» »

Varčevanje vs potrošništvo

Varčevanje vs potrošništvo

TheBlueOne ::

Boomerang je izjavil:

V časih, ko cene nepremičnin neusmiljeno rastejo, sem končno pred nakupom svojega prvega stanovanja. Mislim, da je to ena pomembna prelomnica, o kateri bi moral vsakdo razmišljati. Nisi več pri starših, nisi najemnik in na nek način si preskrbljen za starost.


-------------------------------------------------------------------------


Sedaj pa gledam mladino (20-30 let): Podpovprečno plačana služba, donosnih projektov ali hobijev ni, dedovanja še dolgo ne bo (če sploh bo), avto takoj po 18. letu, telefon dražji od mojega računalniškega kompleta, najemnine (kdor ni v mama hotelu) za polovico plače, vsako zimo nekam na smučanje in poleti na dopust v kakšne eksotične kraje. No, sedaj pa moje razmišljanje: Kdaj in kako se bo ob takšnem življenjskem slogu reševal stanovanjski problem? Se o tem sploh razmišlja?


Jaz bi z nakupom pocakal, ker vse kaze, da bodo cene padale.

Kot drugo moras pa prioritetno gledati na dohodek. Kar nastevas ni nek strosek, ki bi bil previsok, da ga mimogrede pokrijes in ni tako visok, da bi bil vreden za obroke nepremicnine. Vsaj, ce ne zapretiravas. V glavnem je treba bii neusmiljen pri iskanju boljsega zasluzka dokler nisi tam, kjer si lahko privoscis to na kar ciljas.

GregiB ::

Utk je izjavil:

Nisem vštel niti sprotnega oplemenitenja prihrankov, ki je npr. zadnjih 40 let (S&P 500) po inflaciji (oz. dvigu najemnine v tem primeru) pri 6,4% pa.

Sej bolje da nisi. Če gledamo 30 let nazaj, tudi če bi takrat teoretično "na klik" lahko kupil SP500, pa nisi mogel, razlika med kreditom in najemom, v eno ali drugo smer, je bila ziher v rangu današnjih 20 evrov. In iz tega takrat ne bi mogel ne vem kakega prihranka naredit. Pa ne zarad inflacije, ampak so se v tem času tudi plače v resnici toliko dvignile, da tisto kar je takrat bil nek denar, danes pač več ni. In če bo čez 30 let podobno, bo stanovanje še zmeraj stalo približno enako število plač kot danes, tudi za najemnino bo šlo približno tolk od plače, tudi če bojo plače veliko bolj narastle kot samo za inflacijo. In čez 30 let našparanih 100 jurjev v SP500 ne bo nek denar. Stanovanje bo pa še zmeraj imelo vrednost (če ni že danes podrtija, seveda).


Lej, tu konkretno imam pa lastno izkušnjo... Leta 1996 sem začel šparat v Galileu... do leta 2008 je le-ta povečal vrednost VEP s 2EUR na 18EUR (adjusted for inflation)... 900% donos (na prvi vložek, na ostale proporcionalno)... Če bi bil tako finančno pameten, kot ste ostali tu na S-Tju, bi pred finančnim zlomom (kar so vsi vedeli, raze mene, tako so mi vsaj razlagali po letu 2010) vse skupaj prodal, bi bil največji car pred vsemi, ki so imeli kredit. Še enkrat... nič ni zdravo za gotovo... Tedenski dogodki so to prekleto grdo dokazali.
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GregiB ()

Utk ::

Če bi 2008 prodal, bi to pomenilo, da že "aktivno" nekaj delaš. In takoj ko si aktiven, obstaja kar velika verjetnost, da boš veliko slabši od indexa. Ja, takrat nisi mogel kar dat v SP500, ampak tudi če bi lahko dal, bi bil "bedak", ker so domači in balkanski skladi rastli za popizdit. Tako da ni to spet tako simpl s tem 30 letnim investiranjem. Lahko se vmes marsikaj zgodi in te premami. Za to je veliko večja verjetnost kot da boš ostal brez stanovanja ali hiše.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

GregiB ::

Utk je izjavil:

Za to je veliko večja verjetnost kot da boš ostal brez stanovanja ali hiše.
Pejt v Nazarje vprašat, če bi kdo menjal z menoj...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Utk ::

Pejt vprašat par 1000 ljudi, ki so 2009 izgubili za hišo denarja, in par 10,000, ki so izgubili samo za kak dober avto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

user4683 ::

Slovenci se vedno kujejo nepremicnine v nebo, dejstvo pa je, da nekemu povprecnemu ceglu v sloveniji v zadnjih 30 letih raste realna vrednost cca 2-3% na leto. Ni bas nekaj. Ja, nekomu vec, nekomu pa tudi minus, kaksnemu pa tudi povsem na nulo. Dobrih 6% (9% ce ne odatejes inflacije) je pa kao slabo, argument pa ta, da ga takrat nisi mogel kupiti, ali pa da obstajajo se boljse stvari. ;((

alešhojs ::

energetik je izjavil:

S šparanjem pri hrani si ne boš bajte kupil. S šparanjem pri avtih in potovanjih pa že nekaj.

Sicer pa se je potrebno pridružiti igri; nepremičnine so napihnjene zaradi printanja številk in kreditov. Torej če nimaš kakih drugih sredstev, vzameš kredit. Takole imamo. Oziroma se sprijazniš z nepremičnino v vukojebini in vsakodnevno vožnjo.

Sicer pa varčevanje je napačna ideja, investiranje je boljša. Seveda je potrebno več angažiranja in jajc. Saj sem bil na istem, enostavno si nisem upal poriniti prihodkov v npr. delnice ali sklade, ker nisem vedel za 1 leto naprej, ali bo slučajno našel primerno nepremičnino. In tako zamudil odboj delniškega trga v 2009. Tako pa sem tolkel depozite, sicer s 4-5% obresno mero, ta ko da nekaj je bilo od tega, vednar precej manj kot če bi enostavno metal mesečno v ACWI..


Tole mene bega že kar nekaj časa. Če bo vse po sreči bom namreč čez cca 3-5 let našparal dovolj za polog, do takrat pa trenutno ves denar kopičim na varčevalcu.

Obstaja kakšna boljša alternativa temu? Fino bi bilo, da bi vsaj kakšnih 200-300e na mesec dajal v sklade/delnice, da čim prej pride v igro obrestno obrestni račun, vendar pa bom v primeru nakupa nepremičnine čez par let potreboval vsak evro in spet ne vem, ali naj torej s skladi ipd. še počakam..

Je torej varčevalec trenutno moja edina safe opcija za šparanje za flat?

GregiB ::

Utk je izjavil:

Pejt vprašat par 1000 ljudi, ki so 2009 izgubili za hišo denarja, in par 10,000, ki so izgubili samo za kak dober avto.
Ne rabim jet spraševat, sem bil med njimi (za razliko od znanke, ki ima po enem letu bivanja in 30 letnem lreditu zdaj 2 meterski bazen v kuhinji in dnevni sobi)... ampak dokazuješ, to, kar pravim... nič ni zdravo za gotovo... Tle pa se določene rešitve za osebne finance prodajajo kot suho zlato (figurativno, seveda...)
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

user4683 ::

Utk je izjavil:

Pejt vprašat par 1000 ljudi, ki so 2009 izgubili za hišo denarja, in par 10,000, ki so izgubili samo za kak dober avto.

Ce si moral glih "tocno v 2009" vzeti vse ven (in si po cudezu cisto vse vlozil ravno leta 2008 na vrhu) si pa res zajebal in naredil 50% minusa. Ce pa si za to stvar varceval 10 let, pa nikakor nisi naredil 50% minusa. Prav tako ga nisi naredil nic, ce si drzal (in mogoce se kaj dokupoval) se 3-4 leta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

Utk ::

Mislim, lažeš. Reku sem, da je vse možno, so pa različne verjetnosti za različne scenarije. Najemnina gre 100% v nič. Da boš 30 let pametno investiral ima tudi določeno verjetnost, ki ni (niti blizu) 100%.

Mato989 ::

user4683 je izjavil:

Slovenci se vedno kujejo nepremicnine v nebo, dejstvo pa je, da nekemu povprecnemu ceglu v sloveniji v zadnjih 30 letih raste realna vrednost cca 2-3% na leto. Ni bas nekaj. Ja, nekomu vec, nekomu pa tudi minus, kaksnemu pa tudi povsem na nulo. Dobrih 6% (9% ce ne odatejes inflacije) je pa kao slabo, argument pa ta, da ga takrat nisi mogel kupiti, ali pa da obstajajo se boljse stvari. ;((


Nepremičnina je odlična investicija overall:

Meni osebno največji razlogi zakaj je dobro lastiti nepremičnino so:

1. Finančna varnost v času pokojnine
2. dediščina roda (če ga imaš) ki bo lahko z akumulacijo prišel bližje bolj comfortnemu lajfu

So še ostali plusi izmed katerih mi je najpomembnješi ta, da te pač težko vržejo ven kot najemodajalci in ni potrebe po selitvah (prisilnih) razen v primeru naravnih nesreč kar pa običajno prizadane večje območje ne samo tvojega doma.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

user4683 ::

Razlika (predvsem psiholoska) je tudi, ali se govori o nepremicnini kot investiciji ali kot primarni nepremicnini.

Utk ::

Ce si moral glih "tocno v 2009" vzeti vse ven (in si po cudezu cisto vse vlozil ravno leta 2008 na vrhu) si pa res zajebal in naredil 50% minusa. Ce pa si za to stvar varceval 10 let, pa nikakor nisi naredil 50% minusa. Prav tako ga nisi naredil nic, ce si drzal (in mogoce se kaj dokupoval) se 3-4 leta.

Odvisno kje si imel. Jaz poznam par privatnikov, ki so imeli milijon in čez v balkanskih skladih in delnicah. Tam je šlo vse (marsikaj) dobesedno na 0. Še zapufali so se, da so vložili. Tudi če jim je ostalo 100 jurjev od tistega, ni bila ravno neka tolažba, če so imeli še 300 jurjev kredita za vrnit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

user4683 ::

Se dobro, da cisto nihce tukaj ni predlagal balkanskih skladov. No, omenil si jih ti. ;((

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

Utk ::

user4683 je izjavil:

Se dobro, da ciato nihce tukaj ni predlagal balkanskih skladov. ;((

Zakaj pa misliš da jih kdo ne bi predlagal recimo leta 2005, tam so bili še večji donosi. Lahko je bit zdaj za nazaj pameten. Vprašaj danes kam vlagat...vsaj nekaj "moraš" dat v kripto...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

gaoZjQP ::

To si zapomnite :]

1. Bill, Jeff, Warren (...) : Money doesn't matter.
2. Angelina, Gal, Scarlet (...) : Looks don't matter.

user4683 ::

Ti primerjas neko relativno varno nalozbo z 2% donosom in nek tvegan faliran produkt, ki so ga pumpali nasi "financniki". Jaz poznam se en tvegan produkt, s katerim je marsikdo dobro zasluzil (tako kot v balkanu pred zlomom) in tudi popusili (tako kot z balkanom po zlomu) - kripto.

Se enkrat, cisto nihce tukaj ni predlagal balkana, ampak nek izredno mocan trg (ali pa kar svetovni indeks). Lahko propade? Mozno, ampak bo pred tem kaksna ogromna globalna jeba.

Mato989 ::

user4683 je izjavil:

Razlika (predvsem psiholoska) je tudi, ali se govori o nepremicnini kot investiciji ali kot primarni nepremicnini.


Saj tudi če se govori kot o investiciji je to ok, potrebno je samo več konteksta, torej primer:

1. imaš nepremičnino si samski brez otrok ne misliš met potomcev... potem je nakup nepremičnine kot investicija brezveze

2. imaš (1) nepremičnino in imaš partnerko in 2 otroka stara 3 in 6 let, kupiš še 2 mali nepremičnini in je investicija dokler otroka ne gresta na svoje in jima to daš oz. brezplačno bivata...

V 1. primeru je nesmiselno v 2. ima smisel.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

energetik ::

GregiB je izjavil:

energetik je izjavil:

GregiB je izjavil:

Pri nakupu obstaja neka verjetnost, da boš izgubil. Pri najemu je ta verjetnost 100%.
Točno tako. Sploh pri takih razmerjih najemnina/anuiteta.


Kakšnih razmerjih... V eni drugi temi sem si vzel malo časa, da razonegam to slovensko "false nerrative", da je višina najemnine in višina anuitete (30 letnega) kredita za enakovredno nepremičnino enaka... kar je seveda BS. To poslušam že cel cajt.
Npr. v Celju stane povprečni najem 2 ali 3 sobnega stanovanja 10€/m2/mesec, medtem, ko stane nakup le-tega cca. 2.500€ / m2
Potemtakem je najem 80m2 stanovanja npr. 800€/mesec, medtem, ko nakup pride 200.000€.
Anuiteta 30 letnega kredita za ta znesek je 1.110€ in pa letni strošek zavarovanja cca 500€. Po tridesetih letih to znese neto razliko 126.600€. Torej le ni vse.... isto...
Koliko stane najemnina za 135m2 bajto in parkingom za 6 avtov 10km iz LJ? To sploh obstaja?
Ti pa lahko povem, da smo tako bajto kupili 2014 in v njej živimo, za ~230k z obrestmi kredita vred. Koliko bi imel danes na TRR, če takrat tega ne bi kupili ampak jo vzeli v teoretični najem? Verjetno bi bila že takrat najemnina preko 1k, danes bolj proti 2k za tako zadevo. Imel pa bi recimo nekje 180k (kot sem imel takrat našparano) na TRR. Če bi imel jajca, bi vse tisto vrgel v ACWI in imel danes 360k. In si lahko morda kupil isto bajto, na TRR pa bi mi ostala ničla. Bi imel takrat jajca vse komplet vržt v ACWI? Če ne, si bajte niti podobne danes ne bi mogel več kupiti.

No, obstaja seveda še vedno absurden primer, da bi 2014 vrgel 180k v Bitcoin in ga držal do danes. :))

Skratka, po 9 letih imam lastno bajto, 0 kredita, 0 najemnine pa zajeten kup na TRR in investicijah. In pa spim kot dojenček brez dolgov in skrbi, kdaj se bom moral izseliti.
vires in numeris

GregiB ::

@ energetik, mah ja, vsak ima svojo zgodbo... Tudi jaz sem brez kredita, z lastno bajto, prihranki, pa sem do vsega skupaj prišel drugače... Pravim, nič ni zdravo za gotovo.. posebej zdaj, ko je v radiju 10 km od mene na stotine družin izgubilo praktično.... vse...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Pat_MaGroin ::

Vidva raje povejta, kaj svetujeta tistim, ki so toliko stari, kot sta bila vidva pri nakupu hiš :).

Bajta brez kredita je verjetno opcija impossible?

Zgodovina sprememb…

energetik ::

GregiB je izjavil:

@ energetik, mah ja, vsak ima svojo zgodbo... Tudi jaz sem brez kredita, z lastno bajto, prihranki, pa sem do vsega skupaj prišel drugače... Pravim, nič ni zdravo za gotovo.. posebej zdaj, ko je v radiju 10 km od mene na stotine družin izgubilo praktično.... vse...

Ja, ampak računat na totalno naravno katastrofo ali vojno? Saj pravim, pred nakupom sem naštudiral lokacijo. Ni nobene možnosti poplave ali utrganja pol hriba. Lani septembra nam je v v 2 tednih nasulo preko 500mm dežja, poznalo se ni nikjer nič. 5 let nazaj se je dobesedno utrgal oblak nad nami, vse kar smo imeli so bile 3 lopate šodra na vrtu.
Lahko pa zgori. Ampak je zavarovana za to.

Pat_MaGroin je izjavil:

Vidva raje povejta, kaj svetujeta tistim, ki so toliko stari, kot sta bila vidva pri nakupu hiš :).

Bajta brez kredita je verjetno opcija impossible?
Kredit s fiksno mero bi moral vzeti in nabaviti dobro leto nazaj, ko se je dobesedno talal zastonj denar. Zdaj je na žalost kredit spet drag.
Ali pa varianta, da nabaviš nekje v vukojebini staro bajto in jo za silo obnoviš z lastnimi rokami, da je za živet. 10 let nato investiraš viške, nato prodaš bajto in skupaj s prihranki nabaviš kaj boljšega.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

energetik je izjavil:

GregiB je izjavil:

energetik je izjavil:

GregiB je izjavil:

Pri nakupu obstaja neka verjetnost, da boš izgubil. Pri najemu je ta verjetnost 100%.
Točno tako. Sploh pri takih razmerjih najemnina/anuiteta.


Kakšnih razmerjih... V eni drugi temi sem si vzel malo časa, da razonegam to slovensko "false nerrative", da je višina najemnine in višina anuitete (30 letnega) kredita za enakovredno nepremičnino enaka... kar je seveda BS. To poslušam že cel cajt.
Npr. v Celju stane povprečni najem 2 ali 3 sobnega stanovanja 10€/m2/mesec, medtem, ko stane nakup le-tega cca. 2.500€ / m2
Potemtakem je najem 80m2 stanovanja npr. 800€/mesec, medtem, ko nakup pride 200.000€.
Anuiteta 30 letnega kredita za ta znesek je 1.110€ in pa letni strošek zavarovanja cca 500€. Po tridesetih letih to znese neto razliko 126.600€. Torej le ni vse.... isto...
Koliko stane najemnina za 135m2 bajto in parkingom za 6 avtov 10km iz LJ? To sploh obstaja?
Ti pa lahko povem, da smo tako bajto kupili 2014 in v njej živimo, za ~230k z obrestmi kredita vred. Koliko bi imel danes na TRR, če takrat tega ne bi kupili ampak jo vzeli v teoretični najem? Verjetno bi bila že takrat najemnina preko 1k, danes bolj proti 2k za tako zadevo. Imel pa bi recimo nekje 180k (kot sem imel takrat našparano) na TRR. Če bi imel jajca, bi vse tisto vrgel v ACWI in imel danes 360k. In si lahko morda kupil isto bajto, na TRR pa bi mi ostala ničla. Bi imel takrat jajca vse komplet vržt v ACWI? Če ne, si bajte niti podobne danes ne bi mogel več kupiti.

No, obstaja seveda še vedno absurden primer, da bi 2014 vrgel 180k v Bitcoin in ga držal do danes. :))

Skratka, po 9 letih imam lastno bajto, 0 kredita, 0 najemnine pa zajeten kup na TRR in investicijah. In pa spim kot dojenček brez dolgov in skrbi, kdaj se bom moral izseliti.


Saj v celi zgodbi je to catch... našparanih 180k... če nekdo lahko pri normalnih letih (pred 28tim) prihrani tam 180k keša na TRR... težave nima ;) Pol so samo še ti. sladke težave.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Pat_MaGroin ::

energetik je izjavil:

GregiB je izjavil:

@ energetik, mah ja, vsak ima svojo zgodbo... Tudi jaz sem brez kredita, z lastno bajto, prihranki, pa sem do vsega skupaj prišel drugače... Pravim, nič ni zdravo za gotovo.. posebej zdaj, ko je v radiju 10 km od mene na stotine družin izgubilo praktično.... vse...

Ja, ampak računat na totalno naravno katastrofo ali vojno? Saj pravim, pred nakupom sem naštudiral lokacijo. Ni nobene možnosti poplave ali utrganja pol hriba. Lani septembra nam je v v 2 tednih nasulo preko 500mm dežja, poznalo se ni nikjer nič. 5 let nazaj se je dobesedno utrgal oblak nad nami, vse kar smo imeli so bile 3 lopate šodra na vrtu.
Lahko pa zgori. Ampak je zavarovana za to.

Pat_MaGroin je izjavil:

Vidva raje povejta, kaj svetujeta tistim, ki so toliko stari, kot sta bila vidva pri nakupu hiš :).

Bajta brez kredita je verjetno opcija impossible?
Kredit s fiksno mero bi moral vzeti in nabaviti dobro leto nazaj, ko se je dobesedno talal zastonj denar. Zdaj je na žalost kredit spet drag.
Ali pa varianta, da nabaviš nekje v vukojebini staro bajto in jo za silo obnoviš z lastnimi rokami, da je za živet. 10 let nato investiraš viške, nato prodaš bajto in skupaj s prihranki nabaviš kaj boljšega.


Ne ne ne. Govorimo o "mlademu" tebi, ki bi si s tvojo pridnostjo kupil hišo 10km iz LJ 135m2 in parkingom za 6 avtov.

Jaz sem 2013 kupil flat v Situli s 4 leti delovne dobe s faksa.

Danes, 10 let kasneje, si z ORENK višjimi prihodki tam stanovanja ne morem več kupiti niti v sanjah (na srečo me LJ ne zanima več, ampak za primerjavo).

To pogrešam v debatah, kjer folk pokroviteljsko soli pamet mlajšim generacijam (ne leti nate) :).

In 2014 si ujel peak bottom, cestitke vsem nam :).

Zgodovina sprememb…

energetik ::

Saj sem napisal? Mala stara bajtica nekje izven dragih lokacij, za silo obnovit pa živet tam par let. Samo da se izogneš najemnini. Ali pa vsaj nekaj let še v hotelu mama. Kaj pa češ drugega.
vires in numeris

Pat_MaGroin ::

Torej, se strinjaš da je 2023 težje kot je bilo nam 2014?

Mato989 ::

PIC ampak tudi nekdo leta 1790 si je sredi Manhattna sezidal kolibo in si je danes več ne bi mogel tam privoščiti, to je normalen progress Človeštva... To mi je čudno kako se v to vpikujete ko pa je čez celo zgodovino polno takih primerov... ko New Yorka ni bilo si je tam en navadn nepismen kmet postavil kolibo... danes si pač več ne more in vsem je to jasno kot beli dan... enako velja za LJ samo da se danes dogajajo spremembe hitreje.

Pat_MaGroin je izjavil:

Torej, se strinjaš da je 2023 težje kot je bilo nam 2014?


Ne ni težje, je DRUGAČE... velika razlika...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

energetik ::

Pat_MaGroin je izjavil:

Torej, se strinjaš da je 2023 težje kot je bilo nam 2014?
Načeloma ja, če ravno danes začneš. Ker plače so šle gor načeloma manj kot nepremičnine. Pa že takrat 2014 sem jamral, kako so šle cene gor glede na 2007..
Euro printer dela brrr.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

TheBlueOne ::

Pat_MaGroin je izjavil:


Jaz sem 2013 kupil flat v Situli s 4 leti delovne dobe s faksa.

Danes, 10 let kasneje, si z ORENK višjimi prihodki tam stanovanja ne morem več kupiti niti v sanjah (na srečo me LJ ne zanima več, ampak za primerjavo).

To pogrešam v debatah, kjer folk pokroviteljsko soli pamet mlajšim generacijam :).

In 2014 si ujel peak bottom, cestitke vsem nam :).


Ja, tocno tako. Nepremicnine so bile dobra nalozba leto pa pov nazaj in dlje, sedaj pa verjetno niso. Ampak raja pac vedno dela napako, da investira v to, kjer vidijo kako so drugi nazadnje profitirali, kar pa pomeni, da so verjetno zamudili.

Podobna zgodba je bila z delnicami pred 2010, ko so sli na tisti vlak prepozno, potem pred kratkim, ko so allinali v kripto tik pred padcem ali stagnacijo itn.

Sedaj pa naj bi nekdo na zacetku kariere kupil stanovanje, ko so cene disproporcionalno visoke glede na standard, ko je denar ultradrag itn. Kaj takega lahko priporoca samo nekdo, ki se poizkusa cesa znebiti za dober denar.

Moj predlog bi bil, da drzijo denar, ker kar slisim od gradbenih podjetij nakazuje, da bo razprodaja.

Mato989 ::

Dvomim da bo razprodaja, ker je pol SLO ostalo brez nepremičnin ali v zanič stanjih... bo mela gradbena firma tono dela s sanacijo...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Pat_MaGroin ::

Si premlad ali prezabit, da bi dal cikle skozi.

Mimogrede, genij, kaj je razlika med težja in drugače, lol?

Mato989 ::

Pat_MaGroin je izjavil:

Si premlad ali prezabit, da bi dal cikle skozi.

Mimogrede, genij, kaj je razlika med težja in drugače, lol?


Veliko... Težja je ENAKA pot... druga pot pa je morda lažja... zato je danes drugače, potrebno je poiskat druge poti in druge odločitve sprejemat... tako kot je bilo to potrebno 2014, 2009 in 2000...

Ne moreš delat po enakem načinu kot leta 2000 in pričakovati enake rezultate...

recimo 2014 je bilo težko zaslužit z nekim influencerstvom stotisoče EUR, danes je lažje... influencer leta 2000 si je lahko porival prst v rito, današnji pa služi lahko tudi "milijone"
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

GregiB ::

Pat_MaGroin je izjavil:

Vidva raje povejta, kaj svetujeta tistim, ki so toliko stari, kot sta bila vidva pri nakupu hiš :).

Bajta brez kredita je verjetno opcija impossible?


Eden od filozofij "stanovanjske problematik" ki se je v zadnjih desetletjih od Juge do sedaj (tudi) močno spremenil je medgeneracijsko sobivanje.
Na S-Tju se ogromno pljuva čez boomer (in deloma x) generacijo, kako da sedi na premoženju in kako je do njega prišla praktično zastonj (o tem imam sicer drugačno mnenje)... A dejstvo je, da se je v 60ih - 90ih v (bivši) jugi gradilo, se je ponavadi gradilo predimenzionirane bajte za več generacij / gospodinjstev. Mnogo mladih genercij si je problem rešilo preprosto s sobivanjem s starši, kar pa je pri (vedno) mlajših generacijah vse manj zaželejno oz. sprejemljivo. Seveda je popolnoma razumljivo, da želijo biti na svojem, a rezultat tega mind-shifta je v tem, da se zakreditirajo do grla, starše, ki jih pri nakupu nepremičnine ponavadi tudi izdatno pomagajo pa "pustijo" v prevelikih graščinah, ki jih le-ti vse težje vzdržujejo... Prodat pa je seveda praktično slovenska kletvica, ker... kaj bodo pa tamladi potem jerbali???
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

energetik ::

Mato989 je izjavil:

Dvomim da bo razprodaja, ker je pol SLO ostalo brez nepremičnin ali v zanič stanjih... bo mela gradbena firma tono dela s sanacijo...

Ja, to je kratkoročno. Sicer pa vsak balonček kdaj poči. Problem je samo, ker brez bivališča ne moreš kar čakat.
vires in numeris

klemenSLO ::

energetik je izjavil:

Pat_MaGroin je izjavil:

Torej, se strinjaš da je 2023 težje kot je bilo nam 2014?
Načeloma ja, če ravno danes začneš. Ker plače so šle gor načeloma manj kot nepremičnine. Pa že takrat 2014 sem jamral, kako so šle cene gor glede na 2007..
Euro printer dela brrr.

@enegetik: A ti prodajaš :)
https://www.nepremicnine.net/oglasi-pro...

Varčevanje vs potrošništvo: RAzpon je precej širok. Tako kot navajajo različni sogovorniki je precej odvisen od socialnega statusa, želja.
Generalno je nepremičnina še vedno sigurna investijcija. Kakorkoli obračaš so tudi ob 'zlomu' 2008 vrednostni nepremičnin malo padle , generalno pa vseskozi naraščajo.
https://n1info.si/gospodarstvo/stanovan...

Če misliš kaj kupiti in nimaš se ne splača šparat ker gredo cene tok gor amak vzemi kredit in kupi.

Predvsem pa to: Naj te ne zanesejo instagram scene raznih 'infuluencerjev' ki tako lepe fotke pošiljajo s potovanj --> v smislu da se počutiš kot nekdo ki je reveš ker si tega (še) ne more privoščit. Investiraj v znanje kar se tiče denarja in v pristne odnose kar se tiče zadovoljstva. Slej ko prej se povrne...
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

energetik ::

klemenSLO je izjavil:

energetik je izjavil:

Pat_MaGroin je izjavil:

Torej, se strinjaš da je 2023 težje kot je bilo nam 2014?
Načeloma ja, če ravno danes začneš. Ker plače so šle gor načeloma manj kot nepremičnine. Pa že takrat 2014 sem jamral, kako so šle cene gor glede na 2007..
Euro printer dela brrr.

@enegetik: A ti prodajaš :)
https://www.nepremicnine.net/oglasi-pro...
OMG. In to je vrstna... Očitno moram še nalepit par led trakov, kjer je možno, potem jo lahko za toliko prodam :))
Sicer pa ja, očitno sem v 9 letih naredil x2 "papirnatega" premoženja. V resnici imam še vedno enako realno premoženje. Tako to je, ko se naprintani papirčki potalajo s krediti in naložijo v cegle.
vires in numeris

Mato989 ::

Primerjava danes in 2014 in 2005 in 1990 in 1980 danes je pač situacija drugačna, za neko pot je lažja ki prejšnja leta je bila težja, za neko pa težja... govoriti kako je danes vse težje kot nekoč je bv (poti do nepremičnine)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

user4683 je izjavil:

Ti primerjas neko relativno varno nalozbo z 2% donosom in nek tvegan faliran produkt, ki so ga pumpali nasi "financniki". Jaz poznam se en tvegan produkt, s katerim je marsikdo dobro zasluzil (tako kot v balkanu pred zlomom) in tudi popusili (tako kot z balkanom po zlomu) - kripto.

Se enkrat, cisto nihce tukaj ni predlagal balkana, ampak nek izredno mocan trg (ali pa kar svetovni indeks). Lahko propade? Mozno, ampak bo pred tem kaksna ogromna globalna jeba.

Jaz nič ne primerjam. Samo pravim, da v 30 letih se lahko marsikaj zgodi. Se boš 30 let obnašal racionalno in vztrajal v sp500, tudi ko ti bojo vsi na uho kričali, kupi XY, to zdaj FUUUL raste, glih takrat bo pa SP500 slučajno v neki par letni krizi? Nekdo se bo, nekdo se ne bo. Še zase je težko rečt, kaj šele tako "generalno".

TheBlueOne ::

Nekateri se ne znajo uciti iz preteklosti. Dejansko ne pridejo niti tako dalec, da bi razumeli, da nobena investicija ni univerzalno dobra, posebej, ce bi investiral po tem, ko za nazaj gledas kako dobro so nekateri prisli skozi.

S&P500 pac stavis na ZDA. Buffet pravi, da je najbolj enostavna nalozba za nepoducene.

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Sej je. Ampak koliko Slovencev je sposobno vsak mesec dat 25% plače (recimo) v sklad, brez pardona vsak mesec, ne glede kaj morajo kupit, v kakem stanju je sklad, cel trg, itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

user4683 ::

Utk je izjavil:

user4683 je izjavil:

Ti primerjas neko relativno varno nalozbo z 2% donosom in nek tvegan faliran produkt, ki so ga pumpali nasi "financniki". Jaz poznam se en tvegan produkt, s katerim je marsikdo dobro zasluzil (tako kot v balkanu pred zlomom) in tudi popusili (tako kot z balkanom po zlomu) - kripto.

Se enkrat, cisto nihce tukaj ni predlagal balkana, ampak nek izredno mocan trg (ali pa kar svetovni indeks). Lahko propade? Mozno, ampak bo pred tem kaksna ogromna globalna jeba.

Jaz nič ne primerjam. Samo pravim, da v 30 letih se lahko marsikaj zgodi. Se boš 30 let obnašal racionalno in vztrajal v sp500, tudi ko ti bojo vsi na uho kričali, kupi XY, to zdaj FUUUL raste, glih takrat bo pa SP500 slučajno v neki par letni krizi? Nekdo se bo, nekdo se ne bo. Še zase je težko rečt, kaj šele tako "generalno".

Jaz pa pravim, da se v tridesetih letih lahko marsikaj zgodi tudi z nepremicnino. In prodajati nepremicnine kot najboljso stvar po narezanem kruhu je pac butasto. Jaz ne pravim, da je SP500 najboljsa stvar, dalec od tega. Niti nimam SP500 v svojem portfelju (no, nekaj ga je, posredno). Pravim samo, da ce ze predstavljas cegle kot nekaj, jih predstavi objektivno, ne pa da ven privleces primerjavo z nekimi (ze takrat shady) balkanskimi skladi in kako je folk izgubil vse s tem. Jaz jih od vceraj prek medijev poznam kar nekaj druzin, ki so izgubile vse in osebno precej takih, ki so izgubili 30% in vec - v ceglih.

m0LN4r ::

Boomerang je izjavil:

V časih, ko cene nepremičnin neusmiljeno rastejo, sem končno pred nakupom svojega prvega stanovanja. Mislim, da je to ena pomembna prelomnica, o kateri bi moral vsakdo razmišljati. Nisi več pri starših, nisi najemnik in na nek način si preskrbljen za starost.

Če pogledam nazaj: Varčeval sem skoraj vse življenje. Vmes sem zamenjal 2 rabljena avta - oba podedoval od staršev, nekaj časa bil tudi brez. Potovanj daleč po svetu ni bilo - občasno samo kakšen izlet znotraj SLO. Kot najemnik sem vedno iskal najcenejšo opcijo - ponavadi soba s souporabo ostalih prostorov. Za telefon nisem nikoli dal več kot 300EUR. Luksuz (računalniki in z njimi povezana oprema, fotoaparat, videokamera ipd.) sem si privoščil z zaslužkom, ki so ga generirali razni zasebni projekti in hobiji. Kar zadeva službo, se ne morem pritoževati. Mislim, da je bilo moje varčevanje nadpovprečno, a se vseeno sprašujem, kje bi v preteklosti lahko privarčeval še kakšen evro.

Sedaj pa gledam mladino (20-30 let): Podpovprečno plačana služba, donosnih projektov ali hobijev ni, dedovanja še dolgo ne bo (če sploh bo), avto takoj po 18. letu, telefon dražji od mojega računalniškega kompleta, najemnine (kdor ni v mama hotelu) za polovico plače, vsako zimo nekam na smučanje in poleti na dopust v kakšne eksotične kraje. No, sedaj pa moje razmišljanje: Kdaj in kako se bo ob takšnem življenjskem slogu reševal stanovanjski problem? Se o tem sploh razmišlja?

Starsi placa takrat 900EUR - hisa takrat 100k
Placa otroci danes 1500EUR - hisa danes 500k
V isti regiji.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

energetik ::

Utk je izjavil:

Sej je. Ampak koliko Slovencev je sposobno vsak mesec dat 25% plače (recimo) v sklad, brez pardona vsak mesec, ne glede kaj morajo kupit, v kakem stanju je sklad, cel trg, itd.
Zakaj bi moral dati nujno nek delež? Daš tisto, kar ostane. Jaz imam npr. stalno železno rezervo na TRR, vse kar na koncu meseca ostane viška, se poreže in vloži v tisto, kar je takrat najugodneje. Včasih je to celo kar €. Ja, je pa treba malce samodiscipline, da se tisto ne zapravi, "ker pač je". Očitno veliko folka te disciplicne nima.
vires in numeris

energetik ::

m0LN4r je izjavil:

Starsi placa takrat 900EUR - hisa takrat 100k
Placa otroci danes 1500EUR - hisa danes 500k
V isti regiji.
Tole tvoje razmerje je precej čudno. Nekaj ne štima predvsem s plačami, ali pa šihti niso primerljivi med sabo. Napiši še letnice.
Da napišem še za naš kraj in okolico, seveda zgolj razmerje hiša/plača, gledam neke povprečne cene na nepremičnine.net:
2014: cca 165
2023: cca 155
Bajte so šle gor nekje 1,75x in več; plus to, da je komaj kaj za dobit.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

TheBlueOne ::

Kjer sem jaz je razlika od 2018 do danes nekje:

Parcela prej 50k€, parcela sedaj 140k€. Hisa takrat 350k€, trenutno okoli 600k€++. Kjer je treba gledati tudi koliko stane denar, kar faktor se izrazito poslabsa.

Hisa od takrat najemnina danes je formula nekje "najemnine"="obrok za kredit" x "2.5". Ce gradis danes je tam tam, ce ne celo delas minus, ce das v najem.

Sparkxl ::

energetik je izjavil:

Utk je izjavil:

Sej je. Ampak koliko Slovencev je sposobno vsak mesec dat 25% plače (recimo) v sklad, brez pardona vsak mesec, ne glede kaj morajo kupit, v kakem stanju je sklad, cel trg, itd.
Zakaj bi moral dati nujno nek delež? Daš tisto, kar ostane. Jaz imam npr. stalno železno rezervo na TRR, vse kar na koncu meseca ostane viška, se poreže in vloži v tisto, kar je takrat najugodneje. Včasih je to celo kar €. Ja, je pa treba malce samodiscipline, da se tisto ne zapravi, "ker pač je". Očitno veliko folka te disciplicne nima.


Jaz se grem obratno igro. Ko pride plača, ves višek direkt nakažem v invest, potem pa se grem cel mesec igro kako ne preseči tisto kaj je ostalo. Ne moreš verjet koliko denarja se s tem ne meče v nesmiselne stvari. Včasih se igra zaradi nepredvidljivih stvari ne izzide. Takrat se pač flika iz keš rezerve

energetik ::

TheBlueOne je izjavil:

Kjer sem jaz je razlika od 2018 do danes nekje:

Parcela prej 50k€, parcela sedaj 140k€. Hisa takrat 350k€, trenutno okoli 600k€++. Kjer je treba gledati tudi koliko stane denar, kar faktor se izrazito poslabsa.
Seveda. Vrednost denarja se stalno manjša. Če gledaš vrednost nepremičnih v gramih zlata, ki je "hard money", se cene nepremičnin na dolgi praktično ne spreminjajo. Tole je sicer za UK, verjetno pa podobno velja tudi za SLO:

vires in numeris

m0LN4r ::

energetik je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Starsi placa takrat 900EUR - hisa takrat 100k
Placa otroci danes 1500EUR - hisa danes 500k
V isti regiji.
Tole tvoje razmerje je precej čudno. Nekaj ne štima predvsem s plačami, ali pa šihti niso primerljivi med sabo. Napiši še letnice.
Da napišem še za naš kraj in okolico, seveda zgolj razmerje hiša/plača, gledam neke povprečne cene na nepremičnine.net:
2014: cca 165
2023: cca 155
Bajte so šle gor nekje 1,75x in več; plus to, da je komaj kaj za dobit.

Jaz govorim za starse, ki so zdaj 58ish in so kupoval v 90ih in za njihove otroke, ki so danes knapp 30 in kupujejo hiso.

Se najde malenkost ceneje parcela+zidanje, ampak odplaceval bodo skor 2x dlje, kot starsi.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

energetik ::

Haha, 900€ praviš, v devetdesetih?
Poročilo statističnega urada za leto 1995 pravi, da je bila povprečna neto plača nekje 65kSIT, to je 270€. >:D
vires in numeris

m0LN4r ::

Verjamem, da je bla "povprecna" tolko. Tut Mura in Agromerkur sta obstajala.
Najvecja fora je, da je bla parcela zastonj. Nek travnik od prababice, danes je pa zmanjkalo "zastonj" parcel za vse vnuke...
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izplačilo dedovanega deleža (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15211529 (5671) Mato989
»

Obdavčitev plače v Sloveniji (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16816521 (9116) tony1
»

Nižanje pokojnin najstarejši populaciji? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15513173 (8896) solatko
»

Nova pravila pri kreditih (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Loža
802101573 (67749) Baja
»

600 € za trgovce blagajničarje (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
29745648 (38231) koyotee

Več podobnih tem