» »

Obdavčitev plače v Sloveniji

Obdavčitev plače v Sloveniji

«
1
2 3 4

happiness4me ::

Sem v postopku menjave službe in si malo računam o potencialni plači.
Recimo, da imam plače 4000 bruto.
Po vnosu v kalkulator: https://placam.si/ (vrhunska spletna stran :D)
lahko vidim, da bo firma za mene dala okoli 4740 EUR/mesec vendar
bom dobil na račun "samo" 2500 EUR.

Takoj lahko vidim, da se mi bolj splača delat prek s.p. vendar pa tega ne
omogočajo vsa podjetja.

Ko berem ta forum in berem, da imajo nekatiri prek s.p. precej boljše plače
medtem, ko delodajalca stanejo enako se mi zdi kot, da bi se sam v primeru redne
zaposlitve prodal konkretno pod ceno.

Moja motivacija za delo je v primeru redne zaposlitve precej nižja od dela prek s.p.

Torej me država nekako sili/vspodbuja v delo prek s.p.?
Ali je mogoče in smiselno izpogajat delo prek s.p. tudi pri delodajalcih,
ki tega ne omogočajo po defaultu?

Jure14 ::

Ni vse zlato, kar se sveti.

Poglej si, kako je z bolniškimi, dopusti, regresi,... v primerjavi sp : delovno razmerje.

Pa če pride delovna inšpekcija, al pa davčna, pa te najdejo pri "delodajalcu" v pisarni, kako delaš na njegov računlanik ("z njegovimi osnovnimi sredstvi"), lahko hitro dobiš položnico za plačilo vseh "utajenih" prispevkov za nazaj.

jukoz ::

Upoštevaj to, kar ti je napisal Jure - bolniške, regresi itd.

Pa ni nujno da bodo tebi najdli pri 30 raka, lahko se zgodi družinskim članom in boš moral skrbeti zanje.

Govorim iz lastnih izkušenj, je zelo stresno, delati ne moreš oz si povsem neefektiven.

Kot zaposlen (sploh pa za dobro plačo), greš na bolniško in je.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jukoz ()

c00L3r ::

V Sloveniji je obdavčitev bruto plače visoka. Če pa gledamo bruto bruto (skupen strošek za delodajalca) proti neto, pa smo še vedno na boljšem, kot Avstrija https://www.ostro.si/si/razkrinkavanje/...

Imamo pa nizko stopnjo davka na dobiček v primerjavi z drugimi EU državami, zato moramo bolj obremenjene plače. Meni se recimo ne zdi pošteno, da so prihodki bogatašev od ne dela bolj obremenjeni, kot prihodki delavcev od dela.

Normiran s.p. do 100k ne leto je v Sloveniji praktično na nivoju davčne oaze. Plačaš efektivno 4% davka na prihodek + min prispevki.

Pat_MaGroin ::

Min prispevki pri 100k letno ti kr sanjaj. 2k+ so.

Jure14 ::

Dokler pa si mlad, samski, zdrav, brez otrok, poln energije,...
Potem pa je OK. In takrat poskušaš izvlečt iz tega največ.

Če že imaš s.p., delaj še za koga drugega, ne le za "delodajalca".
Magari vsak emsec izdaš še nekaj računov za 100€, jih plačaš na pošti (da se ne ukvarjaš z gotovino), da ne delaš samo za enega naročnika.
Sicer te to stane nekaj 10€ dohodnine, ampak vsaj malo prikriješ znake "rednega delovnega razmerja".

c00L3r ::

Pat_MaGroin je izjavil:

Min prispevki pri 100k letno ti kr sanjaj. 2k+ so.


2k na leto prispevkov + 4k na leto davka se ti zdi dosti pri 100k prihodkov?

Zdaj pa preračunaj koliko bi plačal davka, če ne bi bil normiran s.p. prejmeš 100k na leto prihodkov.

Potem pa preračunaj koliko bi plačal davka in prispevkov, če bi bil zaposlen za 100k bruto bruto plače na leto.

Pat_MaGroin ::

c00L3r je izjavil:

Pat_MaGroin je izjavil:

Min prispevki pri 100k letno ti kr sanjaj. 2k+ so.


Zdaj pa preračunaj koliko bi plačal davka, če ne bi bil normiran s.p. prejmeš 100k na leto prihodkov.

Potem pa preračunaj koliko bi plačal davka in prispevkov, če bi bil zaposlen za 100k bruto bruto plače na leto.


2k na mesec! + 4k davka. 2k na leto prispevkov + 4k na leto davka se ti zdi dosti pri 100k prihodkov? Pa 4% ni na vseh 100k, ampak do 80k, naprej pa je potem višji davek.

Torej 30k plačaš od 100k na leto.

c00L3r je izjavil:

Pat_MaGroin je izjavil:

Min prispevki pri 100k letno ti kr sanjaj. 2k+ so.


2k na leto prispevkov + 4k na leto davka se ti zdi dosti pri 100k prihodkov?

Zdaj pa preračunaj koliko bi plačal davka, če ne bi bil normiran s.p. prejmeš 100k na leto prihodkov.

Potem pa preračunaj koliko bi plačal davka in prispevkov, če bi bil zaposlen za 100k bruto bruto plače na leto.



Super, daj mi še bolniško, pa dopust, pa job security, pa smo zmenjeni za višje davke na s.p.

Zgodovina sprememb…

ginekk ::

Pat_MaGroin je izjavil:



Super, daj mi še bolniško, pa dopust, pa job security, pa smo zmenjeni za višje davke na s.p.


Mislim da to prav nobenga ne briga od normirancev, sploh da bi za isti bruto in 30 dni dopusta in "job security" šli v redno razmerje. A ti bi šel? Nihče ne bi.

Bolniške so itak najbolj vredne v proizvodnji in JU šalterjih, torej tam kjer tvoje delo prevzame nekdo drug. Drugje - v ITju sigurno - pa delo oz. večina njega enostavno počaka da se vrneš.

Pat_MaGroin ::

Ja, ampak vmes nisi plačan.

Fikusi v JU so čez korono prav lepo uživali, nič dela, plača redna + dodatki. Meni sta aprila 2020 2 stranki napisali mail: "How are you, due to circumstances we are terminating a contract with you. Sorry about that." Fikusi v JU so pa prejemali plačo 24 mesecev za bit doma.

Zgodovina sprememb…

happiness4me ::

Hvala za nasvete in komentarje.

Kot član družbe se počutim pripadnega in z veseljem
plačam več tudi za sodržavljane, ki nimajo takšne sreče z zdravjem in financami.

Ko upoštevam regres in vse ostale bonitete, ki pridejo z redno zaposlitvijo je slika res
nekoliko lepša.

Upam, da se plače s časom razbremenijo oziroma, da za isti denar
dobimo boljše storitve (malo verjetno :)).

Pat_MaGroin ::

Meni dosti znancev prizna, da ne gredo iz rednega joba na s.p. niti za duplo plačo. Tisti iz JU pa sploh ne. Dopusti splanirani za 10 let vnaprej, delovna obremenitev minimalna, skratka, lepo jim je.

jukoz ::

Pat_MaGroin je izjavil:

Meni dosti znancev prizna, da ne gredo iz rednega joba na s.p. niti za duplo plačo. Tisti iz JU pa sploh ne. Dopusti splanirani za 10 let vnaprej, delovna obremenitev minimalna, skratka, lepo jim je.



No ja, ni čisto tako (mogoče za JU), ampak zdejle, pri teh plačah pa da se hecam s strankami kdaj dokumentacija poslala in kdaj bo kaj plačano... Zakaj neki.

kuall ::

Pat_MaGroin je izjavil:

delovna obremenitev minimalna

pa je to ok? dolgčas zna bit hud problem, izzivi so fajn za dušo.

c00L3r ::

PIC 2k na mesec prispevkov? :)) Kje ti živiš? A si računaš 10k mesečne plače pri s.p.?

Jure14 ::

Verjetno hoče rečt, da mora en s.p. z letnim prometom 100.000€, vsak mesec plačat prispevkov, kot da bi si plačo 2000€ izplačal.

Ker prispevki pr s.p.ju se odvisni od prometa. Ne moreš si kar po default "minimalca" izplačevat. Mogole prvo let, ko še ni podatkov "za nazaj", kasneje pa davčna lepo pogleda promet in odredi osnovo, od katere se prispevki plačujejo.

Pat_MaGroin ::

c00L3r je izjavil:

PIC 2k na mesec prispevkov? :)) Kje ti živiš? A si računaš 10k mesečne plače pri s.p.?


Ocitno nimaš pojma, svetujem malo izobrazbe na tem področju :).

pingme ::

Pri normirancu imaš pri 100k prometa 20k dobička.
To je dejansko bruto-bruto znesek od katerega plačaš davke (ki so v primeru normiranca cedularni) in prispevke (delodajalca in delojemalca, zato sem tudi napisal bruto bruto).
Logično, da so potem prispevki minimalni (mogoče kakšen evro več, nisem šel računat oz. vnašat). Kakšnih 2k na mesec, če še dobička nimaš toliko.

Invictus ::

c00L3r je izjavil:

PIC 2k na mesec prispevkov? :)) Kje ti živiš? A si računaš 10k mesečne plače pri s.p.?

Nimaš pojma kako s.p. fukncionira.

So ti napisali, da se malo izobrazi...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Pat_MaGroin ::

So pa res prispevki omejeni na gor. Več kot 2700 na mesec ne plačaš.

pingme je izjavil:

Pri normirancu imaš pri 100k prometa 20k dobička.
To je dejansko bruto-bruto znesek od katerega plačaš davke (ki so v primeru normiranca cedularni) in prispevke (delodajalca in delojemalca, zato sem tudi napisal bruto bruto).
Logično, da so potem prispevki minimalni (mogoče kakšen evro več, nisem šel računat oz. vnašat). Kakšnih 2k na mesec, če še dobička nimaš toliko.


Normirani stroški so samo do 80k, od 80k dalje je druga stopnja davka. Se eden, ki pise na pamet.

Zgodovina sprememb…

amacar ::

V bistvu ni res. Normiranih stroškov je lahko do max 80k. Torej pri 100k je 80k normiranih, na 20k plačaš 20% = 4k. Prispevki pri 100k pa so cca 650€ mesečno. Pri 150k letno pa so prispevki res 2k+.

Mike_Rotch ::

Pri normirancu s 100k prihodkov meni pride dobrih 600 eur prispevkov, razen, če mi računovodja računa kaj narobe.

Problem nastane, ko greš čez 100k, kjer se ti ves promet šteje v dobiček.

Pat_MaGroin ::

amacar je izjavil:

V bistvu ni res. Normiranih stroškov je lahko do max 80k. Torej pri 100k je 80k normiranih, na 20k plačaš 20% = 4k. Prispevki pri 100k pa so cca 650€ mesečno. Pri 150k letno pa so prispevki res 2k+.


Ja, tako ja. Pri 80k se ustavijo stroški, kar je 100k prometa. 120k je recimo potem že precej razlike.

c00L3r ::

Se pa posipam s pepelom, nisem vedel, da se usklajujejo prispevki glede na prejšnja leta. Sem predpostavljal, da si lahko s.p. sam izbere koliko bo plačeval. A lahko vplačuje več, če želi imet višjo pokojnino?

Smo pa le ugotovili, da ni prispevkov 2k na mesec za normirance do 100k, ampak bolj okrog 700 ;)

maticb492 ::

Jesus christ, kako komplicirate namesto da bi en direktno napisal :D

Prispevkov pri 100k letno je malo manj kot 1000EUR na mesec... ker se izračunajo iz LANSKEGA dobička PLUS lanskih PRISPEVKOV. - https://sp-izracun.si/izracun

Prvo leto imaš minimalne, potem pa se ti vsako leto viša, do nekje 3-4 leta kjer je bbolj kot ne isti.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

Cupakabra123 ::

Zdajsnja vlada bo tak zvisala prispevke SP-jev in so ze vsi zivcni ? Delodajalci, ki ponujajo redno zaposlitev pa ze cakajo, da ponudijo takim minimalca. Ko si enkrat v Sloveniji na 3k+ neto v redni zaposlitvi si zmagal ?

Mike_Rotch ::

maticb492 je izjavil:

Jesus christ, kako komplicirate namesto da bi en direktno napisal :D

Prispevkov pri 100k letno je malo manj kot 1000EUR na mesec... ker se izračunajo iz LANSKEGA dobička PLUS lanskih PRISPEVKOV. - https://sp-izracun.si/izracun

Prvo leto imaš minimalne, potem pa se ti vsako leto viša, do nekje 3-4 leta kjer je bbolj kot ne isti.


Kako si dobil 1000 eur na mesec?

Po tem izračunu meni pride 636 EUR prispevkov za mesečni prihodek 8333 eur in 20.000 EUR doseženega dobička prejšnje leto.

Pa zakaj naj bi se vsako leto višali? Dobiček prejšnjega leta je vedno enak.

user4683 ::

Ker se prištejejo lansko leto plačani prispevki. Zato zadeva limitira proti neki vrednosti (cca 650eur pri 100k prometa). Prvo leto imaš 20k dobička in 5k (12*400) prispevkov, kar dvigne prispevke za naslednje leto na cca 600eur (7k/leto). 20k+7k, nanese 640eur prispevkov itd.

tony1 ::

c00L3r je izjavil:

Se pa posipam s pepelom, nisem vedel, da se usklajujejo prispevki glede na prejšnja leta. Sem predpostavljal, da si lahko s.p. sam izbere koliko bo plačeval. A lahko vplačuje več, če želi imet višjo pokojnino?


Dobro se je naučiti, da politični propagandi pogosto ne gre verjeti. ;)

Ja, s.p. si lahko vedno plačuje višje prispevke od tistih, ki mu jih 1x letno izračuna FURS. Ker ima pa s.p. socialno kapico, je mesečno možno največ plačati cca. 2700 EUR (kot je navedel nekdo zgoraj) prispevkov. Zelo modro je, da nekdo o tem razmišlja ko je še mlad, in ne le že takrat ko ima še 5 let do penzije...

Pat_MaGroin ::

user4683 je izjavil:

Ker se prištejejo lansko leto plačani prispevki. Zato zadeva limitira proti neki vrednosti (cca 650eur pri 100k prometa). Prvo leto imaš 20k dobička in 5k (12*400) prispevkov, kar dvigne prispevke za naslednje leto na cca 600eur (7k/leto). 20k+7k, nanese 640eur prispevkov itd.


Od kje 400 mesečni prispevki? Kolega je odprl letos, vse minimalno, pa mislim da nanese 461 eur prispevkov.

velikBrokoli ::

Dej fantje no, ne odkrivajte tople vode, uporabite tale kalkulator: https://sp-izracun.si/izracun bog pomagaj no, to je že več let popolnoma jasno kako se računa :)

Pat_MaGroin ::

tony1 je izjavil:

c00L3r je izjavil:

Se pa posipam s pepelom, nisem vedel, da se usklajujejo prispevki glede na prejšnja leta. Sem predpostavljal, da si lahko s.p. sam izbere koliko bo plačeval. A lahko vplačuje več, če želi imet višjo pokojnino?


Dobro se je naučiti, da politični propagandi pogosto ne gre verjeti. ;)

Ja, s.p. si lahko vedno plačuje višje prispevke od tistih, ki mu jih 1x letno izračuna FURS. Ker ima pa s.p. socialno kapico, je mesečno možno največ plačati cca. 2700 EUR (kot je navedel nekdo zgoraj) prispevkov. Zelo modro je, da nekdo o tem razmišlja ko je še mlad, in ne le že takrat ko ima še 5 let do penzije...


Zakaj bi o tem razmisljal mlad?

V Sloveniji je optimalno plačevanje minimalno za penzijo (PAYGO), razliko pa investirat v nepremičnine, ki niso obdavčene. Pa je za penzijo poskrbljeno :).

Če pa te slučajno 1 leto v penziji pobere, pa vsaj otrokom pustiš cegle :).

Skratka, splača se čim bolj kopičit premoženje, ki je v Sloveniji najmanj obdavčeno glede na ostali svet.

Namesto dodatnih 1000 na mesec za ZPIZ, raje v obrok za stanovanje za oddajo. V 40 letih boš nabral par stanovanj in bo krasna penzija in dediščina za otroke.

Zgodovina sprememb…

velikBrokoli ::

Dejstvo je, da se v Sloveniji ne splača biti zaposlen, sploh, če imaš službo, ki je bolje plačana. Normiran s.p. je izjemno dobra davčna optimizacija, če imaš pa še več prihodkov od praga prihodkov normiranca, je pa vseeno bolje imeti d.o.o. in si izplačevati dobiček vsako leto, namesto, da si izplačuješ visoko plačo.

Ampak naše vlade ne razumejo, da če bi bila plača manj obdavčena, bi pobrali več davkov :)

Pat_MaGroin ::

velikBrokoli je izjavil:

Dejstvo je, da se v Sloveniji ne splača biti zaposlen, sploh, če imaš službo, ki je bolje plačana. Normiran s.p. je izjemno dobra davčna optimizacija, če imaš pa še več prihodkov od praga prihodkov normiranca, je pa vseeno bolje imeti d.o.o. in si izplačevati dobiček vsako leto, namesto, da si izplačuješ visoko plačo.

Ampak naše vlade ne razumejo, da če bi bila plača manj obdavčena, bi pobrali več davkov :)


Razumejo, razumejo.

Ti ne razumes, da vladi je boljše da ona pobere 70 % in potem VLADA RAZDELI kot se ji zdi vs. da se posameznik odloči, kaj bo z denarjem. Ker te s tem držijo pod kontrolo.

tony1 ::

PIC: Mojster, ti poskrbi zase kakor veš in znaš. S tem ni nič narobe, če ti rata, super. Moj post ni bil namenjen tebi. Mirno ga preskoči, češ to je za rajo, ne zame (to velja tudi za druge forumske kripto magnate, nepremičninske miljonarje, naftne barone,... in ostale podobne. Vi že sami veste kdo ste 8-)).

Kar pišem je za preostalih 99% ljudi, ki bodo šli v penzijo in imeli na računu zadnjo plačo in (v najboljšem primeru) še lastno streho nad glavo. Zanje (in za državo, ki bi jim sicer morala doplačevati do minimalne penzije) pa je koristno plačevati višje prispevke od minimalnih, ker od njih ne bodo mogli niti pol-spodobno crkniti...

velikBrokoli ::

Pat_MaGroin je izjavil:

velikBrokoli je izjavil:

Dejstvo je, da se v Sloveniji ne splača biti zaposlen, sploh, če imaš službo, ki je bolje plačana. Normiran s.p. je izjemno dobra davčna optimizacija, če imaš pa še več prihodkov od praga prihodkov normiranca, je pa vseeno bolje imeti d.o.o. in si izplačevati dobiček vsako leto, namesto, da si izplačuješ visoko plačo.

Ampak naše vlade ne razumejo, da če bi bila plača manj obdavčena, bi pobrali več davkov :)


Razumejo, razumejo.

Ti ne razumes, da vladi je boljše da ona pobere 70 % in potem VLADA RAZDELI kot se ji zdi vs. da se posameznik odloči, kaj bo z denarjem. Ker te s tem držijo pod kontrolo.


Pravim, da bo vlada pobrala še več davkov, če bodo davki nižji. Če bi bil davek na plačo nek 30% flat tax rate, bi si to z veseljem izplačal in ne bi iskal obvodov. Trenutno pa lahko plačaš več kot pol za malce višjo plačo in ljudje seveda iščejo obvode.

Pat_MaGroin ::

Ponavljam.

Da tebi ostane 70 %, ni interes vlade. Ker ima s tem manjši nadzor nad razdeljevanjem denarja. To je politična logika, ti pa (sicer pravilno) poskušaš forsirati ekonomsko logiko, ki pa s politično nima kaj dosti veze.

tony1 je izjavil:

PIC: Mojster, ti poskrbi zase kakor veš in znaš. S tem ni nič narobe, če ti rata, super. Moj post ni bil namenjen tebi. Mirno ga preskoči, češ to je za rajo, ne zame (to velja tudi za druge forumske kripto magnate, nepremičninske miljonarje, naftne barone,... in ostale podobne. Vi že sami veste kdo ste 8-)).

Kar pišem je za preostalih 99% ljudi, ki bodo šli v penzijo in imeli na računu zadnjo plačo in (v najboljšem primeru) še lastno streho nad glavo. Zanje (in za državo, ki bi jim sicer morala doplačevati do minimalne penzije) pa je koristno plačevati višje prispevke od minimalnih, ker od njih ne bodo mogli niti pol-spodobno crkniti...


Saj jaz se strinjam s tabo. Ampak potem se 100x bolj splača it delat v JU, za "jurja" pri privatniku je brezveze, ker so JU službice 100x bolj lagodne in varne, tudi če dobiš 20% nižjo plačo.

Zgodovina sprememb…

Mike_Rotch ::

user4683 je izjavil:

Ker se prištejejo lansko leto plačani prispevki. Zato zadeva limitira proti neki vrednosti (cca 650eur pri 100k prometa). Prvo leto imaš 20k dobička in 5k (12*400) prispevkov, kar dvigne prispevke za naslednje leto na cca 600eur (7k/leto). 20k+7k, nanese 640eur prispevkov itd.


Hmm? Kam se prištejejo lansko leto plačani prispevki? Sicer se nisem nikoli poglabljal, niti ne plačujem sam tega. Ampak kolikor vem je osnova za prispevke dobiček iz prejšnjega leta.

1. leto so minimalni, vsa naslednja leta pa se gleda dobiček prejšnjega leta.

Če imaš 100k prihodkov na normirancu to pomeni 20k dobička in prispevke, kar pomeni teh cca. 640 eur prispevkov naslednje leto.

Ne razumem pa zakaj bi se prispevki naslednja leta višali, če prihodki ostanejo enaki?

Pat_MaGroin ::

tony1 ::

"Namesto dodatnih 1000 na mesec za ZPIZ, raje v obrok za stanovanje za oddajo. V 40 letih boš nabral par stanovanj in bo krasna penzija in dediščina za otroke."

Ker sem že star, je to matematika 2. razreda. Torej 40 let x 12 mes. = 480 jurjev.

15 let stara garsonjera sredi Lj, kjer sem pet let živel (za dobro mero tik nad AC, toliko da ne pozabiš, kdo so pravi gospodje - investitor je seveda končal v stečaju) se je nazadnje prodajala za 230 jurjev.

Pravzaprav nisi tako napačno napisal "par stanovanj". Eno plus eno. Najemnine je to še za eno dodatno penzijo.

Tvoja matematika torej kar drži. (Seveda so tudi bolj donosne naložbe, ampak te za trenutek zanemariva.)

Problem je drugje: prevelik delež ljudi, tudi če spravi tak denar skupaj vsak mesec nima ne vizije / ne volje / ne znanja kako to narediti. Prepogosto denar spi*kijo na neumnostih. Plačevati več prispevkov je mnogo bolj enostavno in približno enako varno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

amacar ::

Mike_Rotch je izjavil:

user4683 je izjavil:

Ker se prištejejo lansko leto plačani prispevki. Zato zadeva limitira proti neki vrednosti (cca 650eur pri 100k prometa). Prvo leto imaš 20k dobička in 5k (12*400) prispevkov, kar dvigne prispevke za naslednje leto na cca 600eur (7k/leto). 20k+7k, nanese 640eur prispevkov itd.


Hmm? Kam se prištejejo lansko leto plačani prispevki? Sicer se nisem nikoli poglabljal, niti ne plačujem sam tega. Ampak kolikor vem je osnova za prispevke dobiček iz prejšnjega leta.

1. leto so minimalni, vsa naslednja leta pa se gleda dobiček prejšnjega leta.

Če imaš 100k prihodkov na normirancu to pomeni 20k dobička in prispevke, kar pomeni teh cca. 640 eur prispevkov naslednje leto.

Ne razumem pa zakaj bi se prispevki naslednja leta višali, če prihodki ostanejo enaki?

Ker se placani prispevki zraven dobicka stejejo v izracun novih prispevkov (dobicek + lanski prispevki, ne samo dobicek).

Mike_Rotch ::

Hvala, to pa nisem vedel. Sem šele drugo leto na polnem s.p., prej sem bil na popoldancu.

maticb492 ::

Ja, in ravno zaradi tega izračuna je problem, če zmanjšajo normirane stroške, ker se tudi minimalni prispevki zvišajo :) (+ prištet morate tudi vse nad 100k, kar imate)

Pri 50% nhormiranih stroških bi bilo, kolikor se hitro na pamet spomnem, okoli 2500-3500EUR na mesec vse skupaj z davkom.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

SloKin ::

tony1 je izjavil:

"Namesto dodatnih 1000 na mesec za ZPIZ, raje v obrok za stanovanje za oddajo. V 40 letih boš nabral par stanovanj in bo krasna penzija in dediščina za otroke."

Ker sem že star, je to matematika 2. razreda. Torej 40 let x 12 mes. = 480 jurjev.

15 let stara garsonjera sredi Lj, kjer sem pet let živel (za dobro mero tik nad AC, toliko da ne pozabiš, kdo so pravi gospodje - investitor je seveda končal v stečaju) se je nazadnje prodajala za 230 jurjev.

Pravzaprav nisi tako napačno napisal "par stanovanj". Eno plus eno. Najemnine je to še za eno dodatno penzijo.

Tvoja matematika torej kar drži. (Seveda so tudi bolj donosne naložbe, ampak te za trenutek zanemariva.)

Problem je drugje: prevelik delež ljudi, tudi če spravi tak denar skupaj vsak mesec nima ne vizije / ne volje / ne znanja kako to narediti. Prepogosto denar spi*kijo na neumnostih. Plačevati več prispevkov je mnogo bolj enostavno in približno enako varno.

Ce ti uspe nabrat 480k do penziona in ce ti uspe uskladit to vrednost z inflacijo, ti v penzionu ne bo hudega. Kolikor se pogovarjam s penzionisti, ki imajo dokaj ok zivljenje, je njihov letni dohodek 10k. To je 48 let. Drzava ti toliko ne izplaca nikoli...

tony1 ::

To je težko izračunati, moja mama ima 1100 EUR penzije, ob delu je doštudirala šele 10 let pred penzijo.

Soliden problem je, da ZPIZ nima na voljo spletnega kalkulatorja, s katerim bi si človek lahko izračunal, koliko prispevko mora plačevati (ob predpostavki, da se zakonodaja ne bo spreminjala, čeprav se seveda bo), da bo čez Ž let dobil toliko in toliko penzije. Preprosto jim ne potegne, da bi tako verjetno zbrali več denarja...

Ista scena je s FURSom, ki ti že v Klik pošlje e-račun za plačilo prispevkov, pri tem seveda po defaultu vzamejo minimalne prispevke za tvoj razred dohodkov. Budale.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

maticb492 ::

@tony1, jaz bom po letih v pokoju tam nekje ~2060, koliko misliš da me briga a bom imel pokojnine 800EUR ali 1200EUR takrat?

Veš koliko inflacije in sprememb zakona je še do takrat?

NOČEM bit del tega sistema, ker hočem sam poskrbet za sebe, in se mi ne zdi prav da me silijo v to medgeneracijsko ponzi shemo.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

Malidelničar ::

Zanimiva razprava, za mene nekaj novega. Priznam, da se na S.P ne spoznam, tudi ker nekako nimam znanj, ki bi jih tako prodajal.
Koliko mora imeti posameznik minimalno prihodkov, da se mu splača S.P.? 20k EUR?

Sam delam nekaj malega na avtorsko pogodbo in tam pač država pobere 44%, zaslužim nekaj 100 EUR neto ekstra, ampak tako pač je. Ni pa to takšen znesek, da bi se mi splačalo odpreti S.P., tako, da sem obtičal z avtorsko. Podjemna je isti šmorn. Delnice isto, država "upali" na polno.

Tisti, ki imate možnost resnega S.P.-ja in ki vam le-ta omogoča, da vam ostane ekstra neto cash na razpolago, ste kar carji. Meja "goo life-a" v Sloveniji je po mojem minimalno 2k EUR neto mesečno, problem pa je, ker je tak znesek skorajda nedosegljiv, istočasno pa so močne tendence, da bi se neto minimalec približal 1k EUR neto mesečno. To pa deluje izjemno demotivacijsko, noben bedak se ob takšni plačni strukturi ne bo matral v življenju. Se ne izplača, hvala lepa, sam delam korektno, ampak vidim, da se trud v Sloveniji ne izplača in da se resne kariere praktično ne da delat pri nas.
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

maticb492 ::

Če odpreš popoldanski normiran SP se ti že za 3 jurje letno splača.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Malidelničar ::

maticb492 je izjavil:

Če odpreš popoldanski normiran SP se ti že za 3 jurje letno splača.

Koliko bi potem plačal prispevkov? A so kakšne omejitve pri odprtju normiranega s.P.ja?
Kaj pa če kakšno leto ni prihodkov - prispevke se verjetno še vedno plača? To zame tudi predstavlja oviro, ker moraš imeti redne ekstra letne prihodke, ne moreš določeno leto ostati brez ...
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

maticb492 ::

Prispevki so fiksni okoli 80EUR na mesec. To vedno plačaš. Davek je pa po akontaciji. Prvo leto ko odpreš, oddaš napoved, koliko planiraš, in ti iz tega iračunajo akontacijo, nadaljna leta ti pa iz lanskega dobička. Konec leta marca se pač naredi poračun ne, če si preveč ali premalo plačal. Tako da ja, če ne boš imel dohodkov kak mesec, moraš plačat fiksno 80EUR + akontacijo davka (ki se bo poračunala konec leta). Če ne boš imel dohodkov boš pač dobil celotno akontacijo nazaj.

Tako da prispekov ne dobiš nazaj torej 80EUR * 12 mesecev je fiksni strošek, davek pa samo po dohodku, in če ne bo dohodka boš konec leta dobil vse nazaj (davek seveda).
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Državna pomoč - dodatek do minimalne plače podjetjem ki poslujejo z dobičkom (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
749711 (6914) GregiB
»

Nižanje pokojnin najstarejši populaciji? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15512983 (8706) solatko
»

Pokojnina in delovna doba (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5117032 (15630) connel
»

Višina pokojnine vs. prispevek ZPIZ (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
6914799 (13345) solatko
»

"Naša" pokojnina! (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
17333941 (30963) lexios

Več podobnih tem