» »

Kazen - vozil nekdo drug

Kazen - vozil nekdo drug

1
2
3

mugen999 ::

Da v današnjem cajtu ko vsi nekaj snemajo z malimi kamerami in telefoni kdo verjame da laho podkupiš polcaja je pa najmanj smešno. Da bo sel polcaj tvegat za par 100eur da zgubi dobro placano sluzbo nemogoče.

Tidule ::

GupeM je izjavil:


Tidule je izjavil:

Še kar naprej delaš bedaka iz sebe? ne, ne bodo veljali neomejeno, vsaj ne kot plačilo sredstvo. Pa ne samo 500 EUR, celotna prva serija EUR bankovcev bo slej kot prej umaknjena. Že danes pa imaš lahko v tujini težave z menjavo prve serije.

Seveda bojo veljali. Dokler bo veljal evro, mora veljat tudi prvi evrski bankovec. Lahko ga vzamejo iz obtoka in uničijo, če pa kje kakšen ostane, pa mora veljat.

Evo, članek na strani NLB:

...
Bankovec bo ohranil status zakonitega plačilnega sredstva, kar pomeni, da lahko dolžnik z vsemi evrskimi bankovci, torej tudi z bankovcem za 500 evrov, dokončno poravna svojo denarno obveznost, upnik pa je zakonito plačilno sredstvo dolžan sprejeti.
...
Lahko pa bankovec za 500 evrov zamenjamo za manjše bankovce v katerikoli poslovni banki in tudi v vseh nacionalnih centralnih bankah Eurosistema. Zamenjamo ga lahko neomejeno dolgo, tudi v primeru, da je poškodovan ali okrnjen.


Vir: https://www.nlb.si/prenehanje-izdaje-ba...

Nenazadnje še vedno lahko zamenjaš tolarske bankovce ...

Vidim, da ti dela velike težave razumevanje tega kaj sem napisal. To da lahko denar menjaš na banki (kot recimo tolarje) ni isto, kot da je bankovec veljavno plačilno sredstvo.

In ja, kot sem napisal zgoraj. Stari eurski bankovci v tem trenutku ostajajo plačilno sredstvo, je pa vprašanje časa kdaj ne bodo več in jih bo potrebno menjat. Takrat tudi z 500 EUR bankovcev, pa tudi s tistim za 10 EUR iz stare serije ne boš mogel več plačevat v trgovini.

O neumnosti, da mora prvi bankovec veljat kot plačilno sredstvo vse dokler valuta EUR obstaja pa škoda besed.

Če greš pa v tujino je pa že danes dobro pazit, da imaš nove bankovce.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

GupeM ::

Ne, ni potrebno nič pazit. Ker so tudi stari bankovci še vedno zakonito plačilno sredstvo in ga je upnik dolžan sprejeti.

The first series of euro banknotes will continue to be issued alongside the Europa series of notes until the remaining stocks have been used up. They will then be gradually phased out. The date when the first series of euro banknotes ceases to be legal tender will be announced well in advance. However, the banknotes of the first series will always retain their value: they can be exchanged for an unlimited period of time at the Eurosystem NCBs.


Torej:
- vsi bankovci so še vedno zakonito plačilno sredstvo
- vsi bankovci ohranjajo svojo vrednost za zmeraj

Lahko pa, da nekoč res ne bojo več zakonito plačilno sredstvo, še vedno pa jih boš lahko zamenjal na banki za novejši bankovec

XIIT ::

feryz je izjavil:

Seveda je dovolj. Pošljita in on bo dobil pike.
Fikusom je važno, da jih podelijo. Komu jih ne briga.
A si ti na meji?

Kot zanimivost. Lani sem fasal 3 pike, ob pol polnoči so me na prazni cesti zahaklali.
En policaj je šel pisat papirje, drugi pa klepeta z mano.
Vsaj 5x me je vprašal, če sem na meji, če naj preveri koliko pik imam, ali se bojim, da jih bo preveč itd.
Meni, budali, pa ni potegnilo, kaj bi rad. Pa imam vedno enega roza pripravljenega za take primere. Jebi ga, pozno je bilo, zmatran sem bil po 1000 km prevoženih in mi ni kapnilo.
Je bilo pa tako očitno, da je bi še kretenu užgalo. Le meni ne.

Za tri pike se pa res ne splača rozanega ven vlečt.
"Only physical beauty is the foundation for a true higher culture of
the mind and spirit as well. Only sun and steel will show you the path."
Beauty is absolutely terrifying to people because it highlights what is ugly.

Tidule ::

GupeM je izjavil:

Ne, ni potrebno nič pazit. Ker so tudi stari bankovci še vedno zakonito plačilno sredstvo in ga je upnik dolžan sprejeti.

The first series of euro banknotes will continue to be issued alongside the Europa series of notes until the remaining stocks have been used up. They will then be gradually phased out. The date when the first series of euro banknotes ceases to be legal tender will be announced well in advance. However, the banknotes of the first series will always retain their value: they can be exchanged for an unlimited period of time at the Eurosystem NCBs.


Torej:
- vsi bankovci so še vedno zakonito plačilno sredstvo
- vsi bankovci ohranjajo svojo vrednost za zmeraj

Lahko pa, da nekoč res ne bojo več zakonito plačilno sredstvo, še vedno pa jih boš lahko zamenjal na banki za novejši bankovec

Seveda je treba pazit v tujini oziroma da boljse specificiram v tujini kjer EUR ni uradna valuta. Kar nekaj menjalnic preprosto vec ne zeli sprejeti starih bankovcev. Razen seveda ce je tvoj domet hrvaska obala, tam pa res v tem trenutku ne rabis pazit, ker so uvedli eur kot placilno sredstvo.

Glede zadnjih dveh alilinej pa dpbesedno ponavljas kar sem ze v prvem postu napisal, tako da res ne razumem kaj tocno bi rad povedal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

mancini ::

Pred leti sem prisel domov in sem sel zamenjat dolarje, ki so mi ostali.
In je tudi bil problem, ker je en 100 bankovec bil ful star, kao da niso vec v obtoku.
Sem moral podat izjavo kje sem ga dobil. Po 2-3 tednih dobil odgovor da je vse ok

111111111111 ::

acookook je izjavil:


o čem vi to?
edit: aja, lol.....roza je 500EUR.....raj sprejmem kazen

Bolj je vprašanje, če ti bodo zaradi točk vzeli izpit. Vsekakor se ti splača 500 stisnit in obdržiš izpit.

Tidule je izjavil:

Glede na to, da 500 eur bankovce ne izdajajo ze skoraj pet let in se aktivno umikajo iz obtoka, si je moral nas dezurni dvorni norcek, naredit zalogo za v avto, da lahko take pravljice prodaja.

Jaz imam še vedno ene 10 komadov. Za vsak slučaj. :)
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

Zgodovina sprememb…

acookook ::

111111111111 je izjavil:

acookook je izjavil:


o čem vi to?
edit: aja, lol.....roza je 500EUR.....raj sprejmem kazen

Bolj je vprašanje, če ti bodo zaradi točk vzeli izpit. Vsekakor se ti splača 500 stisnit in obdržiš izpit.

Tidule je izjavil:

Glede na to, da 500 eur bankovce ne izdajajo ze skoraj pet let in se aktivno umikajo iz obtoka, si je moral nas dezurni dvorni norcek, naredit zalogo za v avto, da lahko take pravljice prodaja.

Jaz imam še vedno ene 10 komadov. Za vsak slučaj. :)

No še 8 komadov rabiš, da ti ne vzamejo izpit takoj prvič....
.

GupeM ::

Tidule je izjavil:


Seveda je treba pazit v tujini oziroma da boljse specificiram v tujini kjer EUR ni uradna valuta.

Tam jim niti frišno naprintanega ni treba vzet...

Tidule ::

GupeM je izjavil:

Tidule je izjavil:


Seveda je treba pazit v tujini oziroma da boljse specificiram v tujini kjer EUR ni uradna valuta.

Tam jim niti frišno naprintanega ni treba vzet...

Ja, sam frisno naprintanega lahko brez tezav zamenjas za lokalno valuto v menjalnici. Stare serije, se posebej 500 eur, so pa lahko problem. Pa ne rabis dalec, ze v londonu se ga niti na banki niso hotli pritaknit.

solatko ::

feryz - Lažnivec, ko bi mu ponudil, bi te prijavil še za poizkus podkupovanja uradne osebe. Nisi obveščen, da se postopki snemajo in ne gre ena na ena.
Povej katero igro igraš, bi še tata malo.

Landscapes1 - Sedaj pa en resen nasvet - če imaš kakšen dokaz, da takrat nisi mogel biti za volanom, ga predoči in ni treba nikogar prijavljat, če si blizu maksimumu točk, ne bojo verjeli vajini pravljici.
Postopek s v primeru upravičenega dvoma, ustavi in dobiš o tem domov odločbo.
Če si vozil ti in imaš kritično mejo točk, se pa malo zamisli, kakšen voznik si in bi bilo morda bolje, da volan prepustiš takim, ki ne zberejo 18 točk v dveh letih.

delavec44 - Kaj ti razmišljaš ni pomembno, ne smeš posoditi avta vozniku, ki kaže znake nesposobnosti opravljanja vožnje ali človeku, ki nima vozniškega dovoljenja, sicer pa prosto po Prešernu.

Tidule - Zanima me, od kje ti taki podatki za bankovce, sprašujem za prjatla? Kolikor je meni znano je denar v obtoku, dokler ga ne odstranijo, ne glede na starost bankovcev ali kovancev. Ko se menja valuta je pa drugo.
Delo krepa človeka

Tidule ::

Slabo ti je znano, bankovci se povsem normalno lahko nadomestijo in stare ni mogoce vec uporabljati kot placilno sredstvo.

Americani so svoj cas imeli bankovec za 10.000 dolarjev, pa menda nisi tako neumen da verjames, da lahko danes placas z njim v trgovini, ker je pac se vedno ista valuta?

Pa ne rabis it gledat 100 let nazaj. Britanci so mogoce leto dni nazaj menjali bankovce za 20 in 50 funtov. S tem da so bili v veljavi samo kakih 10-15 let. 5 in 10 funtov je enaka usoda doletela nekje okol 2017.

Pac tako kot povsot gre tehnologija naprej in EUR ni izjema. Nova generacija bankovcev velja tehnolosko bolj dovrseno in varno. Posledicno jo aktivno umikajoniz obtoka.

Ko jih bo dovolj umaknjenih se doloci prehodno obdobje in potem stari bankovci niso vec placilno sredstvo. Seveda tudi ko enkrat bankovec ni vec placilno sredstvo ne izgubi vrednosti. Samo placevat ne mores vec z njim in ga je treba menjat, praviloma na banki.

Madzari naprimer so komplet menjal bankovce v zadnjo 10 letih in pri tem ze sprejeli odlocitev, da jim veljavnost preneha 2039.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

PacificBlue ::

Zaenkrat je 500eur se cisto legitimno placilno sredstvo. Ni pa nujno da ti ga vzamejo, prav tako ti lahko 50 eur zavrnejo.
I’m out.
:3

GupeM ::

Tidule je izjavil:


Americani so svoj cas imeli bankovec za 10.000 dolarjev, pa menda nisi tako neumen da verjames, da lahko danes placas z njim v trgovini, ker je pac se vedno ista valuta?

The United States no longer issues bills in larger denominations, such as $500, $1,000, $5,000, and $10,000 bills. But they are still legal tender and may still be in circulation.

https://www.usa.gov/currency

Če so pravila takšna kot za EUR, potem ga je upnik dolžan sprejeti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

perci ::

Upnik tudi v slo ni dolžan kar avtomatsko sprejeti 500 eur. Recimo, branjevke na tržnici ali pa kelnerca v lokalu sme zavrniti tako plačilo.

mirator ::

Zanimivo ja. Kaj pa potem narediš, če nimaš drugega denarja, si pa (recimo v kakšni gostilni) že spil ali pojedel naročeno?
Ampak, kam smo prišli od tega, da je avto vozil nekdo drug?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mirator ()

GupeM ::

perci je izjavil:

Upnik tudi v slo ni dolžan kar avtomatsko sprejeti 500 eur. Recimo, branjevke na tržnici ali pa kelnerca v lokalu sme zavrniti tako plačilo.

Lahko zavrne, ker nima drobiža, ali ker bi zaradi vračila ostala brez drobiža. Brez utemeljenega razloga pa ne sme zavrnit.

gaoZjQP ::

Ne vem, enemu znancu so celo v kupleraju (!) menda zavrnili rozastega (!), nič pa ni povedal, da so mu kaj razlagali.

GupeM ::

Še policaj te lahko brez razloga aretira. Pa če se ne boš pritožil, bo pri tem tudi ostalo.

Pa jaz ti tudi lahko brez razloga preluknjam gume na avtu pred tvojimi očmi, pa če me ne boš prebutal ali prijavil, to ne pomeni, da je to legalno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

gaoZjQP ::

GupeM je izjavil:

prebutal ali prijavil

Prebutal ne, ker me boš potem ti tožil in verjetno zmagal. Prijavil ne pomaga, pomaga pa samo ustrezno zavarovanje, ne glede na povzročitelja.

GupeM ::

Prijava seveda pomaga.

Pa če ne gremo v tako ekstremne primere. Tudi če ti nekdo mimo bajte vsak dan ob istem času vozi 100 km/h skozi cono 30 in ti tega ne omeniš policiji, da bi ga ujela na radar, bo še naprej vsak dan vozil 60. Če ga policija ujame enkrat, bo pa mogoče odnehal. Če še vedno ne bo odnehal, ga spet prijaviš.

stara mama ::

GupeM je izjavil:

Še policaj te lahko brez razloga aretira.

A si ziher?
Kaj je pa s tistim... obstajal utemeljen sum?

solatko ::

stara mama - Utemeljen sum je lahko marsikaj, ne sme pa biti - črn, dolgolas, obrit,.....
Delo krepa človeka

GupeM ::

stara mama je izjavil:


A si ziher?
Kaj je pa s tistim... obstajal utemeljen sum?

Seveda sem. Še jaz te lahko, če se ne boš upiral ... Ali je to legalno ali ne, je pa drugo vprašanje.

Tako kot ne sprejemanje bankovcev. Vsak lahko zavrne zakonito plačilno sredstvo brez kakršnegakoli razloga, če nič ne rečeš nazaj, da mora vzet. Ali je to legalno ali ne, je pa drugo vprašanje.

perci ::

GupeM je izjavil:

perci je izjavil:

Upnik tudi v slo ni dolžan kar avtomatsko sprejeti 500 eur. Recimo, branjevke na tržnici ali pa kelnerca v lokalu sme zavrniti tako plačilo.

Lahko zavrne, ker nima drobiža, ali ker bi zaradi vračila ostala brez drobiža. Brez utemeljenega razloga pa ne sme zavrnit.

Ja, seveda, točno tako, lahko zavrne iz tehničnih razlogov. Zdej pejt pa probat mal po lokalih kapučinčke narocat pa da te vidim, kolikokrat ti bo uspelo plačati s 500. V praksi je 500 v vsakodnevnem zivljenju relativno težko spravit v promet. Ja, lahko greš kupit hladilnik v bigbang, v avtopralnici, v lokalu, v cvetličarni, itd, ti ga pa ne bodo sprejeli.

Če smo pošteni, že s 100 eur bankovcem imaš lahko težave.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

GupeM ::

Normalno. Ampak ko enkrat spijem kavo v baru, bojo morali ali vzeti 500 eur, ali pa mi dati zastonj kavo, ali pa na nek drug način zagotoviti, da bom lahko plačal s 500 eur. Na kakšen način bojo to rešili, je njihov problem. Ne morejo pa od tebe zahtevati drobiža. Lahko se zmeniš, da prideš plačat kasneje. Mogoče ti lahko razliko nakažejo na TRR? Ne vem ... Ampak ko je "storitev" enkrat opravljena, jim kaj dosti drugega ne preostane, kot da nekako vzamejo tistih 500 eur. Nenazadnje so oni upnik šele po opravljeni storitvi.

Če greš pa v trgovino po žvečilne, ja tam te pa tako ali tako lahko zavrnejo. Ne samo zaradi bankovca, ampak kar tako. Ker se je šef tako izmislil. In oni niso upnik, dokler ne izdajo računa, tako da njim pa res ni potrebno sprejeti denarja. Ko ti pa enkrat dajo račun, takrat pa morajo sprejeti zadevo. Saj si že opazil v trgovinah, da se račun ponavadi ne stiska in ne izroči, dokler ne plačaš. Ponavadi šele ko prešteje drobiž, ki ti ga mora vrnit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

solatko ::

GupeM - Po celem svetu boš imel ob plačilu kave, cigaret, žvečilk,.... problem z lokalno največjim bankovcem, ne samo v EU. Enostavno je to povezano z menjalnim drobižem in varnostjo, tako, da boš našel redko blagajno, ki ima za 500€ drobiža. Kjer je velik promet to zmenjajo na info točki, kamor gre blagajničarka ali pa pokliče, ostali pa čakajo v vrsti, dokler ti ne menjajo 500€ za račun visok nekaj €.
Ko boš v lokalu spil kavico in hotel plačat s 500€ jo boš pač dobil zastonj, ker kelnarca niti slučajno nima toliko denarja v lokalu ali pa se bo našel nekdo od gostov, ki se bo pohvalil, da ti to lahko zamenja. Če boš to počel vsak dan pa te bo pred postrežbo, najprej vprašala, če imaš drobiž za plačilo, ker so se pojavljali pacienti, ki so vsako jutro prišli na kavo s takim bankovcem.
Delo krepa človeka

mirator ::

Seveda je zakonito plačilno sredstvo vsak dolžan sprejeti. Problem nastane, ko je cena storitve bistveno manjša od vrednosti največjega bankovca. In ko nekdo pride plačati vrednost popite kave s 500 evrskim bankovcem, je tu lahko marsikaj narobe. Lahko gre tudi za pranje denarja. In v tem primeru bi bila lahko recimo kelnerca, ki bi bankovec sprejela tudi v postopku ugotavljanja pranja denarja.
Seveda pa so bankovci po 500 evrov še vedno veljavno plačilno sredstvo in jih brez problema mora sprejeti upnik, kjer gre za višje zneske oz. za minmalno povračilo razlike.

PacificBlue ::

GupeM je izjavil:

Normalno. Ampak ko enkrat spijem kavo v baru, bojo morali ali vzeti 500 eur, ali pa mi dati zastonj kavo, ali pa na nek drug način zagotoviti, da bom lahko plačal s 500 eur. Na kakšen način bojo to rešili, je njihov problem. Ne morejo pa od tebe zahtevati drobiža. Lahko se zmeniš, da prideš plačat kasneje. Mogoče ti lahko razliko nakažejo na TRR? Ne vem ... Ampak ko je "storitev" enkrat opravljena, jim kaj dosti drugega ne preostane, kot da nekako vzamejo tistih 500 eur. Nenazadnje so oni upnik šele po opravljeni storitvi.

Če greš pa v trgovino po žvečilne, ja tam te pa tako ali tako lahko zavrnejo. Ne samo zaradi bankovca, ampak kar tako. Ker se je šef tako izmislil. In oni niso upnik, dokler ne izdajo računa, tako da njim pa res ni potrebno sprejeti denarja. Ko ti pa enkrat dajo račun, takrat pa morajo sprejeti zadevo. Saj si že opazil v trgovinah, da se račun ponavadi ne stiska in ne izroči, dokler ne plačaš. Ponavadi šele ko prešteje drobiž, ki ti ga mora vrnit.


Mislim, da obstaja nek sorazmeren delez, kdaj lahko placas blago s 500eur oz kdaj ti lahko trgovec zavrne tak bankovec.
P.s Ferzy je pa dobro derailal temo:>
I’m out.
:3

GupeM ::

Odgovarjam vsem trem zgoraj:

Mi je jasno, da je lahko problem pri plačevanju majhnih zneskov z bankovci velikih vrednosti. Pa tudi jasno mi je, da ko bom naslednjič v baru, me bojo najprej vprašali, če imam drobiž. Drugače me ne bojo postregli. Postrežbo mi tako ali drugače lahko zavrnejo. Ne smejo pa zavrniti plačila že opravljene storitve samo zato, ker je bankovec prevelik. Načinov, kako to rešiti, je pa več.

Lahko gre zamenjat nekam, pa ti vrne.
Lahko ti nakažejo na TRR.
Lahko ti častijo kavo.
Če si feryz, pa rečeš naj obdrži drobiž, pa še enega rozastega zraven porineš, če je luštna in prijazna.

solatko ::

mirator - Tebi se pa res dogaja, kje si sedaj najdu pranje denarja s petstotakom?
Delo krepa človeka

Malajlo ::

Pranje denarja? Sem imel problem nakazati nekaj 10k na TRR v drugo državo kot fizična oseba. Večkrat po 10k pa brez problema. Pa rozastih nisem niti kazal.
(in pridem v vaško štacuno, ki je hkrati še bife, pošta, banka, wifi hotspot, mimogrede še spoved opraviš, če so gobe že in kje, pa mimogrede da bi nekaj drobiža dvignil. Ker pač NKBM (zdaj OTP) in moja banka, pa da ne vozim 10+ km do prvega bankomata. Osebna, pa pildki pa tipkanja za par deset EUR; sem pa takoj čez minuto izvedel, da lahko samo na POS terminal pritisnem kartico - ampak ne matične banke... Pa razumi)

mirator ::

solatko je izjavil:

mirator - Tebi se pa res dogaja, kje si sedaj najdu pranje denarja s petstotakom?

Ne vem, zakaj bi se meni dogajalo, če sem opozoril na to možnost? Kako pa misliš, da se v obtok spravi ponarejen denar? Pa ti itak imaš prijatelje na policiji, pa se pri njih pozanimaj.
Skratka, da greš na kavo in jo poskušaš plačati s 500 ali z 200 evrskim bankovcem, mora ža nekaj biti sumljivo.

delavec44 ::

Unovčevanje ponarejenih bankovcev != pranje denarja.

S tem da razbiješ večji apoen na manjše nisi opral denarja. Eventuelno bi ti to koristilo le pri ukradenem denarju, če bi bile serijske popisane.

ps. Nihče ni tako neumen, da bo šel ponarejati 500-take.

Zgodovina sprememb…

GupeM ::

delavec44 je izjavil:


ps. Nihče ni tako neumen, da bo šel ponarejati 500-take.

Seveda je. Tisti, ki je ponarejen bankovec za 500 privlekel v to temo.

Ps: Na šihtu imamo na kavo matu težavo z bankovci za 5 eur. Res ga težko sprejmejo. Včasih moraš tudi 20x probat. Veliko jih prej odneha, preden ga sprejme. Ko sem naletel na modela, ki fila kavomate, sem ga vprašal zakaj. Je rekel da zato, ker je največ ponarejenih bankovcev za 5 eur in je zadeva narejena, da bolj temeljito preveri če vse štima. Zato pogosto zavrne tudi prave bankovce.

PacificBlue ::

Odvisno je tudi, kako obrnes bankovec ko ga porines v avtomat;)
Pri nas imamo tudi na kartice oz NFC, so pa problemi najbolj z drobižem, pade skozi.

Sem pa opazil na spletu, ne spomnim se imena trgovine..v eni izmed baltskih držav..so prodajali prop eure. Precej realisticne. Tudi mnenja in fotografije kupcev. Predvsem ruskih:) .
I’m out.
:3

GupeM ::

PacificBlue je izjavil:

Odvisno je tudi, kako obrnes bankovec ko ga porines v avtomat;)

Ni. To je bilo včasih. Zdaj na nobenem avtomati ni več pomembno.

mirator ::

delavec44 je izjavil:

Unovčevanje ponarejenih bankovcev != pranje denarja.

S tem da razbiješ večji apoen na manjše nisi opral denarja. Eventuelno bi ti to koristilo le pri ukradenem denarju, če bi bile serijske popisane.

ps. Nihče ni tako neumen, da bo šel ponarejati 500-take.

OK, mogoče se temu res ne reče pranje denarja. Dejstvo pa je, da en ponarejen petstotak pri neki kelnarci, zamenjaš za zakonit drobiž.
Kdo bi bil tako neumen, da bi ponarejal petstotake pa ne vem. Zakaj pa jih pravzaprav jemlejo iz obtoka?

GupeM je izjavil:

delavec44 je izjavil:


ps. Nihče ni tako neumen, da bo šel ponarejati 500-take.

Seveda je. Tisti, ki je ponarejen bankovec za 500 privlekel v to temo.

Eh Gupe, Gupe. Za prepir sta potrebna dva.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mirator ()

delavec44 ::

Kolikor sem bral jih jemljejo iz obtoka zaradi kriminala oz. uporabe v kriminalnih dejavnostih (ne ponarejanju). Torej zasede premalo prostora in je bilo preveč enostavno prenašati okoli in skrivati.
Če pogledamo samo področje droge so imeli vodilni vedno težavo s shranjevanjem gotovine. Včasih je prišlo celo do absurdov, recimo da so jo pojedle podgane.

GupeM ::

Tako je. Pred 15, 20 leti si lahko v Turčiji 500 € bankovec zamenjal za 600 eur drobiža, če si našel prave ljudi. Kako je danes pa ne vem.

feryz ::

solatko je izjavil:

feryz - Lažnivec, ko bi mu ponudil, bi te prijavil še za poizkus podkupovanja uradne osebe. Nisi obveščen, da se postopki snemajo in ne gre ena na ena.
Povej katero igro igraš, bi še tata malo.
Uuuuuu, če solatko pravi, da policaj stoji zraven tebe in snema, brez da bi povedal, potem to zagotovo drži. Kot pribito.
Na sodišču bi instantno popušili, če bi kaj takega privlekli na plano. Upam, da ti je vsaj to jasno.

solatko ::

mirator - Pranje denarja in ponarejen denar sta dve različni kategoriji, ki med seboj nimata nič skupnega. Ponarejen denar se plasira tam, kjer se pričakuje, da ni ravno močne kontrole - tržnice, trafike, bife s kavicami,.... pranje denarja pa praviloma ne poteka v gotovini, temveč z bančnimi posli. Ni mi jasno, kako si predstavljaš oprati 1mio€ s 500€-vrskimi bankovci v trgovinah ali lokalih.

feryz - Vedno več policij po svetu snema delo policistov zaradi nelegalnih postokov policistov in so namenjeni internemu nadzoru nad delom uslužbencev (kot snemanje blagajne v trgovinah). Če slučajno pride do poizkusa podkupovanja policista pa je to prav lepo vidno na posnetku in verjemi, da bo vsako sodišče verjelo posnetemu materialu. Snema se od momenta, ko policist prične s kakšnim postopkom, do zaključka. Ne vem, če so naši že opremljeni z osebnimi kamerami, vem, da avstrijski in nemški so.
Delo krepa človeka

mirator ::

solatko je izjavil:

mirator - ...Ni mi jasno, kako si predstavljaš oprati 1mio€ s 500€-vrskimi bankovci v trgovinah ali lokalih.
Tudi meni ni jasno od kod tebi, da sem jaz kaj takega trdil?

solatko ::

mirator - Ti si prvi omenil pranje denaja v zvezi z 500€ bankovci in bi moral kaj vedeti o tem.
Delo krepa človeka

mirator ::

Napisal sem tole:
Lahko gre tudi za pranje denarja. In v tem primeru bi bila lahko recimo kelnerca, ki bi bankovec sprejela tudi v postopku ugotavljanja pranja denarja.
, kje je sedaj milijonsko pranje denarja s 500-evrskimi bankovci?
Sem pa tudi že v nekem drugem postu dopustil možnost, da v takem primeru mogoče res ne gre za pranje, vseeno pa na ta način nekdo pride do pravega denarja, ali ne?
Poleg tega imam v spominu, da so se 500-taki nehali tiskati, tudi zaradi ponarejanja.
Pa še nekaj mi razloži. Kako pa ugotovijo, da je v obtoku ponarejeni denar?

Tidule ::

mirator je izjavil:

Napisal sem tole:
Lahko gre tudi za pranje denarja. In v tem primeru bi bila lahko recimo kelnerca, ki bi bankovec sprejela tudi v postopku ugotavljanja pranja denarja.
, kje je sedaj milijonsko pranje denarja s 500-evrskimi bankovci?
Sem pa tudi že v nekem drugem postu dopustil možnost, da v takem primeru mogoče res ne gre za pranje, vseeno pa na ta način nekdo pride do pravega denarja, ali ne?
Poleg tega imam v spominu, da so se 500-taki nehali tiskati, tudi zaradi ponarejanja.
Pa še nekaj mi razloži. Kako pa ugotovijo, da je v obtoku ponarejeni denar?

Niso jih ravno nehali tiskati zaradi ponarejanja, se pa je to tudi dogajalo.

https://www.europol.europa.eu/media-pre...

Sicer je placevanje kave z njimi se vedno precej slab nacin da jih spravis v promet. Preprosto si prevec markanten.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

GupeM ::

https://www.ecb.europa.eu/press/pr/date...

Leta 2022 naj ni bilo 1,7 % ponaredkov petstotakov.

Tidule ::

GupeM je izjavil:

delavec44 je izjavil:


ps. Nihče ni tako neumen, da bo šel ponarejati 500-take.

Seveda je. Tisti, ki je ponarejen bankovec za 500 privlekel v to temo.

Ps: Na šihtu imamo na kavo matu težavo z bankovci za 5 eur. Res ga težko sprejmejo. Včasih moraš tudi 20x probat. Veliko jih prej odneha, preden ga sprejme. Ko sem naletel na modela, ki fila kavomate, sem ga vprašal zakaj. Je rekel da zato, ker je največ ponarejenih bankovcev za 5 eur in je zadeva narejena, da bolj temeljito preveri če vse štima. Zato pogosto zavrne tudi prave bankovce.


Uradni podatki govorijo drugace:
https://www.ecb.europa.eu/press/pr/date...

Vec kot 80% vseh ponarejenih bankovcev je za 20 in 50 eur. Kar je v bistvu logicno. Pri vecjih so ljudje bolj pozorni oziroma si tudi ti bolj opazen ce placujes kave z 500 eur. 5 in 10 eur pa moras preprosto prevec spravit v promet da ima dodano vrednost.

Kalibri ::

Tidule je izjavil:

Sicer je placevanje kave z njimi se vedno precej slab nacin da jih spravis v promet. Preprosto si prevec markanten.

In če nimaš _manj_ kot 500 ;=) ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kalibri ()

Tidule ::

GupeM je izjavil:

https://www.ecb.europa.eu/press/pr/date...

Leta 2022 naj ni bilo 1,7 % ponaredkov petstotakov.


Malenkost manj kot 5 EUR z 2,3%.

Kalibri je izjavil:

Tidule je izjavil:

Sicer je placevanje kave z njimi se vedno precej slab nacin da jih spravis v promet. Preprosto si prevec markanten.

In če nimaš _manj_ kot 500 ;=) ?

Potem poklices ferzyja in skupaj trolata po forumih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

FTX dolguje več kot tri milijarde dolarjev

Oddelek: Novice / Kriptovalute
458913 (5309) Malidelničar
»

Menjava bankovcev - večja količina (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6812003 (9318) blink
»

Preverjanje večje količine gotovine (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
638981 (6298) Furbo
»

Umik bankovca za 500€ (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
39894196 (77662) AndrejO
»

Drobiž

Oddelek: Loža
4710282 (8147) Furbo

Več podobnih tem