» »

Hang gliding: leti kdo tukaj? :)

Hang gliding: leti kdo tukaj? :)

pirx ::

Živjo,

leti kdo od vas z zmajem (ne z motornim)? Zanima me, kjer bi se lahko prijavil na izpit, kje so vzletne točke, koliko kaj stane ta šport ipd. :)

pegasus ::

Prej boš našel paragliding klub, kjer te bodo gotovo znali napotiti tudi na hang gliding ljudi. Stvar sicer precej zamira, mladina raje padala okrog nosi kot celega zmaja.

pirx ::

Paragliding mi je malo strašljiv, ni mi do odmotavanja vrvi, rezanja vrvi, reševanja kolapsiranega padala ipd. Potrebujem solidno konstrukcijo. Na FB sem sicer našel enega od inštruktorjev in na oko ima čez 100 hang gliding prijateljev iz Slovenije.

Res je malo muka sestavljati zmaja (sodeč po videih), ampak se mi zdi fajn mirna in varna zadeva. Mogoče bi še raje letel z jadralnim letalom, ampak tisto je šele problem premikati okoli - bog ne daj, da imaš kje kakšen "outlanding" sredi polja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pirx ()

pegasus ::

Ah, zdi se mi da moraš najprej sprobati obe opciji v kakem tandemu. Zdi se mi, da boš spremenil mnenje ;)

mihec87 ::

Padalo in motor na hrbtu je pač bolj kamot saj lahko vzletiš na ravnini..
Mogoče vse troje probaj v tandemu oz "panoramski" vožnji z jadralnim letalom...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

pirx ::

@pegasus
Kako to misliš? :)

@mihec87
To je res, ampak želel bi imeti mir v zraku. :) Panoramsko letenje z jadralnim bom definitivno poskusil. Pri letalu je malo problem v tem, da je vedno isto izhodišče, premikati letalo je mučno, leteti nekam daleč proč pa je tudi malo tricky. Trenutno se mi daleč najboljša opcija zdi zmaj. Daš na streho, lahko tudi zasilno pristaneš kje brez problema, je relativno poceni in časovno manj zahtevno od letala.

pegasus ::

Začneš tako: koliko bregov imaš relativno blizu, kjer lahko z avtom privlečeš zmaja gor, imaš plac ga sestavit in normalno štartat? In kdo ti potem avto dol odpelje in te pobere, kjerkoli že pristaneš?
vs
Koliko bregov imaš blizu, kjer si zadegaš nahrbtnik na rame in se zaženeš v breg, gor pa se vsedeš v sedež in odpelješ po zraku dol? Ter pristaneš nekje blizu avta?

pirx ::

Logistiko že nekako uredim. :)

cvalsr ::

Če želiš mir v zraku, letaj s potniškeim reaktivcem. Večinoma ga boš imel, še s kavico ti bodo postregli. Le izjemoma boš bruhal.
Če bi res rad LETEL, pa kar pozabi na mir v zraku in začni guglati tule (ni znano, od kod si):
https://sffa.org/
Pa Pegasus tudi dobro ve, kaj ti svetuje.
Itak pa raje pozabi. Letijo taki, ki pridejo 'zraven' s strastjo in željo. Taki, ki vnaprej vidijo povsod težave in probleme, pač ne.

mihec87 ::

pirx je izjavil:


@mihec87
To je res, ampak želel bi imeti mir v zraku. :)


Saj motor na višini ugasneš in uživaš v tišini..

PgSurfer ::

Šole zmajarstva imamo v (morda še kakšna, nisem več na tekočem):
Tolminu
Ivan Brovč
Posočje, učitelj letenja z jadralnim zmajem pilot tandema jadralnega zmaja
041 641 887
ivan.brovc@siol.net
Ljubljani
Delta klub
Ljubljana, Andrej Mravlje, učitelj letenja z jadralnim zmajem
https://www.facebook.com/solazmajarstva/
Andrej 041-614-983
Štajerska
Kal klub
Slovenska Bistrica, Marjan Brglez, učitelj letenja z jadralnim zmajem
041 494 103
info@klub-kal.si
http://klub-kal.domovanje.com/
_________

Šol jadralnega padalstva je pa neprimerno več in kot so zgoraj svetovali, predhodni polet v tandemu ti bo dal najboljšo sliko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PgSurfer ()

pirx ::

cvalsr je izjavil:

Če želiš mir v zraku, letaj s potniškeim reaktivcem. Večinoma ga boš imel, še s kavico ti bodo postregli. Le izjemoma boš bruhal.
Če bi res rad LETEL, pa kar pozabi na mir v zraku in začni guglati tule (ni znano, od kod si):
https://sffa.org/
Pa Pegasus tudi dobro ve, kaj ti svetuje.
Itak pa raje pozabi. Letijo taki, ki pridejo 'zraven' s strastjo in željo. Taki, ki vnaprej vidijo povsod težave in probleme, pač ne.


Hvala za link. Varnost mi je #1. V avtu tudi nisi 100% varen, ampak še vedno mi je odločilni faktor varnostna ocena na EuroNCAP/IIHS. Eni pridejo, kot praviš, s strastjo, se pa potem pozabijo priklopiti na zmaj, ker nimajo check-liste. Stvari se pač rad lotim bolj sistematično.

@PgSurfer
Hvala! Hm, res škoda, da zmajarstvo ni bolj aktualno. :-/ Mogoče bi moral poskusiti, kot samouk, heh. :)

pegasus ::

cvalsr je izjavil:

Pa Pegasus tudi dobro ve, kaj ti svetuje.
Pegasus je vse to sprobal (plus jadralno in ppl) in nazadnje pristal pri RC modelih. Enostavno ponujajo največ tega, kar me v letalstvu mika ;) Sicer pa vsakemu svoje.

Kar se tiče zmajarskih samoukov, je na yt kar nekaj dokumentarnih filmov o začetkih tega hobija. Vsi se večinoma končajo z obujanjem spominov na pokojne tovariše ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pegasus ()

pirx ::

Zanimivo, @pegasus. Imaš prav, vsakemu svoje. Recimo nekaj mojih kolegov ne moreš spraviti iz motorja in dirkališč, mene pa to niti najmanj ne mika. Imam veliko raje dirkalne gokarte. Z avtomobili pa tudi ne bi šel dirkati na dirkališča. Vse tri "discipline" so motošport, ampak vsakemu svoje.

Se je bilo težko naučiti letanja z zmajem?

EDIT: Glede samouka sem se seveda samo hecal - sem pa gledal te docuje, ki jih omenjaš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pirx ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Padalski izpit

Oddelek: Loža
439713 (6496) jc
»

Zakaj letalo leti (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
31568973 (64395) seminal
»

Skoki s padalom

Oddelek: Loža
123556 (3396) smilyxx
»

Letala na človeški pogon (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
525198 (4569) Matev
»

strmoglavil Pilatus

Oddelek: Loža
313592 (2219) strictom

Več podobnih tem