» »

menjava študija

menjava študija

katoon ::

Zdravo!

V bistvu pišem, ker rabim konkreten nasvet. Zdaj tretje leto študiram medicino in študij mi je vedno manj všeč. Moja napaka je bila da sem se sem vpisala zato ker sem se s točkami pač lahko, saj po končani gimnaziji preprosto nisem vedela, kaj si želim oziroma kje se vidim v prihodnosti. Zdaj sem tu nesrečna, ne uživam ne tekom študija pa tudi poklica se ne veselim, imam občutek da dobesedno vsak dan gnijem za knjigami, saj večino prostega časa porabim za nekaj, za kar nimam popolnoma nič interesa. Ampak po drugi strani, pa...
Problem MF je, da gre za enoviti magistrski program in v primeru, da se prepišem moram začeti z nule. Zanima me, ali ima še kdo drug izkušnje s poznim prepisom in ali je zadovoljen s svojo izbiro, da se je odločil za spremembo?
Tudi kak drug nasvet glede tega ali je prepis smiselen, je več kot dobrodošel...

Pa že v naprej hvala vsem, ki si boste vzeli čas in dali kak nasvet...

DamijanD ::

Če si zihr, da ti medicina ni všeč, se prepiši in začni znova. 3 leta je malo v primerjavi s 40 leti nesreče... Ampak samo, če si zihr. Medicina ima polno enih različnih smeri/specializacij/področij, da mogoče se tudi tukaj kaj najde, kar bi ti bilo OK.
Kam bi pa se pa prepisala, če se boš?

miha98 ::

V medicini lahko delaš karkoli skoraj

TheBlueOne ::

Izgubiti tri leta ni najbolj pametno. Pa zmores kolikor toliko redno koncati medicino, ce te ne zanima? Naceloma lahko pozre dosti dodatnega casa. Poznam punco, ki je mukotrpno dostudirala medicino, potem pa se ji je po koncanem studiju zagabilo do take mere, da ni naredila specializacije, v medicini pa sploh noce vec delati. To je morda najslabsi scenarij.

Pri zapisu manjka kaj bi rada pocela. Na koncu bos pac tehtala, svetovati pa ti ne more nihce brez, da te dobro pozna. Stvari, ki jih tehtas so morda bolj vazne kot si mislis, ker tratis cas magnitude vec let.

Zgodovina sprememb…

FTad ::

TheBlueOne je izjavil:

Izgubiti tri leta ni najbolj pametno. Pa zmores kolikor toliko redno koncati medicino, ce te ne zanima? Naceloma lahko pozre dosti dodatnega casa. Poznam punco, ki je mukotrpno dostudirala medicino, potem pa se ji je po koncanem studiju zagabilo do take mere, da ni naredila specializacije, v medicini pa sploh noce vec delati. To je morda najslabsi scenarij.

Pri zapisu manjka kaj bi rada pocela. Na koncu bos pac tehtala, svetovati pa ti ne more nihce brez, da te dobro pozna. Stvari, ki jih tehtas so morda bolj vazne kot si mislis, ker tratis cas magnitude vec let.


Mogoce poznava isto punco? Je dostudirala medicino, potem sla na specializacijo klinicne psihologije (sicer v tujini), nakar je utogovila, da je nicesar v povezavi z medicino ne veseli. Sedaj pa siva :)

tilen03 ::

TheBlueOne je izjavil:

Izgubiti tri leta ni najbolj pametno.

Kaj pa so 3 leta, 3% celega življenja... Bolj je važno, če se iz tega kaj naučiš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tilen03 ()

TheBlueOne ::

FTad je izjavil:


Mogoce poznava isto punco? Je dostudirala medicino, potem sla na specializacijo klinicne psihologije (sicer v tujini), nakar je utogovila, da je nicesar v povezavi z medicino ne veseli. Sedaj pa siva :)


Shit, ocitno jih je vec takih. :)

tilen03 je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

Izgubiti tri leta ni najbolj pametno.

Kaj pa so 3 leta, 3% celega življenja... Bolj je važno, če se iz tega kaj naučiš.


V tem casu zelo dosti. Biti tri leta prej na trgu delovne sile ti da popolnoma drugacna izhodisca. Tu je lahko razlika med placo namesto 1000€, 3000€, takrat ko jih najbolj potrebujes, ko se stabilizira neka druzina.

Lahko trdim, da uporabljas logiko revnih mamic, ker premalo cenis biti odlocen, hiter itn.

Zgodovina sprememb…

katoon ::

DamijanD je izjavil:

Če si zihr, da ti medicina ni všeč, se prepiši in začni znova. 3 leta je malo v primerjavi s 40 leti nesreče... Ampak samo, če si zihr. Medicina ima polno enih različnih smeri/specializacij/področij, da mogoče se tudi tukaj kaj najde, kar bi ti bilo OK.
Kam bi pa se pa prepisala, če se boš?



V bistvu vem kaj si želim in to je učiti. Zdaj ena možnost, ki mi je všeč je Pedagoška matematika na fmf. Druga možnost bi bila npr. tudi PeF v Lj in sicer smer mat-fiz ali pa mogoče tudi kaj s kemijo in biologijo, ker se zna zgodit, da bi mi kakšen predmet celo priznali.
Razmišljala sem tudi o možnosti kot je npr. ekonomska pa da se potem naredi dopolnilno izobraževanje (ne vem kaj je pravi izraz) in potem vseeno uči (če ta možnost še vedno obstaja). Se mi zdi da bi imela potem vseeno več možnosti zaposlitve, če v šolstvu ne dobim dela. :/
Sem pregledala tudi možnosti ki jih imam po končani MF - imam možnost, da se zaposlim recimo na srednji zdravstveni in tam učim npr anatomijo ali kak drug predmet v tej smeri. Ampak se mi zdi zelo riskantno, saj imam možnost učenja potem le na mahjnem številu šol pa še škoda mi je narediti MF da potem končam na neki srednji šoli.

Dvomi, ki jih imam so pa čisto vsakdanji - zdaj sem že 3 leta iz gimnazije in normalno je, da moje znanje ni več čisto sveže. Kljub temu da sta mi matematika in fizika vedno šli - razna tekmovanj in priznanja, tudi 8 sem pisala na maturi....vseeno sem veliko pozabila, saj z izjemo biofizike v prvem letniku (ki je bila ena velika šala) sem na tem področju 3 leta stagnirala in me zato skrbi, da bi bila v velikem zaostanku za sošolci.
Zato tudi ne vem kaj bi bilo zame bolj primerno - FMF ali PeF... ker imam sorodnika na FMF in pravi da pedagogov nič ne šparajo. Ali kdo ve če imam možnost, da se v primeru da mi na pedagoški smeri na fmf ne bi šlo potem z diferencialnimi izpiti vseeno prepišem v npr. drugi letnik PeF, ali je ta možnost, ko enkrat izkoristim prepis zaprta?

Glede let je pa tudi takole...MF da končam rabim še 3 leta, potem je pa treba tudi še opravit specializacijo ki traja 3 leta, kar je skupaj še 6 let. Če se prepišem na katerikoli drug faks pa bom (če vse opravim redno) potrebovala “le” še 5 let.

Pa hvala vsem, ki ste si vzeli čas in odgovorili!

TheBlueOne ::

Ce ti je kemija vsec, je verjetno to, kar ti obkljuka bolj kot ne vse alineje. Ce si sposobna delati medicino nic od nastetega ne bi smelo biti problem.

Si pa reje ne predstavljaj kaj bos delala, ce ni tvoj cilj nekaj iz JS, ker to ti bo diktirala ponudba na trgu, ko bos iskala.

carovnik1900 ::

razumem da ti je marsikaj v zvezi z medicino sitno, ampak končaj fakulteto. potem pa lahko delaš v bistvu kar hočeš. tudi učiš lahko, če to te veseli itd. (npr. na zdravstveni srednji šoli? vsi predmeti res ne morejo biti nezanimivi, da se nebi nič našlo...). hkrati boš imela dobro izhodiščno točko za naprej... medicina je še vedno eden od poklicev prihodnosti (magari bo velik del avtomatiziran in se bo njihova moč počasi zmanjšala), trenutno pa so zdravniki (ne vsi, del njih) itak novodobno plemstvo aka beli bogovi ... učitelji bodo pa so že oz. bodo postavljeni na spodnji nivo družbene lestvice - ni prav, ampak žal je tako...

katoon ::

carovnik1900 je izjavil:

razumem da ti je marsikaj v zvezi z medicino sitno, ampak končaj fakulteto. potem pa lahko delaš v bistvu kar hočeš. tudi učiš lahko, če to te veseli itd. (npr. na zdravstveni srednji šoli? vsi predmeti res ne morejo biti nezanimivi, da se nebi nič našlo...). hkrati boš imela dobro izhodiščno točko za naprej... medicina je še vedno eden od poklicev prihodnosti (magari bo velik del avtomatiziran in se bo njihova moč počasi zmanjšala), trenutno pa so zdravniki (ne vsi, del njih) itak novodobno plemstvo aka beli bogovi ... učitelji bodo pa so že oz. bodo postavljeni na spodnji nivo družbene lestvice - ni prav, ampak žal je tako...


Z napisanim se v bistvu precej strinjam, ker to je biu tudi moj edini razlog za vpis (pa ne mislit da sm nato zdaj ponosna) - met nek ugled v druzbi.
Ampak bolj ko razmislam, kdo si dejansko zeli imeti zdravnika, ki ni zainteresiran v svojem delu, ali je tak zdravnik sploh zmozen celostno oskrbeti svoje paciente? Ze res da zdravnike iscejo in ce grem za splosno zdravnico lahko dobim in stipendijo in zagotovljeno sluzbo, ampak srečna s tem (tudi ce imam ugled, sem beli bog), v življenju ne bom.
Zdaj to je spet dilema o kateri presodi vsak posameznik - lahko delaš za denar, delo opravljaš povprečno in srečo iščeš v drugih stvareh, lahko pa delaš s srcem, delo opravljaš nadpovprečno, z denarjem pa ravnaš previdno - sploh pa imaš tudi kot učitelj možnosti da prihodek črpaš še od kod drugod (sindikati, vlaganje, privat inštrukcije...) - skratka enako kot pri drugih poklicih, le znajti se moras v lajfu

A110 ::

Ugled v družbi? S čem? S tem da si zdravnik? Da preglejujes ljudi? Že zdaj večina diagnoz računalniki opravijo bolje od zdravnikov. Je pa res da vedno rabimo obrtnika ki bo določene preglede fizično opravil. Se pa vidi kako zgrešen pogled ima družba da se ima eno delo za bolj ugledno od kakšnega drugega popolnoma brez razloga

Pomisli če je res vredno za "ugled" se dotikati vseh možnih ljudi

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A110 ()

Mike_Rotch ::

Če ti medicina ni všeč, se čim prej izpiši in delaj nekaj drugega.

Sunk cost @ Wikipedia

Masayoshi ::

No, jaz pa vseeno predlagam da še enkrat razmisliš v smeri kaj s končano medicinsko fakulteto lahko delaš in če bi te morda kaj od tega le veselilo:
razen delati kot "pravi" zdravnik je še recimo: več kot 1000 zdravnikov dela na raznih javnih institucijah (NIJZ in podobno), veliko zdravnikov po izobrazbi uči, delajo v raznih farmacevtskih podjetjih (LEk, Krka, Medis, Kemofarmacija, Salus, vsa tuja predstavništva), tudi podjetnike z osnovno izobrazbo zdravnik poznam. Izobrazba ti povsem ne trasira poslovne poti. Če pa nič od tega ne, pa dejansko veš kaj si želiš in lahko tisto delaš le s končano kakšno drugo fakulteto, potem pa le zamenjaj in to čimprej.

tilen03 ::

A110 je izjavil:

Se pa vidi kako zgrešen pogled ima družba da se ima eno delo za bolj ugledno od kakšnega drugega popolnoma brez razloga

No, zdravnik je ugleden z razlogom. Ker je pomemben za zdravje in (urgentno) reševanje človeških življenj. Kaj ti pomaga diagnoza računalnika, da podoživljaš srčni napad, če ti ne more pomagati.

Bo pa tehnologija nadomestila/razbremenila splošne zdravnike - vsakdo bo imel pripomoček pri sebi in si meril podatke. Podatke bo avtomatsko pošiljalo sistemu, ki jih bo odčital in dal napotke, predloge.

Po obilnem obroku v McDonaldsu, ti bo virtualni zdravnik poslal: "V McDonaldsu spet? Hjao..."

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tilen03 ()

A110 ::

tilen03 je izjavil:

A110 je izjavil:

Se pa vidi kako zgrešen pogled ima družba da se ima eno delo za bolj ugledno od kakšnega drugega popolnoma brez razloga

No, zdravnik je ugleden z razlogom. Ker je pomemben za zdravje in (urgentno) reševanje človeških življenj. Kaj ti pomaga diagnoza računalnika, da podoživljaš srčni napad, če ti ne more pomagati.

Bo pa tehnologija nadomestila/razbremenila splošne zdravnike - vsakdo bo imel pripomoček pri sebi in si meril podatke. Podatke bo avtomatsko pošiljalo sistemu, ki jih bo odčital in dal napotke, predloge.

Po obilnem obroku v McDonaldsu, ti bo virtualni zdravnik poslal: "V McDonaldsu spet? Hjao..."


Dosti infrastrukture in tehnologije je potrebno da sploh lahko nekdo urgentno "reši življenje". Hec je da velika večina zdravnikov ne rešuje življenj in niti ne rešuje nekih posebnih problemov. 99% primerov ugotovijo takoj vzrok, ostali 1% bolezni pa večinoma niti ne ugotovijo.

Shields ::

Jaz sem študij menjal prvo leto. Na faks sem prišel z zanimanjem, ki sem ga dobil z informativnega dneva in odšel precej razočaran nad izvajanjem programa (NTF materiali - program tako šlampasto sestavljen z obupnimi kadri da ne vem če še obstaja, vem da je po 4 mesecih manjkalo 40 - 50 % študentov). Če te ne zanima je brez veze, niti ne vem kako izdeluješ MF če nimaš zanimanja. BF sem potem končal brez težav in delal že marsikje, tudi izven svoje smeri. Razmisli kaj bi rada počela in če v medicini res ni ničesar zate, dobro razišči kaj lahko z medicino in kaj lahko z drugim študijem delaš. Informativni dnevi bodo kmalu in tako tudi vpis, odloči se, da ne zamudiš

tony1 ::

"Z napisanim se v bistvu precej strinjam, ker to je biu tudi moj edini razlog za vpis (pa ne mislit da sm nato zdaj ponosna) - met nek ugled v druzbi."

Tole je res zelo napačen razlog za študij na MF, in toplo ti priporočam, da daš študij na pavzo za letos.

Vmes poskusi razmisliti, kaj čisto drugega bi te veselilo (in dobiš tudi čas, če se morda po kakšnem čudežu premisliš in lahko tudi na MF nadaljuješ drugo leto - za hec lahko tudi preštudiraš vse mogoče specializiacije - če bi se kakšna zdela zanimiva), sicer pa raje preštudiraj druge poklice oz. tvoje interese.

Kar sem jaz videl zdravnikov, ki so šli študirat medicino iz takšnih ("da bodo doma ponosni") in podobnih vzrokov ("da bom lahko izpadel pameten in pomemben pred bolniki"), so bili vsi za en drek zdravniki tako po strokovni kot "človeški" plati.

Obenem iz prve roke (na šihtu imamo mulca, ki danes pri nas programira, pa je nekoč študiral medicino (in kmalu po začetku faksa pustil študij) - kar je blazno zanimiva kurioziteta in ko je to povedal na firminem uvajalnem seminarju je izpadel večji frajer od vseh direktorjev in doktorjev znanosti - tako da nekaj ugleda MF le še ima :))) povem, da ni nobena panika se na polovici študija premisliti. 3 leta v delovni dobi 40+ let ni skoraj nič. Veliko slabše je ne narediti ničesar, trpeti še 3+6 let in nato z odporom delati nekaj, kar ti je odveč do penzije.

Zamenjaj faks, vsekakor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

tony1 ::

Še glede dileme FMF ali PEF: če te zanima matematika, potem pejt vsekakor najprej na FMF.

Če se izkaže, da je to morda prezahtevno greš lahko še vedno brez težav na PEF (kjer ni hudič, da bi ti morali priznati nekaj izpitov - obratno pa ne bo držalo). Obratno je verjetno težje.

Glede srednješolske matematike pa ne skrbi: 2 letnika gimnazijske matematike se da (s kvalitetnimi zapiski) ponoviti v enem dnevu. Do začetka študija jeseni imaš še OGROMNO časa za ponovitev gimn. matematike.

A110 ::

Na fmf gre matematiko iz nič. Od peanovih aksoliomov dalje tako da tudi brez predznanja se da narediti. Moraš pa imeti stvari poslihtane v glavi ker marsikdo tudi če se je učil po cele dneve ni naredil izpitov ker enostavno ni bil dovolj sposoben. Medtem ko MF naredi vsak ki ima voljo do učenja.

mare_ ::

Sicer pa študij na MF in kasneje dejansko delo nimata nujno veliko skupnega...
Ne misliti, da si edina - ni bilo malo sošolcev, ki so se vpisali, ker niso vedeli, kaj bi ali pa ker so starši tako hoteli ali pa kakršen koli že smotan razlog... po drugi strani zna pa tudi faks kot tak in gnitje za knjigami veliko volje do življenja pobrati in s(m)o potem obupavali, marsikdo je tudi resno razmišljal, da pusti. Večina je kljub temu zvozila do konca pa ne vem, če je komu na koncu bilo res žal. Kot so že rekli, veliko področji je, kjer se na koncu lahko najdeš.
Mimogrede, a vzporedni vpis še obstaja? Sošolec je to izkoristil pa je na koncu pogruntal, da drugi faks (pa ne vem, če ni bil ravno fmf) tudi ni to, kar je mislil, da bo :)

tony1 ::

"Ali kdo ve če imam možnost, da se v primeru da mi na pedagoški smeri na fmf ne bi šlo potem z diferencialnimi izpiti vseeno prepišem v npr. drugi letnik PeF, ali je ta možnost, ko enkrat izkoristim prepis zaprta?"

Mislim, da ima PEF več izrednih (plačljivih) programov, tako da ni vrag da to ne bi bila možnost. Včasih je bilo tudi običajno, da si plačal prvo leto, nato pa si se vpisal med redne študente z brezplačnim študijem.

Dejansko lahko že danes pokličeš v referat PEF in jih točno to vprašaš. Samo reci jim, da si v 3. letniku FMF (prej še naštudiraj katera smer, če bodo firbčni) in da te ne zanimajo specifike katere izpite bi ti priznali ampak, ali sploh obstaja možnost, da se npr. vpišeš v 2. letnik izrednega študija.

Pa tudi, če se to ne da: se pač vpišeš v 1. letnik (izrednega) študija na PEF in ti priznajo nekaj težjih izpitov. So what, vredno je bilo probati.

katoon ::

tony1 je izjavil:

"Ali kdo ve če imam možnost, da se v primeru da mi na pedagoški smeri na fmf ne bi šlo potem z diferencialnimi izpiti vseeno prepišem v npr. drugi letnik PeF, ali je ta možnost, ko enkrat izkoristim prepis zaprta?"

Mislim, da ima PEF več izrednih (plačljivih) programov, tako da ni vrag da to ne bi bila možnost. Včasih je bilo tudi običajno, da si plačal prvo leto, nato pa si se vpisal med redne študente z brezplačnim študijem.

Dejansko lahko že danes pokličeš v referat PEF in jih točno to vprašaš. Samo reci jim, da si v 3. letniku FMF (prej še naštudiraj katera smer, če bodo firbčni) in da te ne zanimajo specifike katere izpite bi ti priznali ampak, ali sploh obstaja možnost, da se npr. vpišeš v 2. letnik izrednega študija.

Pa tudi, če se to ne da: se pač vpišeš v 1. letnik (izrednega) študija na PEF in ti priznajo nekaj težjih izpitov. So what, vredno je bilo probati.


No to je v bistvu tisto, kar me je najbolj zanimalo, se pravi če obstajajo še dodatne možnosti za prepis in če se da 3. zamenjat program. Edino na Pef kolikor sem gledala imajo možnost izrednega vpisa le na razrednem pouku... sicer so pa informativni dnevi za vogalom tako da grem na obe fakulteti pa jim bom kar direkt postavila vprašanja.

tony1 ja matematika me je vedno zanimala, zato si želim to zanimanje prenesti tudi na druge, mlajše generacije!
mare_ Jaz sem tudi razmišljala o vzporednem študiju, ampak so mi ga na PeF odsvetovali, kar so objasnili s tem, da bom ob faksu (kot je medicina) zelo težko uskladila obveznosti pa tudi sebe nimam za tako nadarjene, saj mi je že ob enem faksu dokaj mučno :/


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vpis na srednjo šolo za status (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Šola
426198187 (37004) Filip8
»

Delo ali študij

Oddelek: Šola
194443 (3356) Trupl0
»

FRI, neuspešno leto (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
10134417 (29499) bluefish
»

srednja in visoka šola?!

Oddelek: Šola
464584 (3799) jizzer
»

FE Prestop iz UNI na VSŠ

Oddelek: Šola
325620 (4703) stalker

Več podobnih tem