» »

SLO znaki na tipkovnici

SLO znaki na tipkovnici

matobeli ::

Kakšno "mednarodno" oznako ima naš tip znakov na tipkovnici? Gledam za tipkovnico prenosnika na ebayu pa ploh ne vem kaj naj iščem.

čuhalev ::

QWERTZ
YU

Miha 333 ::

Nekateri tudi HR

Seljak ::

Ali pa SLO.

Miha 333 ::

Za eno znamko (ne spomnim se katero) pa jih uvoznik daje lasersko gravirati kar lokalnemu podjetju.

Seljak ::

Jaz vem za Razer tipkovnico,za laptope pa ne vem.

Yohan del Sud ::

Ma ta zadnja tajvanska tipkovnica obvlada slovensko. :D Poskrbi za ustrezne nalepke (grdo izgleda, ampak dobiš na vsakem servisu) in seveda se je treba prebit skozi nastavitve.
www.strancar.com

LeQuack ::

Kolikor gledam večinoma sploh ne ponujajo več SLO tipkovnic, razen nekaj izjem. Saj ne da smo v Sloveniji in to, jebe se dobaviteljem. Največ kar je, je da dogravirajo slovenske znake zraven angleških/nemških, samo tisto je še najslabše, ker potem imaš na vsaki tipki 3 ali 4 znake in zgleda zelo grdo. Jaz sem kar razočaran nad tem.
Quack !

ST-777 ::

LeQuack je izjavil:

Kolikor gledam večinoma sploh ne ponujajo več SLO tipkovnic, razen nekaj izjem. ...
Ko dobavitelj prodaja SLO tipkovnico velikokrat priloži sliko tipkovnice, ki nima naših črk. En primer: https://www.techtradecenter.si/tipkovni... , tipkovnica ima oznako SLO, na sliki pa ni naših črk. To tipkovnico sem vseeno kupil, ker je prodajalec zagotovil, da ima tipkovnica naše črke in res jih je imela.

Ko kupujemo SLO tipkovnico se je dobro pozanimati ali ima naše črke s šumniki: čšž. Kar se tiče tipkovnice prenosnika, Medion prenosnik, ki sem ga letos kupil, ima naše črke.

"Medion AG is a German consumer electronics company owned by Lenovo. It operates in Europe, the United States, and the Asia-Pacific region. ... Founded 1982" wikipedia

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ST-777 ()

cekr ::

Najbolj je, če dobiš nemško razporeditev.
Potem pa samo prelepiš tri umlaute in si rešen.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

LeQuack ::

cekr je izjavil:

Najbolj je, če dobiš nemško razporeditev.
Potem pa samo prelepiš tri umlaute in si rešen.


Raje imam umlaute kot pa tiste grde nalepke, ki zdržijo ene 10 klikov predem se začnejo obrabljat. Včasih si imel SLO tipke na vsaki tipkovnici skoraj, Logitech, Cherry itd. Zdaj pa zelo malo, samo tiste najbolj poceni, pa še tam dostikrat samo dogravirajo zraven tujih in nastane zmazek. Z SLO layoutom brez problema pišeš v Angelščini, medtem ko z Angleškim layoutom ne moreš pisati šumnikov, razen če v Windows/drugi OS vedno preklapljaš med layouti in si delaš dodatne probleme.
Quack !

cekr ::

Je pa zelo grozno zanimivo, da je že skoraj 10 let odkar so pognali 300kEUR za definicijo SLO tipkovnice.
Od takrat še nikjer nisem videl, niti možnosti izbire SLO tipkovnice v nastavitvah, kaj šele, da bi takšno tipkovnico v realnosti tudi videl.

Takšna zadeva je praktično rešena le v Win10mobile. To je prvič, da nimajo prednost Yugo znaki.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cekr ()

[D]emon ::

Eni se pa res obremenjujete z bedarijami. OMG tipkovnica ma US layout naprintan na tipke, konec sveta. A gledas v tipkovnico ko tipkas??
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

matobeli ::

Šumniki much? Sicer pa, kako točno si se naučil tipkat na tipkovnici brez znakov?

Seljak ::

[D]emon je izjavil:

Eni se pa res obremenjujete z bedarijami. OMG tipkovnica ma US layout naprintan na tipke, konec sveta. A gledas v tipkovnico ko tipkas??

Ja, eni gledajo,ker niso vsi takšni mojstri tipkanja kot si ti.

[D]emon ::

matobeli je izjavil:

Šumniki much? Sicer pa, kako točno si se naučil tipkat na tipkovnici brez znakov?


Za tiste tri tipke si pa ze zapomnis kje so. Sam sem se naucil zelo preprosto--25 let prakse tipkanja. :P


Seljak je izjavil:

[D]emon je izjavil:

Eni se pa res obremenjujete z bedarijami. OMG tipkovnica ma US layout naprintan na tipke, konec sveta. A gledas v tipkovnico ko tipkas??

Ja, eni gledajo,ker niso vsi takšni mojstri tipkanja kot si ti.



A smo na tehnicnem forumu al smo na cosmopolitan.si ? Da nekdo na tem forumu ni zmozen slepega tipkanja je, milo receno, abotno.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

technolog ::

[D]emon je izjavil:

Eni se pa res obremenjujete z bedarijami. OMG tipkovnica ma US layout naprintan na tipke, konec sveta. A gledas v tipkovnico ko tipkas??


Ni potrebe po aroganci.

Ker... US tipkovnica ima tudi drugacen layout tipk, - manjsi in druge oblike enter, a zato daljsi levi shift.

Zgodovina sprememb…

SimplyMiha ::

Manjko šumnikov v tej temi me sproža. 8-O

ST-777 ::

[D]emon je izjavil:

A smo na tehnicnem forumu al smo na cosmopolitan.si ? Da nekdo na tem forumu ni zmozen slepega tipkanja je, milo receno, abotno.
Pri slepem tipkanju se zgodi več napak, kot če gledamo tipkovnico in besedilo se težje bere, če ni šumnikov.

matobeli ::

Programerji niso bili nikoli znani po obvladovanju slovnice. :))

Ko pa želiš imet vsaj približno korektna navodila za uporabo SW, ki bodo razumljiva tajnici, je pa praktično konec sveta.
"Če želite lektoriranje vam ga seveda lahko računam".

Furbo ::

cekr je izjavil:

Je pa zelo grozno zanimivo, da je že skoraj 10 let odkar so pognali 300kEUR za definicijo SLO tipkovnice.
Od takrat še nikjer nisem videl, niti možnosti izbire SLO tipkovnice v nastavitvah, kaj šele, da bi takšno tipkovnico v realnosti tudi videl.

Takšna zadeva je praktično rešena le v Win10mobile. To je prvič, da nimajo prednost Yugo znaki.

Briga tiste birotate zanjo, važno je edino to, da so pokasirali svoje denarce za tisti veleizum.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

cekr ::

300kEUR so pognali, kar je lahko rešeno v parih minutah.
Vzeli bi nemško tipkovnico, zamenjali umlaute in vojla.

Bilo bi najceneje in še najlažje za našo lokalizacijo.
Bi šel v Avstrijo, vzel tipkovnico, äöü pa že ni problem miselno zamenjat za čšž.
Samo mi živimo v deželi komplikatorjev.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cekr ()

LeQuack ::

Saj ta trenutni SLO oziroma YU layout je dejansko to, nemški QUERTZ ter šumniki namesto umlautov, pa še nekaj manjših sprememb. Ampak že tega je težko dobit na tipkovnicah.
Quack !

[D]emon ::

cekr je izjavil:


Vzeli bi nemško tipkovnico, zamenjali umlaute in vojla.


A ti si se vceraj izvalil ? YU oziroma zdajsni SL/HR/BA layout je tocno to. Prestemplan DE layout. :))
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

cekr ::

[D]emon je izjavil:

cekr je izjavil:


Vzeli bi nemško tipkovnico, zamenjali umlaute in vojla.


A ti si se vceraj izvalil ? YU oziroma zdajsni SL/HR/BA layout je tocno to. Prestemplan DE layout. :))



http://m.slovenskenovice.si/novice/tehn...

https://slo-tech.com/novice/t364075
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

[D]emon ::

cekr je izjavil:

[D]emon je izjavil:

cekr je izjavil:


Vzeli bi nemško tipkovnico, zamenjali umlaute in vojla.


A ti si se vceraj izvalil ? YU oziroma zdajsni SL/HR/BA layout je tocno to. Prestemplan DE layout. :))



http://m.slovenskenovice.si/novice/tehn...

https://slo-tech.com/novice/t364075


Ja, to je bil bullshit za katerega je bilo zmetano veliko denarja, ven smo pa dobili malo muzike. Zakaj ? Zato ker trenuten layout deluje popolnoma v redu. Ampak to je itak kuga Slovenije, da se entitete kurcijo, kao, ZA SLOVENIJO, potem pa od njih ni niti prdca. Slovenski layout je v redu tak kakrsen je.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Miha 333 ::

Še srečo imamo, da si delimo layout z drugimi trgi, sicer bi bilo mogoče kupiti še manj "naših" tipkovnic. Novi standard je potrjen že 6+ let, pa še nisem videl tipkovnice s takim layoutom, da bi se kje prodajala.

ST-777 ::

Miha 333 je izjavil:

Še srečo imamo, da si delimo layout z drugimi trgi, sicer bi bilo mogoče kupiti še manj "naših" tipkovnic. Novi standard je potrjen že 6+ let, pa še nisem videl tipkovnice s takim layoutom, da bi se kje prodajala.
V naših trgovinah sem videl tipkovnice QWERTY in QWERTZ z našimi šumniki. Katere tipkovnice še nisi videl?

cekr ::

ST-777 je izjavil:

Miha 333 je izjavil:

Še srečo imamo, da si delimo layout z drugimi trgi, sicer bi bilo mogoče kupiti še manj "naših" tipkovnic. Novi standard je potrjen že 6+ let, pa še nisem videl tipkovnice s takim layoutom, da bi se kje prodajala.
V naših trgovinah sem videl tipkovnice QWERTY in QWERTZ z našimi šumniki. Katere tipkovnice še nisi videl?


To kar si ti videl, so bile yugo tipkovnice.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Cervantes ::

Benti, to je to, ja.
Če bi obdržali Bohoričico, ki je bila BTW čisto dobra za Prešerna, teh problemov s ščiščniki in ščumniki ne bi bilo.
Ampak smo se pustili zajebat Ljudevitu Gaju in drugim panslavistom, tako da imamo danes Ljubljano namesto Lublano, da se ti jezik sfecla.
Da ne omenjam Letališča Jožščeta Puščnika ipd.8-O
Ampak OK, tega je že davno.
Gremo dalje.

ST-777 ::

cekr je izjavil:

To kar si ti videl, so bile yugo tipkovnice.
Od 31 tipk s črkami, so naše čšž. Če sta zraven še dve črki: ćđ, me ne moti, še posebej zato ne, ker če teh dveh črk ne bi bilo, bi bile tipkovnice QWERTZ z našimi šumniki precej dražje.

Miha 333 ::

ST-777 je izjavil:

Miha 333 je izjavil:

Še srečo imamo, da si delimo layout z drugimi trgi, sicer bi bilo mogoče kupiti še manj "naših" tipkovnic. Novi standard je potrjen že 6+ let, pa še nisem videl tipkovnice s takim layoutom, da bi se kje prodajala.
V naših trgovinah sem videl tipkovnice QWERTY in QWERTZ z našimi šumniki. Katere tipkovnice še nisi videl?

Nisem še videl nove, samo slovenske tipkovnice, kot jo določa leta 2009 sprejet standard SIST 1044:2009. Izgleda pa tako:

 Slovenska tipkovnica

Slovenska tipkovnica



Razlika ni samo v položaju šumnikov, ampak tudi znakov EUR, @ ter v nazivih tipk.

To kar imamo zdaj na razpolago, je podedovana jugoslovanska tipkovnica (ki jo uporablja cela ex-juga kjer imajo latinico), dostikrat pa kar neka tuja (DE/IT/UK) z dolepljenimi šumniki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

ST-777 ::

Miha 333 je izjavil:

Nisem še videl nove, samo slovenske tipkovnice, kot jo določa leta 2009 sprejet standard SIST 1044:2009. ... To kar imamo zdaj na razpolago, je podedovana jugoslovanska tipkovnica ...
imagodei je o tej temi napisal na https://slo-tech.com/novice/t364075/149: "... če ta trenutek ne bi obstajala tipkovnica z naborom slovenskih znakov in bi bili vsi Slovenci prisiljeni kupovati ameriške ali nemške tipkovnice, potem OK - razvijmo svojo in jo standardizirajmo. Da gremo pa razvijat alternativo zgolj zato, ker par mandeljcev motita "Ć" in "Đ", je pa debilizem svetovne klase." Črki ćđ na tipkovnici mene ne motita in tudi ne tipke z angleškimi oznakami.

BorutK-73 ::

popravljen link od ST777:
https://slo-tech.com/novice/t364075/149

Jaz sem kar iz revij izrezal šumnike in prilepil na tipke. Najboljša revija za to je Science Illustrator.

Zgodovina sprememb…

bluefish ::

To pa moraš prilepit fotko sem. :P

ST-777 ::

BorutK-73 je izjavil:

popravljen link od ST777:
https://slo-tech.com/novice/t364075/149
Tnx, moj link ima pomotoma na koncu ":" zato se spletna stran pravilno ne odpre.

BorutK-73 ::

bluefish je izjavil:

To pa moraš prilepit fotko sem. :P

https://slo-tech.com/forum/t503518/p538...

jedateruk ::

Ali obstaja neka ctrl + alt kombinacija, da se pokaže Đ?

Tilen ::

Alt + 0272. :P
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

jedateruk ::

Hvala za to, ampak raje bi dobil ctrl+alt bližnjico za Đ. Tega nikjer ne dobim. Obstaja kak program ali oddelek v regedit, da naredim kar lastno ctrl+alt kombinacijo?

smacker ::

nastavi slo layout v OS, pa ga maš na prvi tipki levo od entra brez kombinacije ;)

rokp ::

Z AutoHotkey lahko narediš mnogo stvari...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Slovenska tipkovnica?! (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
7928285 (4408) forplan
»

Končno jim je prišlo (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
7213401 (7511) jype
»

Potrjen nov standard slovenske tipkovnice (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Diski
17628959 (17360) Phantomeye
»

Eclipse težave z bližnicami

Oddelek: Programiranje
133508 (3128) blue
»

Nov simbol za rupijo ali kako dolgo traja vključitev znaka v Unicode (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
5022448 (21263) ahac

Več podobnih tem