» »

Računalniške komponente na letalu

Računalniške komponente na letalu

djfixme ::

Pozdravljeni!

Upam, da ni narobe, da odpiram novo temo, vendar tega še nisem zasledil.

Odpravljam se v New York in sem malo pogledal cene računalniških komponent. Tam so občutno cenejše. Razmišljal sem, da bi procesor, GPU in matično (mogoče še kaj) kupil tam. Ima kdo kakšno izkušnjo s prinašanjem stvari na letalo iz tujine in predvsem s carino. Je možno, da mi ne bi zaračunali carine, saj bi zadevo uporabljal zase?

Seveda bi rad nekaj prihranil in ob tem ne imel nevšečnosti.

Company ::

Daš v kovček, ki gre v prtljažnik (ne osebna prtljaga, ki gre s tabo na avion), pa se izogneš težavam pri prehodu na avion. Carine ni, plačati pa boš moral DDV, zlasti radi preverjajo potnike, ki pridejo iz ZDA. Če imaš pa srečo, ne bo nič. Nima veze osebna raba.

djfixme ::

Hm, kaj pa varnost komponent spodaj v kovčku? Premetavanje in vse te zadeve. Kaj pa če bi zadeve razpakiral, da bi zgledalo, kot da jih nisem kupil tam? V tem primeru verjetno ddv-ja ne bi bilo.

Lonsarg ::

Razpakirane komponente v osebni prtljagi, kako bi šele to izgledalo na rentgenu, ko bomba:) Da ne bi res kaj takega lol.

M-XXXX ::

Lonsarg je izjavil:

Razpakirane komponente v osebni prtljagi, kako bi šele to izgledalo na rentgenu, ko bomba:) Da ne bi res kaj takega lol.

In zakaj ne? Kako pa misliš, da se to dela?

Invictus ::

Prenosnik že dolgo spada med osebno prtljago in tega sploh ne bodo preverjali...

Ostala krama še manj...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

djfixme ::

Za prenosnik vem, se ne bi niti najmanj obremenjeval. Bolj me skrbi ta ddv. Pristanemo na Dunaju. Torej na letališču rečem, da nimam ničesar za prijaviti in grem mimo. Vsaj tako je na Brniku :)) Osebno prtljago zopet preverjajo ob pristanku na teh večjih evropskih letališčih?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: djfixme ()

tikitoki ::

Folk, k bluzi, da moras dati elektroniko v check in luggage, te zavaja. Laptop, kamere in taksne stvari lahko mirno neses v kabino. Osebno sem enkrat laserski printer nesel s seboj v kabino, ni nihce niti omenil.

djfixme ::

Pa je bil nov? Kaj pa carina/davek, karkoli dodatnega za plačati?

tikitoki ::

djfixme je izjavil:

Za prenosnik vem, se ne bi niti najmanj obremenjeval. Bolj me skrbi ta ddv. Pristanemo na Dunaju. Torej na letališču rečem, da nimam ničesar za prijaviti in grem mimo. Vsaj tako je na Brniku :)) Osebno prtljago zopet preverjajo ob pristanku na teh večjih evropskih letališčih?


Odivisno od srece in kako sumljiv izgledas. Del potnikov pregledajo, da tebe ne bodo, ti mi ne moremo zagotoviti.

djfixme je izjavil:

Pa je bil nov? Kaj pa carina/davek, karkoli dodatnega za plačati?


Vprasal me ni nihce nic, sam pa jih tudi nisem drezal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

Miha 333 ::

To z laptopi tudi ni čisto tako. Če se jim zdi nov, lahko zahtevajo račun, s katerim dokažeš, da si ga kupil že prej. Se je že zgodilo, da so preverjali serijske št. in na podlagi tega ugotovili, kje je bil kupljen. Cariniki niso tako neumni, kot nekateri mislite.

hammock ::

Na Dunaju so skrajno easy kar se tega tice. Nazadnje sem navlekel s seboj ipod in iphone v skupni vrednosti dobrega jurija, pa ni bilo tezav. Naprave sem razpakiral in jih imel v torbi, skatle s papirji in racuni pa v cekirani prtljagi.

Dejansko sem imel pri sebi tri telefone, dve tablici pa laptop, pa ni nikogar ganilo.

Lonsarg ::

Miha 333 je izjavil:

To z laptopi tudi ni čisto tako. Če se jim zdi nov, lahko zahtevajo račun, s katerim dokažeš, da si ga kupil že prej. Se je že zgodilo, da so preverjali serijske št. in na podlagi tega ugotovili, kje je bil kupljen. Cariniki niso tako neumni, kot nekateri mislite.

To ne da bi bili neumni, ampak te splošne elektronike je zdaj toliko da se lahko podrobno zapičijo zgolj v kaki stotisočinki primerov. Drugo je če gre za kaj bolj specifičnega (kar komponente so), takrat najbrž prej prideš na tapeto.

DeeCoy ::

Poberi ven iz škatel, razpakiraj in med cote. Če težijo, rečeš, da si kupil rabljeno. Škatle pa v ročno prtljago magari.. Načeloma v tem primeru ne komplicirajo.

jernejl ::

Če vrednost blaga presega mejne vrednosti, ga moraš na letališču prijaviti in plačati DDV in morda še carino.

Pri izhodu na letališču stojijo cariniki, ki med potniki, kateri ničesar ne prijavijo, vsake toliko časa koga povabijo na stran in mu pregledajo prtljago. Ali te bodo pregledali ali ne, je loterija, in tega nihče ne more vedeti. Bolj verjetno je, da te ne bodo, ker je potnikov preveč in carinikov premalo, tako da pregledajo le manjši delež potnikov.

Mimogrede, če boš kupoval v ZDA, je treba vedeti, da so cene tam objavljene brez davka (sales tax), ki ti ga ob nakupu še dodatno zaračunajo. V NYC je to slabih 9%, se pa stopnja davka znotraj ZDA razlikuje. Recimo kakšnih 200km južno od NYC je Delaware, ki tega davka nima.
Sales taxes in the United States @ Wikipedia

jacksy ::

prijatelj je v zda kupil apple macbooka za prijatelja.
v munchu na letališču so točno njega poklicali na pregled. ker jim je pravil da je rečunalnik njegov že od prej, so mu po serijski številki preko računalnika pokazali kdaj in kje je bil kupljen. potem je brez problema plačal kazen in davek. rekel je da je bil kljub temu cenejši kot pri nas.

DeeCoy ::

jacksy je izjavil:

prijatelj je v zda kupil apple macbooka za prijatelja.
v munchu na letališču so točno njega poklicali na pregled. ker jim je pravil da je rečunalnik njegov že od prej, so mu po serijski številki preko računalnika pokazali kdaj in kje je bil kupljen. potem je brez problema plačal kazen in davek. rekel je da je bil kljub temu cenejši kot pri nas.

Pri komponentah ne bojo preverjal serijskih, niti pomoje nimajo toola. Sploh pa, če je brez embalaže se lahko obrišejo pod nosom ker si kupil rabljeno.

jernejl ::

Kje pa piše, da ob uvozu rabljenih stvari ni treba plačati DDV/carine?

klinker ::

Zadeva je enaka kot v JU casih, ko smo iz IT ali pa AU vozli walkmane ipd. Nekam pospravis in upas da gres skozi BP. Uradno je pac treba placat dajatve, neuradno pa si lahko tiho in upas :D

DeeCoy ::

jernejl je izjavil:

Kje pa piše, da ob uvozu rabljenih stvari ni treba plačati DDV/carine?

Kaj pa oni vejo, kje si te stvari kupil??

jernejl ::

DeeCoy je izjavil:

jernejl je izjavil:

Kje pa piše, da ob uvozu rabljenih stvari ni treba plačati DDV/carine?

Kaj pa oni vejo, kje si te stvari kupil??

Ni jim treba vedeti. Ti si izdelke prinesel v EU in jim moraš, če to zahtevajo, dokazati izvor teh izdelkov. To je lahko račun, garancijski list in podobno. Če računa nimaš, lahko izdelek prijaviš ob izstopu iz EU in ob tem prejmeš dokument, ki ga lahko predložiš ob vrnitvi. Če vsega tega nimaš, imaš pač problem.

Če bi bilo tako enostavno, kot se tebi zdi, bi vsak lahko prinesel v EU karkoli, carinikom bi pa samo rekel, da je to kupil rabljeno pred odhodom v tujino in da nima o tem nobenega dokazila.

DeeCoy ::

Okej, hvala za podatek.

djfixme ::

Najlepša hvala za odgovore.

Recimo, da vzamem CPU, GPU in matično tam. Te tri škatle niso tako majhne. Imel bi jih v carry-on ruzaku oz. kovčku. Imel bom tudi kovček.
Bi jih na xrayu dali ven iz ruzaka, tako kot bi recimo laptopa (to sem še vedno naredil), ali bi jih pustili v ruzaku in upal, da ne bo nihče nič rekel? Living on the edge :))

Furbo ::

Raje prinesi kaj drugega, kar lahko pri nas dražje prodaš, komponente pa kupi pri nas, kjer boš imel tudi garancijo.

Ali pa ne potuj, pa boš prihranil.

Tole je res trapasta ideja.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

jernejl ::

Če nameravaš stvari tovoriti v original škatlah, jih pač pospravi v nahrbtnik; če bodo pri varnostni kontroli zahtevali, da jih vzameš ven in odpreš, jih pač odpreš.

Sicer pa varnostna kontrola nima nič skupnega s carino. Ko boš šel skozi varnostno kontrolo v ZDA za polet proti domu, ti varnostnik tam pač ne bo zaračunal DDV, če te morda to skrbi :D

djfixme ::

In če reče na xraju še v Ameriki, fant tole je bomba, tole gre tu v smeti sem jih najebal ane :)):))


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kaj kupiti v Ameriki? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
559957 (7045) MTB
»

Carina iz USA (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
7218769 (5499) St235
»

Nakup prenosnika v ZDA

Oddelek: Kaj kupiti
263785 (3077) deltacqb
»

Prtljaga na letalu (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6017641 (16168) 2x'=2
»

Nakup MacBooka Pro iz Amerike (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
5012944 (11315) St235

Več podobnih tem