tudi tam so me že gledali) če izstopaš v EU.

birtija ::

Najprej preveri vrednosti kupljenega blaga in pogoje za oprostitev plačila
FURS
potem pa si izračunaj možno plačilo DDV (SI=22%, HR=25%).
Kazenske določbe v SI
Za HR si najdi sam na www.carina.hr .
Vse ostalo je loterija.

Miha 333 ::

Mislim, da morebiten prihranek ni vreden tveganja carinskega in/ali davčnega prekrška. Preveri še cene v Nemčiji, verjetno niso kaj dosti višje in enostavno naročiš od tam.

Groot ::

Invictus je izjavil:

Ko greš iz letala, te NIHČE ne pregleduje, vsaj mene niso. Občasno koga vprašajo, ampak če letiš iz EU držav, kar cariniki vidijo, pol se jim ne da delat.


Ne nabijaj, na Brniki stojijo trije ali pa še več carnikov ob izhodu in naključno izbirajo potnike. Ja lahko imaš srečo in greš mimo, povsem možno pa sa boš izbran.

Ob pregledu pa se skenira celotna prtljaga in ob vsaki malenkosti tudi zlaga ven. Sam sem moral ob zadnjem pregledu kar intenzivno zagovarjati da imam služben računalnik v torbi in ne kupljenega v tujini. Pa gre za nek ne povsem nov HP srednjega ranga.

Invictus ::

Kdaj so ti težili za služben računalnik, 20 let nazaj?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Glugy ::

nevem zakaj bi te srbelo po prihrankih. sej živiš v Sloveniji, normalno je da prispevaš državi v kateri živiš ne pa da jo probaš na vsakem koraku nategnt. od kje pa mislš da pride denar za javne storitve da potem država lahk sploh funkcionira? to ni zastonj. to je res balkanska mentaliteta, če skandinavsko pogledaš sej najdeš koga ki hoče nategovat ampak večini jim ni tak problem razumet zakaj obstajajo davki in da se jim ni treba izognit na vsakem koraku ker imajo svoj namen. pa poglej kje je standard življenja višji..tam kjer malenkost raje plačujejo davke al tam kjer neradi plačujejo davke ker gledajo sam nase.

TOP ::

Si sam si odgovoril par let nazaj,sedaj je mal drugače,so ti lepo napisali in če bo imel še smolo in dobil živčnega carinika,bo še Policija prišla.

Groot ::

Invictus je izjavil:

Kdaj so ti težili za služben računalnik, 20 let nazaj?


Torej mene sprašuješ če so me pregledali 20 let nazaj, a sam očitno nisi videl letala že več let. No si sam zaključil tole debato.

Za tiste, ki vas pa zanima pravi odgovor, je pa samo vprašanje ali ste pripravljeni tvegati. Nazadnje ko so pregledovali mene dober mesec nazaj in nisem imel dejansko nič pametnega v prtljagi, je par dni za menoj iz iste destinacije priletela kolegica s kar nekaj nakupi v torbi in je šla pač uspešno mimo. Pač stvar sreče ali nekaj, vsak pa naj sam oceni ali mu je vredno.

Vpliva pa na vse skupaj na koncu tudi dejstvo kako uspešno zakamufliraš nov nakup. Če boš kupil uro in si jo dal na roko, hkrati pa stran vrgel vso emabalažo, ti praktično nič ne morejo. Če imaš pa en kup naključnih računalniških komponent v torbi, pa to malce težje razložiš ne glede na to da niso v embalaži.

P.s. objabljam ponovno ker ima modra ribica malo preveč časa in briše dejansko uporabne nasvete

cookiemonstr ::

Imam zraven tudi služben laptop in osebni fotoaparat, oboje potolčeno kot da je blo v mešalcu za beton kake pol ure, bi rad vidu da mi za to komplicirajo :)

Preverim še cene v nemčiji, če je kakih 200€ razlike vse skup še dam, se mi splača če druga ne zaradi garancije.

Drugače glede "balkanske mentalitete" in izogibanja davkov pa tako; vse davke plačujem redno in takšne kot rečejo da so. Ko pa v novicah ne bom vsak dan bral kako je spet en politik nekako izmuznil od 20k do 2mil € preko bodisi pogodbe za prijatelja ali izleta v NYC, se bom pa še toliko sekiral da bom plačal ob tem (desetletnem) nakupu računalnika.

Preverim še pogoje za oprostitev plačila, hvala @birtija ! (in seveda vsi ostali za nasvete)

Invictus ::

Pa kaj če se izogibaš plačilu davka. Saj to dela cel svet...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Računalniške komponente na letalu

Oddelek: Strojna oprema
252839 (2117) djfixme
»

Kaj kupiti v Ameriki? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
5510559 (7647) MTB
»

Kupovanje v ZDA, carina in vracilo davka

Oddelek: Kaj kupiti
146361 (3760) Invictus
»

Nakup MacBooka Pro iz Amerike (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
5013454 (11825) St235
»

Prenosni računalniki na letalu

Oddelek: Problemi človeštva
132982 (2568) antonija

Več podobnih tem