» »

Kateri layout tipkovnice uporabljate?

Kateri layout tipkovnice uporabljate?

Jerry000 ::

Zanima me malo kaj uporabljate. Imate SLO QWERTZ tipkovnico, ENG QWERTY, SLO QWERTY,...ter seveda zakaj imate takšen layout in če imaste karkoli kar ni SLO layout, kako potem pišete s šumniki ko pišete kakšen dokument ali email tretji osebi? Kupujem tipkovnico pa malo razmišljam o menjavi (cel lajs sem na SLO QWERTZ tipkovnici) na ENG tipkovnico. :)

ginekk ::

QWERTZ, torej CRO tipkovnico na Macu, ker je Apple poslušal enega outsiderja in nardil svojo "slovensko" QWERTY.

To uporabljam, ker je bila prevladala od prvih časov domačega računalništva.

Jerry000 ::

ginekk je izjavil:

QWERTZ, torej CRO tipkovnico na Macu, ker je Apple poslušal enega outsiderja in nardil svojo "slovensko" QWERTY.

To uporabljam, ker je bila prevladala od prvih časov domačega računalništva.

Ja, to SLO QWERTY mam zdaj jaz, mislim da je to nek miks med SLO in ENG layoutom, na windows mam SLO QWERTZ

jotunn2 ::

Vedno anglesko qwerty. Zato tudi ne pisem s sumniki :) Ce ze moram napisati kaksen uraden dokument (business maili ne stejejo v to in so prav tako brez sumnikov), pac prestavim na slo, ampak vecinoma mi taksnih stvari ni potrebno pisati, za delo je pa angleska zame precejsen plus, tako da so se ljudje hoces noces morali navaditi mojih brezsumnih mailov... ali forumskih postov :)

Homelander ::

Jaz kupujem International US tipkovnice. Oz. Logitech G103 sem prvo tako, izbire je verjetno bolj malo.
Ampak čšž si vseeno dodam v custom layout na primarno mesto ter velike na Shift. Ker kar je oklepajev na tistih mestih, praktično nikoli ne rabim. Imam pa rešene z AltGr in AltGr+Shift.

Prednosti:
-Y in Z na pravem mestu
-tilda za konzolo v igrah, čeprav to je bilo uporabno bolj v Quake III in HL2 časih
-ENTER v dveh vrsticah, meni je boljši, ker drugače pomotoma pritiskaš levo poševnico oz. ž, če imaš SLO layout
-leva poševnica in desna poševnica sta na primarnih mestih kot mora biti

Slabosti:
-podčrtaj desno od 0 se težko navadiš tudi po 2 letih

Zdaj imam pred sabo SLO tipkovnico in je kar neki. Pisat se že da, ampak postavitev znakov je povsem faljena.

mtosev ::

Jaz mam US English layout na navaden kompu, na prenosniku je DE (kupljen v DE zato).
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

d4vid ::

Službene imam US English, tipkovnica ima primarno korejsko razporeditev s vgraviranim angleškim layoutom.

Doma pa slovenske tipkovnice in sl_SI layout.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

radmansdorf ::

Nemška QWERTZ tipkovnica + sl_SI layout. Paše kot ata na mamo. :)
Zaradi večje izbire modelov tipkovnic in laptopov ter cene obojih.

kriptobog ::

US English. Niti ne kupim laptopa s slo layoutom.

link_up ::

US valda...ne vem kater pajac je slash tlacil na sedem, da sploh ne omenjam pipe...
In and Out

GupeM ::

V službi imam angleško tipkovnico, doma imam pa na enem prenosniku slovensko, na drugem pa nemško tipkovnico. Na vseh imam pa večino časa angleško razporeditev.

Kadar pišem v slovenščini pa z alt+shift preklopim razporeditev na slovensko in nato nazaj.

Sem pa kar dolgo rabil, da sem se znebil slovenske razporeditve oz. da sem ugotovil, da je angleška razporeditev mnogo boljša za programiranje ;)

njyngs ::

kriptobog je izjavil:

US English. Niti ne kupim laptopa s slo layoutom.

U must be 3l1t3h4x0r
KHM https://www.youtube.com/watch?v=dQw4w9WgXcQ

kriptobog ::

njyngs je izjavil:

kriptobog je izjavil:

US English. Niti ne kupim laptopa s slo layoutom.

U must be 3l1t3h4x0r


Zato, ker 95% pisem v anglescini? Pac delam vec s tujci kot s slovenci. Zakaj bi se mucil s slo tipkovnico.

styrian ::

Saj se lahko naučiš več layoutov in po potrebi prestavljaš v možganih.

phantom ::

Različno. V OS uporabljam primarno US layout, po potrebi prestavim na SLO, če moram kakšne šumnike tipkat.

Fizično imam US na kišti, SLO na službeni kišti in DE na laptopu. Ampak ti ni bistveno, ker večinoma po občutku (slepo) tipkam.
~
~
:wq

p0f ::

dvorak, ze kaksnih 15 let v vecini, vcasih shiftam na US ali za sumnike SI layout, ceprav kot vidite - redko. :))

Sicer je to, da so na SI layoutu za '/' uporabili shift+7 je kriminal, zaradi katerega bi morali strojepisko/ca, ki si je to zamislil, obesiti za jajcnike/jajca.

Se prav vidi, da je SI layout delal nekdo, ki ni imel blage veze o racunalnikih oz. shellu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: p0f ()

vres.ales ::

Uporabljam SI layout, ker imamo vedno v službi takšen layout in ne rabim potem preklapljat doma. Mrzim tipkovnice z nalepkami, tako, da se trudim, da vedno najdem SI layout tipkovnico

Glugy ::

Jz mam fizično nemško tipkovnico (ker pri slovenskih nisem dobil kvalitetnih pa izredno tihih tipk ) ampak jo pa uporabljam kot slovensko tipkovnico ( programsko gledano ). Torej ikonce na tipkovnici ne sovpadajo z vnosom. Ampak zame to ni problem ker sem navajen slepo tipkat. Veliko pišem v angleščini pa mi na kraj pameti ne pride da bi prešaltal na angleško razporeditev. tist / je čist v izi tud na slovenski tipkovnici prtisnt ko si že enkrat tok navajn k jz. vzame dejansko tok časa k vsaka druga črka. Ampak ja jz uporabljam to slovensko razporeditev ki mislim da si jo delimo z hrvati ne tisto najnovejšo izpred parih let ki je res krneki. Tist se pa strinjam da je polom.

phantom ::

p0f je izjavil:

dvorak, ze kaksnih 15 let v vecini, vcasih shiftam na US ali za sumnike SI layout, ceprav kot vidite - redko. :))

Sicer je to, da so na SI layoutu za '/' uporabili shift+7 je kriminal, zaradi katerega bi morali strojepisko/ca, ki si je to zamislil, obesiti za jajcnike/jajca.

Se prav vidi, da je SI layout delal nekdo, ki ni imel blage veze o racunalnikih oz. shellu.

SI/YU bazira na nemški. Švabe je treba za nekaj obesit.
~
~
:wq

Blazz ::

ne se preveč jezit... določene tipke so na mestih tam zato, ker so bile to omejitve tipkarskih strojev. Pogooglajte...

GupeM ::

p0f je izjavil:

dvorak, ze kaksnih 15 let v vecini, vcasih shiftam na US ali za sumnike SI layout, ceprav kot vidite - redko. :))

Sicer je to, da so na SI layoutu za '/' uporabili shift+7 je kriminal, zaradi katerega bi morali strojepisko/ca, ki si je to zamislil, obesiti za jajcnike/jajca.

Se prav vidi, da je SI layout delal nekdo, ki ni imel blage veze o racunalnikih oz. shellu.

Mislim, da US layout ni podrejen shellu, ampak je shell podrejen US layoutu in so slash izbrali zato, ker je bil priročen.

Ker je bil tudi SLO oz. YU layout izumljen pred shellom, se pač ni izšlo.

Phantomeye ::

Tako kot je nekdo že napisal

Na macbooku imam slovenski(?) layout in hrvaški jezik...

Za desktop (windows) pa ali slovenski layout ali pa nemškega, ki je identičen slovenskemu (veliki Enter), razen, da ima namesto šđčćž, ä, ö, ü (pa še dve tipki sta v oporabi). No, pa nekatere tipke (npr. CTRL) so v nemščini.

Imam pa pri eni tipkovnici "custom" keycaps, ki imajo "nemški" layout, in so imena tipk v angleščini.

Phantomeye ::

Glugy je izjavil:

Jz mam fizično nemško tipkovnico (ker pri slovenskih nisem dobil kvalitetnih pa izredno tihih tipk ) ampak jo pa uporabljam kot slovensko tipkovnico ( programsko gledano ). Torej ikonce na tipkovnici ne sovpadajo z vnosom. Ampak zame to ni problem ker sem navajen slepo tipkat. Veliko pišem v angleščini pa mi na kraj pameti ne pride da bi prešaltal na angleško razporeditev. tist / je čist v izi tud na slovenski tipkovnici prtisnt ko si že enkrat tok navajn k jz. vzame dejansko tok časa k vsaka druga črka. Ampak ja jz uporabljam to slovensko razporeditev ki mislim da si jo delimo z hrvati ne tisto najnovejšo izpred parih let ki je res krneki. Tist se pa strinjam da je polom.


Katere ikone na tipkovnici ne soupadajo? Bi rekel, da 80% zadev soupada (teh 20% je precej nepomembnih)

(tle ne štejem nemških prevodov določenih funkcijskih tipk, kot so CTRL, print screen, in podobno).

Par sekundarnih in par terciarnih znakov je mogoče zamenjanih (npr. slovenska tipkovnica ima na ž-ju ->¤, nemška pa #). Pa tipke, kjer imamo mi šumnike, imajo oni svoje znake. Vse ostalo je pa tako kot je.


Razen, če imaš t2 layout, tam je pa gor veliko ikonc nasranih, ja.

Zgodovina sprememb…

p0f ::

phantom je izjavil:

p0f je izjavil:

dvorak, ze kaksnih 15 let v vecini, vcasih shiftam na US ali za sumnike SI layout, ceprav kot vidite - redko. :))

Sicer je to, da so na SI layoutu za '/' uporabili shift+7 je kriminal, zaradi katerega bi morali strojepisko/ca, ki si je to zamislil, obesiti za jajcnike/jajca.

Se prav vidi, da je SI layout delal nekdo, ki ni imel blage veze o racunalnikih oz. shellu.

SI/YU bazira na nemški. Švabe je treba za nekaj obesit.


Ne. Ce svabi naredijo neumnost, je ne rabimo se mi. Smo pa samo kopirali.

Blazz je izjavil:

ne se preveč jezit... določene tipke so na mestih tam zato, ker so bile to omejitve tipkarskih strojev. Pogooglajte...


Ja, saj zato pa se uporablja Dvorak (preklopiti na njega je pa tako, kot bi ti nekdo oba zapestja zlomil in okrevas po poskodbi). Ker ni omejitev tipkalnih strojev (dva kladivca hkrati). QWERTY/Z so narejene, da te nalasc ovirajo, da ne mores prevec hitro skupaj pritisniti dveh tipk, ki bi zagozdile kladivca prastarih tipkalnih strojev.



Vidite kladivca? Ce je bil kdo prehiter, se prvo se ni vrnilo, ko je srecalo naslednjega in sta se zagozdila. Resili so tako, da so znake, ki se najveckrat pojavljajo v anglescini, postavili na taka mesta, da jih nisi mogel prehitro doseci - oz. so prisla iz drugega kota. Zato se ze leta mucimo (no jaz ne) z neprimernimi layouti.

Skratka zadeva pase nekam v preteklost, se vedno pa se jo vsi ucijo. In vlecejo preteklost za sabo.

Tole je Dvorak, se boste pa seveda se enkrat ucili tipkati:



Dvorak keyboard layout @ Wikipedia

In ne pravim, da je to najboljsi layout, pravim, da je qwerty/z najslabsi layout. Vse ostalo je boljse.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: p0f ()

p0f ::

Pa se en fukish keyboard: https://dygma.com/pages/raise

Sicer so novega naredili, samo... mnjaaaah... premalo tipk.

https://dygma.com/pages/defy

Tretji zanimiv:

https://ultimatehackingkeyboard.com/

Zal so se otresli F tipk, to je pa zame no-go.

Btw, preden zacne kdo pizditi, da je predrago, ce uporabljas keyboard 99% casa v sluzbi, ni nic predrago.

Ce pa drkas igrice popoldan, pa je predrago, se strinjam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: p0f ()

Jerry000 ::

Hm nekaj sem tu opazil, sam pa tega še na fizičnih tipkovnicah nisem opazil. Torej SLO layout ima dvovrstični enter medtem ko ENG layout ima enovrstični enter? Je to tudi pri macbookih?

janezvalva ::

qwertz slo. zakaj? ker je večina fizičnih tipk tako nastavljenih.
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

kriptobog ::

Jerry000 je izjavil:

Hm nekaj sem tu opazil, sam pa tega še na fizičnih tipkovnicah nisem opazil. Torej SLO layout ima dvovrstični enter medtem ko ENG layout ima enovrstični enter? Je to tudi pri macbookih?


Ja, tudi fizicna tipkovnica pri macbookih je taka.

flameir ::

Še en glas za dvorak. Ko se navadiš, je top. Sem si pa nastavil čisto iz fore na začetku. :D

Phantomeye ::

flameir je izjavil:

Še en glas za dvorak. Ko se navadiš, je top. Sem si pa nastavil čisto iz fore na začetku. :D


Sure, dvorak je kul, dokler imaš kontrolo nad napravo, ki jo uporabljaš - torej, da si vedno v scenariju, kjer lahko spremeniš layout, ki ti ustreza. Čeprav - a Querty kdaj pozabiš? (za fallback scenarij)

p0f ::

Phantomeye je izjavil:

Čeprav - a Querty kdaj pozabiš? (za fallback scenarij)


Nikoli :)

tomazic89 ::

p0f je izjavil:

Pa se en fukish keyboard: https://dygma.com/pages/raise

Sicer so novega naredili, samo... mnjaaaah... premalo tipk.

https://dygma.com/pages/defy

Tretji zanimiv:

https://ultimatehackingkeyboard.com/

Zal so se otresli F tipk, to je pa zame no-go.

Btw, preden zacne kdo pizditi, da je predrago, ce uporabljas keyboard 99% casa v sluzbi, ni nic predrago.

Ce pa drkas igrice popoldan, pa je predrago, se strinjam.

Meeh, tole je bolj za "showing off". Najboljsi feature split keyboardov je "thumb cluster", in tele gor ga nimajo.
Ce se gres split keyboard, so pomojem na prvih mestih ErgoDox (infinity), ErgoDox-EX in Kinesis Advantage. Sam imam Kinesis Advantage. S tem, da imam precej custom zmapiran layout (pomojem so pravilne oznake samo na crkah in stevilkah).
Dalec najbolj uporabna stvar je levi thumb cluster, kjer imam taksno postavitev:
_____ | Mod | Del
Space | Ctrl | Shift
Space | Ctrl | Alt

Prakticno vse keybard shortcut-e v razvojnem IDE okolju lahko pritisnem z levim thumb + tipka. Torej z levim thumbom lahko (brez zvijanja prstov) pritisnem katerokoli kombinacijo tipk Ctrl/Shift/Alt.
Delam vecinoma (~90%) na tem keyboardu in obcasno (~10%) na DasKeyboard z US layoutom. Nimam popolnoma nobene tezave s preklapljanjem med layouti, ceprav so nekatere tipke povsem na drugih mestih. Enostavno mozgani sami to naredijo in niti ne tuhtam kateri layout je spodaj. Pri navadni "flat" tipkovnici me grozno moti pritiskanje shortcutov, ker enostavno moras viti prste.
Sicer pa 100% casa na racunalniku delam (programiranje + povezane zadeve (dokumentacija, maili, ipd)) in sem heavy keyboard user (tiling window manager in kar se da malo stegovanja na mis).

Moram pa se enkrat spraviti na Dvorak, kot je omenil @p0f. Ce ne drugega za firbec in da probam.

Zgodovina sprememb…

p0f ::

tomazic89 je izjavil:

Najboljsi feature split keyboardov je "thumb cluster", in tele gor ga nimajo.


Samo, ce ne pogledas. UHK ima pa se moznost trackballa/touchpada namesto "thumb clustra". Defy je precej podobna ErgoDoxu, Raise pa je za tiste, ki nocejo prevec tvegati s cudnimi oblikami.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: p0f ()

tomazic89 ::

My bad. Tazadnjo sem res spregledal, ta zgleda kul. Sem tudi jaz ze studiral trackpoint montirati levo od tipke H ali pa trackball na sredino. To bi bilo fenomenalno.

Jerry000 ::

No ja, sem se odločil kar za (mojo) klasiko, SLO layout na macbook pro. Nekako mi ni všeč da je enter enovrstični, mimo tega grem težko :)

MrStein ::

Jerry000 je izjavil:

Zanima me malo kaj uporabljate. Imate SLO QWERTZ tipkovnico, ENG QWERTY, SLO QWERTY,...ter seveda zakaj imate takšen layout in če imaste karkoli kar ni SLO layout, kako potem pišete s šumniki ko pišete kakšen dokument ali email tretji osebi? Kupujem tipkovnico pa malo razmišljam o menjavi (cel lajs sem na SLO QWERTZ tipkovnici) na ENG tipkovnico. :)

Slo

> kako potem pišete s šumniki ko pišete

Us layout sem modificiral, da so čšž na voljo (z AltGr ali podobno, sem že pozabil). Sem uploadal na https://alter.si če koga zanima.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Mehanska tipkovnica (strani: 1 2 3 455 56 57 58 )

Oddelek: Kaj kupiti
2878644062 (774) PrimozR
»

Končno jim je prišlo (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
7213402 (7512) jype
»

SLO znaki na tipkovnici

Oddelek: Pomoč in nasveti
4112349 (10987) rokp
»

Nov simbol za rupijo ali kako dolgo traja vključitev znaka v Unicode (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
5022460 (21275) ahac
»

Se obetajo spremembe na slovenski tipkovnici? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
19624185 (19573) madmitch

Več podobnih tem