» »

LTE "minimalni prenos" ob izkljucenih mobilnih podatkih

LTE "minimalni prenos" ob izkljucenih mobilnih podatkih

ales85 ::

Ze veliko let potujem izven EU, pa se nikoli nisem imel tezav z zaracunanim prenosom podatkov v tujini, ko sem izkljucil mobilne podatke na telefonu (izkljuceno, ko sem bil se v EU).

Za oktober in december pa sem dobil na racunu postavko za nekaj prenesenih podatkov kljub izkljucenem roamingu in izkljucenih mobilnih podatkih. Zena nobenkrat ni imela zaracunanih teh "minimalni prenosov", ker jih ni bilo. Jaz tudi vedno uredim nastavitve na obeh telefonih.

Zdaj sem operaterja (A1) vprasal bolj podrobno zakaj bi se to zgodilo in so omenili, da pri povezovanju na 4G omrezje, lahko pride do teh minimalnih prenosov podatkov kljub temu, da sem izkljucil prenos podatkov.

Kaj pravite znalci na to temo? Nisem hud poznavalec 4G omrezij, ampak kaj taksnega pa se nisem slisal.

strom_15 ::

Pravilno so ti povedali. Če hočeš v tujini doseči, da ni prenos podatkov moraš ročno dodati only 2G/3G. Ker LTE porabi tudi pri izklopljenem roaming data nekaj podatkov (zelo malo ampak je obračun v tujin npr. 1 MB kar je za izven EU kar visoka cena).

jukoz ::

Sem na A1 in sem te stroške opazil novembra 2022 in ugotovil, da so mi jih vsaj poleti tudi zaračunali.

V CH potujem vsake 3 mesece in zadnjih 6 mesecev so mi obračunali, vse skupaj cca 1,5 EUR na potovanje. 2021 teh postavk nisem opazil.

Napisal sem pritožbo in so jo odobrili. Isti telefon imam že 5. leto in do sedaj takih stroškov nisem imel, torej je sprememba pri njih in ni moj problem.

Če imaš razčlenjen račun boš videl kdaj in koliko so ti računali. Gledal sem na kaj bi bilo to povezano pa neke logike ni - ni ob vstopu v državo (takrat ko preklopi omrežje dobiš SMS), ni ko zmanjka signala (kar ga itak ne skoraj nikjer). Za cca 1 teden bivanja v CH so mi novembra našteli 2 priklopa po pod 20kb.

To so neke operaterske fore in hočejo strošek obesiti na uporabnike, kar je pa bikovo govno. Tudi če se telefon vseeno poveže na LTE in naredi prenos podatkov, mu jaz kot uporabnik ne morem preprečiti. Več kot izklopiti prenos podatkov v roamingu ne morem in ni za pričakovat, da bom sedaj razumel kako mobilna omrežja delujejo.

ales85 ::

strom_15 je izjavil:

Pravilno so ti povedali. Če hočeš v tujini doseči, da ni prenos podatkov moraš ročno dodati only 2G/3G. Ker LTE porabi tudi pri izklopljenem roaming data nekaj podatkov (zelo malo ampak je obračun v tujin npr. 1 MB kar je za izven EU kar visoka cena).

Kaj pa dela zadaj, da mora to poceti? Ni mi logicno, da bi to bilo tako. Mislim, da bi tehnologija bila zastavljena na ta nacin. Ne mores teh stroskov potem obesiti na uporabnika. Jaz sem vaj tehnicen clovek, pa se vedno pojma nimam.

Zdaj pa razlozi enemu, ki res ne pozna tehnologije, da mora placati, pa cetudi je vse prav naredil.

Aja, pa se dodatno, tega do sedaj, ko sem pri A1, v zadnjih 15+ letih ni bilo nikoli. Ne pri Telekomu, ne pri T-2. Zacelo se je z A1. Pa sem isti telefon ze 2x uporabil v isti drzavi, pri istem tujem operaterju, in nikoli tezav.

Zato sem se vedno v dvomih, da je to sploh res.

jukoz je izjavil:

Sem na A1 in sem te stroške opazil novembra 2022 in ugotovil, da so mi jih vsaj poleti tudi zaračunali.

V CH potujem vsake 3 mesece in zadnjih 6 mesecev so mi obračunali, vse skupaj cca 1,5 EUR na potovanje. 2021 teh postavk nisem opazil.

Napisal sem pritožbo in so jo odobrili. Isti telefon imam že 5. leto in do sedaj takih stroškov nisem imel, torej je sprememba pri njih in ni moj problem.

Če imaš razčlenjen račun boš videl kdaj in koliko so ti računali. Gledal sem na kaj bi bilo to povezano pa neke logike ni - ni ob vstopu v državo (takrat ko preklopi omrežje dobiš SMS), ni ko zmanjka signala (kar ga itak ne skoraj nikjer). Za cca 1 teden bivanja v CH so mi novembra našteli 2 priklopa po pod 20kb.

To so neke operaterske fore in hočejo strošek obesiti na uporabnike, kar je pa bikovo govno. Tudi če se telefon vseeno poveže na LTE in naredi prenos podatkov, mu jaz kot uporabnik ne morem preprečiti. Več kot izklopiti prenos podatkov v roamingu ne morem in ni za pričakovat, da bom sedaj razumel kako mobilna omrežja delujejo.

Tole se mi zdi se najboljsa razlaga, medoperaterske "fore".
Ce se bo ponavljalo, bom sel stran od njih.

Ker vsakic pisati pritozbo se mi pa tudi ne da. Potem mi pa se napisejo, da so "izjemoma" odobrili reklamacijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ales85 ()

ales85 ::

Zdaj sem nasel tole, ampak se vedno ne pojasni, da nisem imel tezav v 15+ letih.

link

DamijanD ::

p7815692Če hočeš v tujini doseči, da ni prenos podatkov moraš ročno dodati only 2G/3G. Ker LTE porabi tudi pri izklopljenem roaming data nekaj podatkov[/st.citat naj bi izjavil:


Samo a ni rečeno, da se 2g/3g ukinjata ? Kar potem pomeni (v prihodnosti), da je vseeno če daš telefon na airp

Samo a ni rečeno, da se 2g/3g ukinjata ? Kar potem pomeni (v prihodnosti), da je vseeno če daš telefon na airplane mode ?

Ribak ::

2g se marsikje ukinja.
Drugače pa se "parazitske" prenose podatkov zaenkrat da omejiti le z nastavitvijo telefona, da dela v 2g/3g.

starfotr ::

Nastavitev telefona - izklop mobilnih podatkov ali onemogočanje roaminga ni dovolj.

Treba je pri operaterju ugasnit gostovanje. Navadno se to da z SMS sporočilom.

Recimo:
https://www.telekom.si/zasebni-uporabni...
in
https://www.telekom.si/pomoc-in-podpora...

in še limit na 0 €
https://www.telekom.si/zasebni-uporabni...

Če blokada ali limit ni mogoča pri operaterji, potem je treba prestavit na 2G/3G. Tam ni neželenih povezovanj.

sbawe64 ::

ales85 je izjavil:

Zdaj sem nasel tole, ampak se vedno ne pojasni, da nisem imel tezav v 15+ letih.

link

Telekom LTE pojasnilo
https://www.telekom.si/pomoc-in-podpora...
Pri gostovanju v tujini za preprečitev nepredvidenih ali nepotrebnih stroškov, ki nastanejo zaradi prenosa podatkov, predlagamo, da na svojem mobitelu ročno izključite prenos podatkov med gostovanjem. Če imate izbrano omrežje LTE, se lahko kljub blokadi prenosa podatkov v nastavitvah mobitela zgodi, da pride do nepričakovanih stroškov. Do tega pride, ker se ob prijavi mobitela v LTE-omrežje včasih samodejno prenese manjša količina podatkov.
Uporabnikom, ki pri gostovanju v tujini prenosa podatkov ne želite uporabljati, predlagamo, da poleg blokade prenosa podatkov v tujini spremenite izbrano omrežje LTE v 3G. V tem primeru vaš mobitel ne bo prenašal podatkov, s tem pa tudi neželenih stroškov ne bo.
Običajno se sprememba omrežja v mobitelih uredi tukaj (pri različnih modelih mobitelov se lahko nastavitev nekoliko razlikuje):
Android: Nastavitve > Povezave > Mobilno omrežje > Prednostno omrežje > 2G/3G
iOS: Settings > Mobile Data > Mobile data options > Voice & Data > 3G


LTE podatki so feature, ne bug.



LTE ne obstaja 15 let.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Invictus ::

Ribak je izjavil:

2g se marsikje ukinja.

2g se ne bo ukinil.

Ukinja se 3g in 4g.

2g je osnovni GSM, ki ima dobro pokritost in ne rabi veliko postaj. Zato bo ostal. Za klice in SMSe...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

ales85 ::

sbawe64 je izjavil:

ales85 je izjavil:

Zdaj sem nasel tole, ampak se vedno ne pojasni, da nisem imel tezav v 15+ letih.

link

Telekom LTE pojasnilo
https://www.telekom.si/pomoc-in-podpora...
Pri gostovanju v tujini za preprečitev nepredvidenih ali nepotrebnih stroškov, ki nastanejo zaradi prenosa podatkov, predlagamo, da na svojem mobitelu ročno izključite prenos podatkov med gostovanjem. Če imate izbrano omrežje LTE, se lahko kljub blokadi prenosa podatkov v nastavitvah mobitela zgodi, da pride do nepričakovanih stroškov. Do tega pride, ker se ob prijavi mobitela v LTE-omrežje včasih samodejno prenese manjša količina podatkov.
Uporabnikom, ki pri gostovanju v tujini prenosa podatkov ne želite uporabljati, predlagamo, da poleg blokade prenosa podatkov v tujini spremenite izbrano omrežje LTE v 3G. V tem primeru vaš mobitel ne bo prenašal podatkov, s tem pa tudi neželenih stroškov ne bo.
Običajno se sprememba omrežja v mobitelih uredi tukaj (pri različnih modelih mobitelov se lahko nastavitev nekoliko razlikuje):
Android: Nastavitve > Povezave > Mobilno omrežje > Prednostno omrežje > 2G/3G
iOS: Settings > Mobile Data > Mobile data options > Voice & Data > 3G


LTE ne obstaja 15 let.

No, nikjer nisem napisal, da obstaja 15 let. Obstaja pa dlje kot 3 mesece ;)

In ves ta cas, ko obstaja, nisem imel tezav. Ne s tem telefonom ne z drugimi.

Pac niso se mi zlagali, ok, mi je pa se vedno neznanka, zakaj se je to zacelo dogajati pri A1, prej pa ne, pri drugih operaterjih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ales85 ()

_Denny_ ::

Invictus je izjavil:

Ribak je izjavil:

2g se marsikje ukinja.

2g se ne bo ukinil.

Ukinja se 3g in 4g.

2g je osnovni GSM, ki ima dobro pokritost in ne rabi veliko postaj. Zato bo ostal. Za klice in SMSe...

2G @ Wikipedia

Žal je 2G phase-out seznam iz dneva v dan daljši...že zdaj je na njem kar nekaj evropskih držav in verjamem, da bo do 2030 večina oz. verjetno kar vse.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izi mobil mnenja (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
39586638 (6106) Jerry000
»

Telemach mobilno omrezje, kako ste zadovoljni? (strani: 1 2 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
5430865 (4211) link_up
»

Tujina prenos podatkov

Oddelek: Loža
5898 (563) Jazzie
»

Telemach mobilna telefonija (strani: 1 2 3 410 11 12 13 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
632168734 (24942) neosonic
»

Izimobil ne dela v italiji (strani: 1 2 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
9117563 (5366) smile-

Več podobnih tem