» »

lcd zaslonček

lcd zaslonček

smilyxx ::

Kaj pa če nimam LPT priključka na kompu. K mam sam PS/2, Firewire, usb 2.0, zvočna pa utp. Kam bi ga lohk prklopu?

Lp
Save water.
drink beer.

msmiha ::

Nikamor drugam, ker bi mogu vezje čito preorediti in spisati posebne programe za čipe, da bi ga računalnik sploh zaznal kot napravo.
Edini način, da odkrijemo meje mogočega je, da jih prestopimo in se znajdemo v nemogočem.

planetparty ::

Jaz kupujem tudi, pa ne najdem nikjer, rabil bi namreč nekaj posebnega plavi lcd zaslonček...:D 8-)
Ma kdo kakošno idejo, kje naj to kupim?

msmiha ::

Ja lahko ga enostavno preorediš tako da bo svetu plavo. To sploh ni noben probelm. Vse kar moreš naredit je da zamenjaš zelene SMD LED diode z plavimi SMD LED diodami.
Edini način, da odkrijemo meje mogočega je, da jih prestopimo in se znajdemo v nemogočem.

planetparty ::

Kje se da te led diode kupiti?!
Naj mi kdo pove, če ve, kajti takoj bežim po LCD.:))

msmiha ::

Te LED diode lahko kupiš v vsaki štacuni z elektroniko kot so: HTE, EA elektronika, IC elektronika,ČIP...
Edini način, da odkrijemo meje mogočega je, da jih prestopimo in se znajdemo v nemogočem.

smilyxx ::

A bi se pri nas dal dobit tale LCD ekranček, ker edino tega lahk priklopim na USB (LPT nimam) .

Lp
Save water.
drink beer.

msmiha ::

Če nimajo tega v Mlacomu ali pa Acordu, pol ne boš našel tega nikjer drugje v Sloveniji. V trgovinah z elektroniko ga vrjetno ne boš našel.
Edini način, da odkrijemo meje mogočega je, da jih prestopimo in se znajdemo v nemogočem.

Microsoft ::

Mislm, da je neki podobnega opisano v PCFormat/Februar.

Stvarci se reče Lost in Space. Stal bi naj 90EUR, coolcasemods.com.

by Miha

planetparty ::

Sem mislil, da stvar obvladam, ampak sem ugotovil, da ne gre tako enostavno

lahko mi kdo pove kako so žice zvezane?
katere žice(katero barvo kam, sta dve črni!) kam treba zvezati z molexa?

Cuoresportivo ::

mene zanima samo nekaj: ali lahko uporabim kabel ko ima na obeh straneh enak konektor, torej nima onega za v printer. Ma na obeh istega kot pride na matično gor na lpt1(25 pinski). To imam doma, da ne bi nekaj kupoval brezveze. Pa še to: pini si sledijo tak kot so na konektorju napisani oz oštevilčeni, ali se motim.
lep pozdrav(best regards)

sanavabitch ::

Zgoraj je nekdo omenjal menjavo diod pod ekrančkom. Mene zanima če je komu to že uspelo namreč meni se sdi vse skupaj malo riskantno, glede na to da je čez diode neka neodstranljiva plastika... vsaj se mi zdi. Ali ma ta ''plastika'' kaj veze s simboli na ekrančku ali je samo za enakomerno razporeditev svetlobe, ker se mi zdi da krmiljenje displeja poteka preko stranskih ''gumic'' ki tikajo kontakte. Če je tako se podam v akcijo... dej plis pišite:P

(moj ekranček: 4X20 s hitachijevim chipom) Thnx

bf4ed ::

cuoresportivo seveda da lahko :)

Cuoresportivo ::

tnx za pomoč, že grem v akcijo. bom poročal ali bo uspešna ali ne.:D
lep pozdrav(best regards)

mihec87 ::

Ok mene pa zanima a je ze komu ratalo menjat osvetlitev ter kako je to naredil?
Pa kako stelas kontrast kam mores vezat trimer?

P.S. se opravicujem za obuditev teme sam jest bi to res rad vedu.

steev ::

LCD osvetljuje neka folija. Ki jo moraš dokupit. Imaš različne barve: modra, rdeča, zelena, bela... Nato LCD raztaviš, zamenaš folijo in more delat. Folijo pa dobis u CONRADU.

Gleda kontrata, pa vežeš potenciometer (trimer) namesto tistega upora, ne vem kerga točno.
:|

mihec87 ::

A kdo ve mogoce kaksen potenciometer (trimer) morem vezat.

m.i.h.a. ::

Je kdo v kratkem kupoval oziroma pozna cene tega LCDja (HITACHI HD44780) pri IC oziroma HTE, ker mi trgovini nista ravno pri roki. Na njihovih starneh mislim, da ni usterznega.

planetparty ::

Jaz prodam moj lcd Hitachi, kbli so nalotani, le priključiti je treba.
Ima pa možnost nastavitve svetlobe in tudi kontrasta.
planetparty@gmail.com
Http://www.directoryelite.com - Elite Directory

DjTonic ::

LCD osvetljuje neka folija. Ki jo moraš dokupit.

Jap, kupi se takšna folija, ji je tanka kot list papirja in se vstavi za LCD ekranček. Seveda je potrebno kupiti še ustrezen inverter, ki enosmerno napetost iz napajalnika (ponavadi 5V) pretvori v izmenično cca 60V, 50mA, 600Hz). Poglej malo v Conrad...

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

steev ::

Mislim, da v Conradu inventer dobiš zraven folije. :\
:|

DjTonic ::

Odvisno od paketa, jaz sem nabavil vsako stvar posebej.

steev ::

Kulk pa je približno velk tist LCD , ki gre na LPT. Ker u Conradu sm videl dve velikosti.
:|

m.i.h.a. ::

Jaz sem svojega ravno včeraj zlotal in dokončal.:D
Gre pa za 4×20 zaslon (CMC420L01YBN), katerega cena je 4.680sit v HTE in je osvetljen. Priklop pa se od drugih LCDjev tukaj razlikuje le po tem, da ima 15 in 16 pin zamenjan, tako je potrebno na 16. pripeljati + na 15. pa - (ravno obratno kot pri ostalih). Vsekakor je pa priporočljivo si pogledati podatke (data sheet) o razporedu pinov kje na netu preden greste lotat.

Pa še nekaj. Sicer verjamem, da nekateri to veste in ste mogoče tudi tako že naredili, ampak v tej temi še ni omenjeno. Torej kupite lahko žensko letvico s pini in moško, tisto žensko prilotate na LCD, na moško pa kabel od LPTja. Evo še slike:

in še moška

Tako vam ni potrebno, lotat kablov direktno na LCD in lahko LCDje tudi menjavate.

Glede softwera pa se mi bolj dopade LCDSmartie, ker že na videz deluje bolj kompleksno in nudi tudi veliko več nastavitev kot pa LCDCenter.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

steev ::

Kakšne barve pa je osvetljen? Verjetno rumeno-zelen? :\
:|

mazy ::

m.i.h.a. : kje si pa kupil te ženske in moške letvice s pini?

in se dobi v HTE lcd brez osvetlitve 4×20 po standardu hitachi xxxxxxx

m.i.h.a. ::

Osvetlitev je rumeno/zelena.
Ja te letvice se dobi v HTE, cena za moško in žensko skupaj pa mislim, da je okrog 180 oziroma 190sit. Vsekakor je tole splača vzet, kar tako tudi preveriš LCD, če vse deluje tako kot treba, pač na ženske nalotaš lpt kabel, moške pa samo postaviš v luknjice in stvar priklopiš, tako lahko LCD tudi brez težav zamenjaš z drugim v trgovini, če ti tale ni všeč.
Tako sem jaz naredil ker sem se kar nekaj časa čudil, zakaj ne dela osvetlitev čeprav ima 16pinov (praviloma jih imajo 14 tisti brez osvetlitve in 16 tisti z osvet.), naslednji dan sem se pa odpravil po drugega torej takega z osvetlitvijo in mi pri zamenjavi niso komlicirali. No, domov sem potem prinesel takšnega z osvetlitvijo in ga spet probal z nenalotanimi pini.
Sprva sem vzel LCD za ceno 6.900sit, ker so imeli samo tega in mi je prodajalc rekel, da ima tudi osvet. ampak, ker je ni imel sem ga nesel zamenjt z drugim, katerega cena je bila 4.680sit Z osvet. Razliko v ceni sem pa tudi dobil nazaj.
Nekako sem raje vzel osvetljenega, ker lahko tisto osvetlitev itak vežeš na eno stikalo in jo tako vklapljaš oziroma izklapljaš.

V večini primerov boš dobil LCD po standardu HD44780 (hitachi) oziroma takšnega s kompatibilnim kontrolerjem. Moj ima samsungov S6A0069 kontroler, ki pa je kompatibilen z hitachijevim, edino razlika je bila v priklopu osvetlitve, pri kateri sta bila 15 in 16 pin zamenjana tako, da sem tole šele v pdf-ju od LCDja videl. Sicer pa dvomim, da bi bilo kaj narobe, če bi pri priklopu osvetlitve zamenjal pola.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m.i.h.a. ()

mazy ::

sam načrtujem vzet 4×20 brez osvetlitve ravno zaradi tega ker mi zeleno/rumena ne diši preveč in bom raje naredu mod by DjT z svetilno folijo in bo osvetlitev modra mogoče rdeča. kakšna mi bo pasala, ker tale zelena mi ne.

drugače pa supr ideja tile letvice.

m.i.h.a. ::

AJA?:)
Kakšna je pa kaj cena te folije, ker jo ima moj že noter in je ni problem zamenjat?

mazy ::

tukaj je precej napisano pa tudi na ST mislim da je tema o tem.

nisem pa prepričan če je folija že noter. mislim da so smd diode ali neki podobnega

steev ::

Tukaj imaš dve vrsti zaslončkov? Saj je čudno da je LCD z osvetlitvijo cenejši od tistega brez. Se pravi da bi lahko vzel cenejšo varjanto brez osvetlitvije, ki bi bil cenejši od cenejšega LCD-ja z osvetlitvijo.

Upam da me razumete :\ :)) :\ :P
:|

m.i.h.a. ::

Težko primerjaš LCDje različnih proizvajalcev. Tako je bilo pri meni, ker sem sprva vzel takega brez osvet. pa je bila cena 6.900, potem sem pa vzel osvetljenega za 4.700sit, ampak ne od istega proizvajalca (prvi je bil picvue, drugi pa CCT).
Torej, če gledaš na ceniku dva LCDja istega prizvajalca in istega tipa je logično, da bo tisti z osvetlitvijo dražji, sicer razlike niso pretirane.

steev ::

A bo ta LCD zaslon delal, če ga priključim preko lpt vrat. Nekam poceni je :)) .
:|

m.i.h.a. ::

Takšnega imam jaz samo, da ima moj še osvetlitev.
TUKAJ je en pdf o tem LCDju.
TUKAJ pa še en.

Kontroler ima samsugov S6A0069 in je kompatibilen z HD44780.
Tole je pa še njihova domača stran.


Sicer sem prepričan, da je tole tale LCD, ampak ti vseeno priporočam, da preveriš razpored pinov na njem.

EDIT: tale LCD je "bolj poceni" zato, ker je takšen kot moj le, da ima moj še osvetljitev, zato je bil moj za jurja dražji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m.i.h.a. ()

steev ::

Grem ga kupit u čet ali pet, pol pa še u Conrada po folijo za osvetlitev.:))
:|

steev ::

Sm dobu LCD učer, brez osvetlitve.

Me pa neki zanima.
Ko kupiš LCD z osv., za osvetlitev ne potrbujes nubenega inverterja. U cem je stvar?

Aja, m.i.h.a., kako ti je uspelo prispajkati žičke na moško letvico? Veliko lažje je žičke spajkat direktno na LCD zaradi lunkjic. :\

:\ :O :\
:|

DjTonic ::

Ko kupiš LCD z osv., za osvetlitev ne potrbujes nubenega inverterja. U cem je stvar?

Zato, ker se za osvetlitev LCD-ja uporabljajo navadne svetleče diode (led). Za priklop folije pa rabiš inverter. Podobno, kot pri hladnih katodah v računalniku.

Privatnik ::

Tale LCD sem kupu v HTE v Mariboru za 5.000 SIT (z osvetlitvijo), ki je bla zelena, mi je malo zal da nisem kupu brez osvetlitve, ker bi bil pol lepo srebrn LCD ko nebi bil prizgan. Pol sem kupu inverter + el. folijo za osvetljevanje v Conradu, jo namontiru za LCD, povezu z inverterjem, inverter pa na LPT preko tranzistorja, tak da lahko osvetlitev vzgem in vgasnem softversko. Vse skupi sem zmontiru v vrata chiefteca.

Zgleda pa takle




Mal prevec sem spodaj zarezu :8) :\ morem dat nekaj za vrata da se nebo tak vidlo, ceprav sploh ni opazno, ker je kista na tleh in se sploh ne vidi.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

mazy ::

ful lepo privatnik

kako pa software-sko prižigaš in ugašaš osvetlitev?

Privatnik ::

mazy: uporablam program Jalcds, kjer mas opcijo ligton in lightoff, Ta funkcija spreminja napetost na LPT pinu 17, na katerga je vezan tranzistor, prek katerga mam speljano napajanje za inverter el. folije.

Durgace pa je tule shema vezave: SHEMA
sam tu je iz tranzistorja vezano na LCD ki ima osvetlitev z LED diodami, js pa sem to priredil da se pac prizge inverter, ker diod itak ne rabim vec.

LP

m.i.h.a. ::

steev: lahko, da je lažje spajkat direkt na LCD, ni pa najbolj praktično, ker imaš potem kable vedno gor in edini način da jih odstraniš je ta, da jih odspajkaš.

Jaz sem moške prilotal na LCD in ne na kabel. Pri ženski letvici sem pa izpulil kontakte in na vsakega nalotal žico in jih potem potisnil nazaj v žensko (khm :D ) letvico. Ko je stavr zlotana samo vključiš skupaj.

Sicer vaerjamem, da se nakaterim bolj dopade lotanje direkt po LCDju, ampak če bi jaz tako naredil prvič mi prodajalc ne bi priznal garancije in bi ostal z neosvetljenim LCDjem. Sicer sem pa o tem že pisal.

m.i.h.a. ::

No glede softwera sem jih jaz sprobal že kar nekaj in še vsak naslednji katerega sem poizkusil je bil boljši od predhodnega. Torej:
LCDDriver - nekako mi stvar ne deluje tako kot bi morala
LCDCenter 2.0 - premalo funkcij
LCDSmartie - dober program z veliko funkcijami
LCDStudio - še kar dober
Crystal Control 1.7 - trenutno zame najboljši program, ampak mu manjka še kašna funkcija

....pa še kakšen se najde, ampak tisti ni niti omembe vreden.:)

Crystal Control 2 še ni zunaj, ampak glede na osnovo na kateri bo zgrajen bo to super program, poleg tega pa avtor zagotavlja veliko funkcij in pluginov.

Pravkar pa stikam jalcds, da sprobam še tega.:D


Sicer je pa nasplošno tako, da vsak v katerem je malo programerja napiše tak program sam in si ga prilagodi sebi, zato pa jih je toliko, pa še z source-om zraven.

Nejc Pintar ::

hm, jaz sem vse lepo zaspajkal, ko pa ga priključim se mi druga in četrta vrstica prižgeta in sta "polni" kako naj rešim problem, 99% prepričan sem da ni kakšnih sklenjenih kontaktov oz. da je kje slab:\
Lahko je biti prvi, če si edini!

Privatnik ::

Verjetno ti gorita 1 in 3 vrstica, kar je ob zagonu LCDja cisto normalno. Ko mas prikljucenega na strom (5V) in LPT vklopljen v racunalo pozen program za kotrolo LCDjev. Ko zazenes program in nalozis kako konfiguracijo (lahko da jo program na zacetku za sam nalozi, kako default) pol ti zacne LCD prikazovat pac kar mu ti nastavis oz. je nastavljeno v programu za krmiljenje LCDja.

LP

m.i.h.a. ::

No, jaLCDs je super program in trenutno moj najljubši.:D TNX Privatnik :)

Super je tisti spectrum analyzer za winamp, in pa fullscreen clock (sicer ima napakao, ampak gre),....

Privatnik ::

m.i.h.a : np :) drugace pa mas na njihovi strani se ful grafik, tudi premikajocih, ki jih lahko vkljucujes na LCD, mislim da jih lahko do 6 das naenkrat na ekran, so pa vsega boga od logotipov firm komponent, ki se pripeljejo na ekran, pol mas premikajoce se temperatormetre, vrtece procente itd itd... vglavnem polno robe je na njihovi strani. Js sem se mal igral in vkljuceval te grafike premikajoce v program, in prav fino izpade ;).

LP

Nejc Pintar ::

potem je bila verjetno slaba komunikacija s portom, se mi zdi da sem kable narobe zvezal :|
Lahko je biti prvi, če si edini!

m.i.h.a. ::

Kako si vezal tiste pine od 18 do 25 na LPTju?
Jaz sem jih najprej zvezal tako, da sem tiste žile (18-25)samo skupaj zlotal in prilotal še nulo, ampak stvar potem ni delovala. Potem sem pa te žile (18-25) odlotal iz LPTja in kar na portu s cinom povezal kontakte. Od takrat stvar deluje brez problemov, mi pa je tako kot tebi sprva kazalo samo kvadratke v prvi in tretji vrstici.

Privatnik: kje praviš, da si dobil tiste slike in animacije? To verjetno misliš "char file editor" za izdelavo svojih, ampak se da kje dobiti kaj že narejenega?

Privatnik ::

m.i.h.a. : js sem tiste kable 18-25 lepo skupi zavil, pa zalotu na nulo in vse lepo dela BP.
Glede tistih char fajlov, pa jih dobis na strani samo se mores registrirat in logirat, mas pa tam pod comunity area za registracijo in login. Pol ko se logiras pa se ti pojavi meni in mas v meniju char pool za te grafike in podobno ter config pool, kjer mas ze narete confige od folka, najdes pa kr dost zanimivga ;)

LP

m.i.h.a. ::

AJA!:8)

Glede kablov sem odgovarjal Puschkinu, sam sem tudi sprva kable samo zavil, ampak je bil to vzrok za nedelovanje.;(

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m.i.h.a. ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

lcd ekranček in software

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
332415 (1772) StricGeza
»

problem z LCDjem 4*20

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
91202 (1096) gorjanc
»

Spet lcd zaslončki (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
585649 (4638) Yacksy
»

LCD >>>>>RULZ<<<<<<

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
362099 (1231) bf4ed
»

LCD zaslonček in ČRKE!!!

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
172667 (2264) sonyboy

Več podobnih tem