» »

Konec brskanja brez oglasov?

Konec brskanja brez oglasov?

Slo-Tech - Leta 2002 je Danec Henrik Aasted Sørensen izdal verzijo 0.1 razširitve AdBlock za brskalnik Firefox, leta 2009 pa Američan Michael Gundlach za Chrome in pozneje Safari. Od takrat je to orodje za lažje navigiranje po medmrežju preneslo že več kot 60 milijonov uporabnikov. Ves ta čas pa ni manjkalo kontroverznosti, saj ustvarjalci pravijo, da je blokiranje oglasov samo še ena oblika piratstva. Lahko pa, da bo vsega že kaj kmalu konec (vsaj na brskalnikih Chromium).



Januarja 2023 bo Google Chrome nehal podpirati Manifest v2 (Mv2) - ta omogoča uporabo chrome.webRequest API - in bo začel uporabljati verzijo Manifest v3 (Mv3). To bo močno okrnilo uporabnost dodatkov za blokiranje oglasov na vseh brskalnikih Chromium (Vivaldi, Brave, Edge...)

So se pa temu že odrekli pri Mozilla Firefox-u, ki bo blokiranje oglasov še vedno dopuščal v polni meri in tako upal na rast deleža uporabnikov na trgu brskalnikov.

91 komentarjev

«
1
2

kuall ::

firefox pol, reklam ne prebavljam.

LeQuack ::

Tudi vsebina na internetu je 90% oglasi.
Quack !

starfotr ::

Kaj mislite, da bo oglaševalska firma, ki ima svoj brskalnik v njem dovolila blokiranje oglasov na dolgi rok? Ne. Samo dokler ne dosežejo res kritične mase uporabnikov (kar očitno so dosegli), nato pa udri po raji in jim uniči sistem.

janezvalva ::

čisti FUD. imaš kje vir?
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

Ganon ::

Kaj to pomeni za Opero, ki ima že vgrajen blokirnik oglasov?

ales85 ::

Ganon je izjavil:

Kaj to pomeni za Opero, ki ima že vgrajen blokirnik oglasov?

Dokler ga razvijajo, lahko vgradijo lastne obvode. Sicer pa ja, ce v Chrome to ne bo mogoce, drugje pa, bom tudi jaz takoj zamenjal brskalnik.

zee ::

Pi-hole torej.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

gruntfürmich ::

ja logično ane. kdor uporablja ta spywere in prikazovalnik oglasov, bo firma ki živi od prodaje podatkov in reklamiranja, onemogočina blokiranje oglasov.

a ni to čisto logično in pričakovano?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Webmojster ::

Ah ti kromčič, bomo pač uprabljali FireFox ;)

driver_x ::

Že sedaj uporabljam FF.

Glugy ::

"Januarja 2023 bo Google Chrome nehal podpirati Manifest v2 (Mv2) - ta omogoča uporabo chrome.webRequest API - in bo začel uporabljati verzijo Manifest v3 (Mv3)."

Verjetno to ni edina razlika med Manifest v2 in Manifest v3? Kaj so še ostale prednosti/slabosti trojke?

GupeM ::

zee je izjavil:

Pi-hole torej.

This. In od povsod dostopat do neta prek VPN serverja, ki ima DNS nastavljen na Pi-hole.

FireSnake ::

Glugy je izjavil:

"Januarja 2023 bo Google Chrome nehal podpirati Manifest v2 (Mv2) - ta omogoča uporabo chrome.webRequest API - in bo začel uporabljati verzijo Manifest v3 (Mv3)."

Verjetno to ni edina razlika med Manifest v2 in Manifest v3? Kaj so še ostale prednosti/slabosti trojke?


Novica ni dobro spisana.
Januarja bo vse še lepo delovalo, samo posodabljati se več ne bo dalo.
Dejansko nehalo bo delati šele junija.

Razlika? Veliko funkcij bo postalo obsolete (socket connection, GPS location, ...).

MV3 je tudi pol hroščev, zato se programerji pritožujejo.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Furbo ::

Pač od te točke naprej ne bomo več upgrejdal chrome, kaj sploh prinašajo vsi ti stalni updejti?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

ales85 ::

zee je izjavil:

Pi-hole torej.

Povsod sicer ne deluje, na primer YouTube na brskalniku PiHole ne vem, ce zna blokirati oglase, AdBlock pa zna. Ali mi manjka kaksna nastavitev?

cesnja ::

ales85 je izjavil:


Povsod sicer ne deluje, na primer YouTube na brskalniku PiHole ne vem, ce zna blokirati oglase, AdBlock pa zna. Ali mi manjka kaksna nastavitev?

Pihole zna blokirati samo zahtevke DNS. Ce youtube spravi oglase skozi isti naslov kot videe z vsebino, jih glede na izvorni naslov ne ne mores razlikovati. Adblockerji v brskalnikih pa poleg naslovov blokirajo tudi razne html atribute in podobno.

ales85 ::

cesnja je izjavil:

ales85 je izjavil:


Povsod sicer ne deluje, na primer YouTube na brskalniku PiHole ne vem, ce zna blokirati oglase, AdBlock pa zna. Ali mi manjka kaksna nastavitev?

Pihole zna blokirati samo zahtevke DNS. Ce youtube spravi oglase skozi isti naslov kot videe z vsebino, jih glede na izvorni naslov ne ne mores razlikovati. Adblockerji v brskalnikih pa poleg naslovov blokirajo tudi razne html atribute in podobno.

No, saj to. Sem vedel, ampak nisem bil preprican, ce se kaj da. In ravno to ke razlog, da bi zamenjal brskalnik.

KTr1sk ::

Uporabljam
AdBlocker Ultimate
https://chrome.google.com/webstore/deta...
https://addons.mozilla.org/sl/firefox/a...

če bo tako, bo pač Firefox privzeti brskalnik :)
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

Malcolm_Y ::

YT gledam izključno na Brave-u, brez add-onov in brez reklam.

borut_p ::

Ad blocker je piratstvo - tega pa se nisem slisal. Na cigavem zeljniku je pa to zrastlo?

ales85 ::

borut_p je izjavil:

Ad blocker je piratstvo - tega pa se nisem slisal. Na cigavem zeljniku je pa to zrastlo?

Pod katerim kamnom si pa spal zadnjih 10+ let :D

Malcolm_Y ::

Jaz reklam v poštnem kaslcu niti ne pogledam in jih direktno vržem v koš - je to tudi piratstvo?

ales85 ::

Malcolm_Y je izjavil:

Jaz reklam v poštnem kaslcu niti ne pogledam in jih direktno vržem v koš - je to tudi piratstvo?

Jaz imam pa kar nalepko. Najbrz je moj postar pirat, ker mi jih ne pokaze.

Meiniken ::

Kam se pa nalepko za e-oglase nalima? A čez ethernet port? :))
Če sistem dopušča, da se ga zlorablja bo ta tudi zlorabljen. Brez izjeme.

ales85 ::

Meiniken je izjavil:

Kam se pa nalepko za e-oglase nalima? A čez ethernet port? :))

Absolutno. Ampak WiFi anteno bos moral pa obleci.

Ganon ::

Malcolm_Y je izjavil:

Jaz reklam v poštnem kaslcu niti ne pogledam in jih direktno vržem v koš - je to tudi piratstvo?


Ni, je pa traparija. Pokaži jim, da ti ni do tega in kupi nalepko.

FireSnake ::

Furbo je izjavil:

Pač od te točke naprej ne bomo več upgrejdal chrome, kaj sploh prinašajo vsi ti stalni updejti?


Kaj ti pomaga funkcija, če ne dela?
Narobe si zamišljaš kako to deluje. To ni offline zadeva.

Nekatere funkcije so odstranjene zaradi zasebnosti, ker se zakon spreminja.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

GupeM ::

Ganon je izjavil:

Malcolm_Y je izjavil:

Jaz reklam v poštnem kaslcu niti ne pogledam in jih direktno vržem v koš - je to tudi piratstvo?


Ni, je pa traparija. Pokaži jim, da ti ni do tega in kupi nalepko.

Točno to. Ko sem se preselil, sem reklame v kaslc prejemal cca 1 teden. Po tem sem dal nalepko gor, pa sproduciram cca 90 % manj papirnatih smeti.

Ahim ::

cesnja je izjavil:

ales85 je izjavil:


Povsod sicer ne deluje, na primer YouTube na brskalniku PiHole ne vem, ce zna blokirati oglase, AdBlock pa zna. Ali mi manjka kaksna nastavitev?

Pihole zna blokirati samo zahtevke DNS. Ce youtube spravi oglase skozi isti naslov kot videe z vsebino, jih glede na izvorni naslov ne ne mores razlikovati. Adblockerji v brskalnikih pa poleg naslovov blokirajo tudi razne html atribute in podobno.

Mogoce bo bolj aktualno delovanje kot proxy, ki mece stran reklamno vsebino?

tikitoki ::

ales85 je izjavil:

borut_p je izjavil:

Ad blocker je piratstvo - tega pa se nisem slisal. Na cigavem zeljniku je pa to zrastlo?

Pod katerim kamnom si pa spal zadnjih 10+ let :D


Uporaba interneta brez adblockerja je posilstvo. Ne razumem kako ljudje sploh uporabljajo internet brez tega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tikitoki ()

Webmojster ::

Ko bi še obstajal kak AD Blocker za vse te oglasne panoje, ki jih videvamo ob cestah :\

LightBit ::

driver_x je izjavil:

Že sedaj uporabljam FF.

Firefox FTW!

borut_p ::

ales85 je izjavil:

borut_p je izjavil:

Ad blocker je piratstvo - tega pa se nisem slisal. Na cigavem zeljniku je pa to zrastlo?

Pod katerim kamnom si pa spal zadnjih 10+ let :D


In the bliss of adblock :)

nirburu ::

Normiji se zgleda le stežka naučijo. Treba jih najprej po glavi, da ima efekta.

Ales ::

FireSnake je izjavil:

Furbo je izjavil:

Pač od te točke naprej ne bomo več upgrejdal chrome, kaj sploh prinašajo vsi ti stalni updejti?


Kaj ti pomaga funkcija, če ne dela?
Narobe si zamišljaš kako to deluje. To ni offline zadeva.

Nekatere funkcije so odstranjene zaradi zasebnosti, ker se zakon spreminja.

BS. Funkcije odstranjujejo, ker to odgovarja njihovemu pohlepu in smatrajo uporabnike za tepce.

Poleg tega, blokada reklam je offline zadeva.

Dol se potegnejo le določene block liste, to je vse. Če ne bo posodabljal Chrome, mu bo tak kot je, z AdBlockerjem vred, še kar nekaj časa deloval. Ne bo prejemal ne varnostnih ne kakih drugih posodobitev, a delal bo.

Tega seveda ne priporočam.

Posodobljen Firefox + uBlock Origin, pa je.

No, pa še kak vtičnik za povrh, ampak uBlock Origin je osnova.

starfotr ::

Da ne bo chrome novi utorent 2.2.1., kateri je star že 11 let in ga še vedno preveč ljudi uporablja za svoje namene.

Namesto, da bi izbrali drug software, bodo določeni vztrajali na starem, kar je neumnost. Sploh pri zastonj SW.

FireSnake ::

Ales je izjavil:

FireSnake je izjavil:

Furbo je izjavil:

Pač od te točke naprej ne bomo več upgrejdal chrome, kaj sploh prinašajo vsi ti stalni updejti?


Kaj ti pomaga funkcija, če ne dela?
Narobe si zamišljaš kako to deluje. To ni offline zadeva.

Nekatere funkcije so odstranjene zaradi zasebnosti, ker se zakon spreminja.

BS. Funkcije odstranjujejo, ker to odgovarja njihovemu pohlepu in smatrajo uporabnike za tepce.

Poleg tega, blokada reklam je offline zadeva.

Dol se potegnejo le določene block liste, to je vse. Če ne bo posodabljal Chrome, mu bo tak kot je, z AdBlockerjem vred, še kar nekaj časa deloval. Ne bo prejemal ne varnostnih ne kakih drugih posodobitev, a delal bo.

Tega seveda ne priporočam.

Posodobljen Firefox + uBlock Origin, pa je.

No, pa še kak vtičnik za povrh, ampak uBlock Origin je osnova.


Prvi stavek še kako drži!
In to je tudi razlog zakaj klestijo (no, zakon pripomore).
V podrobnosti zaradi svojega NDA ne smem.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

driver_x ::

Brez uBlocka (origin) si interneta sploh ne morem predstavljati. V planu imam tudi namestitev PiHole-a. Že TV programe sem nehal spremljati zaradi reklam. Dokler bo na internetu obstajala možnost odstranjevanja oglasov, bom to uporabljal, saj z oglasi gre za zelo nesramno posiljevanje.

DePalmo ::

Heh. In nato smo mi krivi ker bi radi gledali internet brez oglasov. Dokler jih je bilo malo in so bili nevsiljivi nisem imel problema z njimi, odkar pa so nas začeli dobesedno posiljevati s temi oglasi imam ad blocker. Še na teleofnu sem končno našel aplikacijo katera dela zelo dobro.

Če Chrome to res naredi, potem menjam na Firefox. Pa čeprav imam Chrome rad in FF niti ne maram. Naj sami gledajo tiste butaste oglase.

stara mama ::

Webmojster je izjavil:

Ko bi še obstajal kak AD Blocker za vse te oglasne panoje, ki jih videvamo ob cestah :\

Seveda obstaja :)
Reče se mu: Grem ven iz ljubljane

c3p0 ::

Tega spywarea že prej nisem uporabljal. Pa tab handling je grozen, FF ima vsaj to porihtano.

Heisenberg ::

uporabljam Brawe browser oglasov ne vidm

energetik ::

driver_x je izjavil:

Brez uBlocka (origin) si interneta sploh ne morem predstavljati.
+1
uBlock je zakon. Včasih grem za štos pogledat moje običajne strani z izklopljenim uBlockom in se dejansko zgrozim, kakšna je realnost.
FF pa že itak uporabljam kot defolt brskalnik in tako bo očitno ostalo še naprej.
vires in numeris

bambam20 ::

60 milijonov , ki so si prinesli adblock. Koliko nas je tistih,ki imamo ublock .

Vseeno smo v manjsini.

Nekdo bo moral usekat tožbo, ker se s tem ne da možnost izbire.

c3p0 ::

In kje uBlock poseka AdBlock, kaj je killer feature?

energetik ::

Da je precej bolj nastavljiv? Praktično vsako malenkost lahko nastaviš po svoje.
vires in numeris

Jnou ::

A kdo ve kako rešiti problem reklam na Youtubu na LG-ovem televizorju webOS?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jnou ()

ales85 ::

energetik je izjavil:

Da je precej bolj nastavljiv? Praktično vsako malenkost lahko nastaviš po svoje.

Resno vprašanje, koliko pa moraš tweakat? Jaz na primer ne rabim več kot kakšno izjemo dodati, to pa imajo najbrž vsi blokerji.

Jnou je izjavil:

A kdo ve kako rešiti problem reklam na Youtubu na LG-ovem televizorju webOS?

Uporabiš YouTube v brskalniku znotraj WebOS, priključiš računalnik in uporabljaš preko tega, plačaš YouTube Premium, ... druge ni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ales85 ()

energetik ::

ales85 je izjavil:

energetik je izjavil:

Da je precej bolj nastavljiv? Praktično vsako malenkost lahko nastaviš po svoje.

Resno vprašanje, koliko pa moraš tweakat? Jaz na primer ne rabim več kot kakšno izjemo dodati, to pa imajo najbrž vsi blokerji.
Odvisno kako natančno si hočeš zrihtat, vsaj svoje običajne web strani.
Ja, večina strani deluje samo ob uporabi statičnih defolt filtrov. Nekatere pa moram nastaviti ročno, da se znebiš kar največ navlake, pa da osnova še vedno deluje.
vires in numeris
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Varnost brskalnikov

Oddelek: Informacijska varnost
111971 (504) starfotr
»

Konec brskanja brez oglasov? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
9114712 (5024) ales85
»

Asus bo na mobilne naprave prednamestil AdBlock

Oddelek: Novice / Brskalniki
216329 (4966) Jst
»

Firefox v Evropi prehitel Internet Explorer (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
10019976 (17575) Lion29
»

'Jabolčni' in 'pingo' Chrome beta

Oddelek: Novice / Brskalniki
254254 (3449) WildChild

Več podobnih tem