» »

Varčevanje vs potrošništvo

Varčevanje vs potrošništvo

««
«
1 / 8
»»

Boomerang ::

V časih, ko cene nepremičnin neusmiljeno rastejo, sem končno pred nakupom svojega prvega stanovanja. Mislim, da je to ena pomembna prelomnica, o kateri bi moral vsakdo razmišljati. Nisi več pri starših, nisi najemnik in na nek način si preskrbljen za starost.

Če pogledam nazaj: Varčeval sem skoraj vse življenje. Vmes sem zamenjal 2 rabljena avta - oba podedoval od staršev, nekaj časa bil tudi brez. Potovanj daleč po svetu ni bilo - občasno samo kakšen izlet znotraj SLO. Kot najemnik sem vedno iskal najcenejšo opcijo - ponavadi soba s souporabo ostalih prostorov. Za telefon nisem nikoli dal več kot 300€. Luksuz (računalniki in z njimi povezana oprema, fotoaparat, videokamera ipd.) sem si privoščil z zaslužkom, ki so ga generirali razni zasebni projekti in hobiji. Kar zadeva službo, se ne morem pritoževati. Mislim, da je bilo moje varčevanje nadpovprečno, a se vseeno sprašujem, kje bi v preteklosti lahko privarčeval še kakšen evro.

Sedaj pa gledam mladino (20-30 let): Podpovprečno plačana služba, donosnih projektov ali hobijev ni, dedovanja še dolgo ne bo (če sploh bo), avto takoj po 18. letu, telefon dražji od mojega računalniškega kompleta, najemnine (kdor ni v mama hotelu) za polovico plače, vsako zimo nekam na smučanje in poleti na dopust v kakšne eksotične kraje. No, sedaj pa moje razmišljanje: Kdaj in kako se bo ob takšnem življenjskem slogu reševal stanovanjski problem? Se o tem sploh razmišlja?

cortez ::

In ta nakup bo pri tvojih 30, 40 ?

Reševal ga bo stanovanjski sklad oz. ga bosta reševala 2.

Utk ::

Stanovanjski sklad je v petek odplaknilo.

LeQuack ::

A to je spet una fora, da če bi mladina jedla samo kruh in pašteto (pa še ta je draga danes) potem bi si lahko stanovanje privoščili? Sem mislil da so te miti že umrli, pa še kar živijo pri boomerjih.
Quack !

aborko ::

Za začetek - težko je reševati problem, če problema sploh ni. Ti privzeto razmišljaš da je vsem glavni cilj življenja lastna nepremičina in temu naj bo vse podrejeno. No cilji so različni ...eni so radi fit, zdravo živijo in bodo po vsej verjetnosti živeli dlje od povprečja. Nekaterim so potovanja vse, enim avti, eni najdejo veselje v otrocih,... Načeloma je vse v glavi, tudi klošar je lahko bistveno bolj srečen kot nekdo z lastno nepremičnino, čisto možno da bo tudi dlje živel.

Malo je pa treba tudi živeti življenje. Kak top telefon za 800€ ni ravno velik greh, če ga imaš potem 4 leta, ga vsak dan po par ur uporabljaš, mogoče služiš kruh z njim, ustvariš ogromno spominov (ja tudi na potovanjih) in ga na koncu prodaš ali podariš kakemu družinskemu članu. Lahko vzameš cenejšega ja, a trpi kvaliteta slik, videjev, ni vodoodporen, prej zastara (hitrost), si pa prišparal par 100€ ja... v 4ih letih. Torej ranga 100€ na leto, ki jih lahko zaslužiš v enem (dveh?) dneh? Tukaj nekaj šparati je pomoje zgrešeno.
Avto: če ti kr podarjajo avte je fino ja. PA še kakšno parcelo po možnosti. Potem gre lažje in prišparaš. Nimajo pa vsi take radodarne familije in avto je treba kupiti. Če kupiš šitbox, si sicer lepo prišparal, a se računica lahko hitro obrne, če delaš veliko km oz. si dosti na cesti izpostavljen.
Potovanja: kdaj pa boš, če ne ko si mlad? Načeloma je mesec dni življenja v večini azije dosti cenejši kot v Slo. Povratne karte so pa tudi 400-500€. Je to tak ogromen denar? Če je, potem je nekaj narobe in je treba ta problem najprej rešiti.

Varčevanje pri visoki inflaciji nekako izgubi smisel, razen če si pod varčevanje mislil obračanje denarja s tveganjem, vložkom časa, energije, živcev, to je potem bolj investiranje.. Če ob tem še pozabiš živet življenje, ker "varčuješ" pomoje to ni ravno najbolje.

Moj nasvet: brezveze se za druge obremenjevati, vsak nosi svoj križ. Zdej
če je nekomu res končni cilj življenja da umre v svoji nepremičnini, potem raje kot šparanje na vsakem koraku in dobesedno odpovedovanje življenju, naj zasluži več... Z šparanjem ne prideš daleč, ker ponavadi pada kvaliteta življenja in max kolikor lahko prišparaš je omejena cifra. Na drugi strani zaslužek praktično ni omejen, tujina kliče. Če bi pri sebi lahko kaj za nazaj spremenil to vsekakor ni, da bi več varčeval, temveč da bi kakšno desetletje prej odšel v tujino. Niti ne da bi več zaslužil, ampak da bi lahko ene pol manj časa delal za druge. Čas je zelo omejena dobrina, zame ultimativna, to žal večina zve prepozno.

kriptobog ::

Boomerang je izjavil:

V časih, ko cene nepremičnin neusmiljeno rastejo, sem končno pred nakupom svojega prvega stanovanja. Mislim, da je to ena pomembna prelomnica, o kateri bi moral vsakdo razmišljati. Nisi več pri starših, nisi najemnik in na nek način si preskrbljen za starost.

Če pogledam nazaj: Varčeval sem skoraj vse življenje. Vmes sem zamenjal 2 rabljena avta - oba podedoval od staršev, nekaj časa bil tudi brez. Potovanj daleč po svetu ni bilo - občasno samo kakšen izlet znotraj SLO. Kot najemnik sem vedno iskal najcenejšo opcijo - ponavadi soba s souporabo ostalih prostorov. Za telefon nisem nikoli dal več kot 300€. Luksuz (računalniki in z njimi povezana oprema, fotoaparat, videokamera ipd.) sem si privoščil z zaslužkom, ki so ga generirali razni zasebni projekti in hobiji. Kar zadeva službo, se ne morem pritoževati. Mislim, da je bilo moje varčevanje nadpovprečno, a se vseeno sprašujem, kje bi v preteklosti lahko privarčeval še kakšen evro.

Sedaj pa gledam mladino (20-30 let): Podpovprečno plačana služba, donosnih projektov ali hobijev ni, dedovanja še dolgo ne bo (če sploh bo), avto takoj po 18. letu, telefon dražji od mojega računalniškega kompleta, najemnine (kdor ni v mama hotelu) za polovico plače, vsako zimo nekam na smučanje in poleti na dopust v kakšne eksotične kraje. No, sedaj pa moje razmišljanje: Kdaj in kako se bo ob takšnem življenjskem slogu reševal stanovanjski problem? Se o tem sploh razmišlja?


Koliko si star? Privarčeval bi lahko marsikje. Telefon bi lahko imel nek cheap shit za 50e s kitajske, jedel bi lahko kruh in vodo, itd. Drugače so pa eksotični kraji bolj zanimivi pozimi kot poleti. Pa niti niso več eksotični, če letiš tja in nazaj za 500e. Ko sem gradil samo eno leto nisem šel na dopust, mi je pa zneslo iti na kar nekaj vikend oddihov (koncerti).

Meni je oblj kot varčevanje pomemben cashflow. Vedno sem gledal tako, da če nimam, ne da bom varčeval, ampak da bom dvignil prihodke. Samo zategovanje pasu na dolgi rok ni ok. To nimaš nič od življenja.

Utk ::

Jaz nisem nikoli namenoma šparal, nisem pa nikoli niti brez veze zapravljal. Če bi hotel it v Azijo, bi šel, ampak zakaj, dvomim, da vsi, ki so šli v Azijo, poznajo dobro Slovenijo, kaj šele Italijo, Francijo, Poljsko, itd., da bi potem rekli, ah tu sem že povsod bil, moram it še drugam.
V glavnem, tudi če bi imel milijone, morda bi si kupil jahtico, ampak še zmeraj najcenejšo, ki bi mi omogočila to kar bi hotel od nje, ne pa najdražje kolk se lahk stegnem.

brbr21 ::

Energijo vlagaj v prihodkovno stran. Na odhodkovni lahko narediš precej manj. Šparaš lahko samo do 100% - si brez odhodkov, ampak... Prihodki pa so načeloma neomejeni. ;)
Pa preden se zaletite... seveda ne smeš vsega porabiti. Ampak če je, potem se lažje špara, kot če ni.

Utk ::

Ja, ampak šparat moraš takrat ko je. Ko ni, ne boš nič prišparal.

Pat_MaGroin ::

Glavni so prihodki.

Jaz sem potoval 10+ let, pri tem tudi delal remote, ko se mi ni ljubilo več potovati full time, sem si našel 5x bolj plačan job in v 2 letih nadoknadil vse "izgubljene prihranke" tistih 10 let.

Ko gledam nazaj, najlepših 10 let življenja, finance se pa vedno nekako potem uredijo, izgubljene mladosti na pašteti in kruhu pa nikoli ne dobiš več nazaj.

In kot smo videli te dni, 20 let šparanja ti reka odnese lahko v 3 minutah.

Mato989 ::

Vedno je lepo rečt da je treba delat na dvigu prihodkov... to se vsi strinjamo, ampak medtem ko delaš na tem je pa vseeno dobro da znaš prihranit in zategnit...

Nekateri ne razumete da vsak ne more vnedogled povečevat prihodke... nekje je limit za nekatere 200eur nad minimalcem za nekatere pri povprečni plači za nekatere pri 4x povprečne za neketere pa milijarde...

Vsak pa zmore zapravit VSE kar ima in je revež v 1 noči gemblanja...

tako da vedno ni pravi odgovor povečevanje prihodkov ker vsi ne morejo služit 2 mil na uro...

Idealno je če znaš varčevat in hkrati povišat prihodke, da imaš pol čez 5 let ogromno več in obrestuješđ dolgo časa... obrestno obrestni račun pride najbolj do izraza pri desetletjih...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Pat_MaGroin ::

Idealno je, da se držiš reka, da zapraviš manj, kot zaslužiš. Nobene druge filozofije ni.

Pa če slučajno povečaš prihodke, da ne dvigneš takoj zapravljanja :).

Mato989 ::

Pat_MaGroin je izjavil:

Idealno je, da se držiš reka, da zapraviš manj, kot zaslužiš. Nobene druge filozofije ni.

Pa če slučajno povečaš prihodke, da ne dvigneš takoj zapravljanja :).


Ja to je v 99%... so potem še robni primeri ampak ja v osnovi je to najbolje...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

gruntfürmich ::

Boomerang je izjavil:

V časih, ko cene nepremičnin neusmiljeno rastejo, sem končno pred nakupom svojega prvega stanovanja. Mislim, da je to ena pomembna prelomnica, o kateri bi moral vsakdo razmišljati. Nisi več pri starših, nisi najemnik in na nek način si preskrbljen za starost.

Če pogledam nazaj: Varčeval sem skoraj vse življenje. Vmes sem zamenjal 2 rabljena avta - oba podedoval od staršev, nekaj časa bil tudi brez. Potovanj daleč po svetu ni bilo - občasno samo kakšen izlet znotraj SLO. Kot najemnik sem vedno iskal najcenejšo opcijo - ponavadi soba s souporabo ostalih prostorov. Za telefon nisem nikoli dal več kot 300€. Luksuz (računalniki in z njimi povezana oprema, fotoaparat, videokamera ipd.) sem si privoščil z zaslužkom, ki so ga generirali razni zasebni projekti in hobiji. Kar zadeva službo, se ne morem pritoževati. Mislim, da je bilo moje varčevanje nadpovprečno, a se vseeno sprašujem, kje bi v preteklosti lahko privarčeval še kakšen evro.

Sedaj pa gledam mladino (20-30 let): Podpovprečno plačana služba, donosnih projektov ali hobijev ni, dedovanja še dolgo ne bo (če sploh bo), avto takoj po 18. letu, telefon dražji od mojega računalniškega kompleta, najemnine (kdor ni v mama hotelu) za polovico plače, vsako zimo nekam na smučanje in poleti na dopust v kakšne eksotične kraje. No, sedaj pa moje razmišljanje: Kdaj in kako se bo ob takšnem življenjskem slogu reševal stanovanjski problem? Se o tem sploh razmišlja?

čestitke!
si ponos vsakega slovenca. odrekal se življenju da boš lahko kupil cigle.
zdaj pa lahko mirno in ponosno umreš.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

kriptobog ::

Mato989 je izjavil:

Pat_MaGroin je izjavil:

Idealno je, da se držiš reka, da zapraviš manj, kot zaslužiš. Nobene druge filozofije ni.

Pa če slučajno povečaš prihodke, da ne dvigneš takoj zapravljanja :).


Ja to je v 99%... so potem še robni primeri ampak ja v osnovi je to najbolje...


Saj ne moreš zapravit več kot zaslužiš. Tud obroki in krediti se hitro ustavijo

Miki N ::

Najprej štalca, potem kravca na koncu pa štrik.

Mato989 ::

Fora je v tem da če ti se letos odrečeš dopustu za 2k ojrov in daš na stran imaš 2k ojrov ki jih maš na strani ali v delnicah ali nekje...

Če ti letos rečeš da se boš izobrazil v nečem, boš morda drugo leto imel 100EUR višjo plačo (če)

Ampak še zmeraj je bolje če narediš kombinacijo obojega...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

zlobcek ::

12-14 urne delovnik, 7 dni na teden. Denarja ko dreka, za zapravit ni časa, malice na šihtu, ogrevanje in hlajenje na šihtu, rabiš teoretično manjše stanovanje s tušem. Če imaš pa navade fitnisirat, imaš pa še tuš tam. Tudi če greš vsako leto za 14 dni dopusta na aljasko za 10k je RVC nenormalno visok.

Voila.

In to sigurno laufa - glej Muska. Ni sicer ni nujno, da sediš na takem kapitalu. Ampak kdo pa potrebuje toliko.

BigBoss ::

Utk je izjavil:

Jaz nisem nikoli namenoma šparal, nisem pa nikoli niti brez veze zapravljal. Če bi hotel it v Azijo, bi šel, ampak zakaj, dvomim, da vsi, ki so šli v Azijo, poznajo dobro Slovenijo, kaj šele Italijo, Francijo, Poljsko, itd., da bi potem rekli, ah tu sem že povsod bil, moram it še drugam. .


Napačno razmišljanje. Po mojem. Jaz sem (na srečo) razmišljal tako : Najprej, dokler sem še pri moči in to lahko, si bom ogledal bolj daljne kraje (Azija, afrika, južna amerika ...). Ko bom strejši, tega ne bom več enostavno zmogel, takrat bom pa pogledal tisto, kar je bliže - to bom pa še lahko. In, verjemi, to je veliko boljša varianta.

Pat_MaGroin ::

Kdor ne potuje mlad, ne bo potoval star.

Mato989 ::

Pat_MaGroin je izjavil:

Kdor ne potuje mlad, ne bo potoval star.


Bullshit... pozna ljudi ki do 40ta niso šli dalj kot do Hrvaške obale, zdaj pri 50tih pa hodijo v Azijo na Grške otoke, tenerife itd...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

Pat_MaGroin je izjavil:

Kdor ne potuje mlad, ne bo potoval star.

Jaz grem, ampak neka Azija me enostavno ne zanima kaj dost. Bolj Evropa. Če je slučajno Evropa bližje, so what, ne bom zato silil v Indijo, samo zato, da bom bolj kul.

Webmojster ::

Zanimivo to forsiranje s potovanji .. Še pomoje 50 let nazaj se ni 10% toliko potovalo kot sedaj. Pred tem pa še seveda manj.

Zdaj pa bi vsi radi cel svet obiskali. Wtf?

Pat_MaGroin ::

50 let nazaj ni bilo avtov, telefonov, interneta itd.

zdej pa vsak to hoče met. Wtf?

GregiB ::

Boomerang je izjavil:

V časih, ko cene nepremičnin neusmiljeno rastejo, sem končno pred nakupom svojega prvega stanovanja. Mislim, da je to ena pomemSedaj pa gledam mladino (20-30 let): Podpovprečno plačana služba, donosnih projektov ali hobijev ni, dedovanja še dolgo ne bo (če sploh bo), avto takoj po 18. letu, telefon dražji od mojega računalniškega kompleta, najemnine (kdor ni v mama hotelu) za polovico plače, vsako zimo nekam na smučanje in poleti na dopust v kakšne eksotične kraje. No, sedaj pa moje razmišljanje: Kdaj in kako se bo ob takšnem življenjskem slogu reševal stanovanjski problem? Se o tem sploh razmišlja?

Heh, ja... znanka je s partnerjem tudi več let varčevala... toliko, a si je lahko ob 20 letnem kreditu in dodatni pomoči staršem lahko kupila hišo, tako luštno, novogradnjo na prelepi parceli... vse lepo štirkano uredila in opremila... Tako se je rešila jarma najemništva in si "rešila" stanovanjski problem.... glih do četrtka...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Franz21 ::

Furbo ::

Boomerang je izjavil:

Kdaj in kako se bo ob takšnem življenjskem slogu reševal stanovanjski problem? Se o tem sploh razmišlja?

Saj se že pojavljajo na slotech. Njihova ideja je, da mora država 'poskrbeti' za stanovanja. Predvsem tako, da obdavči premoženje takih, kot si ti.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Twixz ::

Da bi celo mladost šparal zato da boš kupu stanovanje?
Rajš kredit pa 40 let plačujem "najemnino" ki je potem moja. Vmes pa kar ostane porabim za počitnice (regres, itd.).
Da boš šparal pa se sekiral pa jedu neke cheap shit zadeve da te pol še zdravje začne jebat.. To ni življenje pomoje.

GregiB ::

Twixz je izjavil:

Rajš kredit pa 40 let plačujem "najemnino" ki je potem moja.


No, na temo rent / buy je bilo na S-Tju prelito že veliko črnila... In zdaj, ob tej tragični ujmi se je pojavilo stanje, ki pa je primer, ki govori močno v prid najemu napram nakupu, kar je seveda do sedaj bil smrtni greh izreči... Najemnik se lahko brez stroškov (z nepremičnino) poslovi od najemodajalca medtem, ko lahko "samo-najmenik" z večletnim kreditom za uničeno bajto samo upa, da se je dovolj kvalitetno zavaroval, da vsaj delno poplača kredite...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GregiB ()

energetik ::

S šparanjem pri hrani si ne boš bajte kupil. S šparanjem pri avtih in potovanjih pa že nekaj.

Sicer pa se je potrebno pridružiti igri; nepremičnine so napihnjene zaradi printanja številk in kreditov. Torej če nimaš kakih drugih sredstev, vzameš kredit. Takole imamo. Oziroma se sprijazniš z nepremičnino v vukojebini in vsakodnevno vožnjo.

Sicer pa varčevanje je napačna ideja, investiranje je boljša. Seveda je potrebno več angažiranja in jajc. Saj sem bil na istem, enostavno si nisem upal poriniti prihodkov v npr. delnice ali sklade, ker nisem vedel za 1 leto naprej, ali bo slučajno našel primerno nepremičnino. In tako zamudil odboj delniškega trga v 2009. Tako pa sem tolkel depozite, sicer s 4-5% obresno mero, ta ko da nekaj je bilo od tega, vednar precej manj kot če bi enostavno metal mesečno v ACWI..
vires in numeris

Utk ::

GregiB je izjavil:

Twixz je izjavil:

Rajš kredit pa 40 let plačujem "najemnino" ki je potem moja.


No, na temo rent / buy je bilo na S-Tju prelito že veliko črnila... In zdaj, ob tej tragični ujmi se je pojavilo stanje, ki pa je primer, ki govori močno v prid najemu napram nakupu, kar je seveda do sedaj bil smrtni greh izreči... Najemnik se lahko brez stroškov (z nepremičnino) poslovi od najemodajalca medtem, ko lahko "samo-najmenik" z večletnim kreditom za uničeno bajto samo upa, da se je dovolj kvalitetno zavaroval, da vsaj delno poplača kredite...

Pri nakupu obstaja neka verjetnost, da boš izgubil. Pri najemu je ta verjetnost 100%.

energetik ::

GregiB je izjavil:

Twixz je izjavil:

Rajš kredit pa 40 let plačujem "najemnino" ki je potem moja.


No, na temo rent / buy je bilo na S-Tju prelito že veliko črnila... In zdaj, ob tej tragični ujmi se je pojavilo stanje, ki pa je primer, ki govori močno v prid najemu napram nakupu, kar je seveda do sedaj bil smrtni greh izreči... Najemnik se lahko brez stroškov (z nepremičnino) poslovi od najemodajalca medtem, ko lahko "samo-najmenik" z večletnim kreditom za uničeno bajto samo upa, da se je dovolj kvalitetno zavaroval, da vsaj delno poplača kredite...
Lej, ko sem nabavljal bajto, sem okoli hodil z ARSO poplavno karto. Nepremičninarji so sicer zatrjevali, da tam pa že ni nikoli poplavljalo, ampak so potem utihnili, ko sem povedal, da sem tam osebno gledal poplavo pred 5 leti... Skratka moraš tudi malo sam sklepati z logiko, kje se bajte ne kupuje, čeprav zgleda vse OK.
vires in numeris

GregiB ::

energetik je izjavil:

In tako zamudil odboj delniškega trga v 2009.
Predvidevam, da si zamudil tudi zlom leta 2008...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

energetik ::

GregiB je izjavil:

energetik je izjavil:

In tako zamudil odboj delniškega trga v 2009.
Predvidevam, da si zamudil tudi zlom leta 2008...
Tudi, ker pred tem nisem imel še šihta in tudi ne omembe vrednih prihrankov.

Utk je izjavil:

Pri nakupu obstaja neka verjetnost, da boš izgubil. Pri najemu je ta verjetnost 100%.
Točno tako. Sploh pri takih razmerjih najemnina/anuiteta.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

njyngs ::

GregiB je izjavil:

Twixz je izjavil:

Rajš kredit pa 40 let plačujem "najemnino" ki je potem moja.


No, na temo rent / buy je bilo na S-Tju prelito že veliko črnila... In zdaj, ob tej tragični ujmi se je pojavilo stanje, ki pa je primer, ki govori močno v prid najemu napram nakupu, kar je seveda do sedaj bil smrtni greh izreči... Najemnik se lahko brez stroškov (z nepremičnino) poslovi od najemodajalca medtem, ko lahko "samo-najmenik" z večletnim kreditom za uničeno bajto samo upa, da se je dovolj kvalitetno zavaroval, da vsaj delno poplača kredite...

Izjemno ozek pogled. Obstaja veliko načinov in map, ki ti pokažejo katera območja so nevarnejša. Od kart z info o poplavnih območjih, da se dobiti info o potresnih območjih, možnosti plazov,... da se dobiti ogromno enih informacij, da poskušaš minimalizirat take problematike. Večja težava je, da ljudje tega ne pogledajo. No, velikokrat pa pri nas pač vzamejo prvo parcelo, ki jim jo sorodniki dajo - ker je pč ceneje ali celo zastonj.
KHM https://www.youtube.com/watch?v=dQw4w9WgXcQ

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: njyngs ()

Mato989 ::

energetik je izjavil:

S šparanjem pri hrani si ne boš bajte kupil. S šparanjem pri avtih in potovanjih pa že nekaj.

Sicer pa se je potrebno pridružiti igri; nepremičnine so napihnjene zaradi printanja številk in kreditov. Torej če nimaš kakih drugih sredstev, vzameš kredit. Takole imamo. Oziroma se sprijazniš z nepremičnino v vukojebini in vsakodnevno vožnjo.

Sicer pa varčevanje je napačna ideja, investiranje je boljša. Seveda je potrebno več angažiranja in jajc. Saj sem bil na istem, enostavno si nisem upal poriniti prihodkov v npr. delnice ali sklade, ker nisem vedel za 1 leto naprej, ali bo slučajno našel primerno nepremičnino. In tako zamudil odboj delniškega trga v 2009. Tako pa sem tolkel depozite, sicer s 4-5% obresno mero, ta ko da nekaj je bilo od tega, vednar precej manj kot če bi enostavno metal mesečno v ACWI..


Investiranje je ok, ko imaš enkrat toliko kapitala da je backup poskrbljen... nič ni slabšega kot če moraš zaradi težav investicije prodat po nekaj časa
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Twixz ::

GregiB je izjavil:

Twixz je izjavil:

Rajš kredit pa 40 let plačujem "najemnino" ki je potem moja.


No, na temo rent / buy je bilo na S-Tju prelito že veliko črnila... In zdaj, ob tej tragični ujmi se je pojavilo stanje, ki pa je primer, ki govori močno v prid najemu napram nakupu, kar je seveda do sedaj bil smrtni greh izreči... Najemnik se lahko brez stroškov (z nepremičnino) poslovi od najemodajalca medtem, ko lahko "samo-najmenik" z večletnim kreditom za uničeno bajto samo upa, da se je dovolj kvalitetno zavaroval, da vsaj delno poplača kredite...

V najem tudi lažje greš (finančno gledano) kot v kredit. To je največji problem pri nakupu stanovanj pomoje.

Mato989 ::

Twixz je izjavil:

GregiB je izjavil:

Twixz je izjavil:

Rajš kredit pa 40 let plačujem "najemnino" ki je potem moja.


No, na temo rent / buy je bilo na S-Tju prelito že veliko črnila... In zdaj, ob tej tragični ujmi se je pojavilo stanje, ki pa je primer, ki govori močno v prid najemu napram nakupu, kar je seveda do sedaj bil smrtni greh izreči... Najemnik se lahko brez stroškov (z nepremičnino) poslovi od najemodajalca medtem, ko lahko "samo-najmenik" z večletnim kreditom za uničeno bajto samo upa, da se je dovolj kvalitetno zavaroval, da vsaj delno poplača kredite...

V najem tudi lažje greš (finančno gledano) kot v kredit. To je največji problem pri nakupu stanovanj pomoje.


Najem je super ampak glavni problem najema pride ko greš v penzijo...

Oziroma že prej če se moraš (pre)večkrat seliti

Plačevat 40, 50 let da potem po 40, 50 letih ni nič tvoje je pač malo fail...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Twixz ::

Mato989 je izjavil:

Twixz je izjavil:

GregiB je izjavil:

Twixz je izjavil:

Rajš kredit pa 40 let plačujem "najemnino" ki je potem moja.


No, na temo rent / buy je bilo na S-Tju prelito že veliko črnila... In zdaj, ob tej tragični ujmi se je pojavilo stanje, ki pa je primer, ki govori močno v prid najemu napram nakupu, kar je seveda do sedaj bil smrtni greh izreči... Najemnik se lahko brez stroškov (z nepremičnino) poslovi od najemodajalca medtem, ko lahko "samo-najmenik" z večletnim kreditom za uničeno bajto samo upa, da se je dovolj kvalitetno zavaroval, da vsaj delno poplača kredite...

V najem tudi lažje greš (finančno gledano) kot v kredit. To je največji problem pri nakupu stanovanj pomoje.


Najem je super ampak glavni problem najema pride ko greš v penzijo...

Oziroma že prej če se moraš (pre)večkrat seliti

Plačevat 40, 50 let da potem po 40, 50 letih ni nič tvoje je pač malo fail...


Uh koliko ljudi poznam ki so pri 40. rekli "pi*da da nisem kredita prej vzel, ko bi ga lahko." :))

GregiB ::

energetik je izjavil:

Skratka moraš tudi malo sam sklepati z logiko, kje se bajte ne kupuje, čeprav zgleda vse OK.


Absolutno... se popolnoma strinjam... A žal viri niso neomejeni in je pač tako, da se sprejemajo value/risk odločitve, ko imaš nek dnar v roki in nepremičnino pred seboj.
Če bi se sklepalo "z logiko", v četrtek ne bi zalilo gospodarskih velikanov tipa BSH, BKS, Bisol idr... kjer se odločitve o gradnjah in nakupih delajo s precej manj emocij, pa je vendar zalilo...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

njyngs ::

Za fabriko rabiš izjemno veliko prostora. Hiša ima neprimerljivo manjši footprint kot fabrika in jo je lažje "brez emocij/premišljeno" umestiti nekam na drugo lokacijo/višje. Fabrika z več tisoč m2 površine + skladiščem + večjim zunanjim prostorom si ne more iskati "prostora pod soncem" nekje na eni lepi planoti al pa nekje v kakem malenkost višje ležečem terenu, kot to lahko narediš s hišo.
KHM https://www.youtube.com/watch?v=dQw4w9WgXcQ

GregiB ::

energetik je izjavil:

GregiB je izjavil:

Pri nakupu obstaja neka verjetnost, da boš izgubil. Pri najemu je ta verjetnost 100%.
Točno tako. Sploh pri takih razmerjih najemnina/anuiteta.


Kakšnih razmerjih... V eni drugi temi sem si vzel malo časa, da razonegam to slovensko "false nerrative", da je višina najemnine in višina anuitete (30 letnega) kredita za enakovredno nepremičnino enaka... kar je seveda BS. To poslušam že cel cajt.
Npr. v Celju stane povprečni najem 2 ali 3 sobnega stanovanja 10€/m2/mesec, medtem, ko stane nakup le-tega cca. 2.500€ / m2
Potemtakem je najem 80m2 stanovanja npr. 800€/mesec, medtem, ko nakup pride 200.000€.
Anuiteta 30 letnega kredita za ta znesek je 1.110€ in pa letni strošek zavarovanja cca 500€. Po tridesetih letih to znese neto razliko 126.600€. Torej le ni vse.... isto...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Utk ::

Kaj pa PO 30ih letih? Imaš stanovanje za katerga ne plačuješ več jurja na mesec, ali pa plačuješ še naprej 800. Vem, zdaj boš rekel, razliko bi lahko investiral v sklade in bi imel zilijon evrov na računu. No, daj mi pokaži ENGA Slovenca, ki je to naredil leta 1990 in ima danes fuuul na računu, samo na račun nižje najemnine od kredita.

Meee ::

moja logika je enostavna - ne šparam (čeprav tudi ne zapravljam po nepotrebnem) za zadeve, ki mi veliko pomenijo. Sedaj so to primarno otroci in skupna doživetje, med katere spadajo tudi potovanja (jebat ga, nas to pač izredno veseli).

Varčujem pa na zadevah, ki mi ne pomenijo nič oz. zelo malo. Avto je rabljen, pač tak da nam ustreza (varen, varčen, dovolj velik), mobitel pocen, novih cunj zase praktično ne kupujem, v restavracije skoraj nikoli ne gremo, igrače/knjige/cunje/kolesa za otroke so v veliki večini second hand. Bomo pa sigurno vsaj 1x na leto šli na ornk potovanje, vmes pa še morje/kampiranje/vikend izleti. Ampak tudi na potovanjih najraje potujemo z javnim prevozom in spimo/jemo v manjših lokalnih homestayih/restavracijah tako da vseeno ni to tak grozen denar, čeprav se seveda nekaj zapravi.

Pač vsakemu po svoje, je pa fino najdet nek balance med brezglavim zapravljanjem ter totalno škrtostjo.

Mato989 ::

GregiB je izjavil:

energetik je izjavil:

GregiB je izjavil:

Pri nakupu obstaja neka verjetnost, da boš izgubil. Pri najemu je ta verjetnost 100%.
Točno tako. Sploh pri takih razmerjih najemnina/anuiteta.


Kakšnih razmerjih... V eni drugi temi sem si vzel malo časa, da razonegam to slovensko "false nerrative", da je višina najemnine in višina anuitete (30 letnega) kredita za enakovredno nepremičnino enaka... kar je seveda BS. To poslušam že cel cajt.
Npr. v Celju stane povprečni najem 2 ali 3 sobnega stanovanja 10€/m2/mesec, medtem, ko stane nakup le-tega cca. 2.500€ / m2
Potemtakem je najem 80m2 stanovanja npr. 800€/mesec, medtem, ko nakup pride 200.000€.
Anuiteta 30 letnega kredita za ta znesek je 1.110€ in pa letni strošek zavarovanja cca 500€. Po tridesetih letih to znese neto razliko 126.600€. Torej le ni vse.... isto...


Ja to je vse ok, ampak razlika se vidi po 30 letih in pri otrocih ki štartajo dosti višje...

Sploh pa nisi vštel dvojega v ta scenarij ki je zelo pomembno

1. dviganje najemnine
2. dviganje vrednosti nepremičnine

Oboje spremeni tisto razliko na minimum.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

gruntfürmich ::

Mato989 je izjavil:

Pat_MaGroin je izjavil:

Kdor ne potuje mlad, ne bo potoval star.


Bullshit... pozna ljudi ki do 40ta niso šli dalj kot do Hrvaške obale, zdaj pri 50tih pa hodijo v Azijo na Grške otoke, tenerife itd...

dejansko današnji mladi penzionisti potujejo na veliko, in po mojem so kar v večini kar se tiče stari-mladi. to so ljudje, ki so odrasli v jugi, ko so bajto gradili in vzgajali froce. takrat definitivno niso potovali.
danes pa je mladih penzionistov polno tako na potovanjih kot v hribih. ker imajo solidno penzijo in praktično nula obveznih stroškov.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

GregiB ::

Utk je izjavil:

Kaj pa PO 30ih letih? Imaš stanovanje za katerga ne plačuješ več jurja na mesec, ali pa plačuješ še naprej 800. Vem, zdaj boš rekel, razliko bi lahko investiral v sklade in bi imel zilijon evrov na računu. No, daj mi pokaži ENGA Slovenca, ki je to naredil leta 1990 in ima danes fuuul na računu, samo na račun nižje najemnine od kredita.


Lej, scenarijev je mali milijon. Po pravici povedano sem malo strejša generacija, tako, da je kar precej, če ne večina mojih vrstnikov, ki so bili leta 1990 v najemniških stanovanjiih do danes celo pojerbala nepremičnine, torej so do njih prišli praktično zastonj. Nekateri so se priženili na kmetije, ogromno jih živi v "Jazbinškovih" stanovanjih.
Ne pravi, da je najem boljša rešitev za stanovanjsko problematiko, kot najem kredita... ni pa vse tako sveto za gotovo, kot se želi prikazati.
Samo primer... Kolega je imel na Bregu pri Polzeli kar nekaj časa hišo na kredo... Lani jo je prodal brez bazena... Nov lastnik ga je v četrtek dobil brezplačno, leto dni po nakupu... Kdo je v tej zgodbi ta pameten?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

gruntfürmich ::

GregiB je izjavil:

energetik je izjavil:

In tako zamudil odboj delniškega trga v 2009.
Predvidevam, da si zamudil tudi zlom leta 2008...

vprašanje tudi koliko je bilo na voljo vlaganja na 'klik', kot ga poznamo danes. ker danes parkrat klikneš in imaš 20 spletnih posrednikov na voljo ter praktično vse borze... in to vprašanje če je bilo možno pred 15 leti.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

GregiB ::

Mato989 je izjavil:


Sploh pa nisi vštel dvojega v ta scenarij ki je zelo pomembno

1. dviganje najemnine
2. dviganje vrednosti nepremičnine


Nisem vštel niti sprotnega oplemenitenja prihrankov, ki je npr. zadnjih 40 let (S&P 500) po inflaciji (oz. dvigu najemnine v tem primeru) pri 6,4% pa.
Niti tega, da ogromno mladih družin živi v neprofitnih stanovanjih, kjer je najemnina konkretno nižja od 10EUR/m2

gruntfürmich je izjavil:

GregiB je izjavil:

energetik je izjavil:

In tako zamudil odboj delniškega trga v 2009.
Predvidevam, da si zamudil tudi zlom leta 2008...

vprašanje tudi koliko je bilo na voljo vlaganja na 'klik', kot ga poznamo danes. ker danes parkrat klikneš in imaš 20 spletnih posrednikov na voljo ter praktično vse borze... in to vprašanje če je bilo možno pred 15 leti.


Mah ja... po bitki so vsi generali... Jest sem dal investicijski ciklus skozi v obdobju 1996-2010 (varčeval za investicijo). Bil zraven pri neverjetni rasti kapitalskih vložkov post-YU in zlomu 2008. Spoznal obe (oz. vse) strani medalje, kako je fajn krmilit osebne finance.
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GregiB ()

Utk ::

Nisem vštel niti sprotnega oplemenitenja prihrankov, ki je npr. zadnjih 40 let (S&P 500) po inflaciji (oz. dvigu najemnine v tem primeru) pri 6,4% pa.

Sej bolje da nisi. Če gledamo 30 let nazaj, tudi če bi takrat teoretično "na klik" lahko kupil SP500, pa nisi mogel, razlika med kreditom in najemom, v eno ali drugo smer, je bila ziher v rangu današnjih 20 evrov. In iz tega takrat ne bi mogel ne vem kakega prihranka naredit. Pa ne zarad inflacije, ampak so se v tem času tudi plače v resnici toliko dvignile, da tisto kar je takrat bil nek denar, danes pač več ni. In če bo čez 30 let podobno, bo stanovanje še zmeraj stalo približno enako število plač kot danes, tudi za najemnino bo šlo približno tolk od plače, tudi če bojo plače veliko bolj narastle kot samo za inflacijo. In čez 30 let našparanih 100 jurjev v SP500 ne bo nek denar. Stanovanje bo pa še zmeraj imelo vrednost (če ni že danes podrtija, seveda).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()
««
«
1 / 8
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izplačilo dedovanega deleža (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15211529 (5671) Mato989
»

Obdavčitev plače v Sloveniji (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16816522 (9117) tony1
»

Nižanje pokojnin najstarejši populaciji? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15513173 (8896) solatko
»

Nova pravila pri kreditih (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Loža
802101582 (67758) Baja
»

600 € za trgovce blagajničarje (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
29745652 (38235) koyotee

Več podobnih tem