» »

Varčevanje vs potrošništvo

Varčevanje vs potrošništvo

TheBlueOne ::

energetik je izjavil:

Seveda. Vrednost denarja se stalno manjša. Če gledaš vrednost nepremičnih v gramih zlata, ki je "hard money", se cene nepremičnin na dolgi praktično ne spreminjajo. Tole je sicer za UK, verjetno pa podobno velja tudi za SLO:



Ja seveda, samo tu pride catch, da se zares izplacajo. Potrebujes ustrezno financiranje. Sedaj, ko je denar drag ne vidim pravih sans. Pred letom in pol, ko si dobil kredit z fix OM za dober 1% pa je zgodba drugacna.

Tako da za moj okus moras cakati prvo padec, potem pa se padec OM, ko sistem zacne podpirati gradbeno branzo. Takrat je treba imeti nekaj rezerv in graditi za kolikor ti dajo glede na rezerve in boniteto.

Boomerang ::

Opravičilo vsem, ki jim bom s tem komentarjem stopil na prste, ampak investicija v "cigle" se mi zdi še najboljša. Za streho nad glavo je treba poskrbet in če je nepremičnina na pravem mestu, bo čez leta vredna še več - ne zdi se mi verjetno, da bi v kratkem času uredili nepremičninski trg in verjetno bo povpraševanje še kar raslo. Če nepremičnino čez par let prodam, bi zanjo moral dobiti vsaj toliko, kolikor sem vanjo investiral. Če jo obdržim, imam poskrbljeno za starost. Ne pozabit dejstvo, da nekateri nepremičnine kupujejo samo zato, da z njimi služijo (v obliki dajanja v najem).

Biti v najemu pomeni, da plačuješ nekaj, kar nikoli ne bo tvoje, vsake toliko časa najemnina naraste, hišni red se zaostri in kadarkoli te najemodajalec lahko postavi pred vrata. V 10ih lahko namesto najemnine odplačaš ves kredit in potem imaš neko stabilnost - rešen stanovanjski problem. Če pa ostaneš v najemu, te stabilnosti ne bo. Če potem pogledaš nazaj, vidiš da si zmetal ogromno denarja, za nekaj kar bi lahko bilo tvoje, a je žal od nekoga drugega.

Če razmišljam dalje: avto se pokvari, luksuz enkrat postane standard, spomini zbledijo... ampak to vse lahko imaš tudi kasneje v življenju, recimo po 40-em letu. Res je, tudi nepremičnino imaš lahko po 40ih, 50ih ali 60ih, ampak morda bo do nje priti precej težje kot danes - saj vsi vemo, kaj se dogaja na nepremičninskem trgu.

Glugy ::

je tud razlika na polno živeti življenje od 18-28 pa med živeti polno življenje pri 35-40+ Tako da vse je na nek način relativno ane. ne morm ravno zamert tistim ki si največ prvoščjo na višku svoje energije, moči tako psihične kot fizične. ko ne rabijo toliko spanca, ko se hitro poberejo po kakšni dolgi noči in tako naprej.

Po en stran so generacije pred nami imele prednost da so si hitreje lahko privoščile polno življenje. Z istimi sredstvi si pri 40ih še vedno na slabšem kot bi bil z istimi sredstvi pri 20ih. Enostavno je mladnost samo enkrat in vsaka generacija bolj se zaveda pomena tega. Da življenje ni sam delo ampak tud enkratna priložnost za zabavo ker boljš ne bo nikol, pol gre sam še na slabš ko si starejši vseskp.

Rajš najboljši del življenja izkoristiš za najboljše stvari. Multiplikativni učinki so res nezanemarljivi.

Utk ::

energetik je izjavil:

Utk je izjavil:

Sej je. Ampak koliko Slovencev je sposobno vsak mesec dat 25% plače (recimo) v sklad, brez pardona vsak mesec, ne glede kaj morajo kupit, v kakem stanju je sklad, cel trg, itd.
Zakaj bi moral dati nujno nek delež? Daš tisto, kar ostane. Jaz imam npr. stalno železno rezervo na TRR, vse kar na koncu meseca ostane viška, se poreže in vloži v tisto, kar je takrat najugodneje. Včasih je to celo kar €. Ja, je pa treba malce samodiscipline, da se tisto ne zapravi, "ker pač je". Očitno veliko folka te disciplicne nima.

Nek delež nujno zato, ker pravijo da imajo ljudje tolk discipline, da bojo 30 let razliko med najemnino in kreditom vsak mesec strogo investirali, in to racionalno.
Jaz malo dvomim v to disciplino ljudi. Pa jaz še bi, ostali pa dvomim.

sci3nc3 ::

Glugy je izjavil:

je tud razlika na polno živeti življenje od 18-28 pa med živeti polno življenje pri 35-40+ Tako da vse je na nek način relativno ane. ne morm ravno zamert tistim ki si največ prvoščjo na višku svoje energije, moči tako psihične kot fizične. ko ne rabijo toliko spanca, ko se hitro poberejo po kakšni dolgi noči in tako naprej.


Odvisno, kaj je zate življenje na polno. Če sem šteješ žuranje (kakor se iz tvojega pisanja bere), kar vključuje minimalno količino spanca in pitje opojnih substanc do onemoglosti, potem ja, najboljša leta za to so študentska. Če pri 30+ nimaš še družine in imaš par samskih prijateljev, se imaš tudi pri 30+ lahko zelo fajn - sicer ne boš spil toliko kot pri 20-ih, ampak s pravo družbo je lahko žurka nepozabna.

Če pa pod življenje na polno šteješ uživanje v drugačni obliki, si v zrelejših letih na boljšem. Recimo par primerov: Karierno si napredoval in si lahko s finančnega vidika več privoščiš. Če te veseli "pleh" si boš pri 40+ lažje privoščil kakšno hudo mašino kot pri 20. Zanimajo te stvari, ki te morda prej niso in zato na potovanjih ne iščeš najbolj kul gostilno, ampak si ogledaš znamenitosti, spoznavaš kulturo, jezik itd.

Jaz bi rekel, da so najlepša leta med 30 in 40. V tem času iz sebe že nekaj narediš (nisi odvisen od staršev), hkrati pa nisi spet tako star. Sam nekako pravim "česar nisi ustvaril do 40, ne boš niti po 40". Če najdeš pravo ravnovesje med varčevanjem in potrošništvom, se imaš lahko lepo in hkrati veliko privarčuješ, ne da bi imel kakšno hudo službo.

bemfa ::

Meni je pa zanimiva percepcija, da je za uživanje treba vse zapravit. Ogromno se jih vleče čez faks in pri 30 komaj začne razmišljat, kaj bi v življenju počeli. Iz faksa niso odnesli nič in jamrajo, da je treba trdo delat za minimalca. Pol je pa kriv sistem, pa država, ... In seveda takim uspe stanovanjski problem rešit glih enkrat do penzije.
Treba se je spravit delat, posvetit svoji stroki in ustvarit dovolj prihodka, da lahko brez posledic financiraš svoje užitke - torej da ti nekaj še ostane za prihodnost.

Mato989 ::

TheBlueOne je izjavil:

energetik je izjavil:

Seveda. Vrednost denarja se stalno manjša. Če gledaš vrednost nepremičnih v gramih zlata, ki je "hard money", se cene nepremičnin na dolgi praktično ne spreminjajo. Tole je sicer za UK, verjetno pa podobno velja tudi za SLO:



Ja seveda, samo tu pride catch, da se zares izplacajo. Potrebujes ustrezno financiranje. Sedaj, ko je denar drag ne vidim pravih sans. Pred letom in pol, ko si dobil kredit z fix OM za dober 1% pa je zgodba drugacna.

Tako da za moj okus moras cakati prvo padec, potem pa se padec OM, ko sistem zacne podpirati gradbeno branzo. Takrat je treba imeti nekaj rezerv in graditi za kolikor ti dajo glede na rezerve in boniteto.



Ampk to je cikel tudi 15 let

In ce si 28 kaj naj caka folk do 42tega da zacne

Neumnost

Kupi se ko lahko ostalo prilagajas kasneje

TheBlueOne ::

Trenutno je priblizno na deset let. 2010, 2020 ... Ce bo podoben interval manjka ca. 7 let, da bo izjemno ugodno. In glede na to, da so trenutne cene visoke v relativnem smislu tudi glede na 2010, lahko izgubis tudi 50% vrednosti, ce primerjam situacijo 2010.

Sicer pa vsak po svoje. Samo ti predlagam, da nakupa sedaj ne predlagas ne vem komu, ker zna biti ze v zelo kratkem casu kar jezen nate. Pa hvala, da kupujete drago, v bistvu imamo take se najraje.

Mato989 ::

TheBlueOne je izjavil:

Trenutno je priblizno na deset let. 2010, 2020 ... Ce bo podoben interval manjka ca. 7 let, da bo izjemno ugodno. In glede na to, da so trenutne cene visoke v relativnem smislu tudi glede na 2010, lahko izgubis tudi 50% vrednosti, ce primerjam situacijo 2010.

Sicer pa vsak po svoje. Samo ti predlagam, da nakupa sedaj ne predlagas ne vem komu, ker zna biti ze v zelo kratkem casu kar jezen nate. Pa hvala, da kupujete drago, v bistvu imamo take se najraje.


Ne, trenutno nimamo tega podatka, to da se 2x zgodi zapored še ni merodajno... če se drugič sploh bo... kako je bilo pred 2010-2014?

Sploh pa upa kdo stavit da bodo šle 50% dol NOMINALNE povprečne vrednosti stanovanj v naslednjih 2-4 letih? Jaz stavim kontra, da ne bodo šle...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

TheBlueOne ::

Prej tezko gledas, ker je bila se trenazicija. 1991 so bile izjemno poceni, posebej zemljisca.

Nominalno v tem trenutku tezko gledas, ker so krediti dragi in ne bos dobil poceni fix OM. Tako, da ne vem kaj ti v praksi koristi nominalno.

Jaz vseeno predvideval padec glede na to kar slisim o premetu, glede na to, da padec ze opazam, glede na to kako se menda da undercutat cene itn. Vse kar je "po stari ceni" se ne premakne iz prodaje.

Drugace zakaj bi stavil dolocen odstotek? Jaz spekuliram, da je trenutno konec najslabsega casa za nakup v celotni zgodovini drzave, trendi za naprej pa se ze kazejo. Denarja ni, poslov ni, prometa ni, torej ne vem od kod bi bila rast.

Mato989 ::

Spet pozabljaš na faktor da časa ne moreš dobit nazaj... Kot ti pravim in še kdo v tej in drugi temi.

Stanovanje oz. nepremičnino se kupi takoj ko:

1. lahko
2. rabiš

Čakanje na neke ugodne kazalnike ipd... običajno pomeni da gemblaš... lahko daješ sicer educated guess, kar želiš dat ti, ampak saj pravim poznam folk ki je čakal 2010, pa potem 2014-2015 se drl to gre dol še 30%, in nato 2020 spet govoril kako je predrago in še zdaj živi v mansardi od mamice in atija... čas pa teče....

Če ne bi bili taki doomsayerji bi kupili pač 2010 in bi zdaj že 12+ let živeli na svojem.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

TheBlueOne ::

Jaz sem cakal v takem casu in sem prihranil se za pol hise. Sem pa imel do takrat relativno poceni stanovanje. Jaz ti ne morem pomagati, ce poznas same financno nepismene in nesposobne. Jaz takih pac ne vzamem za vzor pri tem kdaj v kaj investirati, za vzor vzamem take, ki imajo za sabo nekaj projektov.

In kakor pravim, ti kar kupuj, morda ti se jaz kaj prodam, ce tako rad kupujes po stari ceni ali pa ce bos naj**** kaksnega frenda. Saj pravim, super si kakor si, take potrebujemo. In se slabe vesti ni treba imeti, ker se vas lahko celo opozori.

gruntfürmich ::

Boomerang je izjavil:

V 10ih lahko namesto najemnine odplačaš ves kredit

ne vem iz kakšne riti vi potegujete te izračune in pišete kako folk s povprečno plačo v 20 letih spraska skupaj za 2 nepremičnini, ampak WTF je to za ena razpadajoča luknja za 10 let najemnine?

očitno niste ne v najemu, ne v kreditu, ne v nakupu, da take streljate.

očitno imam opravka z ljudmi ki živijo pri starših ali pa so poklicni dediči.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Mato989 ::

TheBlueOne je izjavil:

Jaz sem cakal v takem casu in sem prihranil se za pol hise. Sem pa imel do takrat relativno poceni stanovanje. Jaz ti ne morem pomagati, ce poznas same financno nepismene in nesposobne. Jaz takih pac ne vzamem za vzor pri tem kdaj v kaj investirati, za vzor vzamem take, ki imajo za sabo nekaj projektov.

In kakor pravim, ti kar kupuj, morda ti se jaz kaj prodam, ce tako rad kupujes po stari ceni ali pa ce bos naj**** kaksnega frenda. Saj pravim, super si kakor si, take potrebujemo. In se slabe vesti ni treba imeti, ker se vas lahko celo opozori.


Jaz nič ne kupujem jaz sem kupil 2019... danes je to +60%... Vem pa da bi komot čakal 2019 in živel doma pa nisem hotel več... če bi čakal si danes ne bi mogel kupit več oz. bi bilo veliko dražje.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Pat_MaGroin ::

Ne razumem pa, zakaj blodis, da bodo sle cene gor?

Jaz recimo ful navijam, da gredo cene dol. Zakaj?

Ker bodo "doplačila" za večje/boljše nepremičnine manjša + z gotovino boš lahko delal cudeže. Ja, moj cegu bo vreden manj, ampak absolutna razlika do novega cegla bo pa manjsa.

Torej, zakaj bi ti imel nenehno rast nepremičnin?

Mato989 ::

Pat_MaGroin je izjavil:

Ne razumem pa, zakaj blodis, da bodo sle cene gor?

Jaz recimo ful navijam, da gredo cene dol. Zakaj?

Ker bodo "doplačila" za večje/boljše nepremičnine manjša + z gotovino boš lahko delal cudeže. Ja, moj cegu bo vreden manj, ampak absolutna razlika do novega cegla bo pa manjsa.

Torej, zakaj bi ti imel nenehno rast nepremičnin?


Zato ker rast nepremičnin je overall boljša za ljudi... tako kot je boljše imeti višje plače kot nižje, tudi če se zgodi rast cen nekaterih dobrin v podobnih ali enakih procentih...

Pomisli tako... če bi jutri bila vsaka nepremičnina v SLO vredna recimo 2 mil EUR, in bi jo prodal in se upokojil na črnogorski ali Hrvaški obali in imel 1,5mil keša je to bolje, kot če bo jutri vsaka nepremičnina /2

Enako velja za plače... bolje je imeti plačo 5k na TRR in je kila kruha 5EUR, kot pa 1k in je kila kruha 1 EUR... v teoriji (če znaemarijo ostalo) je vse enako po kupni moči samo kaj pa ko greš na Hrvaško, na Tajsko, v Grčijo??? Če lahko delaš od doma je bolje imeti 5k in greš nekam kjer je kruh cenejši (kruh je placeholder) kot pa imeti 1k in ne moreš nikamor čeprav si enako v SLO privoščiš.

Sicer jaz bottom line nisem za preveliko rast cen nepremičnin... zagotovo pa nisem za padec vrednosti.



Da niti ne omenjam da je v SLO cca 80% ljudi lastnikov ali solastnikov nepremičnin... torej če raste cena nepremičnin je za več kot 80% ljudi to bolje... če pada je načeloma bolje za tistih 15-20%...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

gruntfürmich ::

Mato989 je izjavil:

Da niti ne omenjam da je v SLO cca 80% ljudi lastnikov ali solastnikov nepremičnin... torej če raste cena nepremičnin je za več kot 80% ljudi to bolje...

zakaj bolje če pa ima večina nepremičnino za lastno uporabo?
torej je vseeno. oz bolje da plačajo manj davka in zavarovanja.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Pat_MaGroin ::

Ne ne. Vsi bomo prodal in se preselil v črno goro, zato!

rofl

GregiB ::

gruntfürmich je izjavil:

zakaj bolje če pa ima večina nepremičnino za lastno uporabo?
torej je vseeno. oz bolje da plačajo manj davka in zavarovanja.


Matonomija 101... Danes kupiš v rodni grüdi hišo, za katero dobiš v Črni Gori eno hišo... počakaš 5 let, da zraste vrednost hiše za 200%, prodaš in kupiš 3 bajte v Črni Gori...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

avtek ::

Ti res nč ne poštudiraš preden napišeš kakšno stvar? :)

energetik ::

Mato989 je izjavil:

Spet pozabljaš na faktor da časa ne moreš dobit nazaj... Kot ti pravim in še kdo v tej in drugi temi.

Stanovanje oz. nepremičnino se kupi takoj ko:

1. lahko
2. rabiš

Čakanje na neke ugodne kazalnike ipd... običajno pomeni da gemblaš... lahko daješ sicer educated guess, kar želiš dat ti, ampak saj pravim poznam folk ki je čakal 2010, pa potem 2014-2015 se drl to gre dol še 30%, in nato 2020 spet govoril kako je predrago in še zdaj živi v mansardi od mamice in atija... čas pa teče....

Če ne bi bili taki doomsayerji bi kupili pač 2010 in bi zdaj že 12+ let živeli na svojem.
Zdaj spet odvisno, ali si raje pri starših ali si suženj banki in boš s kreditom preplačal že tako napihnjeno nepremičnino. Stvar izbire. Moja je bila jasna, precej raje še par let stisnit doma, vmes našparat in potem vzeti precej nižji kredit, kot pa takoj letet v svojo bajto na ključ in absurdno preplačat kredit.
Sicer pa, naredit samo toliko otrok, da lahko vsakemu daš za pomoč pri nabavi svoje nepremičnine vsaj 1-2kg zlata. Da bo vsaj njim lažje.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

gruntfürmich je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Da niti ne omenjam da je v SLO cca 80% ljudi lastnikov ali solastnikov nepremičnin... torej če raste cena nepremičnin je za več kot 80% ljudi to bolje...

zakaj bolje če pa ima večina nepremičnino za lastno uporabo?
torej je vseeno. oz bolje da plačajo manj davka in zavarovanja.


Za tiste je potem itak vseeno ali gre cena gor ali dol potemtakem... ampak za tiste ki pa so pripravljeni se preselit zaradi dobrih cen pa je bolje da gre gor...

Vprašaj se, kdo ne bi za pravo vrtoglavo ceno nepremičnine prodal?

energetik je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Spet pozabljaš na faktor da časa ne moreš dobit nazaj... Kot ti pravim in še kdo v tej in drugi temi.

Stanovanje oz. nepremičnino se kupi takoj ko:

1. lahko
2. rabiš

Čakanje na neke ugodne kazalnike ipd... običajno pomeni da gemblaš... lahko daješ sicer educated guess, kar želiš dat ti, ampak saj pravim poznam folk ki je čakal 2010, pa potem 2014-2015 se drl to gre dol še 30%, in nato 2020 spet govoril kako je predrago in še zdaj živi v mansardi od mamice in atija... čas pa teče....

Če ne bi bili taki doomsayerji bi kupili pač 2010 in bi zdaj že 12+ let živeli na svojem.
Zdaj spet odvisno, ali si raje pri starših ali si suženj banki in boš s kreditom preplačal že tako napihnjeno nepremičnino. Stvar izbire. Moja je bila jasna, precej raje še par let stisnit doma, vmes našparat in potem vzeti precej nižji kredit, kot pa takoj letet v svojo bajto na ključ in absurdno preplačat kredit.
Sicer pa, naredit samo toliko otrok, da lahko vsakemu daš za pomoč pri nabavi svoje nepremičnine vsaj 1-2kg zlata. Da bo vsaj njim lažje.



Kredit v osnovi pomeni to da:

Opcija 1:Vzameš kredit in ga plačuješ 30 let in živiš na svojem teh 30 let
Opcija 2: Ga ne vzameš in pač šparaš 30 let cca in kupiš na keš

So potem robni primeri ampak v osnovi je za povprečnega tako.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

energetik ::

Ni čisto tako, ker pri kreditu imaš obrestno-obrestni račun v svojo škodo, pri investiranju pa v svojo korist.
vires in numeris

Mato989 ::

energetik je izjavil:

Ni čisto tako, ker pri kreditu imaš obrestno-obrestni račun v svojo škodo, pri investiranju pa v svojo korist.


Ni nujno pri investiranju je lahko enako velika škoda kot pri kreditu ali celo večja (lahko gre na 0)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

gruntfürmich ::

če je cena nepremičnine nizka, se pri poplavi enostavno preseliš v drugo.
če pa je vse drago, pa jočeš pred kamero za novo...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Mato989 ::

gruntfürmich je izjavil:

če je cena nepremičnine nizka, se pri poplavi enostavno preseliš v drugo.
če pa je vse drago, pa jočeš pred kamero za novo...


Ni jih nepremičnin v katere bi se zdaj preselilo pol Slovenije ;)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

gruntfürmich ::

ker so drage in jih ni na 'zalogo'.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Mato989 ::

gruntfürmich je izjavil:

ker so drage in jih ni na 'zalogo'.


Tudi če bi bile poceni jih nihče ne bi gradil 100k na zalogo...

Vidiš kje v Somaliji nepremičnine na zalogo pa je zlo poceni
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

gruntfürmich ::

in ni pol slovenije, ampak par poplavljenih bajt; če to misliš.

na kitajskem so mesta duhov s praznimi stolpnicami.

tudi v sloveniji so se nekatere bajte prodale 10 let po gradnji (v teh parih letih), ker so se firme zakalkulirale.

koliko praznih nedokončanih stanovanj/hiš bo sedaj, če se ekonomija sesuje (drage poplave in nemčija v recesiji)?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

gruntfürmich je izjavil:

in ni pol slovenije, ampak par poplavljenih bajt; če to misliš.

na kitajskem so mesta duhov s praznimi stolpnicami.

tudi v sloveniji so se nekatere bajte prodale 10 let po gradnji (v teh parih letih), ker so se firme zakalkulirale.

koliko praznih nedokončanih stanovanj/hiš bo sedaj, če se ekonomija sesuje (drage poplave in nemčija v recesiji)?


Aja a par bajt je samo poplavljenih, pol pa tako ni problema ti lahko grejo v motele in hostle spat tačas... če jih je samo PAR poplavljenih.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

GregiB ::

Mato989 je izjavil:


Za tiste je potem itak vseeno ali gre cena gor ali dol potemtakem... ampak za tiste ki pa so pripravljeni se preselit zaradi dobrih cen pa je bolje da gre gor...


Mater, tvoje (ne)poznavanje ekonomike je tako porazno, da je prav zabavno brati...
Lej, spoznaš dekle svojih sanj, oba živita pri starših... Odločita se, da želita živeti skupaj, se zapufata do grlana 30 let za 75.000€ in si kupita dvosobno stanovanje... Za družinsko hišo sta prekratka, saj stane 150.000€.
Par let naprej tvoja gospodična zanosti... Zaradi dobrih cen sta se pripravljena preseliti... nepremičnine so v tem času šle gor za odličnih 100%!!! Prodata svojo stanovanje za 150.000€ (FTW!) in kupita hišo za... 300.000€?!... oh... wait...

Mato989 je izjavil:

Vprašaj se, kdo ne bi za pravo vrtoglavo ceno nepremičnine prodal?

Tisti, kateremu je to primarno bivališče... ker si ne bi mogel privoščiti druge, ki ima tudi vrtoglavo ceno... Če še nisi opzail gredo cene nepremičnin gor (in dol) ponavadi enakomerno, na širšem geografskem področju...


Mato989 je izjavil:

Kredit v osnovi pomeni to da:
... nimaš denarja za nakup in za ceno obresti obremeniš prihodne prihodke... nič drugega.

Mato989 je izjavil:

Opcija 1:Vzameš kredit in ga plačuješ 30 let in živiš na svojem teh 30 let
Kar pa je seveda iluzija. Na nepremičnini imaš namreč plombo oz. jo ima kakšna druga, zastavljena dobrina (hiša staršev?!). Koliko si na svojem uvidiš, ko hočeš s nepremičnino prosto razpolagati.

Mato989 je izjavil:

Vidiš kje v Somaliji nepremičnine na zalogo pa je zlo poceni
Pa kaj ti kadiš? Povprečni letni prihodek odraslega, aktivno sposobnega Somaijca (-ke) je $500. Petsto, če ne razumeš številke... Hiša v Hergesi pa stane med $40.000 in $100.000... Poceni?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Mato989 ::

Mater, tvoje (ne)poznavanje ekonomike je tako porazno, da je prav zabavno brati...
Lej, spoznaš dekle svojih sanj, oba živita pri starših... Odločita se, da želita živeti skupaj, se zapufata do grlana 30 let za 75.000EUR in si kupita dvosobno stanovanje... Za družinsko hišo sta prekratka, saj stane 150.000EUR.
Par let naprej tvoja gospodična zanosti... Zaradi dobrih cen sta se pripravljena preseliti... nepremičnine so v tem času šle gor za odličnih 100%!!! Prodata svojo stanovanje za 150.000EUR (FTW!) in kupita hišo za... 300.000EUR?!... oh... wait...


Ali pa shocking, narediš vse enako in kupiš hišo 90km stran za 190k... nikakor ne grejo cene vseh nepremičnin LINEARNO gor, niti dol, to veva oba...

Tisti, kateremu je to primarno bivališče... ker si ne bi mogel privoščiti druge, ki ima tudi vrtoglavo ceno... Če še nisi opzail gredo cene nepremičnin gor (in dol) ponavadi enakomerno, na širšem geografskem področju...


Nikakor, če mi daš za flet 1 mil EUR ga danes prodam in spizdim drugam tudi če je primarno bivališče... In še 1x, cene nepremičnin NIKAKOR ne gredo linearno gor in dol... ali pa to dokaži kako so cene v LJ, na Ptuju, in na Goričkem ali Halozah šle LINEARNO gor procentualno do 1 decimalke natančno da tvoj zgornji primer pije vodo!

Kar pa je seveda iluzija. Na nepremičnini imaš namreč plombo oz. jo ima kakšna druga, zastavljena dobrina (hiša staršev?!). Koliko si na svojem uvidiš, ko hočeš s nepremičnino prosto razpolagati.


Ja in če jo imaš, bistvo je da si tam na svojem... to da jo odplačuješ je sekundarnega pomena uporabljaš jo takoj napram priemru da varčuješ 30 let in pol skeširaš

Pa kaj ti kadiš? Povprečni letni prihodek odraslega, aktivno sposobnega Somaijca (-ke) je $500. Petsto, če ne razumeš številke... Hiša v Hergesi pa stane med $40.000 in $100.000... Poceni?


Poceni je relativen pojem... če bi bila v SLO 40k bi rekel poceni... bistvo je da NIKJER v Zahodnem Svetu ne gradijo na stotine ali tisoče nepremičnin na ZALOGO kot je predlagal grunt... to je bil moj point.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

kriptobog ::

Mato989 je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

če je cena nepremičnine nizka, se pri poplavi enostavno preseliš v drugo.
če pa je vse drago, pa jočeš pred kamero za novo...


Ni jih nepremičnin v katere bi se zdaj preselilo pol Slovenije ;)


Pri nas je pol vasi prazne. Samo prodaja in oddaja se ne.

GregiB ::

Mato989 je izjavil:

Ali pa shocking, narediš vse enako in kupiš hišo 90km stran za 190k...

Absolutno.. problem je zgolj, da si že po dveh, treh transakcijah v.... Somaliji

Mato989 je izjavil:

nikakor ne grejo cene vseh nepremičnin LINEARNO gor, niti dol, to veva oba...


To veš ti... cene nepremičnin rastejo linearno po celotni državi, razlike so zgolj kratkotrajne in znotraj praga špekulacij.

Mato989 je izjavil:

Nikakor, če mi daš za flet 1 mil EUR
Ne dam... srž problema... Opisuješ Snegulčico in sedem palčkov. Pa napiši še, da medtem trikrat zadaneš sedmico na lotu...

Mato989 je izjavil:

Poceni je relativen pojem...
Ne v smislu, kot ga opisuješ... Napisal si, da so nepremičnine v Somaliji poceni. "Relativen pojem" bi to bil, če bi ob zacementirani ponudbeni strani (Somalija) zasementiral tudi povpraševalsko (slovenski kupec). A vendar si tipičen kupec somalijske hiše to težje privošči, kot si tipično slovensko hišo privošči tipičen slovenski kupec
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

m0LN4r ::

Ma mato kr prav. Midva bi lahk kupla z 0,65% bajto za 450k 2017. Pa je baba rekla ne, predrago, pocakava, pa nevemkaj.

Puff in smo leta 2022 bajta je 600k na 3,5%

Je cena sla dol? Ja je, na 589.000 obresti pa so sle na 4%

Gl,hf

Zaenkrat se nekega konkretnega padca za dobre nepremicnine ne bo.
Vedno je nekdo bogatejsi od drugega.

Sle bodo dol za neke stare crnogradnje na poplavem obmocju v vukojebini iz 1980 in pecjo na olje in brez izolacije s starimi okni in streho itn.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Boomerang ::

gruntfürmich je izjavil:

Boomerang je izjavil:

V 10ih lahko namesto najemnine odplačaš ves kredit

ne vem iz kakšne riti vi potegujete te izračune in pišete kako folk s povprečno plačo v 20 letih spraska skupaj za 2 nepremičnini, ampak WTF je to za ena razpadajoča luknja za 10 let najemnine?

očitno niste ne v najemu, ne v kreditu, ne v nakupu, da take streljate.

očitno imam opravka z ljudmi ki živijo pri starših ali pa so poklicni dediči.


Če si v najemu in plačuješ 400€ mesečne najemnine, to v 10ih letih znese 48k€ - minimalno! (ob predpostavki, da se ne podraži, kar je zelo malo verjetno).
Če imaš recimo 50k€ prihrankov in vzameš kredit, ki ga 10 let odplačuješ po 400€ mesečno, imaš že svojo garsonjero, če ne 1-sobno stanovanje (odvisno kje kupuješ). Če ti finančno lahko pomagajo starši (kar ni redkost), lahko ciljaš še malo višje.

Je pa res, da 50k€ ne pride kar tako - treba je delat in šparat. Če nimaš dveh levih rok in znaš delati z denarjem, imaš ta znesek lahko v žepu do 30. leta. Moraš pa se odločiti, ali ti je prioriteta čim prej nabrati keš ali ga porabiti za užitek.

Ti še kaj ni jasno?

user4683 ::

400eur na 10 let + 50k pologa je cca 90k vredna garsonjera. Takšne se redkokje oddajajo za 400eur/mesec. Povprečje je nekje 3-4% vrednosti nepremičnine. Prav tako je garsonjer pod 100k hudo malo, vecina jih rabi kar nekaj vlozka. Tako da to je prva čez palec zaokrožena "malenkost" pri tem izracunu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

Pat_MaGroin ::

Sej je simple.

Do leta 2020 je 29-letnik rabil 50k pologa za garsonjero.

Zdaj pa rabi 100k. Pac, prihodke bo treba dvignit od 18. do 30. leta, simpl.

Zgodovina sprememb…

Magic1 ::

Kot sem jaz videl gredo garsonjere v Lj za 100k€. Zakaj bi nekdo rabil poln znesek za nabavo???
Magic

jernejl ::

Boomerang je izjavil:

Je pa res, da 50k€ ne pride kar tako - treba je delat in šparat. Če nimaš dveh levih rok in znaš delati z denarjem, imaš ta znesek lahko v žepu do 30. leta.
Šur, pri 24-ih končaš faks in greš na svoje (jasno, v najem, ker nimaš za polog), plačuješ 500 evrov najemnine za garsonjero, pa 700 moraš dati na stran da prideš na 50k do 30. leta.
Če dobiš povprečno plačo za osrednjeslovensko regijo za starostni razred 25-34 let, ki je okrog 1400 evrov neto, ti torej ostane še 200 evrov za obratovalne stroške, hrano, cunje, transport (avto), dopust...
Potem morda ugotoviš, da tako pa ne bo šlo in lahko daš na stran samo polovico omenjenega zneska, ampak potem moraš šparat pa ~10 let. Če imaš "srečo" in si se rodil ob napačnem času - kot recimo aktualne generacije mladih - se cena želenega stanovanja v teh letih varčevanja podvoji, tako da ti potem do nakupa kar naenkrat manjka več, kot ti je manjkalo takoj po faksu, ko nisi imel prihranjeno še nič :D

Magic1 je izjavil:

Kot sem jaz videl gredo garsonjere v Lj za 100k€.
Trenutno je mediana cene garsonjere v LJ na znanem portalu okrog 150k€. Verjetno bi se dalo še kaj zdilat, ampak potem je pa treba še računat na to, da bi človek - preden se vseli - reč še malo adaptiral in opremil po svojih potrebah...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

Boomerang ::

jernejl je izjavil:

Boomerang je izjavil:

Je pa res, da 50k€ ne pride kar tako - treba je delat in šparat. Če nimaš dveh levih rok in znaš delati z denarjem, imaš ta znesek lahko v žepu do 30. leta.
Šur, pri 24-ih končaš faks in greš na svoje (jasno, v najem, ker nimaš za polog), plačuješ 500 evrov najemnine za garsonjero, pa 700 moraš dati na stran da prideš na 50k do 30. leta.
Če dobiš povprečno plačo za osrednjeslovensko regijo za starostni razred 25-34 let, ki je okrog 1400 evrov neto, ti torej ostane še 200 evrov za obratovalne stroške, hrano, cunje, transport (avto), dopust...
Potem morda ugotoviš, da tako pa ne bo šlo in lahko daš na stran samo polovico omenjenega zneska, ampak potem moraš šparat pa ~10 let. Če imaš "srečo" in si se rodil ob napačnem času - kot recimo aktualne generacije mladih - se cena želenega stanovanja v teh letih varčevanja podvoji, tako da ti potem do nakupa kar naenkrat manjka več, kot ti je manjkalo takoj po faksu, ko nisi imel prihranjeno še nič :D

Magic1 je izjavil:

Kot sem jaz videl gredo garsonjere v Lj za 100k€.
Trenutno je mediana cene garsonjere v LJ na znanem portalu okrog 150k€. Verjetno bi se dalo še kaj zdilat, ampak potem je pa treba še računat na to, da bi človek - preden se vseli - reč še malo adaptiral in opremil po svojih potrebah...


Zakaj pa bi šel v garsonjero za 500€? Saj imaš sobe s souporabo ostalih prostorov, kar je ceneje (jaz mesečno odštejem 300€). Lahko pa greš tudi v 2-posteljno sobo, kjer nekdo išče cimra in te pride še ceneje. Aja, potem to ni več luksuz. Ja, oboje pač ne gre.

Garsonjere se prodajajo tudi za 80k€. Bo pa treba iti ven iz LJ in se voziti. Pa kaj potem, saj ne boš edini. Bil sem že tik pred tem, da bi eno tako garsonjero kupil, ampak sem pogrešal par stvari in se odločil malo počakati, vmes še malo prihraniti in se podati na večji ulov.

gruntfürmich ::

so ti razložili da tako boomermatika kot matomatika ne štimata.

Mato989 je izjavil:

... bistvo je da NIKJER v Zahodnem Svetu ne gradijo na stotine ali tisoče nepremičnin na ZALOGO kot je predlagal grunt...

da ne?
a sploh veš koliko je bilo praznih novogradenj ko je bila kriza samo v sloveniji? kako potem to ni na zalogo?
lol
in to bi ti potem rekel za cel zahod? :))
to je prava matomatika.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

m0LN4r ::

Ampak a ni ze to skregano z vsem, da imajo boomerji vecino nepremicninskega kapitala v scoji lasti in _nocejo_ ceneje prodat oz. sploh prodajat.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Mato989 ::

gruntfürmich je izjavil:

so ti razložili da tako boomermatika kot matomatika ne štimata.

Mato989 je izjavil:

... bistvo je da NIKJER v Zahodnem Svetu ne gradijo na stotine ali tisoče nepremičnin na ZALOGO kot je predlagal grunt...

da ne?
a sploh veš koliko je bilo praznih novogradenj ko je bila kriza samo v sloveniji? kako potem to ni na zalogo?
lol
in to bi ti potem rekel za cel zahod? :))
to je prava matomatika.


A ti razumeš pomen zaloge?

Gradit z namenom prodaje in se ne proda =/= gradnja na zalogo

Gradit z namenom da tam stoji prazno X let = gradnja na zalogo
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Furbo ::

m0LN4r je izjavil:

Ampak a ni ze to skregano z vsem, da imajo boomerji vecino nepremicninskega kapitala v scoji lasti in _nocejo_ ceneje prodat oz. sploh prodajat.

Vedno imajo starejši večino nepremičnin v lasti. Normalno.

Ti bi pa hotel kaj, da vsak že v vrtcu dobi bajto in se enega starejšega vrže na cesto?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

GregiB ::

m0LN4r je izjavil:

Ampak a ni ze to skregano z vsem, da imajo boomerji vecino nepremicninskega kapitala v scoji lasti in _nocejo_ ceneje prodat oz. sploh prodajat.


Temu se reče akumulacija sredstev... povsem logično...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

m0LN4r ::

Napacno si me razumel.

Obstajajo stevilke, sicer na hitro jih zdej ne najdem, ampak gledano pri 30ih.
Boomerji so pr 30ih imeli skoraj 30% v lasti
Gen za njimi pri 30ih vec kot 12%
Gen za njimi pa gre proti 30 in ima pod 10%

Ce se kdaj naletim na povezavo, javim.

Ti nekako ne razumes, da je nepremicninski trg postal v zadnjih 30 letih divji zahod.
Sicer jaz vam pravim, da glede na to kako je tu gori, bo se hujse.
Ko bo vecina v lasti bank in nepremicninskih grupah.
In se bo ustvarila luknja kjer vse do povprecne place in malo cez, si vec kot najemnisko stanovanje ne bos mogel privosciti, razen ce zakreditiras zravn se otroke.

Zivis pa v najemnini investitorjev, ki so zadnjih 10-15 let intenzivno vse pokupli. Privat niti ne, samo razni privat doktorji in javnosektorasi iz vecjih mest.

Z normalno povprecno placo pa kredit seze tudi do 35 let in 50% te place.

Ce pa je nepremicnina sumljivo poceni, pa je to zato, ker je regija propadla al pa je do dobre sluzbe 2 uri voznje.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Mato989 ::

m0LN4r je izjavil:

Napacno si me razumel.

Obstajajo stevilke, sicer na hitro jih zdej ne najdem, ampak gledano pri 30ih.
Boomerji so pr 30ih imeli skoraj 30% v lasti
Gen za njimi pri 30ih vec kot 12%
Gen za njimi pa gre proti 30 in ima pod 10%

Ce se kdaj naletim na povezavo, javim.

Ti nekako ne razumes, da je nepremicninski trg postal v zadnjih 30 letih divji zahod.
Sicer jaz vam pravim, da glede na to kako je tu gori, bo se hujse.
Ko bo vecina v lasti bank in nepremicninskih grupah.
In se bo ustvarila luknja kjer vse do povprecne place in malo cez, si vec kot najemnisko stanovanje ne bos mogel privosciti, razen ce zakreditiras zravn se otroke.

Zivis pa v najemnini investitorjev, ki so zadnjih 10-15 let intenzivno vse pokupli. Privat niti ne, samo razni privat doktorji in javnosektorasi iz vecjih mest.

Z normalno povprecno placo pa kredit seze tudi do 35 let in 50% te place.

Ce pa je nepremicnina sumljivo poceni, pa je to zato, ker je regija propadla al pa je do dobre sluzbe 2 uri voznje.



Spet je problem ker delaš zgodovino na 100 letih... logično da so meli boomerji več pri 30tih ker je bla pred tem vojna in ej blo vse porušeno in pobito... in se je hitreje začelo nabirat in zato je velik delež pri pridnih mladih



V osnovi je težava predolga življ. doba...

Če bi folk umiral pri 70tih zadnje, ne bi boomerji danes več nič meli... ker pa boomerji koristijo nove zdr. pridobitve in procese od mladih pa se to podaljšuje in ne pade premoženje naprej.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

A110 ::

Mato989 je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Napacno si me razumel.

Obstajajo stevilke, sicer na hitro jih zdej ne najdem, ampak gledano pri 30ih.
Boomerji so pr 30ih imeli skoraj 30% v lasti
Gen za njimi pri 30ih vec kot 12%
Gen za njimi pa gre proti 30 in ima pod 10%

Ce se kdaj naletim na povezavo, javim.

Ti nekako ne razumes, da je nepremicninski trg postal v zadnjih 30 letih divji zahod.
Sicer jaz vam pravim, da glede na to kako je tu gori, bo se hujse.
Ko bo vecina v lasti bank in nepremicninskih grupah.
In se bo ustvarila luknja kjer vse do povprecne place in malo cez, si vec kot najemnisko stanovanje ne bos mogel privosciti, razen ce zakreditiras zravn se otroke.

Zivis pa v najemnini investitorjev, ki so zadnjih 10-15 let intenzivno vse pokupli. Privat niti ne, samo razni privat doktorji in javnosektorasi iz vecjih mest.

Z normalno povprecno placo pa kredit seze tudi do 35 let in 50% te place.

Ce pa je nepremicnina sumljivo poceni, pa je to zato, ker je regija propadla al pa je do dobre sluzbe 2 uri voznje.



Spet je problem ker delaš zgodovino na 100 letih... logično da so meli boomerji več pri 30tih ker je bla pred tem vojna in ej blo vse porušeno in pobito... in se je hitreje začelo nabirat in zato je velik delež pri pridnih mladih



V osnovi je težava predolga življ. doba...

Če bi folk umiral pri 70tih zadnje, ne bi boomerji danes več nič meli... ker pa boomerji koristijo nove zdr. pridobitve in procese od mladih pa se to podaljšuje in ne pade premoženje naprej.


Ne, v tvojem razmisljanju je glavni priblem da si zelis oz se ti zdi da bi neptemicninske zadeve morale biti generacijska stvar. Torej od prejsnjega roda k naslednjemu. Namesto da bi bil sistem tako narejen da bi starejse pac prisilil da gredo iz predimebzioniranih nepremicnin v manjsa stanovanja, mlade druzine z prihodki pa v te hise oz vecja stanovanja. Pa zato starejsi se ne rabijo umreti. Nesposobni se zanasajo na dedovanje kot da smo v srednjen veku. Problem pa je, da je tudi sposobnim vedno tezje priti do nepremicnine. Ze ti, ce bi se rodil par let pozneje bi imel veliko tezje pogoje priti do ene luknje na ptuju. Pa pri tem nebi mogel nic. In samo nehaj s tem da so se vedno lokacije kjer je poceni, saj se overall povsod v slo s casom vedno tezje pride do nepremicnine. Tudi tam kjer je poceni, je bil par let nazaj se ceneje in ta trebd ni vredu. Razen za tiste ki se zanasajo na druge in podedovano

PrihajaNodi ::

Sam sej se v Sloveniji gradi v masardah ali dela flete v bajtah z locenimi vhodi stanovanja pa vsi skup zvijo. Zna bit pa problem ce je kaksna mat al pa fotr tezka pa nic ne pusti. Sicer ti pa potem stari starsi merkajo otroke.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izplačilo dedovanega deleža (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15211529 (5671) Mato989
»

Obdavčitev plače v Sloveniji (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16816521 (9116) tony1
»

Nižanje pokojnin najstarejši populaciji? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15513173 (8896) solatko
»

Nova pravila pri kreditih (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Loža
802101580 (67756) Baja
»

600 € za trgovce blagajničarje (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
29745651 (38234) koyotee

Več podobnih tem