» »

SAZOR prispevek / če imate fotokopirni stroj v podjetju, morate plačati nov prispevek

SAZOR prispevek / če imate fotokopirni stroj v podjetju, morate plačati nov prispevek

1 2
3
4

nejc_nejc ::

.....Avtor ostaneš zavedno; vendar si potem dal materialne pravice plačniku. V tem primeru pa je družba ta, ki te plača in bi morala imeti zato tudi te materialne pravice.....

No in zato mislim, da je tole malo po domace. Marsikdo od ze vclanjenih je mal tko tko, kar pomeni da nimajo sistema dodelanega ...... celote.

Mogoce se pa motim.

jotunn2 ::

ripmork je izjavil:

Oberyn je izjavil:

Kolikor jaz razumem, imamo tudi razvijalci programske opreme pravno podlago za uvedbo takega prispevka. V našem primeru bi moral pavšalni prispevek plačati vsak, ki ima možnost izvajanja računalniških programov ali to možnost najema ali kako drugače uporablja. Se pravi - vsi živi ljudje. Vendar naše stanovske organizacije niso dovolj agresivne, da bi to udejanile. Mogoče je to primerna brca, da se bolj aktivno / agresivno angažiramo? Hell, če tečeš z volkovi, tuli z njimi...

+1!
Mam že predlog imena: SASOPPS (Slovenska Avtorska Softverska Organizacija za Pravice Procesiranja Softvera).

Upam da vam je jasno kako se te stvari delijo, ter koliko dela in casa bosta vlozila v to, da bo 99.999999% vsega denarja dobil Google, Microsoft, Adobe in podobni, vsi slovenski "avtorji" oz. v resnici njihovi delodajalci, si bodo pa razdelili 23eur. :))
Razen seveda ce mislita, da se bo s tem jebal nekdo drug, vidva bi pa samo loncek pristavila in pokasirala 4 cente na leto

Miki N ::

Nisi dojel koncepta. 99,9% bodo pobrali od tistega, kar bo ostalo, ko si bomo SASOPPS funkcionarji izplačali plače in nabavili avte ter jahte. :P

Phantomeye ::

Gregor P je izjavil:

nejc_nejc je izjavil:

To, da je pa diploma notri je pa smesno
Meni diploma narejena v Sloveniji ipd. zato ne gre v ta koncept, ker smo jo kot družba
že plačali (javno od družbe plačano šolanje oz. izobraževanje), da je potem tudi javno dostopna in vsem uporabna (torej da diplomant zaradi "zastonj" šolanja/izobraževanja vrne nekaj nazaj družbi). Razumem morda, kje v kakšnih ZDA, kjer je se je študent moral globoko zakreditirat za izobraževanje:|



Predpostavljaš, da so vse diplome produkt "brezplačnega" javnega šolstva. Pa vsi vemo, da to ni res.

Poleg tega, kje je meja za vse ostale raziskovalne projekte? Koliko let "vračaš" družbi?

Davke plačujejo moji starši, in davke plačujem tudi jaz. Vse je plačano, za naprej in za nazaj.

joze67 ::

Gregor P je izjavil:

nejc_nejc je izjavil:

To, da je pa diploma notri je pa smesno
Meni diploma narejena v Sloveniji ipd. zato ne gre v ta koncept, ker smo jo kot družba
že plačali (javno od družbe plačano šolanje oz. izobraževanje), da je potem tudi javno dostopna in vsem uporabna (torej da diplomant zaradi "zastonj" šolanja/izobraževanja vrne nekaj nazaj družbi). Razumem morda, kje v kakšnih ZDA, kjer je se je študent moral globoko zakreditirat za izobraževanje:|

ne gre za plačevanje diplome, ampak za kopiranje. To pa ni bilo plačano. Izvod v knjižnici lahko uporabiš brez nadomestila.

Gregor P ::

Tudi pdf lahko.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

driver_x ::

Gregor P je izjavil:

driver_x je izjavil:

Gregor P je izjavil:

nejc_nejc je izjavil:

To, da je pa diploma notri je pa smesno
Meni diploma narejena v Sloveniji ipd. zato ne gre v ta koncept, ker smo jo kot družba
že plačali (javno od družbe plačano šolanje oz. izobraževanje), da je potem tudi javno dostopna in vsem uporabna (torej da diplomant zaradi "zastonj" šolanja/izobraževanja vrne nekaj nazaj družbi). Razumem morda, kje v kakšnih ZDA, kjer je se je študent moral globoko zakreditirat za izobraževanje:|


Saj sem tudi kot avtor knjige že dobil plačan honorar, če že tako gledaš.
Avtor ostaneš zavedno; vendar si potem dal materialne pravice plačniku. V tem primeru pa je družba ta, ki te plača in bi morala imeti zato tudi te materialne pravice.


Potemtakem bi se to nadomestilo moralo razdeliti med založbe, katerim so avtorji odstopili (prodali) materialne pravice za svoja dela?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: driver_x ()

rejven ::

To gre pa res čez mejo dobrega okusa, kaj bo naslednje?, da plačaš, če imaš urejevalnik besedil naložen, ker lahko uporabiš kak del znanega citata ali bognedaj, da quotaš kako diplomsko/doktorsko delo. Najbolš, da kar microsoft uvede, da takoj ko navedeš "vir" eračun pade na mejl. Če pa komu pošlješ pa objaviš, pa maš pri naslednjem vstopu sporočilo, da lahko do mejla/fajlov prideš samo v primeru poravnave položnice, qr koda seveda priložena...

111111111111 ::

Phantomeye je izjavil:

Če vzamemo za primer SAZAS, njim moraš dat seznam avtorskih pesmi, ki jih boš predvajal oz. jih bo igral nek band (ki si teh komadov ne lasti), ki si ga najel. In na podlagi plačaš SAZAS-u.

Kaj pa pri tiskalnikih? če s tem dobiš "pravico" legalno kopirat avtorski material ... kako vejo komu gre % nadomestila? Razen, če jim ne daš seznama avtorskih del, ki si jih recimo prekopiral.

Tudi če jih igra avtor, ki si komade lasti boš plačal SAZASU nadomestilo.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

111111111111 ::

Zanimivo: Torej večini tukaj na forumu, delodajalec dovoli kopirati knjige za lastne potrebe. :D
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

Phantomeye ::

111111111111 je izjavil:

Zanimivo: Torej večini tukaj na forumu, delodajalec dovoli kopirati knjige za lastne potrebe. :D


Sej ne vem, če se to nanaša na firme, ki to počnejo, ampak se nanaša na firme, ki imajo sredstva za tovrstno početje (fotokopirni stroj). In več kot je visoko-izobraženih (formalno) bolj verjetno je, da to počnejo (kao), ker neizobraženi (formalno) ljudje ne kopirajo in berejo knjig.

In na koncu sploh ni važno ali sploh kdo ve, da obstajaš kot avtor ali ne, važno je, da obstaja potencial, da bi te nekdo lahko kopiral. Zato je fajn, da si včlanjen v to društvo in pobiraš %.

111111111111 je izjavil:

Phantomeye je izjavil:

Če vzamemo za primer SAZAS, njim moraš dat seznam avtorskih pesmi, ki jih boš predvajal oz. jih bo igral nek band (ki si teh komadov ne lasti), ki si ga najel. In na podlagi plačaš SAZAS-u.

Kaj pa pri tiskalnikih? če s tem dobiš "pravico" legalno kopirat avtorski material ... kako vejo komu gre % nadomestila? Razen, če jim ne daš seznama avtorskih del, ki si jih recimo prekopiral.

Tudi če jih igra avtor, ki si komade lasti boš plačal SAZASU nadomestilo.



Ja sem bi že popravljen - oz. dopolnjen. Bi si mislil, da avtorske komade plačaš s tem, da najameš bend.

Zgodovina sprememb…

Phantomeye ::

rejven je izjavil:

To gre pa res čez mejo dobrega okusa, kaj bo naslednje?, da plačaš, če imaš urejevalnik besedil naložen, ker lahko uporabiš kak del znanega citata ali bognedaj, da quotaš kako diplomsko/doktorsko delo. Najbolš, da kar microsoft uvede, da takoj ko navedeš "vir" eračun pade na mejl. Če pa komu pošlješ pa objaviš, pa maš pri naslednjem vstopu sporočilo, da lahko do mejla/fajlov prideš samo v primeru poravnave položnice, qr koda seveda priložena...


Ja v bistvu je tako in a way. Velik del člankov ni brezplačnih (vsaj tistih, ki kaj veljajo na področju). Kar pomeni, da ali kupiš članek ali pa kupiš naročnino (problem je, da niso vsi članki pod eno streho). No še vedno lahko požicaš avtorja, da ti pošlje članek.

Zato je fajn, da diplomiraš, ko imaš še status - da imaš dostop do teh baz preko univerze / fakultete.

Jst sem magistrsko malo zamudil in sem se pač poslužil sci-huba, ker pač fakoff, ne bom plačeval 30€ na članek, zato, da bom povzel en odstavek in navedel avtorja.

joze67 ::

Tukaj je govora o mehaničnih pravicah. Branje in citiranje ne spadata v to kategorijo.

Hair ::

A je kdo že pošiljal tako izjavo, kot je predlagano tukaj?
https://www.ooz-jesenice.si/placilo-pri...

Osnutek izjave:
https://ooz-novomesto.si/wp-content/upl...

A to pije vodo, ali si samo še bolj zakompliciramo življenje?
Whenever people agree with me, I feel I must be wrong.

starfotr ::

Jaz ne bi nič pošiljal ali karkoli drezal. Pustiš kot je.

scipascapa ::

Kle bi moral nekoga dobesedno UBITI....sami kreteni v naši državi.

Hair ::

starfotr je izjavil:

Jaz ne bi nič pošiljal ali karkoli drezal. Pustiš kot je.

-->

Mnenje pravne službe pri OZS je, da naj podjetja po prejemu poziva SAZOR-ja na sklenitev licenčne pogodbe pošljejo izjavo o tem, da varovanih del iz repertoarja SAZOR pri opravljanju gospodarske dejavnosti ne fotokopirajo oz. kako drugače uporabljajo.


Kar zadeva samo situacijo svetujemo naslednje: podjetja naj ne ignorirajo pozivov SAZOR-ja, temveč predlagamo, da pošljejo izjavo, da avtorskih del ne fotokopirajo (pod pogojem, da tega dejansko ne počnejo).


Menenje pravne službe OZS je pravzaprav edino kredibilno mnenje, ki sem ga našel, da ponuja neko razumsko logično rešitev oz. stališče. Zato sprašujem, če je že kdo naredil to. Vsi ostali viri so samo c/p iz uradnega lista
Whenever people agree with me, I feel I must be wrong.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Hair ()

Tidule ::

starfotr je izjavil:

Jaz ne bi nič pošiljal ali karkoli drezal. Pustiš kot je.


to je najbolj neumen pravni nasvet, ki ga lahko daš. Največji idiotizem je ignorirat pozive pristojnih inštirucij, ne glede na to kaj si o njihovem delovanju misliš.

Zdaj ali bo zgornja interpretacija OOZ pila vodo ali ne je stvar presoje sodišče, vsekakor pa je nasvet, da se na zahtevo po sklenitvi sporazuma odzove s priloženo izjavo dober, če v podjetju lahko zagotovijo, da se njihove naprave ne uporabljajo za kopiranje avtorskih del.

IMO je tolmačenje pravilno, samo ga je treba podrobno prebrat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

r3m1ngt0n ::

Odgovor Sazorja na poslan dopis:

"Spoštovani,
licenčno pogodbo morajo podpisati vsa podjetja in samostojni podjetniki, ki opravljajo pridobitno dejavnost na območju Republike Slovenije, imajo vsaj enega zaposlenega in posedujejo ali najemajo napravo, ki omogoča fotokopiranje, oziroma naročajo storitve fotokopiranja pri zunanjih izvajalcih. Tudi multifunkcijske naprave pridejo v poštev.
V kolikor izpolnjujete zgornje pogoje, ste dolžni podpisati licenčno pogodbo št. 5 in prilogo št. 4, ne glede na to, kaj kopirate.
Hvala in lep pozdrav."

Zgodovina sprememb…

Scaramouche3 ::

Začnite seliti firme v tujino, če bo to šlo tako naprej ti bodo za 10 let nabili davek ko plačaš davek!

Mato989 ::

Fukjeno total...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Avenger ::

SAZORJEV poslovni izzid je vsako leto 0. Skratka, nič davka na dobiček nimajo, prihodkov je za skoraj miljon, 120K gre za plače zaposlenih, levji delež pa so "drugi stroški". Ok.

Prihodki so do konca leta 21 prišli z naslova:
Fotokopirnice 1,5K (veliko manj kot prej, zaradi COV)
Uvozniki 307K (vsak ki prvič uvozi oz proda fotokopirni stroj plača nek procent)
OŠ 396K
SŠ 153K
vrtci 33K

Letos so košek za prispevke pomolili pod nos VSEM poslovnim subjektom.

Prepričan sem, da je že tisto zgoraj overreach, da pa so vsi, ki imajo možnost reproducirat, dolžni plačevat, pa ne samo da je skregano z logiko, ampak mora bit protiustavno. OŠ, SŠ ok, ja, se velik kopira, ampak kaj pa? Esada Babačića? 95% učbenike. Ker ne vejo kaj se kopira, so enostavno rekli: morda pa kopirajo vse! Ne, VSI kopirajo VSE!!! Moram reč, da se ne spomnim, kdaj sem nazadnje fotokopiral nekaj avtorskega.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

starfotr ::

A davek na prazne medije (cdje, dvdje, kartice, diske ipd.) še vedno obstaja?

Plačam davek za svoj back up.

Tako, da nikakor nimam nobene slabe vesti, če piratiziram. Vse je plačano.

Karen ::

Tile si pač zakon razlagajo po svoje... mogoče bo kdo padel na foro. Je pa na nivoju tistega Evropskega poslovnega imenika. Zalet oz. idejo so pa dobili k so morale firme emaile v Ajpes vnest, pa so jih poscrappali in se gredo masovni mailing z dvomljivo pravno interpretacijo
ako prodje
... zdaj da bi inf. pooblascrnka kako rekla na 100k poslanih mailov je najbrz prevec za pricakovat.

starfotr ::

Važno, da so imeli unsubscribe v mailu.

In da je mail nezanesljiv protokol za dostavo.

user4683 ::

To, da so te pozvali po nezanesljivem kanalu je irelevantno, saj te k placilu tega nadomestila (glupega, se strinjam) zavezuje zakon, ne pa njihov mejl. Lahko te ne bi nic pozvali in samo opalili kazen, ce se ne bi "registriral". Nevednost te ne odresuje izpolnjevanja zakonskih obveznosti. Tako kot moras vedeti, da je treba prijaviti racune v tujini ali placati davke, pa ti nihce ne posilja prijaznih dopisov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

Tody ::

Licenčno pogodbo moreš podpisat pod zakonom? Kaj zdaj je zakon al pogodba? Malce drek mešate... Jaz mislim da, se bo kak odvetnik z veseljem okoli tega pozabaval... Če RTV naročnine ni treba plačevat pa tudi tega ne bo treba. Lepo pošlješ nazaj dopis da ne poseduje nobene naprave za fotokopiranje in to je to. Potem pa jih lepo pelješ na sodišče ko bodo rekl da je tvoj telefon multiopravilna naprava.

user4683 ::

Ne, po zakonu moras placevati nadomestilo. To v kaksni obliki sedaj tezijo ljudem je samo dogovor z GZSjem. Ce se ne bi ispeli dogovoriti, bi te pa po neki svoji matematiki opalili. Domnevam, da te lahko tudi ce ne podpises pogodbe. Enako kot moras opt-out iz RTV prispevka.

Maximus ::

a to za popoldance tudi velja? sprašujem za prijatelja ;):P

jernejl ::

Obrtne zbornice pravijo, da naj tisti, ki ne kopirajo avtorskih del, pošljejo izjavo, da takih del ne kopirajo in da ne bodo podpisali pogodbe.
tukaj je link do izjave
Če to kaj velja, pa ne vem. Kolikor jaz razumem razlago, SAZOR ne more kar kaznovati podjetja, ker z njimi ne sklene pogodbe (kazen za nepodpis ne obstaja). Kvečjemu bi vas lahko šli tožit in s tožbo zahtevat, da tako pogodbo sklenete, ali da jim izročite izjavo, da nimate naprav za fotokopiranje.

a to za popoldance tudi velja? sprašujem za prijatelja ;):P
Pomoje ne, ker so zavezanci tisti, ki imajo zaposleno vsaj eno osebo.

BuDi79 ::

Ideja da so vsi lopovi po defaultu ne gre skoz .

Tody ::

Zakaj bi kdo sploh fotokopiral karkoli? Zadnjič sem vprašal ce mi bodo pogodbo poslali po pošti pa so me cudno gledali, ce jaz slučajno ne vem kaj je to elektronski podpis. Vglavnem obiranje denarja ljudem...

driver_x ::

Predvsem so s tem davkom malo prepozni.

nirburu ::

Kaj ni kakšne civilne opcije, da se SAZAS ukine ali konkretno omeji?
Referendum ali neki.
A če pospamamo politike z maili, da pristrižejo SAZAS mislite, da bi delovalo?

Ta mafija že leta uničuje vsega kulturnega.

zigzag312 ::

Danes objavljeno: https://www.gov.si/novice/2022-12-27-sk...

Za gospodarske družbe reproduciranje del za svojo lastno uporabo v okviru 50. člena ZASP ne velja. Zato morajo gospodarske družbe plačati za vsako fotokopijo avtorskopravno varovanega dela, torej tudi za uporabo znotraj podjetja, na primer če zaposleni fotokopira članek za potrebe internega sestanka. Tako gospodarska družba plača za vsako fotokopijo avtorskopravno varovanega dela, ki je v repertoarju SAZOR GIZ k.o. (avtorska dela s področja književnosti, znanosti, publicistike in njihove prevode) v skladu s tarifo, dogovorjeno v Skupnem sporazumu. Obveznost plačila nadomestila za fotokopiranje nastane z dejansko uporabo (fotokopiranjem) avtorskopravno varovanega dela. Če se avtorskopravno varovana dela ne fotokopirajo, obveznost plačila avtorskega honorarja ne nastane in določbe Skupnega sporazuma za te primere ne veljajo. Po mnenju Urada za intelektualno lastnino zato zgolj posedovanje fotokopirne naprave, kadar avtorskopravno varovano delo ni uporabljeno, ne zavezuje k plačevanju nadomestila.

Zgodovina sprememb…

nejc_nejc ::

nirburu je izjavil:

Kaj ni kakšne civilne opcije, da se SAZAS ukine ali konkretno omeji?
Referendum ali neki.
A če pospamamo politike z maili, da pristrižejo SAZAS mislite, da bi delovalo?

Ta mafija že leta uničuje vsega kulturnega.


Zelo hitro dobiš ISBN cifro, potem si že na pol notri in jih lahko od znotraj je...

So se lotili na pol, kakor ostali priskledniki.

nejc_nejc ::

Aja, tle na forumu je dosti inz. kadra, vsak najmanj en ISBN ter članstvo. Tenutno jih je cca 1480, kaj je to proti nam skupaj.

Aston_11 ::

Lopovi.

LeQuack ::

A je kdaj obstajal kakšni javni servis v Sloveniji, ki je delal v dobro državljanov?
Quack !

nejc_nejc ::

Mislim, da ne.
Imamo pa tuki gor par pravnikov, ki bi se lako šli, (resno mislim), ker edino na ta način lako regularno vplivaš na sistem.

S prejšno mojo idejo, jim pa finančna razmerja zjebeš, in si_ smo dosegli svoje.

Avenger ::

zigzag312 je izjavil:

Danes objavljeno: https://www.gov.si/novice/2022-12-27-sk...

Za gospodarske družbe reproduciranje del za svojo lastno uporabo v okviru 50. člena ZASP ne velja. Zato morajo gospodarske družbe plačati za vsako fotokopijo avtorskopravno varovanega dela, torej tudi za uporabo znotraj podjetja, na primer če zaposleni fotokopira članek za potrebe internega sestanka. Tako gospodarska družba plača za vsako fotokopijo avtorskopravno varovanega dela, ki je v repertoarju SAZOR GIZ k.o. (avtorska dela s področja književnosti, znanosti, publicistike in njihove prevode) v skladu s tarifo, dogovorjeno v Skupnem sporazumu. Obveznost plačila nadomestila za fotokopiranje nastane z dejansko uporabo (fotokopiranjem) avtorskopravno varovanega dela. Če se avtorskopravno varovana dela ne fotokopirajo, obveznost plačila avtorskega honorarja ne nastane in določbe Skupnega sporazuma za te primere ne veljajo. Po mnenju Urada za intelektualno lastnino zato zgolj posedovanje fotokopirne naprave, kadar avtorskopravno varovano delo ni uporabljeno, ne zavezuje k plačevanju nadomestila.



No, tole potem naredi stvar brezpredmetno. Če mnenje Urada za intelektualno lastnino seveda kaj velja.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

joze67 ::

Če izdajo mnenje, s katerim se strinjaš, so strokovnjaki, sicer pa šalabajzerji.

Mnenje je mnenje,vsak ga ima. Ni nemogoče, da gledamo zakulisni boj med dvema (ali več) strujama, vsaka s svojo računico in ne, nas ni v nobeni.

Kaj velja mnenje sodišča, morda zakonodajalca.

Tody ::

joze67 je izjavil:

Če izdajo mnenje, s katerim se strinjaš, so strokovnjaki, sicer pa šalabajzerji.

Mnenje je mnenje,vsak ga ima. Ni nemogoče, da gledamo zakulisni boj med dvema (ali več) strujama, vsaka s svojo računico in ne, nas ni v nobeni.

Kaj velja mnenje sodišča, morda zakonodajalca.


Jože, ker si se zbudil z veliko žlico pameti danes, v katerem zakonu je tale prisklednik?

rejven ::

Se pravi enkrat letno daš tiskat letno poročilo in si po njihovem dolžan plačat?
To je približno tko, kot bi vsako leto pri registraciji plačal kazen za prehitro vožnjo, ker avto zmore čež omejitev peljat.

starfotr ::

Ma saj imamo povsod neke take zadeve. Vsak je malo kriv in vsak malo plača.

Lep primer so polovičke za plačilo kazni. Bil si poreden in hitro plačaj, pa ne pritožuj se in to je to. Dobiš za nagrado 50 % off.

Realno vsi malo piratiziramo. Če ne drugega si ogledamo kak filmček na kakih portalih in niso plačane avtorske pravice zanj. Ali pa skopiramo kaj iz kake knjige ipd.

Vendar to ne pomeni, da moramo sedaj kar kolektivno vsi najebat in plačevat. Izgovor bi bil, da bolje, da vsi po malo, kot pa en veliko, če ga dobijo pri nečednem početju.

Meni gredo te kolektivne zadeve na jetra.

Cveto ::

Sem šel brati zakon, ker me pač zanima. Treba je pogledati prekrškovni del, saj se tam vidijo možne sankcije. In tam je vedno vezano na uporabo, razen v primeru prodajalcev.

(1) Z globo najmanj 400.000 tolarjev se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik:

1. ki brez prenosa ustrezne materialne avtorske pravice v primerih, ko je tak prenos potreben po tem zakonu, reproducira, distribuira, da v najem, javno izvede, javno prenese, javno predvaja, javno prikaže, radiodifuzno oddaja, radiodifuzno retransmitira, sekundarno radiodifuzno oddaja, da na voljo javnosti, predela, avdiovizualno priredi ali kako drugače uporabi delo oziroma primerek dela (21. in 22. člen) ;

2. ki poseduje primerek računalniškega programa za gospodarske namene, za katerega se zaveda ali bi se moral in mogel zavedati, da je nedovoljen primerek (2. točka 116. člena) ;

3. ki brez prenosa ustrezne izključne pravice v primerih, ko je tak prenos potreben po tem zakonu, reproducira, snema, javno prenaša ali radiodifuzno oddaja živo izvedbo ali reproducira, da na voljo javnosti, distribuira ali da v najem fonogram ali videogram s svojo izvedbo ali kako drugače uporabi izvedbo (121. člen) ;

4. ki brez prenosa ustrezne izključne pravice v primerih, ko je tak prenos potreben po tem zakonu, reproducira, distribuira, da v najem ali na voljo javnosti ali kako drugače uporabi fonogram ali videogram (129. in 134. člen) ;

5. ki brez prenosa ustrezne izključne pravice v primerih, ko je tak prenos potreben po tem zakonu, radiodifuzno retransmitira, snema, reproducira, distribuira, da na voljo javnosti ali kako drugače uporabi oddajo oziroma posnetek oddaje (137. člen) ;

6. ki brez prenosa ustrezne izključne pravice v primerih, ko je tak prenos potreben po tem zakonu, reproducira, distribuira, da v najem ali na voljo javnosti ali kako drugače uporabi podatkovno bazo oziroma njen primerek (141.c člen) ;

7. ki odstrani ali spremeni elektronski podatek za upravljanje pravic (1. točka prvega odstavka 166. člena)

8. ki reproducira, distribuira, uvozi zaradi distribuiranja, da v najem ali priobči v javnosti avtorsko delo ali predmet sorodnih pravic oziroma njihov primerek, glede katerega je bil elektronski podatek za upravljanje pravic nedovoljeno odstranjen ali spremenjen (2. točka prvega odstavka 166. člena) ;

9. ki se izogne dejanskim tehničnim ukrepom ali proizvede, uvozi, distribuira, proda, da v najem, oglašuje za prodajo ali najem, poseduje za gospodarske namene tehnologijo, napravo, proizvod, sestavni del ali računalniški program, ali opravi storitev z namenom neupravičene izognitve dejanskim tehničnim ukrepom v primerih iz drugega odstavka 166.a člena (prvi in drugi odstavek 166.a člena) ;

10. ki proizvede, uvozi, distribuira, proda, da v najem, oglašuje za prodajo ali najem ali poseduje za gospodarske namene tehnologijo, napravo, proizvod, sestavni del ali računalniški program za odstranitev ali spremembo elektronskega podatka za upravljanje pravic (četrti odstavek 166.a člena) .

(2) Z globo najmanj 80.000 tolarjev se kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe in samostojnega podjetnika posameznika, ki stori prekršek iz prejšnjega odstavka.

(3) Z globo najmanj 80.000 tolarjev se kaznuje posameznik, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena .

(4) Predmeti, ki so nastali s prekrškom, se vzamejo.

(5) O prekršku iz tega člena se odloča po hitrem postopku.

185. člen
(neuradno prečiščeno besedilo)
(1) Z globo najmanj 200.000 tolarjev se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik:

1. ki pristojni kolektivni organizaciji na njeno zahtevo ne pošlje v roku podatkov o vrsti in številu prodanih ali uvoženih naprav za tonsko in vizualno snemanje, naprav za fotokopiranje, praznih nosilcev zvoka ali slike ter podatkov o prodanih fotokopijah, ki so potrebni za izračun dolžnega nadomestila (četrti odstavek 38. člena) ;

2. ki pristojni kolektivni organizaciji ne pošlje v roku sporedov uporabljenih del (prvi, tretji in četrti odstavek 159. člena) ;

3. ki pristojni kolektivni organizaciji ne pošlje v roku potrebnih podatkov za izračun dolžnega nadomestila (peti odstavek 159. člena) ;

4. ki osebi, ki ima zakonit dostop do primerka avtorskega dela ali predmeta sorodnih pravic, ne zagotovi sredstev, ki ji omogočajo uveljavljanje vsebinskih omejitev pravic (166.c člen) .

(2) Z globo najmanj 60.000 tolarjev se kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe in samostojnega podjetnika posameznika, ki stori prekršek iz prejšnjega odstavka.

(3) Z globo najmanj 60.000 tolarjev se kaznuje posameznik, ki stori prekršek iz prvega odstavka tega člena .

joze67 ::

starfotr je izjavil:

Ma saj imamo povsod neke take zadeve. Vsak je malo kriv in vsak malo plača.

Lep primer so polovičke za plačilo kazni. Bil si poreden in hitro plačaj, pa ne pritožuj se in to je to. Dobiš za nagrado 50 % off.

Realno vsi malo piratiziramo. Če ne drugega si ogledamo kak filmček na kakih portalih in niso plačane avtorske pravice zanj. Ali pa skopiramo kaj iz kake knjige ipd.

Vendar to ne pomeni, da moramo sedaj kar kolektivno vsi najebat in plačevat. Izgovor bi bil, da bolje, da vsi po malo, kot pa en veliko, če ga dobijo pri nečednem početju.

Meni gredo te kolektivne zadeve na jetra.
Je pač tisti del leta, ko ljudje čepijo za šankom in modrujejo, mar ne?
Polovička je način razbremenjevanja sodišč. Povprečen državljan RS objektivno ni kriv ničesar - slaba ureditev, zavajajoča signalizacija, inkasantstvo države, infrastruktura na psu, pritisk družbe, položaj zvezd pa še kaj, samo on(a) ni kriv(a) za storjeni prekršek. Ampak za 20€ se pa dogovorimo, roka roki in to je to.

Kolektivno varovanje avtorskih pravic obstaja, ker je nemogoče vsaj približno učinkovito ščititi avtorske pravice. Ne gre za to, da smo vsi po malem krivi, pač pa, da te naprave avtorjem jemljejo možnost uveljavljanja njihovih pravic. Da bi pri fotokopiranju uporabnik preveril stanje avtorskih pravic in sam prijavil ustrezno število kopij, no, to še v Švici ne deluje. Lahko bi fotokopirne (in video in ne vem kaj še vse) naprave prepovedali in bi lahko usluge kopiranja kupoval v ustreznih podjetjih, kjer bi za tu ustrezno skrbeli. Bi bilo to bolje? (Še posebej, ker bi pod ta režim padli digitalni fotoaparati...)

Kolektivno varovanje AP torej skuša urediti zadeve med dvema skupnostima, pri čemer jemlje v zakup, da je za določeno število članov vsake skupnosti taka ureditev slabša od idealne- Ampak nekoliko slabša, ne neskončno bolj slaba.

Lahko pa predlagaš alternativno ureditev, ki bo bolj ustrezala enim in drugim. Nedvomno boš umrl bogat in slaven.

Tody ::

Ammm Halo? Saj nismo leta 1982 ... Fotokopirci v firmah so samo še za prah nabirat, ali pa so del printerja. Kdo za vraga sploh še fotokopira knjige (ali avtorsko zaščiteno besedilo) in jih kaže kolegom?

Sam prestari ste pa se sprenevedate, da so zdaj telefoni lahko tudi skenerji, če smo že na tem, torej po vaši logiki moramo VSI državljani s telefonom plačati ta davek. TO BO DENARJA! Danes še dijaki in študentje na fotokopirajo več, tisti ki so leni dobijo zapiske od sošolke ki je piflakra in vse še enkrat prepiše v elektronski mediji in zadevo pošlje na skupni mailbox.

user4683 ::

Vsi s telefonom (in katerokoli napravo, ki lahko shranjuje ali kopira avtorska dela) smo plačevali ta davek:
http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPred...

starfotr ::

Tudi RTV prispevek je vezan na telefon. Ker je to naprava, ki omogoča spremljanje njihovega programa, zato moraš plačati. V praksi sicer nihče ne bo nikogar zaradi tega zajebaval, vendar točno to je to.
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sodišče EU prepovedalo zaračunavanje nadomestila za piratstvo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
5416262 (13306) ulemek
»

Nemčija za 20-krat zvišala nadomestilo za privatno reproduciranje (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
24947992 (41725) driver_x
»

Ponudniki interneta naj bi zaračunavali nadomestilo za spletno piratstvo (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
18856563 (51361) Gregor P
»

Evropsko sodišče o nadomestilih za zasebno reproduciranje avtorskih vsebin (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Industrijska lastnina
15334456 (31919) MrStein

Več podobnih tem