» »

pametna hiša, stanovanje

pametna hiša, stanovanje

1
2
»

          ::

TheBlueOne je izjavil:

s1m0n je izjavil:

@kamikaze5 v mislih sem imel serverje, ki omogočajo upravljanje preko tablic/telefonov... Torej ponujajo prilagodljiv grafičen vmesnik. Ni pa tole nujno za delovanje sistema, gre tudi brez.

SW je pa res drag posebej ETS saj je tista osnovna licenca le za 20 naprav (definitivno premalo, lahko bi dali vsaj kakih 200).


Morda ves koliko stanejo licence, ter koliko priblizno hardware?


Za licence ne vem, HW pa v tem rangu:
- 2 kanalni aktuator (samo prižiganje, brez dimmerja) + dva vmesnika za stikala, montaža v dozo: cca 100€
- 1 kanalni aktuator (prižiganje) + dva stikala, montaža v dozo: cca 85€
- 8 kanalni aktuator za DIN letev: cca 300€
- 2 kanalni push-button interface za v dozo: cca 40€
- 16 kanalni push-button interface za DIN letev: cca 260€
- napajalniki za omrežje: 100 - 250€, odvisno od moči
- IP interface: cca 170€

Zgoraj so navedeni samo vmesniki za stikala ali tipke. Obstajajo pa tudi stikala, ki se jih priključi na KNX vodilo.

Pri obnovi obstoječe stavbe hitro prideš na nekaj tisoč €.

TheBlueOne ::

Kaj je potem prednost KNXa? Moduli za PLC recimo Beckhoff, ce gredo vsi kabli v omarico so cenejsi in ves software je zastonj? Bi bilo zanimivo imeti podjetje in konkurirati z industrijskimi komponentami.

          ::

Sam ne vidim kakšnih prednosti KNX-a za privatno hišo, čeprav sem delal na enem KNX projektu. Mogoče to, da imaš lahko master stikala za posamezna nadstropja ali za celo hišo, vendar se mi zdi, da to ne odtehta cene.

gas2018 ::

Ojla,... iscem nekaj da bom lahko odpiral garazna vrata preko telefona.
Sedaj sem v fazi nakup alarma in domofona za hišo... kaksen predlog.... sice uporabljam Hue,..samo to verjetno nima veze s tem kar iščem.

madog ::

Navaden esp8266 z mqtt preko telefona je najcenesjša opcija (ESPEasy, Blynk,Tasmota...)
Phenom II X4 955 BlackEdition|M4A87TD EVO|OCZ 2x2GB @1333MHz|Sapphire HD5770 OC

TheBlueOne ::

gas2018 je izjavil:

Ojla,... iscem nekaj da bom lahko odpiral garazna vrata preko telefona.
Sedaj sem v fazi nakup alarma in domofona za hišo... kaksen predlog.... sice uporabljam Hue,..samo to verjetno nima veze s tem kar iščem.


Najprej se moras odlociti za tehnologijo, bluetooth, mobilno omrezje ali Wlan.

Imas kar nekaj ze narejenih resitev za vsako tehnologijo, moras pa pazit da ne bos po hisi delal ne vem kaksnih alarmnih naprav v garazi pa pustil backdoor, ki se ga da hitro shackati.

Invictus ::

Lahko pa uporabljaš kar hočeš, na koncu pa preko IP gatewaya vse skupaj združiš z OpenHAB...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

eMarek ::

Hey, ker vidim, da se vas kar nekaj zanima za pametne inštalacije. Pred kratim sem štartal en slack channel na temo pametnih hiš. Jaz sem šel v zadnjih 4 letih čez to. V groupi nas je nekaj, ki imamo po hiši KNX in nekaj, ki jih uporablja PLC. Vabljeni diskusiji. Vprašanja dobrodošla. Invite: ebajta.slack.com.

WaterBoy ::

eMarek je izjavil:

Hey, ker vidim, da se vas kar nekaj zanima za pametne inštalacije. Pred kratim sem štartal en slack channel na temo pametnih hiš. Jaz sem šel v zadnjih 4 letih čez to. V groupi nas je nekaj, ki imamo po hiši KNX in nekaj, ki jih uporablja PLC. Vabljeni diskusiji. Vprašanja dobrodošla. Invite: ebajta.slack.com.

Kul :)

TheBlueOne ::

eMarek je izjavil:

Vprašanja dobrodošla.


Potrebujem invite?

WaterBoy ::

Klikneš na link in se registriraš

TheBlueOne ::

Meni odpre samo Sign in to eBajta, signup pa ne vidim.

jype ::

Ker se je zgolj prvi lahko registriral, ker je slack precej štorast, kar se tega tiče.

eMarek ::

Weird. Če ima kdo težave, naj mi pošlje zasebno sporočilo.

TheBlueOne ::

eMarek je izjavil:

Weird. Če ima kdo težave, naj mi pošlje zasebno sporočilo.


Kaj ne bi bilo boljse, da poves kako in kaj tukaj?

TheBlueOne ::

Pise:

Don´t have an account on this workspace yet?

Contact the workspace administrator for an invitation.

eMarek ::

Ja točno to kar piše, "you don't have account on this workspace yet". Tukaj je invite:
https://join.slack.com/t/ebajta/shared_...
Za vsak slučaj odpri v incognitu windowu. Takoj na prvem koraku te vpraša za email. Ko ga vpišeš in klikneš "Verify email" gumb, dobiš tole:
We've sent an email to your@email.address with instructions for joining this team. We need you to verify your email address so you can finish creating your account. To continue, go open the email.
Slediš, kar si dobil na email. Mislim, da bolj enostavno ne bi moglo bit.

TheBlueOne ::

Ta link je pravi. :)

TheBlueOne ::

Dobil predracun za komplet Siemes LOGO.

Za krmiljenje, kjer je:
-PLC z web serverjem
-24x vhod za stikala
-16x rele za luci
-8x rele za rolo
-5x termostat
-5x analogni vhod za termostat

Manjka:
-2x dimmer
-5x termostat

Cena ca. 750EUR

Zgodovina sprememb…

roki11 ::

Bom še tu vprašal, mogoče ima kdo podobne izkušnje...
Imam 5 žaluzij na stikalih, vsako stikalo svoja žalizija oz. motor. Da bi zadevo avtomatiziral sem razmišljal o tej zadevi , ki je relativno poceni, če dobim to kar želim...

Bi se dalo vezati vzporedno na vseh 5 stikal? Tako, da bi šle vse hkrati gor in vse hkrati dol?
Ali je zadeva zanesljiva?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: roki11 ()

          ::

KNX sistem se da relativno enostavno preko platfome Homebridge povezati v HomeKit in imeti nadzor nad napravami kar preko telefona ali iPada. Homebridge ima prav tako en kup pluginov za naprave, ki same po sebi ne podpirajo HomeKita, imajo pa rešen oddaljen dostop po svoje. Sam sem npr. tako povezal internetni radijo, resiver in TV. Za povezavo KNXa in HomeKita je potreben KNX-IP prehod (ga imam itak zaradi programiranja) ter en Rasperry Pi.
Ena zanimiva platforma za DIY navdušence je tudi ESPHome, ki je prav tako povezljiva z Homebridgem, vendar tega še nisem naredil. S to platformo si lahko enostavno z uporabo vezij ESP8266 ali novejših ESP32 ter različnih senzorjev, relejev, displejev, .... narediš svoje IOT napravice in z njimi spremljaš temperature, vlago, kakovost zraka v prostorih, odpiraš garažna vrata ali kaj podobnega. Možnosti je precej.

Peter18 ::

AliR ::

Živjo, uporablja kdo ComfortClickov sistem pri pametnih inštalacijah? Kako ste zadovoljni?

https://www.comfortclick.com/

DimmniBurek ::

Kaj se vam zdijo električne rolete? Neke pametne hiše ne bom delal, ampak rolete se mi pa zdijo mogoče smiselne v navezi s senzorjem svetlobe? Vsaj za južno stran...
There Is No Stronger Drug Than Reality

kriptobog ::

Elektricne rolete so top, sploh v bivalnih prostorih. V spalnicah je vseeno ce so rocne, ker jo das zvecer dol, zjutraj gor.

DimmniBurek ::

Kako imate pa kaj skonfigurirano? Glede na temperature kaj? Samo senzor svetlosti? Kaj pa pozimi/poleti?
There Is No Stronger Drug Than Reality

kriptobog ::

Ko nikogar ni doma se spustijo, ob 20:30 se spustijo. Na budilko se dvignejo. Vmes pa po potrebo rocno.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pametno stanovanje (strani: 1 2 3 447 48 49 50 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2477424558 (3770) matobeli
»

Home Assistant vs. KNX

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
152047 (871) Invictus
»

Dimmanje luči

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
362630 (1424) Netrunner
»

Prenova stanovanja in home automation

Oddelek: Loža
473593 (2212) s1m0n
»

IT v novi hisi (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
627764 (5758) jero_no1

Več podobnih tem