» »

Varčen desktop

Varčen desktop

1 2
3
4

pegasus ::

Glej glej, z dovolj vztrajnosti se najdejo tudi relevantni testi:
https://www.notebookcheck.net/Intel-Ald...

WizzardOfOZ ::

Zanimivo je tudi to, da na nucih lahko nastavljaš max TDP v biosu, pa se ga da omejit na 10W recimo.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

pegasus ::

Da, to se da že lep čas tudi na serverskih biosih nastavit, edino na desktop to prihaja nekam počasi ... Mogoče zato, ker je kar nekaj userspace orodij na voljo, s katerimi dosežeš enako.

l0g1t3ch ::

Pogledal oni link, očutno je 25W max smiselni TDP za te U procesorje.
Ampak intel dopušča do 55W, kjer očitno delujejo samo še kot grelno telo. :|

Za 25W max TDP pa ni slaba opcija. 2P in 8E jedr in kr nekaj GPU moči + HW decoding za vse nove formate.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

Valvoline ::

Najboljsa mini skatlica trenutno na trgu :

pegasus ::

Beelink? Trenutno gledam asuse, npr. v pn53 lahko vtakneš 2x m.2 2280 in sata ssd, pa še testirani so za 24/7 in imajo tri video izhode. Edino ventilator bi moral požret ...

Valvoline ::

No name huda skatlica @alix. Je pa kar zasoljeno:
https://www.aliexpress.com/item/1005001...

Pa tole cudo od minisforuma:

Zgodovina sprememb…

WizzardOfOZ ::

l0g1t3ch je izjavil:

Pogledal oni link, očutno je 25W max smiselni TDP za te U procesorje.
Ampak intel dopušča do 55W, kjer očitno delujejo samo še kot grelno telo. :|

Za 25W max TDP pa ni slaba opcija. 2P in 8E jedr in kr nekaj GPU moči + HW decoding za vse nove formate.


Jaz imam NUC 10 z i7 procesorjem 10 generacije omejen na 25W. 6-jedrnik kr lepo deluje na tej moči. po defoltu naj bi pa bil TDP omejen na 64W.

Valvoline je izjavil:

No name huda skatlica @alix. Je pa kar zasoljeno:
https://www.aliexpress.com/item/1005001...

Pa tole cudo od minisforuma:


Potem pa raje vzamem original intelov nuc 12 z i9 procesorjem in A770 grafiko notri. Cena bo za nuca malo višja, ampak ram do 128Gb, 2x M.2 8cm disk (ki ga daš lahko v stripping (2x 7GB/s prenosa) in še intelova nova grafika vgrajena.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Zgodovina sprememb…

Valvoline ::

Cenovno pa itak vedno zmaga kaksen malo rabljen novejsi sff (8,9 gen) v kombinaciji z low profile grafiko (quadro t1000,gtx 1050ti/1650,rx6400, ali cenejse rx550, gt 1030 in podobno)

Zgodovina sprememb…

pegasus ::

Ogromno SFFjev imaš na https://www.servethehome.com/tag/tinymi... ... noben me še ni pritegnil.

WizzardOfOZ ::

SFF, ki me pritegne, problem je samo še cena. Čez kako leto bodo cenejši.

https://www.gsmarena.com/intel_serpent_...
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

pegasus ::

Nuc 12 review na znanem sajtu: https://www.anandtech.com/show/18729/in...
Očitno tudi Intel pripravlja svoj pasivno hlajeni nuc.

Lonsarg ::

Saj je vse NUC 12 možno z preprosto bios nastavitvijo naredit fanless, jaz sem to takoj vklopil in je res fajn.

WizzardOfOZ ::

vsi nuci imajo to možnost. jaz imam 6jedrnika (i7-10710U) v nuc 10 fanless, omejenega na 3.4GHz in max TDP 25W.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Zgodovina sprememb…

pegasus ::

Stvari postajajo zanimive - Raptor Lake P omogoča in-band ECC: https://www.anandtech.com/show/18732/as...

Ahim ::

pegasus je izjavil:

Stvari postajajo zanimive - Raptor Lake P omogoča in-band ECC: https://www.anandtech.com/show/18732/as...

+ performance hit + vprasljiva korist na tako dolgih blokih + ocitno (?) nobene SW podpore za correction.

pegasus ::

There ... oddal naročilo za Asus PN53. Prepričali so me:
* trije fizični display izhodi, odpade potreba po nekih usb-c/thunderbold čarovnijah in hubih za dodatne display izhode
* 2x m.2 + sata, možno vgradit dovolj internega storagea, da odpade potreba po zunanjem NASu, 2.5G switchu in mreži
* usb-pd port, za future proofing afnarije v tem desetletju; posledično je napajalnik 150W o.O
Ventilator sem požrl, če mi bo šel na živce, bo pel dremel in zadeva dobi zalmanovo pahljačico.
Dobava izgleda zaenkrat čez 10 dni, bomo videli če to drži.

WizzardOfOZ ::

Odlično. Malo potem povej, kako se obnese, ko dobiš zadeve v roke.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Valvoline ::

pegasus je izjavil:

There ... oddal naročilo za Asus PN53. Prepričali so me:
* trije fizični display izhodi, odpade potreba po nekih usb-c/thunderbold čarovnijah in hubih za dodatne display izhode
* 2x m.2 + sata, možno vgradit dovolj internega storagea, da odpade potreba po zunanjem NASu, 2.5G switchu in mreži
* usb-pd port, za future proofing afnarije v tem desetletju; posledično je napajalnik 150W o.O
Ventilator sem požrl, če mi bo šel na živce, bo pel dremel in zadeva dobi zalmanovo pahljačico.
Dobava izgleda zaenkrat čez 10 dni, bomo videli če to drži.

Si nabavil v slo ali preko spleta? Je kaksna spletna akcijska ponudba mogoce? Barebone varijante predvidevam?

pegasus ::

Alternate.de v več kot enem mesecu ni uspel dobavit zadeve, zato sem naročilo storniral in naročil zadevo pri minisforum. Zgleda mal bolj meh, a je zato skoraj pol cenejša in pride že z rembrandt refresh procom. Shipping naj bi bil konec meseca. Pa da vidimo ...

pegasus ::

Še ena izredno mikavna opcija se odpira - custom 3d printed ohišje za frame.work motherboard. Ali pa kar izdelek od cooler master ... Glede na to, da frame.work obljublja amd 7040 proce v Q3, zna biti to najhitrejša opcija za imeti low power zen4 na mizi, letos.

Zimonem ::

Dvomim da bo q3 ali q4 kaj dobavljivo. Najprej bodo laptopi. Sem bil nekaj časa pred podobno dilemo pa na koncu vzel laptop. Ker se mi preprosto ni dalo čakat na namiznika.

pegasus ::

UM773 pride čez nekaj ur, a se pred prvomajskimi ne bom imel časa pretirano ukvarjat z njim.

Je pa tule cel kup meritev, kater scheduler izbrati: https://www.phoronix.com/review/amd-pst...

Zimonem ::

Av1 še ni pospešen na tretji generaciji. Sicer pa vredu.

pegasus ::

VCN 3.1.1 naj bi že podpiral av1 decode.

Zimonem ::

V originalu sem te razumel , da bo ti svoje modelarske projekte rad enkodiral v av1 , strojno pospešeno.

pegasus ::

To še ne ... oz. ne na tej piksni. Vedno več animejev je dobavljivih v av1, to me žuli ;)

Zimonem ::

To še xaomijev stick 4k predvaja za 50e.

pegasus ::

Prvi vtisi ...

Zadeva vsebuje relativno masiven kos pleha kot hladilnik za m.2. Tega baje prejšnji modeli niso imeli in ljudje so se pritoževali. Namen imam uporabljati tako m.2 kot sata ssd, bom videl kako se bo obneslo.

Prva stvar, ki sem jo nastavil v biosu, je 15w profil. Zanimiva nastavitev je še koliko rama bo namenjenega grafični, ki gre vse do 8gb. Da se nastaviti tudi pri kateri temperaturi začne ventilator dvigovati obrate in to je približno vse.

Bios je zelo picky pri bootu z usb; stara dobra 20+ let delujoča metoda ddjanja isota na usb ne dela več, potrebno se je malo bolj potruditi s pripravo boot ključka. Hvala, MS ...

Pred inštalacijo sistema nvme prepišem z urandom. Single threaded load, cpu gre na 52 stopinj, ventilator pa postane nadležen: 28dB na 1m. Očitno se bo treba malce poigrati z zgornjo fan nastavitvijo ...

pegasus ::

Vtisi v1.5 ...

Pc, kabelski modem in dva monitorja zdaj pijejo okrog 75W, malce več kot prej. Zato pa si lahko privoščim virtual background v zoomu, bloated web strani postanejo uporabne, celo youtube front page se naloži prej kot v petih sekundah.

Žongliranje terabajtov po sata ssdju povzroča coil whine. Kr mal wtf, a bom potrpel, dokler se backupi ne restorajo.

Pod obremenitvijo vsakodnevnega dela ventilator ves čas dviga in spušča obrate. Zelo nadležno. Se bo res treba poigrati z nastavitvami v biosu na to temo ...

Škatlica je zaenkrat na otip mlačna in ne kaže kakih želja po pretiranem gretju. Držim pesti, da bo tako ostalo še vsaj do konca tega desetletja.

pegasus ::

Tako, zdaj je zadeva v končni postavitvi v najbolj oddaljenem vogalu mize. S 15w profilom, powersave governorjem in fan spinup šele na 52 stopinjah sedi lepo na 48 stopinjah med normalnim delom. 3.5" seagate skyhawk (28dB by the specs) zraven je precej glasnejši, a enakomerno hrupen, tako da lahko preglasi še minimalne spremembe obratov ventilatorja.

Števec na vtičnici pravi, da z vso periferijo (keyb & trackball, 3 zunanji diski, 2 daca, 2 monitorja, tv) vleče 32w. Števec sem zjutraj resetiral, nastavil tarifo in do poldneva že skuril 4 cente elektrike ...

Usb hub v enem monitorju moram razširiti z dodatnimi porti, nakar upam da sem za to desetletje zaključil s temi prčkarijami. Razen če se webdevi spomnijo novega gnoja in filmarji naumijo nove video formate...

pegasus ::

Po dveh mesecih in pol mi števec elektrike kaže že skoraj 30eur ... tako gre to v Nemčiji ;)
Sem se zdaj v vročih dneh igral s termometrom: pri temperaturi zraka 24 stopinj je izpuh iz škatlice 34 stopinj. Še kar sprejemljivo. Me zanima, kakšna bo delta pozimi ...

Je pa zadeva performančno dovolj impresivna, da bi rad videl kak bolj dense packaging v npr. server blades obliki. Ima kdo kake kontakte?

WizzardOfOZ ::

Kašen takle node bi bil dober
https://www.serversimply.com/microcloud...
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

pegasus ::

Ne, so atomi in premalo dense. Sem že govoril s produktnim vodjo te zadeve in mu razložil, kaj bi rad. Bomo videli, če kaj naumijo ...

bciciban ::

pegasus je izjavil:

Po dveh mesecih in pol mi števec elektrike kaže že skoraj 30eur ... tako gre to v Nemčiji ;)


Pred vsemi temi podražitvami je bil moj izračun čez palec za Slovenijo, da 1W ki ga kuriš 24/7 celo leto stane 1eur. Potem Če imaš ti zadevo prižgano pol dneva in glede na to koliko si napisal porabo zgoraj, bi se ta znesek v nemčiji gibal okoli 8€ ?

Poceni je ta zelena ektrika :D

Ales ::

bciciban je izjavil:

pegasus je izjavil:

Po dveh mesecih in pol mi števec elektrike kaže že skoraj 30eur ... tako gre to v Nemčiji ;)


Pred vsemi temi podražitvami je bil moj izračun čez palec za Slovenijo, da 1W ki ga kuriš 24/7 celo leto stane 1eur. Potem Če imaš ti zadevo prižgano pol dneva in glede na to koliko si napisal porabo zgoraj, bi se ta znesek v nemčiji gibal okoli 8€ ?

Poceni je ta zelena ektrika :D

Če potegnemo palec iz naftalina :D ...dem ravno premišljal o postavitvi nečesa, in delam preračune za 3 lokacije. Gre torej za izračun brez omrežnine in podobnih dodatkov, zgolj gola elektrika in DDV nanjo, gospodinjski odjem.

Pri konstantni porabi 1w oziroma 0,001 kW porabimo:

na dan: 0,001 kW x 24 h = 0,024 kWh
na leto: 0,001 kW x 8.760 h = 8,76 kWh

Slovenija:

Cene elektrike, GEN-I (z DDV):
enotna tarifa (ET): 0,15238 EUR/kWh.
višja tarifa (VT): 0,16458 EUR/kWh
manjša tarifa (MT): 0,11578 EUR/kWh

Enotarifni števec:

0,15238 EUR/kWh x 8,76 kWh =
1,33485 EUR na leto.

Dvotarifni števec:

(privzamemo 250 delovnih dni kjer je nižja tarifa 8 ur dnevno in 115 dela prostih dni, kjer je nižja tarifa celodnevna)

( 115 x 0,024 kWh x 0,11578 EUR/kWh ) +
( 250 x 0,024 kWh x 0,16458 EUR/kWh x 2/3 ) +
( 250 x 0,024 kWh x 0,11578 EUR/kWh x 1/3 ) =
1,20943 EUR na leto.


Srbija:

Cene elektrike:
enotna tarifa, zeleno območje: 7,2940 RSD
višja tarifa, zeleno območje: 8,3360 RSD
nižja tarifa, zeleno območje: 2,0840 RSD

(privzet tečaj 118 RSD za 1 EUR)

Enotarifni števec:

0,06181 EUR/kWh x 8,76 kWh =
0,54146 EUR na leto.

Dvotarifni števec:

(nižja tarifa 8 ur dnevno, vse dni v letu)

( 8,76 kWh x 0,07064 EUR/kWh x 2/3 ) +
( 8,76 kWh x 0,01763 EUR/kWh x 1/3 ) =
0,46402 EUR na leto.


Nemčija:

Ko sem videl da so cene okoli 30 centov na kWh se nisem spravljal podrobneje računati. Na grobo:

8,76 kWh x 0,36 EUR/kWh =
3,15 EUR na leto

pegasus ::

Ljubko: https://arstechnica.com/gadgets/2023/08...

Tudi zen4 nuci so že vsepovsod ... že kr ornk mašine. Tudi gejmate lahk gor, če hočete :)

Zimonem ::

kVa orenk mašine. Za porabo laptopa imaš server izpred 5ih let.

m0LN4r ::

pegasus je izjavil:

Ljubko: https://arstechnica.com/gadgets/2023/08...

Tudi zen4 nuci so že vsepovsod ... že kr ornk mašine. Tudi gejmate lahk gor, če hočete :)

Gaming like its 2010?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

pegasus ::

Da. Poglej steam statistike, kaj je najbolj popularen gpu ...

m0LN4r ::

Popularno je napacna beseda, ce nimas za vec kot pest riza v vecini sveta.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Rias Gremory ::

Tole zgleda zanimiva zverinca s 15W - 30W TDPjem. ASRock Industrial's New 4X4 BOX 7040 Series Mini PC
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

pegasus ::

Da, Phoenix apuji so zdaj že vsepovsod. Veliko prej kot sem pričakoval, bi moral biti še malo bolj pitrpežljiv. Oh well ... Tudi 7735 mi zadostuje.

WizzardOfOZ ::

Čim vidim, da je AMD proc zraven, je itak na ignore. Osebne preference, intel mi je pač ljubši in z manj problemi z driverji.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

FireSnake ::

Še dobro, da si povedal, da je to samo osebna preferenca.
Ker tehnično si pa že dolgo "za svetom".
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

WizzardOfOZ ::

S temle ne.

Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

bciciban ::

WizzardOfOZ je izjavil:

S temle ne.



To lahko kupi vsak bedak in ničesar ne dokazuje.

Magic1 ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Čim vidim, da je AMD proc zraven, je itak na ignore. Osebne preference, intel mi je pač ljubši in z manj problemi z driverji.

Sam ne v tej temi, ki preferira varčen desktop. Jaz nimam težav s svojim AMD 5800U za desktop uporabo.
Magic

WizzardOfOZ ::

Imam oboje, nuc in nuc extreme. Nuc z i7 10gen (6 jeder, 12 niti), zaklenjen na max 25W v akasa turing fx ohišju (brez ventilatorjev - silent) se že par let odlično obnese kot varčen server. Glede na to, da je 5800u par let mlajša zadeva, pa še vedno samo za drobiž hitrejši in z višjo porabo kot moj nuc, lahko debatirava o tem kaj je varčna mašina.
extreme je pa kot desktop. Pa še vedno samo na 45W porabe. Torej se ne strinjaš, da so to varčne mašine al ne?
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Ales ::

Zmogljivost vseh teh varčnih računalnikov bi bilo potrebno testirati v točno določenem ohišju, z izbranim TDP, če bi jih hoteli učinkovito primerjati med sabo.

Zato je vedno dobro prebrati teste prav določene opreme, kadar je to le možno. Sploh to velja za prenosnike, ki v praksi pogosto throttlajo...

V glavnem, ni dovolj le gledati vanilla benchmark procesorja.

Upam, da se kmalu pojavijo cene in pa kaki kvalitetni testi zgoraj omenjenega ASRock Industrial 4X4 BOX-7840U...

Hm. Malo me čudi HDMI 1.4b. Ampak OK, tu je DP 1.4a...
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

kateri mini PC? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
15320163 (611) Vanich
»

Intel NUC (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Kaj kupiti
21530538 (4798) Nebomgabiksa
»

Intel NUC (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
7617893 (6468) Invictus
»

mini ITX računalnik (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
10422377 (18245) Dr_M
»

PC z malo porabo (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
7617140 (16007) klkkkkkkkkkk

Več podobnih tem