» »

Backup baterija za celo hišo?

Backup baterija za celo hišo?

«
1
2

Netrunner ::

Iščem neko light verzijo baterije kot je tesla powerwall. V bistvu bi potreboval toliko moči, da lahko v primeru izpada elektrike dvignem ali spustim vse rolete/žaluzije po hiši in še nekaj rezerve. Koliko močno baterijo bi potreboval in zanima me, če že obstaja kaj takega ki je cenovno ugodno.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

smile- ::

jaz imam 24V 250Ah baterijo in 2kVA ups. Inštalacijo pa potem prilagojeno da so kritične naprave priklopljene na ups napajanje. Strošek je pa takoj 1,5kEUR+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: smile- ()

smile- ::

Za sam premik žaluzij niti ni potrebna tako velika moč. Če bi ročno spuščal eno po eno hkrati bi bil že 1kVA napajanje zadosti, pa recimo da mora zagotavljati napajanje 10 minut, da se vse žaluzije premaknejo na željeno pozicijo. Napajanje je lahko ups, agregat, razsmernik.. Bo pa potrebno pripraviti inštalacijo na to da bo sploh možno to napajati.

hojnikb ::

najcenejsa opcija zna bit kaksen ~2kW agregat... se jager jih je mel za sub 300€..
#brezpodpisa

Netrunner ::

@smile => če je cena tja do 2-3k € je še ok, tiste tesla baterije so 10k+ / Je pa res potrebno pravilno pripraviti instalacijo če želim priklopiti alternativni vir napajanja. Se moram še pozanimati okoli teh zadev.

@hojnikb => Večkrat sem zasledil da pri teh poceni agregatih je za pazit, ker si lahko hitro skuriš kako napravo doma. Baje da moraš vzeti takega ki ima neko AVR regulacijo, kar pa ceneni tega nimajo.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

mihi666 ::

S temi poceni agregati lahko narediš več škode kot koristi, ko ga pa rabiš enkrat na dve leti pa itak ne vžge.

Alfa Dog ::

Preden kdo predlaga vgradnjo mini jedrskega reaktorja, bi bilo dobro vedeti koliko rolet ima OP in kakšne elektromotorje imajo.

Če se gre tukaj za cca 10 rolet s 100W motorji in se bo spuščalo eno po eno, bo zadostoval že UPS ranga 150€ (moč 500W, kapaciteta baterij 10-20 Ah).

starfotr ::

Jaz bi kupil inverter agregat 1 fazni in investiral bi v ustrezno predelavo inštalacije (1-0-2 stikalo za celo hišo).

fulk ::

Navijam za en močnejši UPS.

energetik ::

Netrunner je izjavil:

@smile => če je cena tja do 2-3k EUR je še ok, tiste tesla baterije so 10k+ / Je pa res potrebno pravilno pripraviti instalacijo če želim priklopiti alternativni vir napajanja. Se moram še pozanimati okoli teh zadev.

@hojnikb => Večkrat sem zasledil da pri teh poceni agregatih je za pazit, ker si lahko hitro skuriš kako napravo doma. Baje da moraš vzeti takega ki ima neko AVR regulacijo, kar pa ceneni tega nimajo.
Vsi agregati imajo AVR in regulacijo frekvence. Sicer enostavno zadeva ne bi delovala. Jah, regulacija gasa (frekvence) je pri teh mehanska in seveda pri veliki spremembi bremen frekvenca zaniha. Tudi AVR lahko pri velikih spremembah za hip poskoči, koliko je pa odvisno seveda. Načeloma ne bi smelo biti težav.
Tisto o čemer ti govoriš, je pa inverter agregat, ki daje ven vedno natančno frekvenco 50 HZ in natančno 230V.

Za inštalacijo, če hočeš napajati celo bajto, je treba v glavni razdelilec namontirat 1-0-2 stikalo, tako je preklop na agregat vedno varen. Zunaj na fasadi rabiš še natičnico (moška vtičnica) za priklop agregata z navadnim podaljškom.
Sicer imam jaz za 1 dan izpada svinčev akumulator 1,3 kWh (za avtodome/jadrnice) ter 1,5 kW sinusni razsmernik. Vklopim razsmernik, preklopim 1-0-2 stikalo in je napajana cela bajta v popolni tišini. Dosti za 24h hladilnika, nekaj razsvetljave in WIFI. Nameravam v kaki akciji dodati še vsaj 1 aku.
Svinčev je boljši za ta namen (zelo občasna raba morda 2x letno), ker mu paše biti stalno na 100% SOC. Li-ion to ne paše.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

DamijanD ::

energetik a ta sinusni razsmernik dela 1F ali 3F ?
Če dela 1F, a potem imaš vse "kritične" porabnike na isti fazi?

energetik ::

1F. Ja vse imam na isti fazi. Ker nimam nobene 3F naprave, ni problema.
Seveda pri taki dimenzioniranosti odpadejo TČ, štedilnik, infra, feni itd. Ampak zaenkrat mi je dosti, da v situacijah laufa hladilnik/zmrzovalnik, luči pa net.
vires in numeris

TESKAn ::

Energetik za kakšno ceno si tole naredil?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

energetik ::

~140€ inverter, 130€ baterija, ~20€ 1-0-2 stikalo.
12V 16mm2 kable imam napeljane tudi v fasadno omarico, kamor priklopim avto, če zmanjka baterije in potem lahko tako laufam načeloma nedoločen čas. Bencinar je dober agregat, ki vedno kresne in laufa skoraj neslišno.
vires in numeris

prowb ::

Pri nas se bomo počasi lotili prenove inštalacij.

Zanima me kakšne način bi bil bolj smiseln (glede na to,d a bo itak vse na novo si lahko privoščim):

1. kot zgoraj opisano 1-0-2 stikalo in v omaro pripeljan "aux" vir energije (zaenkrat nima veze, ali je to navaden ups, generator...)

2. dodatna napeljava kjer je v vsakem prostoru ena ali več vtičnic, ki so stalno priklopljene na dodatni vir energije (UPS), ali se priklopijo po potrebi

Cenejša je seveda prva opcija - ampak tudi druga se mi ne zdi da bi lahko bila dosti več kot kakšne 5% dražja.

Mogoče celo kombinacija?

energetik ::

1. varianta je itak praktično narejena in zastonj. Vgradnja 1-0-2 stikala namesto navadnega ni NIČ dražja. Le napajalni kabel pripeljat na lokacijo inverterja/agregata.
2. varianta je dobra, če nočeš imeti izpadov (npr. peč, wifi, PC, hladilnik). Seveda je ta varianta dosti dražja, ne napeljava, ampak zaradi UPS-a. Za par 100W naprav da ti zdrži morda vsaj da prideš s šihta, boš rabil konkretno zverino od UPS. Vsekakor, dodatno napeljavo naredi, če se dela, še vedno lahko kadarkoli prevežeš v razdelilcu.
vires in numeris

Avenger ::

Jaz imam https://powerwalker.com/product/1012021... vezano na 120Ah 12V ciklični akumulator. Ne rabiš 1-0-2 stikala. Recimo da zdrži samo 1000 Wh, če imaš povprečno porabo 200W, računalnik, skrinja, hladilnik, pa še bi kaj obesil gor, je dovolj za vsaj 5 ur. S tem da se skrinja in hladilnik vklapljata in ni stalno polna poraba.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

energetik ::

Avenger je izjavil:

Jaz imam https://powerwalker.com/product/1012021... vezano na 120Ah 12V ciklični akumulator. Ne rabiš 1-0-2 stikala. Recimo da zdrži samo 1000 Wh, če imaš povprečno porabo 200W, računalnik, skrinja, hladilnik, pa še bi kaj obesil gor, je dovolj za vsaj 5 ur. S tem da se skrinja in hladilnik vklapljata in ni stalno polna poraba.
Tole je UPS? Če ne 1-0-2 stikala, rabiš pa posebej napeljavo do omenjenih porabnikov. Ne vem zakaj ne 1-0-2, če stane drobiž in ga daš namesto navadnega stikala. Pa dela cela bajta, vključno s FID in vsemi odklopniki, kot da ni nič.
Meni 185cm kombiniran hladilnik skuri izmerjeno 1kWh/24h. Torej za hladilnik in par ledic + modem imam za 1 dan. Če je še laptop + ekran, drži nekje 10h, nato grem zakurblat avto.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

vuki ::

@energetik, oprosti, če vprašam kako neumnost. Ti to iz avto akumulatorja s kabli preko vtičnice vežeš na inverter, ko izprazniš akumulator? Koliko amperov pa da avtomobil pod "štandgasom"? oz. avto služi samo da dalje obratuješ pod "prazno baterijo"?
Bi bilo zanimivo videti kake slikice sistema in materijala kaj kupiti:)....Zdi se mi dobra/cenovno ugodna (300-400€) ideja za en tak backup, kot praviš osvetlitev in hladilnik za kakšen resen izpad, to z avtom namesto agregata pa itak zmaga (tako kot praviš vedno kresne :)

Furbo ::

UPS je kurc, do tedaj ko ga boš rabil, bodo baterije že zanič.
Jaz sem ob žledolomu vzel dober Honda agregat, kasneje še predelal varovalke 1-0-2 in kadarkoli je izpad, samo enkrat potegnem in zadeva laufa.
i5-13600K, Noctua NH-D15, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO,
Toughpower GF3 1000W, RTX3070, ALIENWARE AW3423DWF, Dell S2722QC

energetik ::

vuki je izjavil:

@energetik, oprosti, če vprašam kako neumnost. Ti to iz avto akumulatorja s kabli preko vtičnice vežeš na inverter, ko izprazniš akumulator? Koliko amperov pa da avtomobil pod "štandgasom"? oz. avto služi samo da dalje obratuješ pod "prazno baterijo"?
Bi bilo zanimivo videti kake slikice sistema in materijala kaj kupiti:)....Zdi se mi dobra/cenovno ugodna (300-400€) ideja za en tak backup, kot praviš osvetlitev in hladilnik za kakšen resen izpad, to z avtom namesto agregata pa itak zmaga (tako kot praviš vedno kresne :)
12V kabli so v kurilnici vezani na notranji aku IN inverter. Zunaj imam pripravljen kabel od omarice in ga priklopim direktno na aku v avtu. Vse skupaj je povezano na 12V. Alternator ima nazivni tok 90A, torej da od sebe dober 1kW. Ko notri začne inverter jamrat za prenizko napetost, priklopim avto in vžgem. Tako hkrati fila notranjo baterijo in napaja inverter. Avtu dvignem obrate na nekje 1000rpm.
vires in numeris

Colt1911 ::

hojnikb ::

energetik je izjavil:

Netrunner je izjavil:

@smile => če je cena tja do 2-3k EUR je še ok, tiste tesla baterije so 10k+ / Je pa res potrebno pravilno pripraviti instalacijo če želim priklopiti alternativni vir napajanja. Se moram še pozanimati okoli teh zadev.

@hojnikb => Večkrat sem zasledil da pri teh poceni agregatih je za pazit, ker si lahko hitro skuriš kako napravo doma. Baje da moraš vzeti takega ki ima neko AVR regulacijo, kar pa ceneni tega nimajo.
Vsi agregati imajo AVR in regulacijo frekvence. Sicer enostavno zadeva ne bi delovala. Jah, regulacija gasa (frekvence) je pri teh mehanska in seveda pri veliki spremembi bremen frekvenca zaniha. Tudi AVR lahko pri velikih spremembah za hip poskoči, koliko je pa odvisno seveda. Načeloma ne bi smelo biti težav.
Tisto o čemer ti govoriš, je pa inverter agregat, ki daje ven vedno natančno frekvenco 50 HZ in natančno 230V.

Za inštalacijo, če hočeš napajati celo bajto, je treba v glavni razdelilec namontirat 1-0-2 stikalo, tako je preklop na agregat vedno varen. Zunaj na fasadi rabiš še natičnico (moška vtičnica) za priklop agregata z navadnim podaljškom.
Sicer imam jaz za 1 dan izpada svinčev akumulator 1,3 kWh (za avtodome/jadrnice) ter 1,5 kW sinusni razsmernik. Vklopim razsmernik, preklopim 1-0-2 stikalo in je napajana cela bajta v popolni tišini. Dosti za 24h hladilnika, nekaj razsvetljave in WIFI. Nameravam v kaki akciji dodati še vsaj 1 aku.
Svinčev je boljši za ta namen (zelo občasna raba morda 2x letno), ker mu paše biti stalno na 100% SOC. Li-ion to ne paše.


Mah svinec je drek za tak namen, vsaj long term... Ker tudi svinec slej k prej sulfira in je akku zanič. Vedu pa to neboš do takrat k ga boš dejansku rabu in bo kapaciteta 10% tega kar bi mogl bit. Danes če to delaš, daš LiFePO4 in jih magari drziš na 70-80% SoC če te je strah za degradacijo kapacitete. Pa bo to drzal naslednjih 10-15let bp.
#brezpodpisa

energetik ::

Ne ni zanič, če ga uporabljaš morda 1x letno. Jaz ga imam stalno na float charge na 13.6V, tam ne sulfatira. Vedno imam na voljo 100% kapacitete.
Povej mi, koliko bi me stal primerljiv LiFePO, ki bi ga držal zgolj na 70%.. Torej bi dejansko rabil tam blizu 2kWh LifePO namesto 1,3kWh svinc. Mojega cikličnega imam že 5 let in ko sem ga nazadnje testiral s C20 toka, je dal od sebe še vedno nazivno. saj je doživel vsega skupaj šele kakih 10 ciklov. Testiram ga 1x letno, tako da točno vem, v kakšnem stanju je. Ko bo fejlal, bom nabavil novega, pa bom še vedno skupaj na nižji ceni kot lifepo.
vires in numeris

WizzardOfOZ ::

energetik je izjavil:

Sicer imam jaz za 1 dan izpada svinčev akumulator 1,3 kWh (za avtodome/jadrnice) ter 1,5 kW sinusni razsmernik. Vklopim razsmernik, preklopim 1-0-2 stikalo in je napajana cela bajta v popolni tišini. Dosti za 24h hladilnika, nekaj razsvetljave in WIFI. Nameravam v kaki akciji dodati še vsaj 1 aku.
Svinčev je boljši za ta namen (zelo občasna raba morda 2x letno), ker mu paše biti stalno na 100% SOC. Li-ion to ne paše.


Jaz sem si naredil podobno takoj po tistem hudem žledu, ki nam je vsem naredil veliko preglavic.
Naredil sem škatlo z AGM akumulatorjem 12V in 100Ah.
Za polnjenje imam v škatli zmontiran "pametni" polnilec akumulatorja in solarni pretvornik za polnjenje akumulatorja, med njima pa rele. Ko solarne ne dajejo nič več od sebe, pa polnilec fila, če je to potrebno. Potem pa 2 solarna 120W panela (posamezen panel je velikosti 115x56cm in daje od sebe max 18V in 5A (90W - četrtino manj kot je uradno specificiran panel)).
Za izhod pa 1000W razsmernik 12 na 220V (peak 2kw) z dvema vtičnicama in nanje priklopljena manjši hladilnik in zmrzovalno omaro - oboje 145cm višine in vsak s porabo max 170W.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Zgodovina sprememb…

TESKAn ::

energetik je izjavil:

Ne ni zanič, če ga uporabljaš morda 1x letno. Jaz ga imam stalno na float charge na 13.6V, tam ne sulfatira. Vedno imam na voljo 100% kapacitete.
Povej mi, koliko bi me stal primerljiv LiFePO, ki bi ga držal zgolj na 70%.. Torej bi dejansko rabil tam blizu 2kWh LifePO namesto 1,3kWh svinc. Mojega cikličnega imam že 5 let in ko sem ga nazadnje testiral s C20 toka, je dal od sebe še vedno nazivno. saj je doživel vsega skupaj šele kakih 10 ciklov. Testiram ga 1x letno, tako da točno vem, v kakšnem stanju je. Ko bo fejlal, bom nabavil novega, pa bom še vedno skupaj na nižji ceni kot lifepo.

12V 100Ah LiFePo ~200, 240€ + BMS tam 100€. 12V 173Ah liFePo ~360€, BMS enak.
Sej, če nucaš 1x letno in maš baterijo pod nadzorom, je tudi svinc ok.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

hojnikb ::

energetik je izjavil:

Ne ni zanič, če ga uporabljaš morda 1x letno. Jaz ga imam stalno na float charge na 13.6V, tam ne sulfatira. Vedno imam na voljo 100% kapacitete.
Povej mi, koliko bi me stal primerljiv LiFePO, ki bi ga držal zgolj na 70%.. Torej bi dejansko rabil tam blizu 2kWh LifePO namesto 1,3kWh svinc. Mojega cikličnega imam že 5 let in ko sem ga nazadnje testiral s C20 toka, je dal od sebe še vedno nazivno. saj je doživel vsega skupaj šele kakih 10 ciklov. Testiram ga 1x letno, tako da točno vem, v kakšnem stanju je. Ko bo fejlal, bom nabavil novega, pa bom še vedno skupaj na nižji ceni kot lifepo.


LiFePO4 danes stane manj kot ~134EUR/kWh, če delas v samogradnji.

Pri takih cenah litija, more bit potem 100Ah Pb akumulator okol 160EUR ali manj da je sploh cenovno primerljiv, kaj sele konkurenčen. To je pa cenovni rang zagonskih akkujev za avtomobile, ne pa cikličnih zadev, k so bistveno drazji.

Pa LiFePO4 lahk kamot drzis tut na 100% če ti pase in bo zdrzal (za razliko od NCA/NMC) pa koledarskega staranja je bistveno manj in zdrzi vsaj 10-20x več ciklov kot svinc. In se bolj bistveno; zelo blizu nazivne kapacitete kamot dosezes pr C1, za razliko od C20 za Pb. A ste pebi kdaj gledal kapaciteto Pb akkujev pr C1 ? Yeah, shit ain't pretty.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Avenger ::

^^ 189€: https://www.akumulator.si/izdelek/C2%20...

A ni noben problem pretvorit iz 3,5V na 220? Ne vem če sem že videl kdaj tak inverter...

Energetik: ja, je UPS, zanimiv mi je bil, ker ima za UPS visok polnilni tok - 20A, lahko pa na njem obrneš stikalo in izbereš tudi 10A.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

energetik ::

hojnikb je izjavil:

energetik je izjavil:

Ne ni zanič, če ga uporabljaš morda 1x letno. Jaz ga imam stalno na float charge na 13.6V, tam ne sulfatira. Vedno imam na voljo 100% kapacitete.
Povej mi, koliko bi me stal primerljiv LiFePO, ki bi ga držal zgolj na 70%.. Torej bi dejansko rabil tam blizu 2kWh LifePO namesto 1,3kWh svinc. Mojega cikličnega imam že 5 let in ko sem ga nazadnje testiral s C20 toka, je dal od sebe še vedno nazivno. saj je doživel vsega skupaj šele kakih 10 ciklov. Testiram ga 1x letno, tako da točno vem, v kakšnem stanju je. Ko bo fejlal, bom nabavil novega, pa bom še vedno skupaj na nižji ceni kot lifepo.


LiFePO4 danes stane manj kot ~134EUR/kWh, če delas v samogradnji.

Pri takih cenah litija, more bit potem 100Ah Pb akumulator okol 160EUR ali manj da je sploh cenovno primerljiv, kaj sele konkurenčen. To je pa cenovni rang zagonskih akkujev za avtomobile, ne pa cikličnih zadev, k so bistveno drazji.

Pa LiFePO4 lahk kamot drzis tut na 100% če ti pase in bo zdrzal (za razliko od NCA/NMC) pa koledarskega staranja je bistveno manj in zdrzi vsaj 10-20x več ciklov kot svinc. In se bolj bistveno; zelo blizu nazivne kapacitete kamot dosezes pr C1, za razliko od C20 za Pb. A ste pebi kdaj gledal kapaciteto Pb akkujev pr C1 ? Yeah, shit ain't pretty.
Kje to vidiš za 134EUR? Rabil bi 4 celice po 125Ah, kar stane po tvojem ceniku nekje 240EUR. Pa še BMS potem. Jaz sem svinc 115Ah nabavil za ~130EUR. Ja, lifepo je sicer zakon, ampak za 1x letno uporabo nima smisla, ker je predrag.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

fikus_ ::

Energetik, piseš 115 Ah, 12 V da ven dobiš 1,3 kWh.
Do koliko V ga potem lahko prazniš?
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

pegasus ::

Fascinantna tema ...

Poznam ljudi, ki so si take stvari zlagali skupaj 40 let nazaj. Jaz sem nekaj takega zložil skupaj 20 let nazaj za zametek vikenda na morju. Danes pa, ko so na trgu na voljo super luštne rešitve vseh oblik in velikosti, bi slovenčki nekaj lotali in eksperimentirali sami. Balkan v vsem svojem sijaju :)

energetik ::

fikus_ je izjavil:

Energetik, piseš 115 Ah, 12 V da ven dobiš 1,3 kWh.
Do koliko V ga potem lahko prazniš?
Zlorabim ga do nekje 11V, inverter vleče ven povprečno nekih 10A. Če imam še laptopa+LCD, pa 20A.

pegasus je izjavil:

Fascinantna tema ...

Poznam ljudi, ki so si take stvari zlagali skupaj 40 let nazaj. Jaz sem nekaj takega zložil skupaj 20 let nazaj za zametek vikenda na morju. Danes pa, ko so na trgu na voljo super luštne rešitve vseh oblik in velikosti, bi slovenčki nekaj lotali in eksperimentirali sami. Balkan v vsem svojem sijaju :)
Seveda so luštne rešitve, ki stanejo večkratnik DIY rešitev. Za 1x letno za do 12h je tole moje čist OK. Če se bo začelo bolj redno kaj dogajat, bomo seveda upgrejdal. Npr na Growat 5kW, LiFePO in par solarnih modulov.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

TESKAn ::

Avenger je izjavil:

^^ 189€: https://www.akumulator.si/izdelek/C2%20...

A ni noben problem pretvorit iz 3,5V na 220? Ne vem če sem že videl kdaj tak inverter...

Energetik: ja, je UPS, zanimiv mi je bil, ker ima za UPS visok polnilni tok - 20A, lahko pa na njem obrneš stikalo in izbereš tudi 10A.


Število ciklov: 650 (pri 50% praznitvah)

LiFePo ti da magnitudo več ciklov, pri globjih praznitvah. Pa poznamo serijsko vezavo, da dobimo višjo napetost.

Danes pa, ko so na trgu na voljo super luštne rešitve vseh oblik in velikosti, bi slovenčki nekaj lotali in eksperimentirali sami. Balkan v vsem svojem sijaju :)

Ja, maš na trgu vse 'na ključ', samo plačaš 2x premijo na to. Pa dvomim da za 2x premijo dobiš kaj več kot DIY komponente + lepo ohišje.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

pegasus ::

TESKAn je izjavil:

Pa dvomim da za 2x premijo dobiš kaj več kot DIY komponente + lepo ohišje.
Dobiš precej precej več. Recimo celoten monitoring, od BMS na nivoju posamezne celice do mobile appa za celoto. Dobiš možnost vklopa fotovoltaike v škatlo z generičnimi konektorji. Dobiš vse možne inverterje (usb-A, usb-pd, 12v "vžigalnik", šuko, ...), prenosnost ali stacionarnost po želji in bistveno, plug & play, brez zajebavanja, umerjanja, kalibriranja, balansiranja in kaj vem kaj. Greš v bauhaus, kupiš, priklopiš, dela.
Jebiga, I'm getting old :D

energetik ::

Po drugi strani - nabaviš agregat za 250€, 1-0-2 stikalo in 20L benza, pa imaš pokrito vse... :P
vires in numeris

hojnikb ::

Avenger je izjavil:

^^ 189€: https://www.akumulator.si/izdelek/C2%20...

A ni noben problem pretvorit iz 3,5V na 220? Ne vem če sem že videl kdaj tak inverter...

Energetik: ja, je UPS, zanimiv mi je bil, ker ima za UPS visok polnilni tok - 20A, lahko pa na njem obrneš stikalo in izbereš tudi 10A.

Sj ne pretvarjaš. Vzameš 4 celice in dobiš ven ~12.8V, kar je nekje tolk, kot je pri svinčenem akkuju.
#brezpodpisa

energetik ::

Seveda. Ampak 1 125Ah celica stane 60€.
vires in numeris

hojnikb ::

pegasus je izjavil:

Fascinantna tema ...

Poznam ljudi, ki so si take stvari zlagali skupaj 40 let nazaj. Jaz sem nekaj takega zložil skupaj 20 let nazaj za zametek vikenda na morju. Danes pa, ko so na trgu na voljo super luštne rešitve vseh oblik in velikosti, bi slovenčki nekaj lotali in eksperimentirali sami. Balkan v vsem svojem sijaju :)


Kako že gre tist rek... s polno ritjo je izi srat :) Pač kupi Jackery in se ne oglašaj v tej temi....

energetik je izjavil:

Seveda. Ampak 1 125Ah celica stane 60EUR.


Ja če loviš točno določeno kapaciteto, pač stvar rata drazja... Js govorim o ceni na kWh, ne o zakjučeni zadevi točno določene kapacitete. In to je lahko tudi krepko pod 130EUR/kWh, če najdeš kakšn deal.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

energetik ::

Kako 130EUR/kWh, če pa ~1kWh zadeve z BMS ne najdem pod 300EUR?
To kapaciteto sem pobral s tvojega linka, ker tako rabiš, da prideš do nekje 1,3kWh pri 12V. Npr. tako zadevo bi rabil: https://www.akumulator.si/izdelek/A9%20...
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

Ja, treba je skup sestavit... Kupiš 4 celice, če rabiš 12V in primern BMS pa je to to... Itk je pri tej zadevi najdrazja zadeva celica sama, BMS cene na kWh ne spremeni bistveno...

Če hočeš pa lično zadevo, pa kupi Jackery ali whatever...
#brezpodpisa

TESKAn ::

pegasus je izjavil:

Dobiš precej precej več. Recimo celoten monitoring, od BMS na nivoju posamezne celice do mobile appa za celoto.

Aplikacijo in monitoring posameznih celic + skupno baterijo ima vsak BMS, še povežeš na en ESP32 in maš vse podatke v HA.

pegasus je izjavil:

Dobiš možnost vklopa fotovoltaike v škatlo z generičnimi konektorji.

Maš od victrona kombinacijo MPPT + inverter + baterijsko povezavo na eno škatlo.

pegasus je izjavil:

Dobiš vse možne inverterje (usb-A, usb-pd, 12v "vžigalnik", šuko, ...), D

Če delaš backup za celo hišo maš zadevo fiksno nekje na suhem in je to to, ne hodiš lih tja polnit telefona ampak imaš povezano na 230V omrežje v hiši.

Pa kot sem rekel, nič narobe z rešitvijo 'na ključ', samo to tudi plačaš z x2 ceno.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Netrunner ::

Hvala večini na uporabne informacije. Nevem še kaj se bom odločil saj imam še čas vendar zdaj vsaj vem kam gledati in kako razmišljati.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Kalibri ::

energetik je izjavil:

Po drugi strani - nabaviš agregat za 250€, 1-0-2 stikalo in 20L benza, pa imaš pokrito vse... :P

Je potrebno navaden agregat še kaj dodelati, da da sinus od sebe, ali da kakšen kvadrat? Po mojem ne, pravijo pa, da ja...

hojnikb ::

navaden agregat da ven sinus, sam rata pa sinusuida bolj grda, če ga orng obremenis... Nenazadnje je taksen generator ubistvo avtomobilski alternator brez diod...
#brezpodpisa

Kalibri ::

V bistvu imam beckup plan zamišljen, da bi inverter 300 W iz lidla vezal na 2.0 dizla in gor obesil ključne porabnike. Hladilnik, pumpo za centralno, čeprav hladilnik zna več povleči ob zagonu. Ne verjamem pa, da je sinus, verjetno pa bi bolj zanesljivo delal kot agregat, ki ga od žleda sploh še nisem zagnal ;) Verjetno bo treba dodaten inverter. Magari tisti iz UPS-a, ki mu je baterija crknila ;)

hojnikb ::

Kalibri je izjavil:

V bistvu imam beckup plan zamišljen, da bi inverter 300 W iz lidla vezal na 2.0 dizla in gor obesil ključne porabnike. Hladilnik, pumpo za centralno, čeprav hladilnik zna več povleči ob zagonu. Ne verjamem pa, da je sinus, verjetno pa bi bolj zanesljivo delal kot agregat, ki ga od žleda sploh še nisem zagnal ;) Verjetno bo treba dodaten inverter. Magari tisti iz UPS-a, ki mu je baterija crknila ;)


300W bo za te spase biszveno premal. Sploh če je 300W peak rejting inverterja; to ponavad pomen v praksi 120, maksimalno 150W trajne moči.
#brezpodpisa

WizzardOfOZ ::

Moj inverter je deklariran kot 1000W (2000W peak) in 750W konstantno lahko daje od sebe na daljši čas. Manjši hladilnik in skrinja delata na njem, ampak skupna poraba obeh ne presega 350W. Moraš pa prvo priklopit skrinjo, ko se umiri, še hladilnik. Ko sem probal samo 500W motor zagnat (samostoječi vrtalnik), je samo začel piskat, zagnal pa motorja ni. Ne vem koliko porabi motor za zagon, ampak definitvno je ta inverter premalo za to. Inverter je nekje 15x7x25cm velik in konkretno težak.
Tisti iz lidla je ene 5x lažji in 3x manjši in je deklariran na 300W (600W peak), ampak jaz temu ne verjamem. Ga je premalo in nima nobenih pravih komponent, da bi konstantno lahko dajal 300W od sebe.

Glede agregata. Sem si vzel 6.6kW agregat. 75kg težak, od sebe daje max 6.5kW, konstantno pa je dajal 5.5kw 24ur na testu, brez da bi se pregreval. Ampak 25l bencina zadošča za manj kot 10 ur. na bencin sem ga vzel, ker imamo avtomobile samo na bencin in potem nekje na 3 mesece zlijem bencin v avto in natočim nove 4 kante za gorivo (jerry can). Testirali smo ga 24 ur tako, da je bila vklopljena še TČ. Sicer spomladi, ampak vseeno dovolj hladno, da je TČ delala in porabila nekje 7kw v tistih 24 urah. Ne vem pa kaj bi se zgodilo pozimi, če bi bilo dovolj mrzlo, da bi TČ porabila 30kW v 24 urah.

EDIT: Sem šel zmerit, inverter je 15 x 8 cm (prednja stranica) in dolg 29cm z dvema šuko vtičnicama na sprednji stranici. Nisem ga pa odmontiral s škatle, da bi še težo zvagal, ker je vse priklopljeno.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

motor rabi za zagon v peaku ene 6x več moči, kot je nazivna..
#brezpodpisa

energetik ::

Jaz sem s svojim 1,5kW inverterjem brez težav startal razvlažilec, ki ima nekje 350W kompresor. Pri hladilniku sploh ne ve, da ga je zalaufal.
Tisti iz Lidla je verjetno modificiran sinus, neprimeren za pogon motorjev in črpalk. Bo zalaufal, ampak bodo motorji brneli kot hudič, pa verjetno precejnprej odpovedali.
vires in numeris

al1976 ::

Tole počasi prihaja tudi v naše vode:
https://www.techradar.com/reviews/ecofl...

mogoče se res iskaže kot nekaj nezahtevnega in uporabnega za backup, za buffer, za kamping... celo združuje se jih v gručo.
vidim da jih bigbang že trži. v de pa so precej cenejši.

Zgodovina sprememb…

  • polepsal: perci ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Priklop 220V hladilnika v avtu - razsmernik? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
514951 (625) matobeli
»

Baterijske celice (litij, vseh vrst), dobava, nakup ... (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15018545 (4312) stara mama
»

Kako je januarja skoraj razpadel evropski elektroenergetski sistem (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
10019736 (12193) Matko
»

Tesla Powerwall v Sloveniji (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
9522802 (15960) hruske
»

Tesla predstavila baterije za napajanje hiše (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
13544811 (30877) Spajky

Več podobnih tem