» »

Pomanjkanje surovin

Pomanjkanje surovin

Avenger ::

Iz prve roke vem, da nekaterih naftnih derivatov na trgu ni možno dobit. Tovarna, ki proizvaja plastičen material ne dobi komponente A, B in/ali C, brez katerih ne morejo delat določenega materiala in je proizvodnja tega enostavno ustavljena, rok dobave komponent pa neznan. Potem ko dobijo, naredijo kar lahko in v momentu razprodajo. Wtf se dogaja? Kaj takega se še ni zgodilo v zadnjih 50 letih. In ne bi rekel, da bi bilo to trenutno stanje, ki bi trajalo mesec ali dva, ne, to traja že vsaj pol leta... Mikroprocesorji imajo svoj problem, brali smo lahko o tem, kako proizvajalci avtomobilov naredijo zalogo avtov ne da bi vgradili čipe, avte potem nekje parkirajo in čipe vgradijo naknadno. Je še kje podobna situacija?
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

styrian ::

Tekmeci si zaradi panike delajo zalogo, ker se bojijo pomanjkanja.

Rafinerija pa ne more delati z 10x kapaciteto, da zadosti povpraševanju.

temprar ::

Jaz tudi videvam/slišim podobne zgodbe iz prve roke pri nas. Resnično je pomanjkanje določenih ključnih surovin na trgu.
Gre vsekakor za kombinacijo lockdowna in povpraševanja.
Vladni ukrepi držav so totalno skrhali že tako krhke dobavne verige. OPEC pa nam recimo kaže sredinca in se smeji.

Globalizacija brez globalnega nadzornika je recept za katastrofo.
Globalnega nadzornika pa si niti pod razno ne želim. Tudi, če za izdelek plačam 2x več, raje vidim, da je lokalno izdelan.

MIHAc27 ::

Hitro potrošništvo bo kot kaže treba zopet namestiti z kvalitetnim potrošništvom. (Torej ne pralni stroj za 200€, ki dela max 3 leta, temveč za 500€+, ki dela 10-15let).
Isto z telefoni, avtomobili, oblekami.
Včasih sem nosil iste čevlje vsaj za 1 leto, tudi več. Že kar nekaj časa več kot pol leta ne zdržijo. Vsaj v cenovnem rangu, kjer sem vedno kupoval (nekje srednji). Sem prešaltal na nižji, ker je isti šit, samo manj stane.

kow ::

Malo ste zamesali. Ne gre za pomanjkanje surovin (proizvodnje so rekordne), ampak je visek denarja. Problem pomanjkanja surovin je enostavno resljiv. Dvignes obrestne mere. Samo ni politicno sprejemljivo.

kuall ::

mogoče pa ljudje manj hodijo po zabavah in gostilnah, imajo več denarja našparanega za kupovanje bolj koristnih stvari in je zato pomanjkanje surovin? ni nujno vse tako črnogledo.

feryz ::

A če dvigneš obresti, se plastika kar na dvorišču pojavi? To je pa nekaj novega. Bi veljalo probati.

kow ::

kuall je izjavil:

mogoče pa ljudje manj hodijo po zabavah in gostilnah, imajo več denarja našparanega za kupovanje bolj koristnih stvari in je zato pomanjkanje surovin? ni nujno vse tako črnogledo.

Seveda. Ampak, ker drzave subvencionirajo storitveni sektor, ki ni propadel, je to umetna kolicina denarja. Drugace bi gostilnicarji bolj tezko narocali elektroniko po netu - bili bi brezposelni. Povprasevanje je umetno preveliko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

kriptobog ::

MIHAc27 je izjavil:

Hitro potrošništvo bo kot kaže treba zopet namestiti z kvalitetnim potrošništvom. (Torej ne pralni stroj za 200€, ki dela max 3 leta, temveč za 500€+, ki dela 10-15let).
Isto z telefoni, avtomobili, oblekami.
Včasih sem nosil iste čevlje vsaj za 1 leto, tudi več. Že kar nekaj časa več kot pol leta ne zdržijo. Vsaj v cenovnem rangu, kjer sem vedno kupoval (nekje srednji). Sem prešaltal na nižji, ker je isti šit, samo manj stane.


Je preveč socialkarjev, da bi to šlo skozi. Pa tudi podražilo se je vse skupaj. Dober stroj, ki bo delal 15+ let ni več 500€, ampak gredo kar preko jurja...

c00L3r ::

"Pametni ekonomisti" so nas zadnji 30 let prepričali, da je "just in time supply chain" najbolj optimalni model dobave z minimalnim skladiščem. Dele ali material dobiš nekaj dni preden ga porabiš za svoj izdelek. Ni stroškov skladiščenja in ni nevarnosti, da bi material izgubil na vrednosti. Kao predvidljivi stroški. Zato pa nobena država ni imela na zalogi niti zaščitnih rokavic in mask v začetku epidemije. Zakaj pa bi imeli, če lahko "takoj" dobimo vse iz kitajske.

Zdaj doživljamo prekinitve dobave zaradi večih faktorjev. Nekaj je covid, nekaj so podnebne spremembe, katere so ustavile tovarne. In ko se en člen verige prekine, to povzroči posledice po celi verigi.

Glavni kazalnik v našem ekonomskem sistemu je profit, katerega je "just in time supply chain" večal, prav tako kupovanje kar se le da iz revnejših držav. Večji dobiček za bogate lastnike in cenejši izdelki za potrošnike. Je pa tak sistem zelo neodporen na prekinitve. Slabost globalnega kapitalizma pač.

Zdaj pa plačujemo ceno za te neumen ekonomski model. Nič pa ne kaže, da smo se kaj naučili iz tega. Vsi bolj ali manj čakajo, da so dobava spete vzpostavi. Potem pa samo vprašanje časa, kdaj bo spet odpovedali. Na samozadostnost držav ali geografskih regij smo že zdavnaj pozabili. Če bi hoteli bit samozadostni bi morali lokalni več proizvajat. To pa pomeni višji standard oz. višje plače in manj profita za bogataše.

TESKAn ::

To pa pomeni višji standard oz. višje plače in manj profita za bogataše.

You make it sound like it's a bad thing;).
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

c00L3r ::

TESKAn je izjavil:

To pa pomeni višji standard oz. višje plače in manj profita za bogataše.

You make it sound like it's a bad thing;).


Za večino je to dobro, za bogataše ne. Težava kapitalizma je v tem, da so "dobre" ideje samo tiste, kjer nekdo obogati (se dela profit). To se kaže tudi pri podnebnih spremembah. Marsikaj bi se dalo izboljšat z velikimi investicijami v transport, energetiko ipd. Ampak to bi moralo bit neprofitno. Edini "zaslužek" bi bil boljše okolje za naslednje generacije, ne pa kratkoročni profit za bogate investitorje v "zelene tehnologije". To eni slišijo in mislijo, da se bo Stalin vrnil, če bi se morali bogati odreči delu svojega bogastva.

kow ::

Malo narobe si predstavljas kako kapitalizem deluje. Kar predlagas se vecini zdi intuitivno smiselno. Zgodovina je pokazala, da je popolni idiotizem in vedno faila popolnoma.

Jazon ::

Pomojem so tudi tu problem kvote. Namreč v EP/EK so nam obesili kvote, ki so vezane na uvoz določenih surovin iz Azije in drugod. In ko je kvota presežena pridejo v veljavo "zaščitne" carine.
To je vse fine and dandy, ampak v bitki za čim manj izpustov nekega inertnega plina, je bilo najlažje za ekofašiste, da so spodbujali ukinjanje evropsko proizvodnje (s subvencijami) in ta se je preselila v dežele kjer je folk bil plačan 10x manj, mi smo pa potem nazaj uvažali ekološko čistejše izdelke. Zdaj je folk plačan več in zadeva ni več tako ugodna, poleg tega so s prehitro ekspanzijo zasvinjali že prej hudo onesnažene države.
Če me spomin ne vara je npr. evropska jeklarska industrija še leta 2005 proizvedla 55mioT jekla, medtem ko je trenutna slika okoli 5mioT. Razliko proizvedeta Kitajska in Indija, ki so poleg Rusov tudi lastniki večine preostalih jeklarn v EU. Lastniki so v bistvu postali tako da so nakupe financirali tudi s subvencijami za zaprtje in potem proizvodnjo preselili v Azijo. Dovolj je bilo le, da si (levim) idiotom iz EP in EK nesel dovolj velik kufer denarja.

kow ::

Malo bluzite, vsaj zdi se mi tako. Pokazite mi podatke, da je uvoz iz bistveno Kitajske manjsi kot 2019. Ali uvoz bakra iz Chilea ipd.
Poraba je problem, ne supply.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Jazon ::

kow je izjavil:

Malo bluzite, vsaj zdi se mi tako. Pokazite mi podatke, da je uvoz iz bistveno Kitajske manjsi kot 2019. Ali uvoz bakra iz Chilea ipd.
Poraba je problem, ne supply.


Poudarek na se ti zdi. Malo si brezvezen...

kow ::

Da, ne ljubi se mi iskati podatkov. Enako kot tebi. Vemo pa, da je uvoz iz Kitajske obcutno vecji kot lani ob istem casu. To lahko takoj najdes.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

jukoz ::

Jazon je izjavil:


Če me spomin ne vara je npr. evropska jeklarska industrija še leta 2005 proizvedla 55mioT jekla, medtem ko je trenutna slika okoli 5mioT. Razliko proizvedeta Kitajska in Indija, ki so poleg Rusov tudi lastniki večine preostalih jeklarn v EU. Lastniki so v bistvu postali tako da so nakupe financirali tudi s subvencijami za zaprtje in potem proizvodnjo preselili v Azijo. Dovolj je bilo le, da si (levim) idiotom iz EP in EK nesel dovolj velik kufer denarja.


Spomin te vara?

https://tradingeconomics.com/european-u...
"Steel Production in European Union averaged 13539.95 Thousand Tonnes from 1990 until 2021, reaching an all time high of 19178 Thousand Tonnes in March of 2007 and a record low of 8457 Thousand Tonnes in December of 1992. This page has Steel Production values for European Union. European Union Steel Production - values, historical data and charts - was last updated on November of 2021."

Klikneš "25Y" in vidiš gibanje.

Jazon ::

jukoz je izjavil:

Jazon je izjavil:


Če me spomin ne vara je npr. evropska jeklarska industrija še leta 2005 proizvedla 55mioT jekla, medtem ko je trenutna slika okoli 5mioT. Razliko proizvedeta Kitajska in Indija, ki so poleg Rusov tudi lastniki večine preostalih jeklarn v EU. Lastniki so v bistvu postali tako da so nakupe financirali tudi s subvencijami za zaprtje in potem proizvodnjo preselili v Azijo. Dovolj je bilo le, da si (levim) idiotom iz EP in EK nesel dovolj velik kufer denarja.


Spomin te vara?

https://tradingeconomics.com/european-u...
"Steel Production in European Union averaged 13539.95 Thousand Tonnes from 1990 until 2021, reaching an all time high of 19178 Thousand Tonnes in March of 2007 and a record low of 8457 Thousand Tonnes in December of 1992. This page has Steel Production values for European Union. European Union Steel Production - values, historical data and charts - was last updated on November of 2021."

Klikneš "25Y" in vidiš gibanje.


V bistvu imaš res, malo sem pobrkal enote. Sem pobrskal članek (link spodaj) in v njem je govora o procentih ne o kubikih/tonah. Skratka Kitajska pokriva 53% svetovne proizvodnje, Evropi je padla, Ameriki tudi.
https://foreignpolicy.com/2020/05/19/do...

Ne bom komentiral kakšne so "uradne" uvozne cifre ampak npr. za jekleno pločevino so uvozna skladišča v Evropi polna neocarinjene robe. Ker pa so uvozne kvote za letos bile izpolnjene že poleti, Evropska proizvodnja ne folga in praktično noben nima namena plačevati visokih "zaščitnih" carin vsi čakajo da gremo v naslednje leto, ko se štarta na novo. In to je vsa zgodba.
Plavže bomo verjetno laufali na prdce samorogov.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nemčija in Velika Britanija ne vidita zadržkov za Huaweijevo opremo

Oddelek: Novice / Varnost
449907 (7020) louser
»

ZDA grozijo z uvedbo carin tudi EU (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Problemi človeštva
51394018 (82595) zmaugy
»

Trumpove carine ujezile ameriško združenje polprevodnikov

Oddelek: Novice / Ostale najave
208137 (6113) nuphilucle
»

Nemci pomagajo Rusom obiti Ukrajino ? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
20249604 (44734) AC_DC
»

Madžarska uzakonila cenzuro medijev (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / NWO
5918316 (14165) Mr.B

Več podobnih tem