» »

RAID kontrolerji na mama platah

RAID kontrolerji na mama platah

igorb ::

Ze nekaj let sem ponosni lastnik BX Master mama-plate z vgrajenim promisovim
kontrolerjem, ki pa ne omogoca RAID-a.
V kratkem bom upgrejdal gajbo. Med drugim bom zamenjal tudi mama plato. Odlocam
se med Asus A7V333 RAID in MSI KT3 Ultra-ARU. Obe plati vsebujeta isti promisov
RAID kontroler (20276). V zvezi s tem kontrolerjem me zanimajo naslednje stvari:

1) Ali se lahko na RAID priklopi 4 diske, od katerih sta oba master diska v RAID 0,
medtem ko oba slave diska delujeta popolnoma neodvisno od raida?
2) Oba diska v RAID 0 sta ATA133, medtem ko sta oba slave diska ATA66. Ali slave
diska zaradi uporabe ATA66 protokola negativno vplivata na hitrost RAID 0 sistema.
3) Kaksna je zanesljivost taksnega setupa? Se stvar velikokrat sesuva? Predvsem me
zanima delovanje pod w2k.
4) Ali je mozno priklopiti 4 diske, ki vsi delujejo neodvisno eden od drugega, se
pravi, da se ne uporablja noben RAID setup.
5) Je kaksna razlika v performansah med RAID kontrolerji, ki so integrirani na mama
platah in ekvivaletnimi kontrolerji na PCI karticah (Promise Ultra 133 TX2)?
6) Vecino casa bo na RAID-u samo en slave disk, drugi slave disk pa bo izmenljiv
in bo v gajbi samo za nujne primere. Ali morata biti na slave-u vedno dva diska?
7) Ali lahko oba master diska delujeta v RAID 1, medtem ko bi zelel imeti oba
slave diska v RAID 0. Iz navodil o asuski sklepam, da to ni mozno? Lahko to kdo
potrdi? Kako je s tem pri HPT kontrolerjih?

Glede na odzive na netu, bi sklepal, da so HPT kontrolerji bolj zanesljivi in omogocajo
vec razlicnih konfiguracij od Promise kontrolerjev? Kaksne so vase izkusnje? Se splaca
vzeti navadno mamo plato brez raid-a in eno spodobno RAID PCI kartico, recimo HPT Rocket
RAID 404? BTW, a kdo pri nas sploh prodaja samostojne PCI kartice s HPT kontrolerji?

igor

Yohan del Sud ::

Priključke na raid kontrolerju lahko uporabljaš povsem enako kot tiste ide kontrolerju, če si to mislil,

Diske lahko spraviš v kakršno kombinacijo želiš, sam sem testiral master-master in master -slave variante, pa nisem opazil razlike.

igorb ::

Na kaksni plati pa si testiral? Imas gor Promise ali HPT kontroler?

Veliko proizvajalcev maticnih plosc daje lite verzije RAID krmilnikov na mama-plate.
Ti krmilniki imajo razno razne omejitve od tega da moras vedno uporabljati RAID, se
pravi da na tak krmilnik ne mores priklopiti stirih popolnoma neodvisnih diskov, do
tega da imas lahko raid konfiguracijo samo na master diskih, da ne mores nastavljat
velikosti RAID bloka (fiksirano na 64Kb) in podobne neumnosti.

Pri tem prednjaci Promise, medtem ko je pri HPT krmilnikih teh omejitev manj.
Vprasanja, ki sem jih postavil se konkretno nanasajo na Promisov cip 20276, ki naj ne
bi imel vec toliko omejitev. Tako MSI kot Asus plata vsebujeta lite verzijo cipa.
S HW plati razlike med lite in non-lite verzijo cipa ni, gre zgolj zato, da proizvajalci
v biosu pohabijo kontroler (mu onemogocijo posamezne sklope), zato obstaja na netu kar
nekaj hekov, ki tudi recimo BX Master kontroler spremenijo v RAID 0, 1, 0+1 kontroler,
vendar je poleg SW posega potrebno prilotat se en upor na pin od kontrolerja, s katerim
se izbere nacin delovanja.

Tako promise kot HPT nimata na netu tehnicnih navodil o cipih, vse kar imata je neke
vrste "idiot's guide" s katerim si pa na zalost nimam veliko za pomagat, na maile pa
tajvancki ze po tradiciji ne znajo oz. nocejo odgovarjat, gringosi (HPT je namrec US-
based firma) pa tudi se niso odgovorili.

Yohan del Sud ::

Ja toliko pa spet nimam izkušenj. Promisov raid sem imel abit kt7 in nisem opazil, da bi imel kake omejitve, po drugi strani pa ga spet nisem toliko testiral.
Trenutno imam amijev raid na iwill plati. Ta raid je silno čuden ampak ko ga enkrat pogruntaš so možne vse kombinacije.

Malecky ::

Hm, z Raidom nimam kaj veliko izkušenj za ostalo sr... te pa lahko
napotim kjer sem se pa naučil veliko o tem... stripe size ipd.

Here ya go!

Pizzicato ::

Hja, po dolgem vikendu sem le ugotovil kaj mi je bremzalo igre (na momente - trganje grafike).

Krivecje PROMISE RAID na moji GIGABYTE plati!!!

Ko sem dal disk na navaden ATA100, je grafika delala lepo.

Sicer pa s tem PROMISE sploh nisem zadovoljen. Sem prej imel ABITko z HPT RAIDom i n sem dosegal za cca 50% boljše rezultate v SANDRI.

Zdaj imam npr. Burst Read le 55MB/sec (na HPT sem imel 80MB/sec.). Prav tako imam v Sandri index diska (dva IBM ATA 100 7200rpm) enak indexu za RAID ATA66 7200rpm....

Pikola, sem pisal na Promise, pa so mi lepo odgovorili da se moram obrnit na Gigabyte....

A ima kdo kako idejo, kako pospešit tale PROMISE RAID?
Bogo

igorb ::

Klikni na link, ki ga je objavil Telebajsek, vzemi si ene stiri ure za branje in bos izvedel, kaksen cluster size, kateri bios, driverje moras uporabiti, da ti bo zadeva optimalno spilala. BTW, ce uporabljas w2k ali XP-je probaj se z navadnim SW-raidom. Me prav zanima, ali bo tudi pri tebi hitrejsi od Promise raid-a?

Igor

Pizzicato ::

Kaj??? A je pri tebi v SW raidu hitreje kot pa s PROMISE-om???

Kolk imaš rezultat v Sandri?
Bogo

igorb ::

Probaj pa bos videl. To je zelo odvisno od cipa, verzije raid biosa, driverja. Nesteto
je spremenljivk, ki vplivajo na hitrost. Lahko ti recem, da na sluzbeni gajbi zadeva
deluje hitreje, ce uporabljam SW raid. Promise in HPT cipi so po strukturi zelo preprosti.
V osnovi gre za preklopnik med IDE kanali, pri cemer vsak kanal vsebuje vhodni in izhodni
FIFO. Zraven je se nekaj kontrolne logike, ostalo pa itak dela SW (driver). Ce je driver
slabo napisan, potem je preklopov med kernelom in windows API-jem veliko in posledicno
je hitrost manjsa.

Koliksen rezultat dosega gajba v Sandri je popolnoma nepomembno, ker gre za sinteticni
test. Bistveno bolj pomembno je, da se vprasas, katere aplikacije dnevno najpogosteje
uporabljas in poskusas optimizirati RAID za delovanje s temi aplikacijami.

Igor

Pizzicato ::

Včeraj sem si vzel čas in preštudiral DOOOLG članek na to temo...

Zdaj so mi zadeve postale bolj jasne. Torej mi, ki imamo na mamaploščah RAID imamo v bistvu software RAID, kar pomeni, da večino dela opravi CPU, tako kot si napisal.

In če prav razumem, RAID v bistvu pride v poštev samo pri določenih aplikacijah.

Tako sem včeraj "razdrl" RAID polje in dal dva diska na ATA100.

Rezultat? Pri Sandri je drive index za cca polovico manjši. Je pa zato Burstrate Read za cca 50% večji....

V praksi pa je tako. Opažam, da WIN XP delajo nekoliko počasneje (skoraj neopazno).

Pri igrah pa opažam večjo hitrost brez RAIDa. In predvsem, kar je najbolj važno, slika se več ne trga. Predvidevam, da zato, ker sedaj RAID več ne obremenjuje CPU.

Torej, RAID je dober za določene aplikacije, za igre pa se ne obnese najbolje.

Naj me kdo popravi, če se motim.
Bogo


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

2xMaxtor 120GB(2MB) v RAID-0 *Nooro*! (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
18413687 (9291) matrix2
»

Kaj lahko dam na raid konroler

Oddelek: Pomoč in nasveti
61000 (824) Bahula
»

Kaj se bolj splaca 2x60Gb v raid ali 1x120Gb?

Oddelek: Strojna oprema
191867 (1508) matevzm
»

RAID FAkju

Oddelek: Pomoč in nasveti
191872 (1576) Paramedic
»

ATA 100

Oddelek: Strojna oprema
182375 (2056) Putimir

Več podobnih tem