» »

Prenosnik - pasivno hlajenje

Prenosnik - pasivno hlajenje

zanny ::

Pozdravljeni.

Ker bo moj HP spectre 13 (2015) pocasi odlsuzil svoje (naj dodam, vec kot vrhunski laptop za moje potrebe). Razmisljam o nakupu novega.

Na njem delam samo in izkljucno heavy pisarnisko delo (vecino preko google docs) + kdaj kak film, zmogljivosti niso tolko pomembne. Vazno da tekoce deluje.
Tekom let z HPjem, pa sem ugotovil, da mi je prenosljivost kljucna in se par stvari, zato iscem prenosnik:
-z usb c polnjenjem
-pasivnim hlajenjem (ja, ta tezji kriterij, ker ne vem kateri prenosniki so to)
-velik plus bi pa bil tudi 3:2 ekran in 'kovinsko' ohisje, ampak ni pa nujno.


Ugodno lahko dobim:
Dell Inspiron 13 5301
Lenovo yoga c640
HP Envy 13-ba1453ng

Mi zna kdo povedat, ce imajo pasivno hlajenje in polnjenje preko usb C?
Zal nisem toliko v koraku z casom in zato se obracam na vas.


Kaksni drugi predlogi?

Mislim tudi da huawei matebook X bi zadostil kriterijam, ampak vec kot 800eur res nebi dal (ta stane vec).

Hvala za odgovore.
  • spremenil: zanny ()

Karen ::

Pasivno hlajenje imajo samo Intel CoreM procesorji in N-serija, ala N4120; Intel Core i3, i5, i7 so vsi prepožrešni za pasivno hlajenje, imajo ventilatorje. Sem ter tja se sicer najde kakšna inovativna izjema (s kakšnim vodnim hlajenjem ali drugo inovacijo brez ventilatorja), ampak od tehle ki si jih naštel ne.
V bistvu je to škoda, ker kar sem imel pasivnih notebookov so bili vsi zakon; no nazadnje sem imel N4000 procesor, pa se mu je poznalo na brzini, ampak tišina pa zmaga.

zanny ::

Tudi sam sem gledal, da je tak, pa vidim zdaj potrditev.
Zgleda bom mogel opustit idejo o pasivnem hlajenju, ceprav...
Mnenja o tistih treh prenosnikih?
Yoga mi je zelo vsec, saj je convertible, kar bi mi zelo prislo prav, ampak spet, po forumih pisejo, da je zelo glasna. Jaz pa hocem mir in tisino, navzkrizje interesov?

amacar ::

Še en pasivni z dobrim performancem bi bil macbook air z m1 procesorjem, žal bo treba dati 1k€, če se naroči iz tujine, pri nas še več.

zanny ::

Ios zaradi taksnih in drugacnih razlogov zal odpade...

Karen ::

Zanny: odvisno od power settingov pri mašinah, jaz na mašini v power options (Lenovo) vedno nastavim max performance namesto 100% raje 99% - jasno se nič ne pozna, ampak oglaša se pa pol manj. Isto naredil na obeh lenovotih, od tega je en Extreme gen2, pa se tudi tam pozna - na vgrajeni grafiki ga ne slišim.
Drugače pa zanimivo, tole sem našel (ok, eni so chromebooki, pa air), ampak nisem vedel da je tud samsung vmes: https://laptop251.com/best-fanless-lapt... (al pa guglaj "2022 fanless notebook" oz. kaj v tem stilu)

tony1 ::

Fanless prenosnikov je malo, moj nasvet je čim bolj kakovosten prenosnik (npr. Lenovo T serija) z ne najbolj požrešnim procesorjem (npr. i5 namesto i7).

Tale zgoraj omenjeni performance max. trik se tudi zdi zanimiv.

Obenem se za prenosnike najde program, ki spreminja krivuljo hitrosti vrtenja ventilatorjev npr. CPU fan control (za HPje) ali TPfan (za Lenovo). Sam imam s tem utišanjem laptopov samo dobre izkušnje (še nobena plata mi ni odletela zaradi tega). Lahko pa tudi redno preverjaš (npr. z menjavo vsako leto), če bi se zato termalna pasta hitreje posušila in jo pogosteje menjaš...

mat xxl ::

Poglej malo večja delovna postaja HP Furry 17 inch ekran, nekje v 15,6 velikem okvirju, ja sem takega nabavil in gre na enostavno v 15,6 torbo.

Polnjenje ima tudi preko USB-C je pa skoraj neslišen, dokler ne delaš, res , kaj čudnega z njim, čeprav ima ventilatorje .....................

DePalmo ::

Trik z max. performance na 99% je res dober ker Lenovo Vantage ne pozna kaj pomeni "quiet mode" (funkcija je ampak ne dela). Dejansko deluje edino občasno požene ventilatorje ko prenosnik res obremeniš, tako da če ga ne boš preveč obremenjeval, se ti ventilatorji praktično nikoli ne bojo zagnali.

Se pa pozna na performansu ampak opazim razliko samo ko kompajlam aplikacije, igram igrice ali ko gledam 1080p video (čez čas začne audio zaostajat), pa imam kar močan laptop.

bLoL ::

Glej prenosnike z AMD procesorji. Intel procesorji so trenutno pač zadaj (vsaj do zadnje 12 gen.).

pegasus ::

Najlažje je pregledovati ponudbo npr. tu, potem pa samo dodajaš filtre po želji in gledaš kaj ti pade ven. Moj problem je, da imam samo 3 želje, a je že po dveh presek prazna množica.

Vidim da so pasivno hlajeni s svežimi proci uglavnem samo še chromebooki ... kar ti verjetno ne predstavlja omejitve, če uporabljaš google docs in ostale online apps?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pegasus ()

mr_chai ::

Jaz bi na tvojem mestu gledal tele. Vsi so v 3:2. Jaz dam glas za Lenovo.


Lenovo ThinkPad X1 Titanium Yoga

Lenovo ThinkPad X1 Nano

Huawei MateBook X Pro Signature Edition


Huawei Matebook 13

Microsoft Surface Book 3

Surface Go

Pat_MaGroin ::

Vzami Chromebooka. Ze tisti ta osnovni posekajo marsikater prenosnik za 800 eur, ce kupis chromebooka za 500 bo pa itak cez glavo zmogljiv za tvoje potrebe.

Baterija drži večno, tihi, vse dela BP.

kow ::

zanny je izjavil:


Na njem delam samo in izkljucno heavy pisarnisko delo (vecino preko google docs)


Sem offtopic, ampak si me nasmejal. Kupi rabljeni thinkpad za 400e.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Mike_Rotch ::

Vidim da so pasivno hlajeni s svežimi proci uglavnem samo še chromebooki ... kar ti verjetno ne predstavlja omejitve, če uporabljaš google docs in ostale online apps?


Ne vem sicer kaj točno dela OP, ampak napisal je heavy pisarniško delo. "samo google docs in ostale online apps" zna biti precej zahtevno za računalnik. Single thread performance procesorja se precej pozna, prav tako je nujno vsaj 16gb rama za udobno delo.

Predvsem je pa bistven OS z dobrim multitaskingom in window managementom. Win, linux, macos. Ostalo

Invictus ::

kow je izjavil:

zanny je izjavil:


Na njem delam samo in izkljucno heavy pisarnisko delo (vecino preko google docs)


Sem offtopic, ampak si me nasmejal. Kupi rabljeni thinkpad za 400e.

Ja, tpočno to, sploh nima smisla kompolicirati.

16 GB RAM + SSD, pa imaš mir dokler ne crkne...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mike_Rotch ::

Ni vse v RAMu. Thinkpad za 400 eur ima Intel 5. ali 6. generacije. To pomeni cca. 3x počasnejši performance v browserju od novih procesorjev (Amd 5xxx, Intel 11xxx, M1).

Dokler scrollaš po forumih je OK. Ko imaš odprto video konferenco, screen sharing in poskušaš uporabljat kakšno malo bolj zahtevno web aplikacijo, vse skupaj hitro počepne.

Uporabnik ::

Glede tišine, jaz imam sedaj že drugega ZenBooka, oba i7. Ob navadnem delu, to kar opisuje OP + še verjetno malo več zavihkov, noben niti malo ne vrti, oz. vrti neslišno. Šele če zaženeš početi kaj zahtevnega (filmi ne padejo pod to) začne pihati.
If You Don\'t Stand for Something, You\'ll Fall for Anything

Invictus ::

Google Docse preživita tako star Thinkpadkot kakstar Apple B.P.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

mr_chai ::

Ma ja, za to kar opisuje op je že T460 dovolj, to dobiš že za 300 eur.

kow ::

Mike_Rotch je izjavil:

Ni vse v RAMu. Thinkpad za 400 eur ima Intel 5. ali 6. generacije. To pomeni cca. 3x počasnejši performance v browserju od novih procesorjev (Amd 5xxx, Intel 11xxx, M1).

Dokler scrollaš po forumih je OK. Ko imaš odprto video konferenco, screen sharing in poskušaš uporabljat kakšno malo bolj zahtevno web aplikacijo, vse skupaj hitro počepne.


Pa tak cloud, hihi.

zanny ::

Nisem dovolj specificiral dela z prenosnikom, vidim da niti ne rabim, ste že predpostavili svoje.

Kakorkoli, še vedno iščem 13-14' laptop z pasivnim hlajenjem.
Sem zasledil Samsung book S. Zahteva vsem mojim zahtevam, cena je z Amazona tudi okrog 800Eur. Pa še prenosen zgleda.
Je kakšna trgovina v Slo ali Avstrij (blizu meje preferably), ki ga ima na zalogi, da se stvar v živo pogleda? Po spletu ne najdem nič...

Karen ::

Bodi pozoren: sem mislil da je Core i5 notri, ampak ti Book S pridejo v več "okusih": to tapoceni imajo notri ARM procesorje, (ala jabolčniki, s tem da sw ni niti približno tako optimiziran). Imaš pa seveda precej dražje Core i5-ke notri, ampak niso več pasivni. Tudi opisi po spletnih straneh oz. spletnih trgovinah so si nasprotujoči: na vrhu tudijo da ima Core-i5, pol naprej pa da ima jedra z višjo in nižjo porabo (ARM), pa da drži 18 ur... sorry, noben Intel core i5 ne zdrži več kot 10 ur (give or take) - to je samo arm, ampak na račun hitrosti.
Lej, če si lahko privoščiš ti priporočam X1 nano, na tem tipkam to sporočilo... ni neslišen, ampak blizu, pa 2k zaslon touch (nimajo vsi). Je pa 1,5k pa naprej, kolikor nočeš dat, če sem prav razbral iz tvojih sporočil.
Torej bo kompromis:
a) vzameš N4120 ali core m5/m7 kitajca, jaz bi v tem priemru gledal Bmax13 pro ali bmax14, nekaj s touchem obstaja, pa usb-c polnjenje imajo, cena je tam dobrih 400 somov. Bo počasen - še vedno za surfat, film pogledat, pa kaj natipkat, pa ne boš se sekiral če se mu kaj zgodi, za 2 leti bi moral bit.
b) vzameš nekega starejšega lenovota, recimo X1 carbon 5. generacije (mogoče 6.), dobiš za rang 600-800 somov. Soliden, brzina ne bo issue, baterija mogoče ne bo več "nova", usb-c majo že eni, pa slišal ga boš
c) vzameš nekaj dražjega - zadnje generacije procesorjev (kako yogo z AMD-jem, mogoče zenbooka - kar jih imamo v službi so ventilatorji napram lenovotom če mene vprašaš), ranga 900-1200 eur, pa boš tišal z različnim SWjem ali tweaki.
To kar bi ti želel pač ne obstaja. Ne more bit powerful proc in še brez hlajenja... to je tko kot bi hotel navor formule met v avtu z 45 konji... oboje ne gre. Upam, da vseeno najdeš nekaj kar te bo zadovoljilo, ampak sam najbolje veš v katero smer boš odstopil.

Mike_Rotch ::

Ne more bit powerful proc in še brez hlajenja


Obstaja, in to za odlično ceno. Ampak pravi, da noče MacOSa.

Zgodovina sprememb…

mtosev ::

Obstajajo tudi i5 pasivno hlajeni cpuji. Tile imajo Y črko v imenu cpuja.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

AMD lansiral mobilne procesorje Ryzen Mobile 4000 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Procesorji
10021915 (12498) Mr.B
»

Kateri macbook ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
9715671 (12500)          
»

Poceni laptopi?! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
1067596 (5023) Mato989
»

Zmogljiva delovna postaja (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
716883 (4349) špela113
»

Chromebook Pixel je resničen (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
10921406 (17301) Unknown_001

Več podobnih tem