» »

Kako pametno porabiti grafični LCD?

Kako pametno porabiti grafični LCD?

TribesMan ::

Torej kolega mi je zrihtal en star grafični LCD, od fotokopirne mašine, ("črnobel") ločljivosti 640*200 pikslov diagonala okoli 26cm. Po več urah iskanja in študiranja raznih člankov sem uspel ugotoviti pinout tega stvora (precej mi je pomagal članek v Elektor Electronicsu o Low-Cost LCD controlerju). No zdej mam pinout, mal sem sprobal osvetlitev (ki je narejena z iluminatorjem CCFL) in sveti belo vendar je zaslon, zaradi filtra ki je vgrajen, prav sexy modre barve, tako da si zelo želim zadevo spravit v delovanje že samo zaradi barve zaslona!

Če na hitro opišem pinout. Je ubistvu zelo standarden, napajanje elektronike (GND,+5V in -20V) potem napajanje (GND, +12V) in enable pin za osvetlitev. 4 biti za vhodne podatke (D0 - D3), data shift clock (XSCL), latch pulse (LP), frame signal (FR), display off (Doff) in First Line Marker (FLM)

Zdej mal sem gledal po netu vendar nikjer ne najdem kakih pametnih informacij kako bi zadevo spravil na računalik in kako bi jo potem krmilil. Ubistvu našel sem eno razpredelnico pa še ta je napisana za 8-bitno vhodno podatkovno vodilo, zraven so pa še ene neznane oznake CS1, CS2, RESET, DATA/INSTRUCTION, ENABLE... Nč jasno. Zdej obstaja opcija da naredim kontroler iz Elektorja (ki ubistvu pretvori 4-bitno v 8-bitno podatkovno vodilo), kar mi ne diši preveč saj nimam trenutno nobene šanse da bi naredil dvostranski PCB. Druga pa je da nekako pogruntam kako zvezat zadevo direkt na LPT port. Pol je pa treba najdt še en program ki bi znal kej pokazat na tej zverini.

Torej z enim stavkom povedano: HELP NEEDED!!!

Upam da obstaja kakšen majster da obvlada te zadeve.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

BaRtMaN ::

Če ti kaj pomaga, IceVulcano.

TribesMan ::

Ne to mi ne pomaga veliko. To je alfanumerični LCD in ne grafični, kakršnega mam jaz. Sem nekako preštudiral da bi se dal direkt krmilt zadevo z LPT porta in sem tud najdu že en spisan testni programček v Cju za manjši LCD tako da ne bi bilo treba veliko spreminjat. Problem je le še to da imam jaz 4 vhodne podatkovne linije, program pa je spisan za 8 linij... Na pa še to je bl drek da je to sam testni program, ki ne zna izpisat nič bolj pametnega kot eno pozdravno sporočilo.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

BigWhale ::

Ko bos znal prizgati eno piko na LCDju bos znal vse.

TribesMan ::

BigWhale ja to se zelo lepo sliši sam ne verjamem da je čist tako kot ti praviš.

Problem je v tem da moraš najprej iz teksta zgenerirat eno sliko, ki jo nato vrstico za vrstico pošiljaš na LPT port. Seveda je največji problem naredit sliko, saj moraš za vsak znak (črko) nardit razpored pikslov to se pravi okoli 120 znakov na roke prepisat v matriko 5*7. Precej dela. Potem pa še sestavljanje...

Bomo vidl. Najprej moram nekako priklopit zadevo na LPT.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

slawc ::

vsi novejsi LPT porti imajo bidirectional 8bitno vodilo. Imas kje shemo vsega tega?
LP, Slawc

TribesMan ::

Shemo česa? Priklopa LCDja na LPT?

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Brane2 ::

Vecina modelov nima vdelanega RAM-a in jim je treba sliko posiljati tako kto monitorju- z dolo?eno in povsem anokomerno hitrostjo.

Tezko verjamem, da bos zadevo kar tako priklopil na LPT, brez solidnega vmesnika...

slawc ::

pravzaprav sem hote shemo iz elektroja, ker mi ni jasno zakaj bi potreboval siritev vodila. Kot si opisal pine LCDja, je mozno priklopiti zadevo direktno na LPT port.

Ampak LPT porti so zoprna zadeva:
- novejsi windowsi ne podpirajo direktnega dela z LPT porti (obstajajo driverji ampak je to nekaksen hack)
- casovna kontrola (tocne zakasnitve, enakomerno posiljanje podatkov) je zelo slaba.
LP, Slawc

TribesMan ::

slawc a maš slučajno kje napisano kako točno moraš priklopiti LCD na LPT port? Ker bi rad vedel, če so moje dosedanje ugotovitve pravilne, da ne bi slučajno poškodoval LCDja zaradi napačnega priklopa. Shemo iz elektorja bom probal v kratkem poskenirat pa bom objavil, če te zanima. Širitev vodila naj bi bila namenjena temu da imaš popolnoma izkoriščen LPT port, saj v primeru da ima LCD 4 bitno vodilo rabiš še enkrat višjo frekvenco pošilajanja signala z računalnika kot v primeru 8-bitnega vodila, kar pomeni da imaš na koncu večjo obremenjenost procesorja. Kar pa ni glih OK. Vsaj za moje pojme ne.
Brane res je zadeva nima pomnilnika za sliko, tako da je treba vsako "četverico" pikslov posebej poslat z vsemi spremljujočimi signali (shift cell, latch pulse, frame signal, first line marker) da na zadevi dobiš kaj pametnega. Še poseben problem pa je najprej celo sliko zgenerirat. Saj bi bilo treba napisat program, ki bi iz nekega danega "teksta" zgeneriral črnobelo bitmap sliko. Kar je izvedljivo sam bi najbrž vzelo ogromno časa za sprogramirat. Razmišljal sem da bi probal zadevo izvest s kakim PICom tako da bi prek LPTja pošiljal sam ASCII znake, ki bi jih potem PIC zlagal v sliko...

Sam to je spet sam ena od idej... V vsakem primeru se zadevo prek LPTja da krmilit, kar je že dokazano in že nekaj softwera se da dobit za to, sam je hudič, ker je software ponavadi za določeno velikost LCDja...

Dons sem zadevo priklopil na elektriko (sem ponucal, kar en star "micro"AT napajalnik in zgleda daj je LCD delujoč, saj delujejo vsi piksli, če pa malo z prstom potegneš po konrolnih linijah se na zaslonu pokažejo razni vzorci, vžigajo in vgašajo se posamezni stolpci in vrstice tak da bi moglo delat, če bom našel en pameten način kontroler... Sem pa tudi opazil da LCD obdrži sliko, če ga pustiš pri miru, torej ni nujno da osvežuješ zadevo nonstop, lahko recimo samo 1* na sekundo ali pol sekunde pošlješ signal in to je to... seveda se moraš potem odrečt animacijam in podobnem sranju...

V pričakovanju kakih dobrih idej in nasvetov... Če ma kdo kak link strani kjer se da dobit kake informacije o grafičnih LCDjih in njih krmiljenju, ste dobrodošli. Jaz sem zaenkrat večino našel na www.epanorama.net in www.eio.com

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kje bi našel kako priklopit LCD od prenosnika na VGA?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
182904 (1528) jukoz
»

USB > LPT za uporabo z LCD displeyem HD44780 ??

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
101984 (1640) Azrael
»

lcd zaslonček (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
25123413 (13673) Mazo
»

Kako uporabit LCD od nokie 3310 (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
638640 (5891) Ch4N93
»

LCD ekrancek

Oddelek: Strojna oprema
301649 (1096) Red_Mamba

Več podobnih tem