» »

Na starejše iPade uspeli namestiti Linux

Na starejše iPade uspeli namestiti Linux

Slo-Tech - Čeprav so bili dizajnirani, da ne bi nikoli poganjali ničesar drugega kakor Applov operacijski sistem, so na starejše iPade s procesorskimi čipi A7 ali A8 (torej iz let 2013 in 2014) uspeli namestiti Linux. Razvijalec Konrad Dybcio in tviteraš z vzdevkom quaack723 sta uspela na iPad Air 2 namestiti in z njega zagnati Linuxovo jedro 5.18. Uporabila sta distribucijo Alpine Linux, ki je namenjena prvenstveno androidnim napravam. To odpira možnosti za namestitev Linuxa na vse starejše Applove naprave, vključno z iPhonom 5S in HomePodom. Vseh funkcij jima še ni uspelo omogočiti, denimo USB ali Bluetootha, je pa to prvi korak.

Podrobnosti še nista razkrila, se pa glede na uporabo ključnika #checkm8 zdi, da sta uporabila to ranljivost. Za zdaj je razvijalcem Linux uspeli pognati na iPad Airu, iPad Airu 2 in starejšem iPad mini. To so starejše naprave, ki niso primerne za poganjanje modernih distribucij za splošno rabo, ker so prešibke. Imajo namreč počasne procesorje in gigabajt ali dva pomnilnika. A po drugi strani so povsem primerljivi z modernimi varčnimi napravami, recimo Raspberry Pi, zato lahko brez težav poganjajo lahke, specializirane distribucije. In to lahko odsluženim napravam omogoči drugo življenje.

Pričujoči projekt seveda ni unikaten, saj se vrsta razvijalcev na različne načine trudi spraviti Linux na Applove naprave. Projekt Sandcastle na primer podpira iPhone 7, Ashai Linux čipe M1 itd. Apple se za zdaj še trudi to preprečiti, a ranljivosti (jailbreak) sčasoma omogočijo obiti te omejitve.

9 komentarjev

dexterboy ::

Lepa novica ;)
Še sedaj se spomnim "najlepše kockice", Power Mac G4 Cube.
Je strojno preslabotna, ampak moj WD NAS doma ima tudi samo 1GB rama, pa vseeno djela :)
In v takšno kockico bi lahko komot dal dva diska, ploščo elektronike... aja, sej res, za to že imamo malino :D
In to je hudič stare opreme, preveč je požrešna za to, kar ponuja... mi stran mečemo DDR2 plate, pa so vse delujoče, tudi 2 GB moduli so bili že nekaj običajnega. Ne vem, če je to napredek ali ne. Odvrni bi da, če bi ta stara oprema RES končala v centrih za predelavo. Tako pa...
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

msjr ::

Fino, bodo stari ipadi uporabni še za kaj več kot lepo uro za na polico.
 Ura

Ura

mtosev ::

Uporabna zadeva. Lepo je videti, da bodo starajše Inaprave uporabne za še kaj.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

link_up ::

uf, moram sprobat.
In and Out

MrStein ::

Ta iPad ima zadnji OS update, z 2 GB RAM-a pa se tudi lepo dela.
Daleč od neuporabnosti.

Novi OS pa je seveda dobra novica.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Netrunner ::

Linux lahko podaljša življensko dobo marsikakšne naprave.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

GupeM ::

msjr je izjavil:

Fino, bodo stari ipadi uporabni še za kaj več kot lepo uro za na polico.
 Ura

Ura


Jaz imam neko Chuwi tablico, ki je praktično neuporabna, ker je podhranjena. Je pa zaradi super ekrana zelo uporabna za digitalni okvir za slike (slideshow) z uro in datumom. Prikazuje tudi dogodke z družinskega koledarja, po potrebi pa jo lahko uporabiš tudi za nadzor smart devicov. Enkrat moram dodat še prikaz lokacije, kjer je bila fotografija posneta in mogoče datum posnetka. Ampak se mi zdi da bo potem slika že preveč prekrita.

Zadeva teče na linuxu. Če bi mi uspelo usposobiti webcam, bi bila uporabna še kot "presence detector", ampak sem obupal nad driverji :)

link_up ::

GupeM je izjavil:

msjr je izjavil:

Fino, bodo stari ipadi uporabni še za kaj več kot lepo uro za na polico.
 Ura

Ura


Jaz imam neko Chuwi tablico, ki je praktično neuporabna, ker je podhranjena. Je pa zaradi super ekrana zelo uporabna za digitalni okvir za slike (slideshow) z uro in datumom. Prikazuje tudi dogodke z družinskega koledarja, po potrebi pa jo lahko uporabiš tudi za nadzor smart devicov. Enkrat moram dodat še prikaz lokacije, kjer je bila fotografija posneta in mogoče datum posnetka. Ampak se mi zdi da bo potem slika že preveč prekrita.

Zadeva teče na linuxu. Če bi mi uspelo usposobiti webcam, bi bila uporabna še kot "presence detector", ampak sem obupal nad driverji :)


a tabica nima kamere? Presence lahko detektiras drugace tudi z wifi.
In and Out

GupeM ::

Ima kamero, ampak ni driverjev za Linux (Chuwi hi 10 al neki takšnega je tablica). Wifi detection pa sicer imam, ampak dela za celo stanovanje. Če bi lahko s kamero, bi izključno dnevno sobo lahko detektiral.

+ otroci še nimajo telefonov in podobnega, tako da presence detection za njih z wifi ne dela.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Applove novosti: iOS 9, OS X El Capitan, Apple Music, watchOS 2, Apple Pay (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
9038016 (33523) m0LN4r
»

Apple zahteva 64-bitno prihodnost

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
4014439 (11552) PrimozR
»

Novi iPadi, iMaci, OS X Yosemite bržčas v četrtek

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
86622 (5629) Nummy
»

Zakaj Apple ne mara Flasha (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
22860905 (55178) BigWhale

Več podobnih tem